Sürüşten önce

Emre77

Üye
Tepki
12
Bisiklet sürmeye başlamadan önce nasıl ısınma hareketleri yapılmalı?

Scudo

Önder Özdoğan

Forum Bağımlısı
Tepki
1.166

Normal olarak ben ısınma hareketı hiç yapmam,genelde bisiklet uzerınde ısınırım kendımce..ani hareketlerden kacınırım 10 dk için.

Eger ısınmak istiyorsan bınmedem Normal olarak..ısınma hareketlerını yapabılırsın 10 dakıka yeterlı olur kanısındayın..

Butun vucudunu çalıştır,normal benden hareketlerı...

Murat CER

Forum Bağımlısı
Tepki
1.134
ihmal ettiğim bir konu ama bence de binmeden önce ısınma hareketleri yapılmalı.

bu konuda tavsiyelere açığım şahsım adına.

HaliliOzturk

Forum Bağımlısı
Tepki
7
Kendi gözlemlerimi aktarıyım :)
Öncelikle bacak ve kol kaslarını iyice germek gerekiyor.
Daha sonra ısınmak için düşük vites yüksek devir taktiğini uygulayabilirsiniz. Yani örneğin vitesi 1-1 konumuna alın. Bu sizi zorlamayacaktır. Ancak seri hareketleriniz sayesinde kan dolaşımınızı hızlandırır. Bu şekilde gerekli ısınmayı sağlayabilirsiniz. Ancak bu kesin bir bilgi değil, kendimin kendi çağımda uyguladığım bir yöntemdir. Açıkçası doğruluğu ve yanlışlığı konusunda bir fikrim yok. En azından bir zararını görmedim :)

Emre77

Üye
Tepki
12
Forum üyeleri içinde yarışmalara katılanlar, günde 100 km den fazla yol yapan arkadaşlar var. Bu arkadaşların ısınma hareketleri yapmadan bu işlere kalkıştıklarını sanmıyorum :vroam:. Onlar da bilgilerini bizlerle paylaşır umarım:dua:.

Emre77

Üye
Tepki
12
Yukarıdaki mesajım da anlatım bozukluğu olmuş! Abaca nerde?

tayfur

Forum Bağımlısı
Tepki
1.025
Bisiklete binmeden önce futbolcuları yaptığı tarzda açma germe hareketleri pek yapılmaz. En iyi sporcular yarıştan önce makarada bisiklete binerler. Yani oldukları yerde farklı zorluk derecelerinde pedal çevirirler. Bisiklete binmek için ısınmak gene bisiklşete binerek olur. Yapılacak en iyi şey bisiklete binince ilk on dakika düşük viteste yüksek devirde pedal çevirmek ve ani hareketlerden kaçınmaktır. Bisiklete binmeden önce çok fazla ısınma hareketi, egzersiz yapılırsa sakatlıklara sebep olabiliyor en iyisi ya makarada pedal çevirmek ya da bisiklete binince ısınmaktır diye okumuştum.

Said Ergöktaş

Forum Demirbaşı
Tepki
197

ben genellikle 10 dk civarında kapının önünde bilinen esneme hareketlerinden yapar ondan sonra da Önder abinin dediği gibi bisiklete binince belli bir süre ani hareket ve hız yapmadan binerim..böylelikle çok uzun sürüşler ve sert dağ-cross antremanları yaparım..

selametle..

Said

• Beğen
Tepkiler: Önder Özdoğan

tayfur

Forum Bağımlısı
Tepki
1.025
Mesela bisikletçiliğin son noktası olan tour de France yarışçıları açma germe hareketi yapmazlar ama günde bir buçuk saat masaj yaptırırlar ve makarada 90-100 km kadar bisiklete binerler! 150-200 km'lik etaptan önce ve sonra!

Soner Sarihan

Forum Bağımlısı
Tepki
8.301
Bisiklet
Cannondale
Ben bisiklet sürerken belkide en az kullanılan ama en çok gerilen yerim olan belimi ısıtıyorum biraz. Bir de bisikletimin kadro boyu boyuma tam uygun olmadığından sanırım fazla yüklendiğim arka kol ( triseps "umarım doğru yazdım" ) kısmını ısıtıyorum. Yoksa ertesi gün biraz ağrıyor. Ayak bileğinide biraz esnetmek gerekli ve arkadaşların yazdığı gibi ilk km lerde ani hareket yapılmamalı tabiki. Isınmadığım bazı günler yokuş çıkmaya çalışırken ani hareket yapınca pedaldan ayağımın kaydığını hatırlıyorum. Aşil denilen yere ( topuğun arka üst kısmı ) alınan darbeler ne kadar acı verir ve ne ciddi dertler açabilir herkes biliyordur harhalde.

Mesut Girgiç

Forum Bağımlısı
Tepki
11.737
Bence,
Bu konuda "haliliöztürk" ve "tayfur" arkadaşların yaklaşım ve açıklamaları doğru ve tavsiyeye değer..

Aslında "her türlü sporun olmazsa olmazlarından olan ısınma hareketleri"ni, bir ağrı yada sakatlıktan dolayı özellikle ve mutlaka yapmak istiyorsanız;
bisikletle ısınma hareketlerine geçmeden önce, hassas(rahatsız) olan kas gurubuna veya eklem bağlarına (doktor kontrolüyle) dışardan "kas gevşetici veya antieflamatuar" türde jeller sürerek ısınma hareketlerine başlamak ve bisiklet sürüşü bittikten sonra da aynı jelleri tekrar kullanmak, görülecek faydayı artırabilir sanıyorum.. (veya zararı azaltır)

aceleyle altını çizmeyi unutmuşum, şöyle ki:

egzersiz öncesi "aşırı zorlamadan kaçınılması" ve "zayıf kas guruplarına daha ihtimamlı yaklaşılması" da altı çizilmesi gereken konular. Bu anlamda bu önerileri dile getiren moderatörlere de teşekkürler..

bir ufak ek daha: ısınma hareketleri sadece kas-iskelet sisteminde yapılmamalı, psikolojik, metabolik ısınma(hazırlık) hazırlıkları da göz önünde tutulmalıdır..

konuda eksik kaldımı bilmiyorum... başka önerisi olan varsa bekliyoruz..

• Beğen
Tepkiler: Gürsel A.

Emre77

Üye
Tepki
12
Mesaj yazan tüm arkadaşlara teşekkür ederim!
Bu konuyu açma sebebim, aynı uzunluktaki farklı gezilerin birinde rahat bir sürüş yaparken, bir diğerinde sürüş sırasında ve sonrasında yaşadığım olumsuzluklar idi.
Umarım benzer sorunları yaşayanlara da faydası olur.

Tepki
3
Ben genellikle sürüşten önce 5 ile 10 dakika arası önce yavaşça sonra hızlıca yürürüm sonra bisiklete binerim. Bisikletten indikten sonra tekrar yürürüm. Yürümenin çok faydası oluyor sürüşlerden önce. Bunu da yapmanızı öneririm.

Hoşçakalın.

murat856

Üye
Tepki
8
Halil arkadaşımızın dediği düşük vites uygulaması doğrudur.
En rahat dişlide 3 dk.kadar seri pedal çevirmek vücüdu hazır pozisyona getirtir.
Soğumak içinde aynı şey geçerli 3-5dk.yeterli...

beverly

Forum Demirbaşı
Tepki
284
Bisiklet
Scott
bence isinma keisnlikle antremanin en onemli parcasi cunku ben bundan 10 sene once yaptigim hatali antremanlarin kalintilarini hala dizlerimde hissediyorum.
ben once 10 dakika kadar makara ya biniyorum(hareketli bi muzik esliginde,bu rock olabilir,yada techno olabilir,zevke gore deisir:))ondan sonra bisiklette seri ama hafif pedal ceviriyorum.belli bi sure sonra tembellik hissi gidince otomatik olarak istedigim tempoya donuyorum.

İLKER TAŞ

SPECİALİZED. S-WORKS M5 HARDTRAİLL ALL......
Tepki
794
İsim
İLKER
Bisiklet
Scott

evet bazen 150 200 bulan günü birlik turlar oluyor ısınma olayı bir yana önemli olan kondisyonunun sağlam olması örnek vermek gerekirse ben mesela uzun günübirlik bir tura cıkacam 150 km lik bir yolhazırlığım şöyle genelde hafta sonları bu organizazyonlara katılırımhafta ici calıştığım icin ama iş dönüşü mutlaka bisiklete binerim en az15 km yaparım haftada 3 gün tur gününe kadar yoksa bir haftalık hamlamış bir bedenle biraz eziyet olur ben böyle hazırlanıyorum ısınma olayına gelince ne olursa olsun sabahın erken saatlerinde yola cıkarım onun icin erken kalkıp sağlam bir napolyon kahvaltısı evden cıkarım ve sahile inene kadar denge hareketleri ve gerisi geliyor aynı sıfır bir otomobil kullanmak gibi ok

Mesut Girgiç

Forum Bağımlısı
Tepki
11.737

Nirvana'nın dediklerine aynen katılarak şunu ilave edeyim.

Uzun turlardan önceki gece uykunuzu iyi almış ve dinlenmiş olmalısınız, moral bozukluğu, dikkat yetersizliği gibi durumlarda gerekirse turu ertelemelisiniz, her hangi bir hastalık durumunda iyileşme sürecini mutlaka beklemelisiniz, turdan önce kas ve karaciğer glikojen depolarının dolması için kompleks karbonhidrat(makarna, pilav vb) gıdaları düzenli almalısınız, her zaman öneririm: bisikletle uzun turlara mümkünse ve mutlaka en az bir arkadaşla beraber çıkınız...

(vitamin, protein vs. konulara girmedim, yoksa konuyu toplamak zor olur, bir de her ne kadar sabah kahvaltısı çok çok önemli olsa da bence; o kadar önemli bir diğer konuda düzenli ve sağlıklı beslenme bir yaşam tarzı olmalı)..

Star

Üye
Tepki
0
Ben yol bisikleti kullanıyorum ve ısınma olarak kücük aynada 10 km. düşük viteste (19-17) seri ceviriyorum....

akinm

Aktif Üye
Tepki
20
ben bisiklete binmeden once ısınma hareketleri yapmıyorum ancak uzun turlarda yarım saatte bi inip belimi sırtımı gerdiriyorum :) iyi geliyor :)