Jordanred Bisiklet Forması, Bisiklet Taytı ve Bisiklet Giyimine Dair Her Şey

İnceleme Android Strava Bisiklet Uygulaması

yok2504

Üye
Tepki
5
(link)

Şimdi bu uygulamayı neden kullanıyorum ve özellikleri neler kısaca anlatayım.

http://www.sinanisler.com/blog/wp-content/uploads/stravaharita.png

Bir programcı olarak istatistik tutmayı ve okumayı çok seviyorum. Yaptığım işleri veya siteleri iyileştirmek için istatistikleri düzenli okurum. Aynı şekilde bisiklet sürerken kendimi geliştirebilmek için sürekli istatistik tutmam gerektiğini düşündüm. Strava Google maps entegrasyonu ile size gps verileri sayesinde hangi yolu gittiğinizi çiziyor. Sürdüğünüz mesafeyi, sürüş hızınızı, sürdüğünüz yolun yokuşlarını, çıktığınız ve indiğiniz yokuşları gösteriyor.

Araştırmalarım sonucunda iyi özellikleriyle gözüme çarpan Strava uygulamasıyla karşılaştım. Strava App android markette var. Strava'nın aynı zamanda koşu uygulaması da var deneyebilirsiniz. Benim sürüşlerimden birini örnek verecek olursam bugün sabah sürdüğüm yolun yokuş durumu aşağıdaki gibidir.

http://www.sinanisler.com/blog/wp-content/uploads/Strava-Ride-29-07-2012-184812-1024x206.png

Bu yol 5.8 km yeni sürmeye başladığım için mesafe kısa fakat yavaş yavaş bu uzunluğu arttırmayı planlıyorum.

Denizlinin yokuşlarını düşününce yol kısa olsa da çok yorucu oluyor. Görselde görünen zirveye çıkana kadar harcadığım vakit inmeye harcadığımdan yaklaşık 3 kat daha fazla sürüyor. Çıkarken ne kadar zorladığını siz tahmin edin.

Fakat yer çekimi sağ olsun her çıkışın bir inişi vardır. Yokuş inmesi çok zevkli oluyor. Bugün inerken en yüksek 40.5 km hızına ulaşmışım. Tabii dikkatli sürmek çok önemlidir. : )

Strava güzel bir uygulama ve güzel bir site. Zengin ve iyi özelliklere sahip bir uygulaması var. Uygulama çok detaylı istatistik tutuyor.

İnternet sayfasında sizin profil ve detaylı bilgilerinizi tutuyor. Herkesin profili bulunuyor ve sosyal bir yapıya sahip. Diğer profilleri takip edebiliyorsunuz.

Strava Türkiye ‘de pek yaygın değil fakat yurtdışında profillere baktığım kadarıyla söyleyecek olursam çok yaygın bir uygulama diyebilirim. Profesyonel bisikletçilerin profilleri de bulunuyor.

Ayrıca Strava uygulaması sadece Android ile kullanılmak zorunda değil.

‘Cycling GPS Units’ (GPS ‘li Bisiklet Aracı) diye geçen araçlarla da strava üzerinde profil tutmak mümkün. Profesyonel bisikletçiler de çoğunluk bu araçları kullanıyor.

Son olarak Strava ücretli olarak da kullanılabiliyor. Ücretsiz özellikleri benim için yeterli hatta fazla bile diyebilirim. Fakat daha fazlası için yıllık 50 euro gibi bir ücretle premium olabiliyorsunuz.

Detaya girmeyeceğim fakat ücretli özelliklerin çoğu profesyonel bisikletçiler için diyebilirim. Amatör bisikletçi olarak ücretli özelliklere ihtiyacınız pek olmayacaktır.

Kaynak: (link)

Scudo
Her gün eline kağıt kalem alıp hız ölçerden veri okuyup düzenli not almaktansa, bu uygulamayı kullanmak çok çok mantıklı. O sizin yerinize tüm ihtiyacınız olanı otomatik kaydediyor anlaşılan. Güzel icat. Bilgilendirme için teşekkürler...

• Beğen
Tepkiler: Emrah Demirci
Dün kullandım ben de , çok hoşuma gitti.. cebimde bile algılıyor. gerçi hız konusunda sıkıntı var gibi.

bie endomondo diye bir program varöış ikisi arasında fark var mı acaba bir de bisiklete binerken cebimizden algılaması net mi acaba

Ben endomondo pro yu kullandım.GPS anlamında gayet başarılı. Yolculunuzu bitirdikten sonra internete yüklüyor ve istatistiklerinizi daha detaylı inceleyebiliyorsunuz.

• Beğen
Tepkiler: Tuğrul Şanlı
ayrıca endomondo da Türkçe dil desteği olması da avantaj gibi öncelikle endomondo yu denemeyi düşünüyorum

• Beğen
Tepkiler: Doğukan Aksu
MapMyride ile kıyas edilebilir mi? hangisi daha iyi acaba?

@Tuğrul_Şanlı

Android cihazlara yüklediğimiz yazılımında var fakat bilgisayar üzerinden rota ve aktivitelerimizi takip için Türkçe dil desteği olmaması kötü. Her ne kadar anlaşılabilir olsa da Türkçe dil desteği fena olmazdı. Deneme konusuna gelince oldukça basit ve pratik stravayı da denedim ama Endomondo'yu daha başarılı buldum.

Arkadaşlar, selam. Bu Strava için internet gerekli mi? Gps yeterli midir? :) saygılar

Runtastic. Hem türkçe hem kullanımı kolay ve uyduya hızlı bağlanıyor. Ben pro kullanıyorum.

• Beğen
Tepkiler: Yldrm07
@Ömer İlker Runtastic IOS uygulamasında otomatik durdurma özelliği yok ne yazık ki. Ben de Runtastic Road Bike Pro kullanıyordum ama şu anda Endomondo ya sardım. Otomatik durdurma özelliği mükemmel çalışıyor ancak bugüne kadar toplam yaptığınız km yi gösteren biryer bulamadım. Bulan varsa bilgi verebilir mi ?

@kuşlar gibi özgür
İnternet/Wifi aracılığıyla konumunuzu buldurduktan sonra kaydı başlatıp interneti kapatabilirsiniz sadece GPS yeterli olacaktır.

@trainspotting35

Strava toplam yaptığını km'yi kaç adet bisikletiniz varsa ona göre gösteriyor. Gear bölümünden bisikletlerinizi giriyorsunuz. Daha sonra yaptığınız sürüş sonrasında default ayarlı bisikletiniz yerine atıyorum dağ bisikletinizi yada katlanır yada yol bisikletinizi seçebilirsiniz. Bu da size hangi bisikletiniz ile kaç km yaptığınızı gösterir. Ayrıca bu km lerin toplamını yıl ay olarak gösterir. Strava bu konuda çok iyidir.

@sargonnas Strava ile ilgili verdiğiniz bilgiler için teşekkürler. Endomondo ile ilgili bu konuda bilgisi olan birileri var mı acaba.

• Beğen
Tepkiler: Muhammet Ağrı
Bu konu çok ıssız kalmış. Strava web sayfasını kurcalarken enteresan bir şeyle karşılaştım. "Strava Global Heat Map". Uygulamanın bu modülü Strava kullanıcılarının tüm kayıtlarının harita üzerindeki yoğunluğunu ısı haritası veya başka modlarda gösteriyor. Dünya, Avrupa, Türkiye, İstanbul ve Kayseri'yi ekran görüntüsü aldım. Sizlerde inceleyebilirsiniz. (link)
Haritaya bakınca ülkemizde Strava kullanılmıyor galiba :D
190431
190430190433190432190429

• Beğen
Tepkiler: Boagrius
@Mhmm@
ben runtastic kullanıyorum nedense bi türlü stravaya alışamadım. antreman bittikten sonra geçtigim noktalar haritada çıkmıyor yada ben bulamadım büyük ihtimalle pro sürümünde para verip yükseltince yani

@Mhmm@
Stravadan ziyade bisiklet ne kadar kullanılıyor onu görüyoruz aslında ??
@Mustafa42
Pro sürüm sadece detaylı veri analizi için. Tüm harita ve genel özellikler ücretsiz. Forumda strava ile ilgili arama yapıp sorunun çözümünü bulabilirsiniz büyük ihtimalle ?

@Mustafa42
Ben de Runtastic kullanıyordum pro fiyatı 1.80 TL'ye düşmüştü aldım. Ama öncesinde de harita işareti yapıyordu. Runtastik ısı haritası hızlandığın yerleri vurgulması falan Stravadan güzel, 7 aydır stravaya geri döndüm. Stravanın Sosyalliği daha güzel geldi. Motivasyon oluyor şimdi Mart granfondo, tırmanış, mesafe yarışlarına da kaydoldum. Ne kadar yapabilirsem çabalayacağım işte.

@BerkEvren
Kıbrıs beni şaşırttı onda da yine turistlerin katkısı vardır. Vatandaşlarımızın bisiklete karşı bakış açısını değiştirmek lazım. Çoğu insanın gözünde bisiklete verilen para gereksiz ve akılsızca bir yatırım olarak değerlendiriyor. Ama sağlığına yatırım yaptığını görmüyor en değerli varlığımız sağlık değil midir arkadaş :)

Son düzenleme:
@Mhmm@
valla eskiden iphone kullanırdım pro versiyonunu bedavaya vermişlerdi almıştım kullanıyordum. şimdi android aldım markette pro versiyonu paralı olunca apk ile pro kurdum sıkıntısız çalışıyor. indirime girerse pro versiyonunu alırım

• Beğen
Tepkiler: Muhammet Ağrı
Geri