Jordanred Bisiklet Forması, Bisiklet Taytı ve Bisiklet Giyimine Dair Her Şey

Arka çakar aydınlatma

fulham

Forum Demirbaşı
Tepki
44
İsim
Mustafa
Princeton tec RF6 Arka Çakar Lamba marka arka çakar lamba var.
ben arkaya takılşan lambayı kedigözü özelliği olur sadece sanıyordum. bunun pille çalıştığını gördüm. otomobil lambası gibi yanıyor mu yani bu? gerekli miki? kedi gözü olsa yeterdi bence arkada. zaten farları yanık birisi arkadan yaklaşınca görecektir sizi kedi gözüna sahip olunca
peki bu princeton marka lambanın kedi gözü özelliğide var mı?
ne dersiniz=?

Scudo
yanıp sönen arka lambalar araç sürücülerinin dikkatini çeker ve daha güvenli sürüş sağlar bizler için. kedi gözü de yeterli gibi görünse de yanıp sönen bir lambanın daha etkili olacağını düşünüyorum.

gece sürüşü yapıyorsan kullanmanı tavsiye ederim.

princeton lamba için yorum yok...

gece sürüşü için arka lamba konusu hiçte yabana atılacak bir konu değil,güvenli emniyetli bir gece sürüşü için bence takılması ve kullanılması şart.tabi bu benim kendi görüşüm uzun yollarda ve şehir içinde tecrübelerime istinaden yorum yapıyorum.

Arka da olan çakar lamba çok faydalı birşey. Bisiklete gece biniyorsanız ilk alacağınız şey, arka lamba, sonra ön lamba ve tabi kask . Ön lamba sizin önünüzü göstermese bile karşıdan gelen tarafından görülmenizi sağlar. Arka lambada da aynen öyledir. Devamlı yanıp sönen bir lamba çok işe yarar. Bu lambaların çok pahalılarını almaya da gerek yok, arka için, yanıp sönmesi pilinin dayanması yeterli. Benim tüm bisikletlerimde takılı var, hatta tandem bisikletimde arkada 3 adet çakar lamba var. Görülmememize imkan yok. Biz tedbirimizi alalımda gerisi Allah kalmış bir şey.

Sevgi ve selamlarımla.

@fulham

Şöyle bir ihtimal daha var:rolleyes: . Sen bisikletinde kedi gözüne sahipsin ve farları yanmayan bir araç arkadan sana yaklaşırsa ve seni görmezse:eek: ...sonuç fenaa..

Görüşmek üzere..

• Beğen
Tepkiler: Murat CER
kedi gözü dediğiniz gibi nekadar da farkedilse etkisi bir flaşör kadar olmayacaktır. ki zaten kedi gözü araç yaklaştıkca belli olacaktır ve yol kenarlıklarında bulunan direklerlede karıştırılabilir. yanıp sönen bir ışık herzaman daha dikkat çekici olur (Bkz. reklam panoları).

güvenli sürüşler

bisikletlerin fabrika çıkışlı kedi gözlerini diyosanız onlara hiç güvenmeyin bence çünkü üzerine en ufak bi çamur tabakası geldiğinde işe yaramz hale geliyo flaşör daha iyi yani

Arkadaşlar bisikletim için kırmızı mavi çakar lamba almayı düşünüyorum, trafikte kullanırsam ceza yer miyim acaba?

• Beğen
Tepkiler: ahmetd79
@szrtpkr merhaba . Ben 6 aydan beri sürekli kullanıyorum . Bir çok çevirmeden de geçtim , polislere selam verdim , bekçilere selam verdim bugüne kadar en ufak bir problem yaşamadım .

Teşekkür ediyorum, memuruna göre değişebileceğini düşünüyorum da yönetmelikte araç tanımının içine motorlu motorsuz taşıtlarda giriyor. Kanunda çakar kullanımının cezasının geçtiği maddeyi bulamadım merak ettim, acaba araç diye tanımlayıp bizede ceza kesebilirler mi?

@szrtpkr
Evet, kesebilirler; ancak bunu çok da olası görmüyorum açıkcası.

Bu konudaki yasağı Karayolları Trafik Kanunu'nun 26. maddesinde, bu maddede geçen "Mevzuatta belirtilen ışıklı ve/veya sesli uyarı işareti veren cihazlar"ın tanımını da Karayolları Trafik Yönetmeliği'nin 141. Maddesi'nde (d fıkrası) bulabilirsiniz.

@Murat B. hocam cakar lamba icin bir renk soylenmemis ama kanun tam olarak net degil bizim icin,ben mavi kirmizi haric diger cakarli lambalarin sorun olacagini dusunmuyorum cunku bisiklette aydinlatma olarak bulunuyor

• Beğen
Tepkiler: Literary
Yönetmelikte mavi, kırmızı ve mavi bahsedilmiş. Riskli bir durum 1202 TL ydi sanırım. Ben yine CİMERE sordum. Teşekkür ediyorum ilginize .
Cimerden cevap gelince paylaşırım sizlerle.

Bisikletli polisler, kırmızı mavi çakar kullanıyor. Çoğu yerde olmasa bile bisikletli polislerin görev yaptığı bölgelerde sorun olabilir. Ama bu durumda bile polislerin pek dert edeceğini sanmıyorum.

@szrtpkr sele altındakiler çakar 2 tane alıp birleştirdim. aynı anda ikisini de açıyorum. piyasa da bundan daha iyi çakar yok. 6 saatden fazla çok kuvvetli şekilde yanıyor. Ceza yenmesi komik olur diye düşünüyorum. Bisiklet ışığı bu her renk yanıyor. bisikletli polis de olmadığına göre...20181130_074510.jpg

@Desert Fox

Renk belirtilmiş; kırmızı-mavi veya mavi(polis, jandarma, ambülans), mavi (karayolları trafik), kırmızı (itfaye). Bunlar dışındaki renklerin kullanımına bir engel yok gibi gözüküyor. Ayrıca "normal hava şartlarında 150 metreden görülebilen" diye de bir ifade var, bisiklete takılabilecek boydaki çakarların çoğu bunu sağlamıyordur diye düşünüyorum.

@Murat B.
Ufak boylu çoğu çakar için bu görülme mesafeleri var aslında.
Knog gibi markaların tek ledli modelleri 1,2 km ve 800 metre gibi değerler veriyorlar. 150 Metre çokta ulaşılmaz bir değer değil gibi :harika:

• Beğen
Tepkiler: Afyon35
@BerkEvren

Bu değerler gece için geçerli olmasın? 1200 metreden görünür olmak knog gibi kaliteli ışıklar için çok fazla gibi geldi bana.

@Murat B.
Denemek lazım ilk fırsatta :harika:

Geri