Jordanred Bisiklet Forması, Bisiklet Taytı ve Bisiklet Giyimine Dair Her Şey

Grand Challenge: Bagaja katlanır bisiklet sığdırmak

antika

Aktif Üye
Tepki
305
Bisiklet
Tern
Katlanır bisiklet almayı düşünenlerin en çok sorduğu sorudur : Aracımın bagajına sığar mı ?

Cevap: Aracınızın ve bisikletinizin boyutuna göre değişir.

Herkes kendi aracı ve bisikleti için durumun ne olduğunu bu konuya rapor etse zamanloa ortaya yararlı bir DATABASE çıkabilir diye düşündüm.

2006 model Ford Focus için şekilli cevap aşağıdaki gibidir. Konu mankenleri : Tern Link B7, Tern Link C8 ve Btwin Hoptown 320

Bagaj fullken sol alttaki Tern B7, sağ alttaki Tern C8, üstteki Hoptown 320. İlk fotografta dışarıdaki Hoptown 320.

3ünü birden sığdırmak için sadece Hoptown 320'nin sele borusunu çıkarmak yetti.

ffocus01_2arti1.jpg ffocus02_full.jpg ffocus03_yandan.jpg ffocus04_kalanbosluk.jpg

Citroen C3 ve Btwin Hoptown 320
citroenc3_01_kapaksiz.jpg citroenc3_02_kapakli.jpg

Scudo
Artırıyorumm:
+Tilt500 katlanır bisiklet(portbagajlı) ve arabayı hanıma kaptırdıktan sonra dönüşte lazım olacak kıyafetleri taşıyan büyük boy dolu çanta :D:D
+Büyük boy geniş bebek arabası (üstü tamamen kapananlardan ve tam yatak olanlardan)
+5lt iki adet pet şişe su ve süt almak için (çantanın arkasında kaldı)
+Kask
+katlanır pazar arabası
+hasır şemsiye bel çantası zırt pırt süprüntüler....:acpsnr::acpsnr:
Heeppsi tek bagajda kaçırma arkadaş gl gell :

20180224_081859.jpg

Pardon arabayı belirtmeyi unutmuşum Opel Astra 2015 sedan

@antika @avcioglu Arkadaşlar, araç hoplayıp zıplayınca bisikletlerde çizilmeler olmuyor mu?:krktm:

Zannetmiyorum, şu olabilir yanlızca, mesela bisikletin tekerinin altında bir nesne var ve bisikletin ağırlığı bisiklet tellerinden aktarılıyor, ağırlık yüzünden teller biraz eğilip akordu bozulabilir. Veya vitese ağırlık binerse vites ayarı bozulabilir, vitesin bağlandığı o ufak levha eğilebilir. Bu olmasın diye ben hep direksiyon tarafını alta getiriyorum ve aktarma organlarına hiçbirşeyin dokunmamasına özen gösteriyorum...

• Beğen
Tepkiler: hamlet2006
Tek bisiklet için cevap vereyim :

Bisiklete hiçbirşey olmuyor. 3 senedir bisiklet gece gündüz yaz kış sürekli bagajda duruyor, uzun yola tatile de benimle geliyor bisiklet. Sadece bineceğim zaman bagajdan çıkıyor. Bu süre zarfında bisiklet ne hasar aldıysa hepsi binerken oldu, bagajda hiçbirşey olmadı.

Dikkat edilmesi gereken 2 husus var :

1. zincir tabana gelecek şekilde yatırıyorsun böylece zincir yağı sağa sola bulaşmıyor, vites mekanizmasına birşeyler takılmıyor

2. Bisikleti bagaja sokup çıkarırken veya üzerine basınç bindirecek başka birşey koyarken (çanta bavul vs.) fren ve vites kablolarının ezilmemesine dikkat ediyorsun.

2 ve daha çok bisiklet için cevap :

Nadiren aynı anda 2 bisiklet yükledim bagaja. 3 bisikleti ise sadece yukarıdaki fotografı çekmek için deneme amaçlı yükledim. Gerçekten de bu durumda bisikletler birbirlerine çarpıp sürtebilirler. (tecrübemle söyleyeyim bu sürtmeler araba giderken değil de daha çok bisikletleri bagaja sokuşturuken oluyoır) Birkaç kere bizim oğlanın bisikletini (Hoptown) de yüklediğimde aralarına plastik bir kapak sıkıştırmıştım, aynı işi karton kutudan bozacağınız mukavva da yapacaktır.

Üç bisiklet çok iddalıymış yanlız ben resimde iki bisiklet var sanmıştım :eek:

@avcioglu

Hocam yerlerini bile yazmışım, hatta daha iyi anlaşılsın diye ilk fotoda Hoptown'u koymadan önce 2 Tern'i sağlı sollu nasıl yerleştirdiğimi çekmişim, sonra da sele borusunu çıkarıp Hoptown'u da bagaja yüklemişim. İkinci fotoda aynı anda 3 aynakol olduğu açıkça görülüyor. Üçüncü fotoda yani yandan çekimde görüldüğü üzere kalan boşluğa yan yana en az 2 adet el bagajı sığdırılacak kadar boşluk kalmış.

Merhaba

Öncelikle çok güzel bir konu açılmış teşekkür ederim.

2 Adet 20" Btwin TILT500 tekerlekli katlanır bisikleti 2007 Focus Sedan aracın bagajına(528 LT) arka koltukları katlamadan sığdıramıyorum. Acaba SUV(BMWx1 vb.) ya da MPV Mercedes (B180 vb.) araç alsam mı diye düşünürken konuyu açan arkadaşın 3 katlanır bisikleti aynı model arabaya sığdırması beni çok şaşırttı.

Benim bisikletlerin selesi çıkmıyor acaba bu yüzden mi sığmıyor?

Dosyalar

• 20170711_154006380_iOS.jpg
    20170711_154006380_iOS.jpg
    99,2 KB · Okunma: 92
  • 20170711_154508577_iOS.jpg
    20170711_154508577_iOS.jpg
    99,5 KB · Okunma: 91
  • IMG_5000.JPG
    IMG_5000.JPG
    191,6 KB · Okunma: 86
katlanır bisikletim olmamasına ragmen çok güze bir konu olmuş takipteyim

valla bagaja sıgmaması çok mümkün değil gibi geldi bana. bende WW scirocco var koltukları yatırınca yol bisikleti koyabiliyorum.

Aynısından kullanmış birisi olarak söyleyeyim, bu kasa Focusun bagajı geniş ama ağzı biraz dar. İçine yerleşse çok rahat sığacak birçok şeyi koltukta taşımam gerekmişti.
Arkaya doğru güzel yerleştirebilirseniz, dört tane bile katlanırı alır. Ama Astra'ya rakip olamaz, onun kadar geniş bagajlı sedan görmedim :harika:

• Beğen
Tepkiler: avcioglu
@Bicikleta

Rahatça sığar, ilk fotografta görülüyor zaten (Hoptown'ın dışarıda olduğu foto). Bisikletleri sağlı sollu tekerlekleri birbirine bakacak şekilde yerleştiriyorsunuz, tekerler birbirinin içine geçiyor 15-20 cm kazanıyorsunuz.

@Bicikleta

Aklımda kaldığı kadarıyla Tilt500'ün sele borusunda boydan boya bir oluk var, boru sağa sola dönmesin diye. Kelepçeye yakın bir yerde de o oluğa denk gelen bir diş olmalı, muhtemelen kelepçe mekanizmasının parçasıdır.

1. Eğer oluk borunun alt ucunun sonuna kadar devam ediyorsa siz yukarıdan kelepçeyi açıp çekince mutlaka çıkacaktır.

2. Eğer oluk borunun alt ucunda ekstra bir parça ile sonladırılmışsa önce o parçayı çıkararak boruyu sökebilirsiniz.

3. Eğer oluk şekli gereği borunun alt ucuna varmadan kendiliğinden sonlanmışsa boru üzerinden yapılacak birşey yok, kelepçenin oradaki dişten kurtulmak gerekecektir. Muhtemelen kelepçeyi söktüğünüzde boru da çıkacaktır.

Düzeltme : Decathlonun sitesinden şimdi baktım, Tılt500'ün sele borusu çalınmasını önlemek için somunluymuş, somunu sökerseniz çıkacaktır.

Kardeşim çok teşekkür ederim. İlk fırsatta deneyeceğim.

AFA0C116-98B2-403B-9E4A-267A6E148944.jpeg 3801CD8F-94BB-4D02-BB07-C83F41AD6D83.jpeg A4B1B090-315D-441C-B6B1-D9432CD8AD93.jpeg 132229C0-E5FC-4047-A495-96D488190C83.jpeg İyi pazarlar.

Bugün iki katlanır bisikleti dediğiniz şekilde tekerleri birbirinin içine geçecek şekilde sığdırabildik. Biraz zor oldu özellikle çıkartırken baya zorlandık. İlk denememiz olduğu için bir sonraki sefer daha rahat çıkartırız diye düşünüyorum.

İlginiz için teşekkürler.

978C332A-600E-4ABC-82EC-62E55AF17519.jpeg 9EF2F567-C95C-4D53-B14D-DD0B40E395DC.jpeg 605FA41B-0F9D-4EE1-95D0-D1E2C85CEB5C.jpeg İkinci deneme daha kolay oldu. Bu sefer tekerleri bagajın dibine doğru dikey olarak yerleştirdim

bisiklete portbagaj takmadığınız sürece birçok şekil oluyor. Portbagaj takınca sıkıntı çok artıyor yanlız.. :) Ama bence portbagaj bisikletin olmazsa olmazı, mutlaka birşeyler taşıması gerekiyor insanın...

@avcioglu

Bu konunun ilk 4 fotografinda hani bagaja 3 bisikletin sığdığı şekilde, sağ alttaki Tern C8'in port bagajı var. 2 adet port bagajlı rahat rahat o bagaja sığar hiç spekülasyon yapmaya gerek yok. 3 adet port bagajlı bisiklet o bagaja sığar mı denemeye değer. Kişisel tahminim sele boruları çıkarılmak kaydıyla sığar.

Hb veya station arabalarda pek fazla sorun olmuyor, dik bir şekilde konulabilir. Ancak sedan araçlarda illaki bisikleti yatırmak lazım. Burada bir başka husus daha devreye giriyor. Aracın tüplü olup olmaması. Benim aracımda 60 lt'lik silindir tüp olduğu için katlanır bisikletim bagaja herhangi bir şekilde sığmıyor. Bu sebeple arka koltuk minderini kaldırıp bisikleti dik bir şekilde araca yerleştirmekten başka seçeneğim kalmıyor. Aynı yerde Triban 500 taşımışlığım da vardır bu arada. (Araç Focus 2004 sedan)

@antika
bence çok yanlış düşünüyorsunuz portbagaj çok fark ediyor. portbagajım yokken bebek arabasını bagajın sağına koyuyordum bisikleti yatırıp soluna koyuyordum rahat giriyordu. Portbagaj gelince bunu yapamaz oldum, bebek arabasının genişliği+portbagajlı katlanmış bisikletin yüksekliği, araba bagajının iç genişliğiyle aynı veya biraz daha fazla oluyor. Çok itterek bastırarak dakikalarca uğraşıp oturtabilir duruma geldim. En sonuında fotoğraftaki gibi ilk önce bebek arabasını boyuna uzunluğu bagajın genişliğine denk gelecek şekilde arkaya koyuyorum ve bebek arabasını kaldırıp altında boşluk oluşturuyorum, ardından bisikleti tekerleri bebek arabasının altına gelecek şekilde yerleştiriyorum. Sizin durumunuz farklı olabilir, geniş bebek arabasıyla durum bu şekilde. Evet sele borusunu çıkartırsak çok daha rahat sığar bu doğru, ama bunlara gerek olması bence işin pratikliğine ters olur

@avcioglu portbagaj kalsın :) bizim için önemli olan bu iki bisikleti bagaja koyabilmekti. portbagaja ihtiyacımız pek olmuyor. Zira anahtar, telefon yedek lastik gibi küçük eşyaları sele altındaki küçük çantaya koyuyoruz. Bisikletin amacına ters düşebilir belki ancak biz katlanır bisikletlere ulaşım için değil hobi ve spor olsun diye biniyoruz. Bisiklet sürebileceğimiz alana kadar arabayla gidip gittiğimiz yerin ve bisikletin keyfini sürüp arabayla geri dönüyoruz.

• Beğen
Tepkiler: avcioglu
corsa d aracıma goccia dik sığıyor (camdan görünüyor ve bu durum beni korkutuyor ) sele inik bagaj Yok yan yatmiyor on lastiği söksem (günde 1 defa ) mandallı bir somun alsam ise yarar mi veya farklı bir Önerisi tecrübesi olan arkadaş varmıdir ?

Geri