Jordanred Bisiklet Forması, Bisiklet Taytı ve Bisiklet Giyimine Dair Her Şey

Disk Frenden Gelen Ses

Mustafa Güldal

Aktif Üye
Tepki
44
Arkadaşlar bisikletimi yeni aldım.Aslında ilk aldığımdan beri hafif bir ses alıyordum ama bugün dağ inişimden sonra ses barizleşmeye başladı.Diskin döndüğü sadece belli bir noktada ses oluyor.Tecrübeleriniz varsa,yardımcı olursanız çok sevinirim.
Ekleme 1:Şimdi tekrar kontrol ettim.Sanırım teker tam dairesel dönmüyor ve bir noktada sürtme yapıyor balatalara.Bisiklet 1 haftalık ister istemez insan bilmek istiyor ne olduğunu.Yağ falan değdirme gibi bir durum da olmadı.İniş yaparken lastikler çok şişikti bu bir sorun doğurmuş olabilir mi ? Gerçi iniş yapmadan önce aslında kurulumdan sonra da hafif ses vardı.Lastiğin şişik olması jantların şeklini bozmuş olabilir mi acaba ?
Ekleme 2:Fren sıkınca ses ortadan kayboluyor.Ayrıca tekeri hafif yana yatırınca ses çoğalıyor.

Scudo
o ses adamı illet eder bilirim.
ama sebebi anlamış çözmüş biri henüz tanımadım.
1 saat kaliper ayarı yaptım geçen gün resmen milimetrik çalıştım.

sonuç ;
çıt ses yok 10-15 km ile giderken
ama 20 - 25 km geçince cızt cızzt cızzt başlıyor.
yada düz seyir halinde yaklaşık 20-30 derece bisikleti sola yatırdımmı sürtme sesi alıyorum.
kendi haline bırakıp takmicaksın tek çözüm bu.

Hocam teşekkür ederim yani normal bir durum.Tekerleğin dairesel yörüngesinde dönmemesi sorunu sizde de oluyor mu ?

valla ona hiç dikkat etmedim ama şunuda eklemek isterimki ;
kaliper ayarı yapın hiç sürtme sesi olmasın sonra binin bisiklete bide öyle bakın ses varmı diye , illaki gene ses oluyor.
yani o ses bisiklet boşta iken yok olabiliyorken , yükte gene gelebiliyor.

Arkadaşlar selam,

Bisiklet oldukça yeni sayılır. Bugün ön tekeri söktüm, patlağını yamayıp taktım. Tesadüfen çevirirken (link) şu şekilde ses geldiğini fark ettim. İlk defa hidrolik disk kullanıyorum. Acaba tekeri söktüğümde yanlışlıkla fren koluna mı dokundum, bu ses normal mi sizce veya ne yapmalı?

Gayet normal sorun çözümüde kolay youtube üzerinde birçok video mevcut izle kolay halledersin. Arama motoruna " how to stop your disc brakes rubbing " yazman yeterli 😀

• Beğen
Tepkiler: Arena
Fren padi yamulmus sanki duzeltin gecer muhtemelen. Diske vuruyor hafiften.

• Beğen
Video çok faydalı oldu. Tekeri gevşetip tekrar yerine oturttum ve ses kesildi. Çok teşekkürler.

Gorunuse gore teker dogru sekilde oturmamis. Balatalar oynadıysa, baska bir sorun yoksa freni sıkıp biraktiginizda duzelir. Mili takarken konik yaylari ters taktiysaniz teker tam ve dogru oturmadigi icin boyle bir ses gelebilir.

Hidrolik disklerde tekeri sökünce frene basmamak gerek di mi? Böyle bir durumda ne oluyor?

Hidrolik disklerde tekeri sökünce frene basmamak gerek di mi? Böyle bir durumda ne oluyor?
Fren padleri birbirine yapisiyor. Padlere zarar vermeden arasina ince kenarli bir sey sokup hafif zorlayarak ayırabilirsiniz. Tornavida, bicak tarzi bir sey kullanacaksaniz sakin ve nazik olun. Sonra padler hasar gordu deforme oldu diyerek omrunu kısaltmazsiniz

• Beğen
Evet önerilmiyor, yukarida @suat akman belirttiği pistonları geri itme olayını lastik değiştirmek için kullanılan plastik levye ile yapıyorum, ama dikkatli olmak gerekiyor zarar vermemek için.

Padler zarar görüyor sadece öyle mi? Yani yağ kaçağı, sisteme hava girmesi, vb gibi durumlar meydana gelmiyor.

Padler zarar görüyor sadece öyle mi? Yani yağ kaçağı, sisteme hava girmesi, vb gibi durumlar meydana gelmiyor.
Oyle bir ihtimal var. Olmasi gerekenden fazla mesafe itildiginde pistonların ardindan sızıntı olabilir. Sızıntı olursa hava yapabilir. Ama o kadarda nazik bir sistem degil. Gozunuzun korkacagi kadar karmaşıkta degil. İlk çıktığı yıllarda herkesi tedirgin etmiş olsada o zamanlardan bir konu belki sorulariniza yardımcı olur.
Hidrolik fren sorunları ve çözümleri

• Beğen

Şu takozların freninize uygun olanından alın, taşıma vs sırasında takarsınız. (Sarı olanlar balatasız kullanım ve yağ basmak içindir. Kırmızı almanız gerekiyor.

(link)

• Beğen
Geri