Jordanred Bisiklet Forması, Bisiklet Taytı ve Bisiklet Giyimine Dair Her Şey

dinamolu farlar

fulham

Forum Demirbaşı
Tepki
44
İsim
Mustafa
eskiden bisikletlerde dinamoyla çalışırdı ön farlar :) şimdi hep pilli olmuş.
lastiğe zarar veriyor muydu acaba onlar? kullanırdım ama hiç düşünmezdim lastiğe ne olduğunu. büyük keyifti yanması. yavaşlayınca sönmesi.

Scudo
Selam, evet bende ilk bisikleti alırken sormuştum, lastiğe zarar veriyormuş ve şarjlı iyi marka bir pil alırsan zaten çok uzun süre gidiyor. Birde dursan bile ışığın yanmaya devam ediyor. Ayrıca led ile dinamo birlikte kullanıldığında nekadar uyumlu onuda bilmiyorum. Çünkü yüksek güçte ışık için led kullanımı daha bi revaçta sanki..

lastik bir yana,obur yandan hizin yavaslamasi da mevcut.

evet gercekten yavaslamaya buyuk bır etkısı oluyor cunku tekerlek bır kere donene kadar o kac kere donuyor kım bılır:D
gecenlerde ben dusmustum on fren sıkısmıs ama baya bır surtuyor oyle ınce bır noktadakı bellı bır hızın ustundeyken fark edebılıyorsun ya bakıyorum lastık mı patlak ne oluyor bır zorlanma hıssı var ne oluyor dıyorum sonra eve gelınce kı 35 km o helde rahat yaptım bır daha kontrol edıyım oyle bırakıyım dedım on tekerlegı kaldırdım cevırmeye calıstım hıc cewrılmedı:D kendıme acımıstım...

hem tekerleğe süürterek yavaşlatıyo hemde jantı aşındırıyo diye biliyom ben

@fulham

pil ile çalışan 8-10 ledli uzun mesafe aydınlatmalı far gibi nimetler varken dinamo kullanmak ne kadar akıllıca?
Güvenliğin önemli olduğu bir konuda zevke yer vermemek daha iyi diye düşünüyorum.
Ayrıca iyi adınlatsa bile lastiğe zarar+ sürtünme katsayısı yüksek olduğu için yavaşlatıyor.

İllede dinamo derseniz Shimano nun Nexus serisi dinamolu hazneleri var
http://img221.imageshack.us/img221/1381/559z10ax0.jpg
By (link)

http://img161.imageshack.us/img161/1149/10930shimanoln2.jpg
By (link)

Almak istedikten sonra distrübitörler aracılığı ile getirtilebilir veya eBay den falan alınabilir.

arkadaşlar ben ışık için dinamodan kralını tanımam:D ama pilli ve şarzlı da iyi benim farda pil yeri de war pil de takılı önce pil yerini açıyom o yanıyo sonrada ne kadar hızlansam dinamo yanıyo ama dinamoda bir yerden sonra yavaş yavaş zarar vermeye başlar HABERİN OLSUN:D İstersen burdan benim farıma bakabilirsin bide sayfa 4 e bak

https://www.bisikletforum.com/showthread.php?t=19625

Tabi "çevreci" olma iddiasındaki bisikletçiliğin sürekli çevreyi kirleten pili tüketmesi de ayrı bir çelişki.

Dinamo tüm olumsuzluguna ragmen temiz enerji oldugu icin daha sıcak geliyor bana fikir olarak. Hele shimano'nun tekere surtmeden enerji ureten hazneleri harika olurmus eger yaygınlaşsa.

alexandraki nin yorumu çok güzel olmuş...
91 yılın bilgeliğini yansıtıyor gerçekten :)

@dreamboys69

bu fardan bendede var akü ile çalıştırıyom mükemmel bi ışık veriyo

@emre arıkan

Benim kullandığım 12 Volt dinamo aydınlatma seti bunun aynısı. Bugüne kadar lastiğime zarar vermedi ancak hızımı biraz yavaşlatıyor. Buna rağmen çok güzel aydınlatma sağlıyor, pilli farların hemen hemen hepsinden üstün. Gece sürüşlerinde çok hızlı gitmeniz gerekmiyorsa alıp denemenizi tavsiye ederim.
İYİ PEDALLER

@bora_jb

"tekerlek bır kere donene kadar o kac kere donuyor kım bılır" yaklasık 660 defa :)

Site içinde PowerLed kullanılarak yapılan aydınlatma projeleri vardı. Şarjlı pillerle desteklendiğinde gayet başarılı sonuçlar veriyor. Ayrıca boyut ve kablo kalabalığı olarak bakarsak dinamolu düzeneklere göre daha küçük ve pratik. Ledli aydınlatma düzeneklerinde de uzun kısa far ayarı yapmak mümkün.

Not: Şarjlı piller için genelde paketin üstünde 1000 kere şarj edilebilir denir. Verimini kaybetbeden 500 kez şarj edilse bile tahminen sizi 2-3 yıl idare edecektir. Buda 2-3 yılda bir yeni pil almak anlamına gelir. Kaba bir hesapla 30 yıl bu sistemi kullansanız 30/3=10 değişim demektir buda toplamda 40 pil yapar. yani yaklaşık olarak her yıl 1 tane pil kullanmış gibi olursunuz.

benim bisikletimde 6 valt lık dinamo vardı 9 yıldan beri kullanıyorum. dinamoya bağladığım aletlere gelirsem
2 tane araba neonu
3 tane el feneri ve 1 adet 5 cmlik resistans
ama resistans yüzünden bisikletin koltuğu alev aldı :D

beni niğdede hemen herkez tanır yollarda projektör gibi gezerdim.:D

dinamonun bu kadar malzemeyi tartmasının sırrı ise parelel bağlantıdır

şarzlı pil kullanıldıktan sonra çevreye vereceğimiz zarar da azalacaktır

Geri