Jordanred Bisiklet Forması, Bisiklet Taytı ve Bisiklet Giyimine Dair Her Şey

Bisikletlerde abs fren teknolojisi var mı?

Tuna Bozkurt

Aktif Üye
Tepki
47
Bi Arkadaşım Krox XC250 Hidrolik Disk Fren Kullanıyor Konuşurken Bende Abs Fren Var Takla Falan Atmıyorum Dedi Nasıl Oluyor Dedim Yokuşdan Hızlı Giderken Fren Sıktı Ve Takla Atmadan Durdurabildi Bisikleti Abs Fren Dedi Ama Dışardan Bakınca Herangi Bi Sistem Yoktu Bildigin Balata Ve Tel İle Nasıl Yaptıgı Hala Merak Konusu Ama Bu Sistem Pabuçlarlamı Alakalı Yoksa Disk Frendeki Bi Koruma Varda Uygulanan Basınç Maximum Degerlere Cıkmadan Basınç Azaltıp Tekeri Yavaşlatıyormu Bu Konuda Bilgisi Olan Arkadaş Varmı İnternette Araştırma Yapınca Yeterli Bilgi Bulamadım...

Scudo
Arkadaşın sanırım ağırlığını bisikletin arkasına vererek arkayı kaldırmadan durmuş :)
ya da eliyle sıkı bir şekilde sık-bırak yaptı ama o kadar da hızlı olamaz herhalde.

öncelikle abs fren sistemini acıklayayım bıldıgım kadarı ıle abs yani Antilock Braking System sistemın çalışma prensibi sanıyede 18 defa balatalara baskı verır çeker bu da demek oluyokı o arkadasınızın sanıyede 18 defa fren kolunu pompalaması gerekır bunuda manuel sıstemle kesınlıkle yapamaz umarım acıklayıcı olmustur :)

• Beğen
Tepkiler: iskender şerit
18 defa fren kolunu pompalaması gerekır... baya açıklayıcı olmuş...

abs fren sisteminde frene basinca tekerlek dönme işlemini cok az yerine getiriyor frene basınca eski sistem gibi tekerler tamamen bloke olmuyor.eylemdem kurtulmak icin sağa sola dogru arabaya yön verebiliyorsun kazadan kurtulma sansin var ama eski sistemde tekerler tamamen bloke ediyor.Hidrolik sistemde araba sistemi var balata sıkma işlemi var.sistem olarak benzerlik var ama frene tamamen asılınca tekerler bloke olur.o ayarı ellerinle kendin ayarlaman lazim.birisi araba digeri bisiklet kıyaslancak bir sey goremiyorum.

ABS Teknolojisi Bisikletlerdede var Arkadaşlar.Yanlız bisiklette olan farklı bir sistemle ABS olayını gerçekleştiriyor.Örnek vermek gerekirse ABS papuçlar var V-frende ve Disk frende bu tür papuçlar var V-Fren olanını ben kullanıyorum ne kadar asılırsan asıl Sadece stopie yaptırıyor daha ileriye gitmiyor Aldıktan 1 ay sonra ara sokağa girecektim Dönüşten sonra biraz bayır olan bir yer hızımı kaybetmeden gireyim dedim yaklaşık 30 km ile aniden önüme araba çıktı Ön frene REFLEKS olarak asıldım (adam çekilmedi) Arabaya çarpmadan ve takla atmadan durdum (Freni tam olarak sıktığım yer hafif bayır aşağıya olan bir yerdi) sadece dönüş olduğu için durduğumda bisiklet yana devrildi :) Ve 2.sistem olarak Kabloların arasına bir alet koyuyorlar (adını bilmiyorum) Sen ne kadar ani sıkarsan sık o seni takla attırmıcak şekilde durduruyor. ABS :in:

Tunahan Bey. Ben de bunları Ebay'dan aldım. 20-30 gün bekleyeceğim artık. Türkiye'de bulamadım. :D Sizinki hangi marka?

(link)

Bende bunlardan kullanıyorum 2 yıl ömrü var gayet iyi ben Bursadan aldım

Pabuçdanmış Bende Öyle Tahmin Ediyordum..Şimdi Pabuçun Bunu Nasıl Yaptını Araştırmak Lazım Çivili Falanmı Yada Bi Basınçdan Sonrasını Emiyormu Merak Ettim...Neyse Onuda Bilmiyim..En Garip Kısım Forumda Konu Açanların Yarısı Demekki Yanlış Yönlendiriliyor Bilmeyip Eleştirmek Degil Ögrenmemek Ayıp....

Tuna bey kısaca bildiğim kadarı ile bu pabucun özelliğini anlatayım başta çok yumuşak bir pabuç ki aniden kitlemesin frene basıldıkça içeri girsin.Ondan sonra Özel kısımları var ilk önce %50 frende o kısımlar değiyor %85 de diğer kısımlarda ilave oluyor Sürtünme artıyor % 90 lardada ABS Görevini görmüş oluyor.

@Ersin Erbeden

Hayırdır bunda anormal bişey yokki arkadaşım.

@tunahan beyhan

papucun üstünde abs yazıyor diye bisiklet abs li mi oluyor.Ön frene asılın bakalım ne oluyor. Kullanmasam neyse diyeceğim :)

@Ersin Erbeden
Ben kullanıyorum :) sizinkinde bi anormallik varmış demekki bende stopieden ileri geçmiyor ;)

Tamamda zaten papucun özelliği ani kilitlemeyi önlemek ve işe de yarıyor ben kullanıyorum hiç bir şekilde aniden kilitlenmiyor..ABS teknolojisi zaten olması imkansız sık bırak sık bırak bisiklette yapılması münkün değil aksi taktirde bi virajda direksonun kontrolünü kaybedip düşmemek elde değil. Buda Bisikletin ABS si ;) Lütfen bilmeden yorum yapmayın... Anti Lock teknolojili abs bu... Yani plastiğin adıymış filan değil.

Ayrıca ABS anlamını sık bırak sık bırak sistem sanıyorsunuz aslında ABS nin anlamında bu yoktur tamam işlevi öyle ama anlamı o değil aniden sıkılan frene karşı bir sistemdir. Bu papuçlarda aniden sıkıldığı zaman tekeri kitlemiyor ve takla attırmıyor..

tunahan bey yanlış düşünüyorsunuz.abs mantığında saniyede yaklaşık 20 defa frenleme yapmak vardır ki buda freni sıkıp bırakmaya karşılık gelir.ayrıca zaten arka teker kilitlenince zaten tecrübeliyseniz düşmessiniz.hatta çamurlu dağ yarışlarındaki inişlerde kullancılar arka tekeri kilitleyip öyle inerler.giderken zaten ön frenin kilitlenmesi ise imkansıza yakın birşey.fren yaparken ağırlık merkezi öne kayar dolayısıyla önde kilitlenme olmaz.ağırlık öne kayınca arka tekerin üstündeki baskı azaldığı için kolayca kilitlenir arka teker.pabuçlardaki abs ise pabuçun hammeddesinin türüdür

Geri