Jordanred Bisiklet Forması, Bisiklet Taytı ve Bisiklet Giyimine Dair Her Şey

Bu trekler niye pahalı?

Cenk Devrim

Aktif Üye
Tepki
27
Arkadaşlar trek marka bisikletler üzerindeki donanımlara göre gerçekten uçuk fiyatlara sahip, bunun nedenini kavrayamıyorum, var mı bir hikmeti? kadrosu mu çok sağlam?

Scudo
Gerçekten pahalı fakat bende bilmiyorum birileri aydınlatırsa seviniriz.

ömür boyu garanti veriyolar kadrosuna filan diyollaa ama bilmiyorum bende..

Ben trekleri lacostlara benzetiyorum. Gerçekten çok pahalılar. O fiyata kaliteli olsa ne yazar diyorum :)

Trek en sevdiğim bisiklet üreticileri arasındadır.Bundan bir önceki bisikletim de Trek idi.Ancak Türkiye'de aşırı pahalı Trek bisikletler.Hoş, diğer üst düzey markalar da öyle.Fransa'da yaşayan bir arkadaşın açtığı konu vardı, Fransa'da Trek bisikletler Türkiye'deki fiyatının yarısına satılıyor.Örneğin:

242€ olarak belirttiğiniz FX 7.1 burada 440€
312€ olarak belirttiğiniz FX 7.2 burada 590€

Gerçi bir model yılı eski fiyatları vermiş arkadaş, gene de fark çok fazla.

Buyrun linki:

https://www.bisikletforum.com/showthread.php?t=83441

• Beğen
Tepkiler: Ozan Seyyah
İthal olmasından dolayıda bir miktar vergiye maruz kalıyor sanırım, trek kadroları zaten sağlamlığıyle meşhur, aynı zamanda amerikan menşekli bir firma. Marka takıntısı olmayan ve çok prof. takınılmıyacaksa yerli sedona ve kron daha mantıklı F/P olarak. Buna örnek olarak sony ve vestel daha uygun olur sanırım, vestelin daha büyük lcd sinin fiyatı, sony lcd nin daha küçük ekran boyutlarına eş gelir değerde. Vestel kötü yada dandik değil, sony de dünya çapında kendini ispatlamış bir marka olay bundan ibaret :) .

• Beğen
Tepkiler: İbrahim GÜRSOY
Mesela bir merida da dünya çapında kendini ispatlamış bir marka.O da ithal geliyor.Ama bu kadar değil onların fiyatları

Yani fiyatları bu kadar değil derken Üzerindeki donanımlara göre bu kadar uçuk fiyatları yok, daha makul.

Doğrudur hocam tam bir karşılaştırma yapmadım. Zaten diğer amerikan markalarıda başka markalara oranla daha pahalı sanırsam cannondale, specialized gibi.

herşeyde olduğu gibi mutlaka farklar var, ama bu trek değil ,tüm markalar için geçerli,peki fark nerede?veya oluşan farkın maliyeti gerçekten o kadarmı?bu soruların yanıtını aramalısın ,verdiğin fark ile fark parası kadar başka bir bisiklet arabiliyorsun bazen?birde kalite nerede, aslında satılanlar bisiklet değil sadece kadro değilmi? yani vites fren grubu jant seti,lastikleri,sele ve borusu, gidon ve boğazı,telleri,furş,pedalları,vs aynı olacak ama ,sadece kadrolar farklı olacak,ama kadrolarda: materyal aynı, açılar aynı olsun ,bir tek kalıyor borunun kesim,kaynak,boya vs işlerine ,evet estetik açıdan ve güvenlik açsından çok önemli?ama bugün yol bisikleti için söylüyorum en altta bir marka bile kırılmıyor,çatlamıyor,kaynak yeri açılmıyor,peki fark nerede,fark sizin cebinizdeki parada ,para ne kadar çoksa, marka önemsiz olarak bisikletin fiyatı artıyor,kimse cebinde on binlira çok rahat verebilecekken, bin liralık bisiklete binmiyor,ve o bisiklette diğer bisiklet ile aynı aslında,basınca hepsi gidiyor,ister sedona ,ister salcano ,ister trek,ister colnago.Türkiyede hep söylüyorum bu işler aferdersiniz sidik yarışı olmuş,sen de ne var bende bu var.Tabi ar-ge denilen durum bunların maliyetini arttırıyor,ama diğer firmada bunu para verek satın alıyor,ayrıca işçilk tabiki amerika avrupa her türlü sosyal haklar olduğu için masraflar çoğalıyor,tabiki bisiklette,ama neredeyse bilinen tüm markaların uzakdoğuda dev iki firma yapıyor,tabi merdiven altı kaçak uzakdoğu üretimden bahsetmiyorum.Benim için ister amerikada yapılmış ,ister italyada elde veya uzakdoğuda aynı firmanın garantisi ile fabrikasyon ,firma garanti verdikten sonra sorun yok.tabi dağ bisikletlerinde off road veya carbon kadrolarda biraz iş değişir,marka güvencesi önemli yer tutuyor,çünkü sonrasında muhattap gerekicek.

Arkadaşlar bugün Trek, Scott, Cannondale vs vs ne alırsanız alın üzerindeki malzemeler hep aynı. Orta seviye bişey alırsınız Deore, Sram X5 vs gelir. Üst seviye bişey alırsınız xt/xtr yada muadili bişeyler gelir. Amortisör deseniz ya Fox yada RockShox hadi buna DT ve Cannondale'i de eklersen 4-5 marka var. Jant setinde durum aynı. Lastik desen onlarda belli zaten. Yani bisikletin eskiyen, yıpranan, bozulan bütün parçaları bildiğimiz markaların üretimi değil ki. Bir kadrosu yüzünden işte Trek iyi bisiklettir yok Merida bilmem nedir demek doğru oluyor mu sizce? Haaa son zamanlarda özellikle dağ bisikletinde Specialized ve yol bisikletinde Look kadro haricinde pek çok parçaya da markasını verdi ve de bisikletlerinde kullanıyor bunlar ayrı ama şu Trek pahalıysa almayın bu kadar basit :) Merak etmeyin Trek bisikletin Mercedesi filan asla değil. Ona gelene kadar bir düzine başka marka sayarım size. Pahalı olmasının nedeni büyük ihtimalle bizim distribütor kaynaklı. Ya yüksek kar marjları var ya da fazla adetli çalışamadıkları için fabrikadan indirim alamıyor.

@Alkan Koç

çok kötü bir benzetme olmuş arkadaşım:) :)
trek,scott,giant v.s bu markaların kullanılan malzeme olarak birbirinden hiçbir farkı yok.kadrolarının yapımındaki teknoloji bile aynı kalitede.buradaki olay TREK in kurnazlık yapıp fiyatını diğerlerinden yukarı çekerek "daha kaliteliymiş" imajı vermesi.
bir de son 2 yıldır bu bisiklet firmaları çok muhteşem bir "pazarlama kurnazlığı " yapıyorlar.o da şudur.bisiklet ağırlığını çok ön plana çıkarıp "bisikletlerdeki amortisörleri söküp" düz maşa takıyorlar ve bunu da genelde karbon maşayla yapıp örneğin aynı kadroya amortisörlü 600 euro derken amortisörsüz karbon maşalı aynı kadroya sahip bisiklete 1200 euro diyorlar ve kiloda da yaklaşık 2 kilo düşük ağırlık sebebiyle 2 kat fazladan fiyat çekiyorlar.günübirlik turlarda elbetteki amortisörsüz bisikletler pek sorun çıkarmaz ama geçmişte amortisörsüz bisiklet kullanan birisi olarak söylüyorum uzun turlardan sonra bilekleriniz çok ağrıyacaaktır.bu pazarlama oyununa gelmeyin..saygılar....

bu arada dağ bisikletim trek,triatlonda kullandığım barellia,şimdi düşündüğümde imzamdaki rose,ama trek niye aldın dersen ,o an param vardı,rengi hoşuma gitti
ciddi bir indirim vardı.yoksa hiç birzaman trek olsun diye almadım.genede hiçbir bisikleti marka diye almam,sevdiğim markalar yok değilmi var,ama farklı yönden benim için çok özel,farkı yok.

@erdomsuper

scout giant bunlar cokmu ucuz markalar sizce? trekle 3 aşagı 5 yukarı aynı ayrıca örnegim yanlış anlasılmıs galiba ben trek mercedes ile eş değer demedim sadece toyota- mercedes ve mesela trek-salcano eşleşmesinin birbirine benzerliğinden bahseddim

• Beğen
Tepkiler: Eren Tublek
specialized daha kalite bir marka trek ten kat kat iyi. trek i meşhur eden abd başkanıydı. bir lafıyla bu markayı meşhur etti yıllar önce.bu fiyatlar onun eseri.

Su an Turkiye'de satilan Trek'ler esdeger Specialized, Giant ve Scott bisikletlerden ne kadar pahali ki?

Bisiklette bana gore fiyat konusunda genel gruplar:

(uzakdogu uretimi yerli markalar) < (uzakdogulu buyuk markalar: Giant, Merida...) < (ABD ve Avrupali buyuk markalar: Trek, Speci, Scott, LaPierre, Cube...) < (ABD ve Avrupali butik markalar: Intense, Nicolai...)

@siretsiret

ABD baskanindan cok efsane Lance Armstrong, su anki Leopard-Trek yol bisikleti takimi, hem bayanlarda hem erkeklerde DH sampiyonasinin favorileri Aaron Gwin ve Tracey Moseley'li TWR takimi sayesinde Trek'in adi bu kadar duyuluyor. Kimsenin baskanin lafini filan taktigi yok.

• Beğen
Tepkiler: Alkan Koç
@onur demirer

ben bundan 7-8 yıl öncesini diyorum.7 yıl önce abd başkanı trek bisiklete bindi beyaz sarayda.ve bu bisikletle gezmeye bayılıyorum galiba trek diyorlar ismine dedi ve abd de gündem oldu ünlendi. bilinmiyordu bile trek marka.dolu haber yapıldı abd basınında trek biiskletle ilgili.

@siretsiret

Iyi hos da hocam Bush kalibresinde bir baskanin dedigi lafi kim takiyor ki 7-8 yil sonra etkisi gorulsun? Trek vesaire markalar her yil milyonlarca dolar harciyorlar sponsorluk ve reklam gideri olarak.

O tarihten once de sirf Lance 5 TdF bir dunya sampiyonlugu kazanmis ve Trek'in tarihi de bir Specialized kadar eski. ABD'de bilinmemesi gibi bir durum da soz konusu degil. Bir kisinin lafina bakmiyor sadece olay.

Geri