Gururumuz Semra Yetiş

BF Okuru

Forum Bağımlısı
Tepki
789
Bugünkü Posta Gazetesi'ne bakarken aşağıdaki haberi gördüm ve çok sevindim. Burada kimsenin paylaşmadığını görünce hemen eklemek istedim. Bu harika bir haber. Semra, Türkiye bisiklet tarihinde bir ilki başardı. Hak kazanması bile büyük başarı. Gurur duyuyoruz.

Scudo

Aybars Öge Sürücü

Forum Bağımlısı
Tepki
1.494
Arkadaşlar Semra'nın ne kadar iyi arkadaşım olduğunu çevrem bilir. Ancak yapılan bir yanlışı da asla alkışlamayacağımı da Semra bilir.

Semra'nın Dünya Şampiyonası'na gönderilmesi Türkiye Şampiyonu olan Esra Kürkçü'ye bir haksızlık değil midir? Hadi diyelim ki Esra'nın eğitimle ilgili işleri var; onun ardından gelen Senem Güler bu memleketin evladı değil midir?

Tabii ki UCI bu konuda bir kısıtlama koymamış;

UCI Kurallar Kitabı - Bölüm 2 Dünya Şampiyonalarına Katılım
Madde 9.2.001 Ulusal federasyonlar Dünya Şampiyonası için yarışçılarını kendileri seçerler.

Federasyon neden her yarışa Semra'yı gönderiyor? Diğer çocuklar bizim milli sporcumuz değil mi?

Semra UCI sıralamasında 330. sırada; benim hobi için yarışan ev kadını arkadaşım Nikki Harris bile 145...

Eğer derseniz ki sadece Semra UCI puanı almış bu sene yol yarışlarında; Esra ya da Senem'i gönderdiniz de puan almadan mı geldiler?

Semra'nın Almanya'da Koga takımıyla antrenman yapmasına rağmen Türkiye Şampiyonasında 7. olabildi, 1dk. 19sn. farkla... Zamana karşıda ise 3... Ayrıca Koga takımıyla anlaştığı duyuruldu ama lisansı halâ ferdi gözüküyor.

Sorulması gereken çok soru var ama cevaplayacak kimse yok...

A.Bülent Yamaner

Forum Bağımlısı
Tepki
309
Bisiklet
Scott
Değerli bisikletseverler, bu mesajda yer alan ithamlar şayet doğru ise bisiklet camiası çok önemli bir idari ve yönetim istismarı ile karşı karşıya demektir. Lütfen bu konuda bilgisi olan arkadaşlar bu konu başlığında tüm bildiklerini paylaşsınlar ki konunun bilinmeyen veya gizlenen kısımları açığa çıkmış olsun. Ayrıca bir çağrım da bisiklet federayonuna, lütfen bir yetkili çıkıp konunun ayrıntıları hakkında kamuoyunu tatmin edecek doyurucu açıklamalar yapsın. Bu mesajda ifade edilenler yanlış sa yanlış desin.

Aybars Öge Sürücü

Forum Bağımlısı
Tepki
1.494
Sevgili büyüğüm,

Maalesef keşke bunlar sadece itham olsaydı... Bunlar ilk kez olan şeyler değil.

Olimpiyatlar için de Semra'nın adı geçtiğinde aynı şeyler oldu. Bunları Semra ile de konuştuk. Yani burada kimse benim Semra ile bir husumetim olduğunu düşünmesin.

Bu konuyu bilenler burada yazamazlar; sonuçta çoğu kulübe ya da bir kuruma karşı sorumlu insanlar. Ortada keşke açıklanabilecek te somut bir durum olsa...

Deseler ki "Semra şu şu yönden iyiydi, bütün yurtdışı imkânlarını ve yarış kontenjanını ona verdik" Semra benim de sevdiğim bir arkadaşım, ama onu kadar; hatta bu yılın sonuçlarına bakınca ondan da çok, diğerlerinin de hakkı yok mu?

2 kulüp sporcusu da defalarca yurtdışı yarışlara götürülmediler; bunun sebebini ya da neden olduğunu kendilerinden duymasam da beni çok rahatsız etti. Tüm olan bitene rağmen her 2 arkadaşım da kulüplerine bir zarar gelmemesi adına seslerini çıkarmamıştır diye düşünüyorum.

Bisiklet federasyonundan kimsenin kendileri hariç kimseyi umursadığını düşünmüyorum. "Biz yaptık; oldu" zihniyetiyle gidiyorlar...

• Beğen
Tepkiler: cemm ve fecredall

cemm

Aktif Üye
Tepki
114
Aybars Öge Sürücü kesinlikle katılıyorum ve aynı şekilde Akdeniz Oyunlarına ve Avrupa Şampiyonasına 3'er 4'er sporcu gönderilebileceğine sadece bir tane sporcu yollandı.. Türkiye Şampiyonasında ilk 3 e giren ve gitmeyi hakeden bayan sporcularımızdan hiç birisi bu yarışlara götürülmedi..

özgürakbuz

Forum Demirbaşı
Tepki
148
Bisiklet
Canyon
ne diiim diğcek bişe gelmio aklıma . tebrikler

gurol

Forum Bağımlısı
Tepki
2.830
Benim aklıma yazacak çok şey geliyor...

Öncelikle, Zuhal verdiğin haber için teşekkürler. Semra adına çok sevindiğimi söylemeliyim. Ama Türkiye adına sevindimmi? Bunu söylemek zor. Gazetedeki yazı olduğu gibi Bisiklet Federasyonumuzun sitesinde var:
Bisikletteki gururumuz Semra Yetiş(22), katıldığı Çek Cumhuriyeti Kasna Lipa Tour’da Feminen’deki 5 etaplı yarışın 2 etabını 2’lik ile bitirmesi sonucu aldığı Union Cycliste Internationale (UCI) puanı ile 23-27 Eylül 2009 tarihinde İsviçre'de yapılacak olan Dünya Şampiyonası’na gitmeyi hak kazandı. Yol Bisikleti yarışında Türkiye'yi temsil edecek Semra’nın bu başarına, Türkiye tarihine, ilk defa bisiklette Dünya Şampiyonası’na giden kadın unvanı da eklenmiş oldu.

Peki ben niye bu kadar sevinmedim? Geriye dönüp UCI kurallarını tekrar tekrar okudum. Evet Olimpiyatlar için sınırlama var ve herkes gidemez. Elit ve U23 erkek yol bisikleti Dünya şampiyonalarına da barajı aşamadıysanız gidemezsiniz... Peki ya kadınlar Dünya şampiyonasına? Buyrun kural aynen şöyle:

Döküman:
UCI CYCLING REGULATIONS
PART 9 WORLD CHAMPIONSHIPS

Kural:
9.2.015 Women Elite
Each National Federation shall be entitled to enter 12 competitors of whom 6 to ride.

Türkçe meali aynen şöyle: Her ulusal federasyon 6'sı yarışacak 12 sporcu ile temsil edilir.

Evet, Semra uluslararası bir yarışta puan alma başarısını göstermiştir. Bravo. Büyük ihtimalle Semra gelmiş geçmiş en iyi bisikletçilerimizdendir de! Ama Dünya şampiyonasına gitmesi bu puanlarla yada Semra'nın becerisiyle olmadı. Zaten bu hakkımız vardı. Geçen sene de hakkımız vardı. Ondan önceki sene de. Bugüne kadar gidilmemiş olmasını güncel ve geçmiş yönetimlere sormak gerek. Bu olayı büyütmeye gerek yok.

Ama yine de.. Brava(*) Semra.

(*) İtalya'da kadınlara bravo demiyorlar, brava diyorlar.