Doğal tuz temini ve tansiyon sorununun çözümü

Ufuk Yılmaz 45

Aktif Üye
Tepki
28
Merhaba arkadaşlar ben 17 yaşında bir gencim.Bisiklet sporuyla ilgileniyorum.Kısmet olursa gelecekte profosyonel olarak düşünüyorum bu sporu.Yalnız bir sorunum var.Son zamanlarda 2 oldu tansiyonum düşüyor.

1.düşüşte kan grubumu öğrenmek için koldan kan alındı 10dk sonra tansiyonum düşmüş ve bilincim kısa süreliğine gitti ve herneyse iyileştim.Korkudandır dediler ama ben herhangi bir korku hissetmedim ve daha önceden de birçok kez kan aldırdım ve hiç böyle bir sorunla karşılaşmamıştım.

Bundan 3 hafta sonrası : Herşey yolunda gidiyor bisikletle makarada biraz çalıştım dağ bisikletimle 30'ar kilometre sürdüm 2 gün ard arda 3.gün sabah erken vakitte muz,kuru üzüm birşeyler atıştırdıktan sonra çıktım bisikletle ve suluğumu yanıma almadığımı fark ederek geri döniyim dedim eve.Bisikleti çevirdim ve binerken kilitli pedaldan ayağım kaydı ve durduğum yerde sağa doğru düştüm.Sonra eve kadar hızlı pedal çevirerek geldim.Hiçbir sorun yoktu ve hissetmiyordum.Öğle vaktine doğru yorgunluk,halsizlik,sersemlik olmaya başladı ve ertesi günü pansuman için sağlık ocağına gittiğimde tansiyonumun da ölçülmesini istedim ve 9 6 çıktı.Tuzlu ayran içtim ardından ve tekrar ölçüldü 10,5 6 olmuştu.Ertesi gün 8 5 olmuştu ve kendimi iyice kötü hissediyordum.Daha sonra ise yani dün 10,2 6 oldu tekrardan tansiyonum ama tam düzelmiş sayılmam yine yorgunluk halsizlik biraz da olsa var.

Ben önceden kiloluydum ve kilo vermek için haliyle yemekleri azalttım ve bunun yanında tuz ve şekeri de kestim neredeyse yediğim domatese tuz ekmiyordum içtiğim çaya şeker atmıyordum ama deli gibi bisiklet sürüyordum.

Benim kısaca hikayem böyle daha yazabilirim ama siz okumaktan sıkılırsınız.

Herneyse ben baktım da evdeki tuzların hepsi rafine edilmiş tuzlar içlerinde sadece sodyumklorür var bir de nem tutucu(alüminyum,...,...).

Doğal,rafine edilmemiş tuzlarda ise vücuda yararlı 70'den fazla yararlı madde var ve doğal tuzları vücut kendinden uzaklaştırmaya çalışmıyor rafine tuzlar gibi.Tuz ve şeker ihtiyacımı nereden ve nasıl karşılarım ? hangi miktarlarda tüketmeliyim ağır spor şartlarında bu konuda hiçbir fikrim yok yardımcı olursanız sevinirim.

Şimdiden Yazıyı okuyan veya Yazıyı okuyupta cevap yazan arkadaşlara Teşekkürlerimi sunarım :)

Scudo

Aydın Hiçyılmaz

Daimi Üye
Tepki
129
İnternetten biraz bakıyım dedim ama fazla bir şey bulamadım. Fakat şu iki sitede bir kaç yararlı şey aktarılmış ve NTV nin haberinin sonunda doğal tuzu nasıl elde edebileceğiniz hakkında ipucu vermişler.

(link)
(link)

Aslında tuz vücudumuz için çok büyük bir ihtiyaç. Hele bu sıcak yaz günlerinde dahada çok ihtiyaç duyuyoruz. Fakat doğal tuz rafinire edilerek bize satıldığı için bizim için çok gerekli olan bir besini zehire dönüştürüyorlar.

• Beğen
Tepkiler: Ufuk Yılmaz 45

Mehmet_Gürsoylu

Forum Bağımlısı
Tepki
381
Tansiyon düşmesi pek çok durumda oluyor ama seninki ciddi galiba.Bende dün kilitli pedalı sökmeye çalışırken anahtar kaydı ve elimi aynakol dişlisine çarptım biraz kestim parmağımı tırnağımda biraz morardı.O anda heryer ışıl ışıl oldu kulaklarım sanki duyu kaybı yaşıyor gibi oldum başım döndü midem bulandı.5 dk sonra geçti ve antremana çıktım sorun olmadı.Genelde bu şekilde birden kalkınca da oluyor bende gidip ölçüm yaptırıcam

• Beğen

Ufuk Yılmaz 45

Aktif Üye
Tepki
28
@Mehmet_Gürsoylu

Senin de ölçüm yaptırman iyi olur.Bugün sağlık ocağına gittim ve ölçtürdüm 12 8 çıktı.Akşamüstü ise bisikletimi 20km sürdüm ve herhangi bir sorun yaşamadım şükür.

Sen yine de dikkat et.Sağlık herşeyden önce gelir.Sporun ve sporcu beslenmesinin temel amacı sporcunun genel sağlığını korumak ve performansını artırmaktır çünkü.

Spor yapıyorsak kaybettiklerimizi de aynı şekilde almamız gerekiyor.Ne çok fazla ne çok eksik.Azı zarar Ortası karar çoğu yine zarar.

neyse hayırlı akşamlar kardeş.Kendine iyi bak.

Ali Aktürk

Aktif Üye
Tepki
27
Elbetteki daha bilgili arkadaşlar vardır ama vücudun kaybettiği mineraller için ben maden suyu içerim mümkün olduğunca.Avda da matarama bir şişe maden suyu katarım.bilmem arkadaşlar ne der....

• Beğen

Salih Dinçer

Forum Bağımlısı
Tepki
691
Bisiklet
Sedona
@Ali Aktürk
Maden suyu biz bisikletçiler için 10 numara! Ama maden suyu var, maden suyu var...:)

Şimdi reklam olmasın birinin içeriğinde litre başına;
Sodyum = 13 küsür mgr.
Potasyum = 356 küsür mgr. iken

Alaşehir Sarıkız'da (reklam olasın dedim ama kötünün reklamı olur mubilmem!):
Sodyum = 5,75 mgr.
Potasyum = 58,28 mgr.

Tablo bu arkadaşlar. Bu ikinci alternatifte ise şöyle yazmışlar: Magnezyumlu ve Bikarbonatlı. Bunlar zaten (özellikle Bikarbonat 500'den aşağı değildir!) bütün sodalarda olan şeyler. Yani tüketiciyi aldatıyorlar, ha bu daha iyi gibisinden...:)

Bugün pazar çıktım! Bizim pazarcılar da ambalajlama ve indirigandi olayından uzmanlaşmış. Biri muz satıyor 2,75 TL'ye bakıyorsun güzel iyi muz. Tartıyorsun 3'den hesaplamış. Ben 800 gram. falan aldım bana demesin mi 2,85 TL, nasıl olur diyorum! Diğer küçük fiyat tabelasını gösteriyor. Eee peki 2,75'likler hangisi diyorum? Bir de ne göreyim, büyük tabelayı kaldırıyor arkasında ezilmiş ve çürümüşleri gösteriyor.

Her daim aldatılıyoruz...:(

• Beğen

Ali Aktürk

Aktif Üye
Tepki
27
Salih bey nelerin reklamı olmuyor ki...Bence ismini yazın.Hala tereddür ediyorsanız ö.m atmanızı rica ederim.Benim ö.m atma hakkım yok şu anda.. :(

• Beğen

Salih Dinçer

Forum Bağımlısı
Tepki
691
Bisiklet
Sedona
Benim içtiğim soda Kızılcahamam Çamlık ama yanlış anlaşılmasın diğerlerini kötülemiyorum. Belki daha iyileri de vardır. Yine de değerlerini karşılaştırıp satın almanızı öneririm.

• Beğen