Jordanred Bisiklet Forması, Bisiklet Taytı ve Bisiklet Giyimine Dair Her Şey

Lastik Patlamasından Bıktım! Sedona 610 için Yol lastiği önerisi

Sabri YILDIRIM

Daimi Üye
Tepki
272
İsim
Sabri YILDIRIM
Bisiklet
Sedona
Arkadaşlar merhaba, neredeyse 1 yıldır Sedona 610 kullanıyorum. Üzerinde orjinal lastikleri var. Genellikle Tuzla Kadıköy git gel yapıyorum ve 2-3 seferde lastik patlatıyorum dikkat etmeme rağmen.

Lastik patlamasını en aza indirebilmem için hangi marka ve nasıl bir dış lastik kullanmalıyım?
İç lastik için patlamayı azaltıcı bir çözüm var ise onu da bilmek isterim.
Son olarak ideal basıncın ne olması gerekiyor?

Çok teşekkür ederim şimdiden.

Scudo
Schwalbe Lugano'yu bilirim, Gül dikeniyle bile patlamayı başarmıştı. :D
-Maxxis Detanator olabilir, memnundum.
-Michelin Pro3 / Pro4 olabilir,
-Continentaller iyidir.
Bu lastiklerin ortak özelliği patlamaya karşı özel korumaları olması. Lastik alırken buna dikkat et ve TPI değerinin 100'den yüksek olmasına özen göster. "Threat Per Inch", örgü sıklığı yani.

ve lastiğinin havasının 90 PSI'dan az olmadığına emin ol. Düşük PSI ile kullandığın lastik en ufak bir çukur-tümsekte bile jant tarafından ezilir ve kesilir.
Başka bir durum; patlayan lastiğini değiştirirken dış lastiğin iç kısmını elinle güzelce kontrol et, lastiğine giren her ne ise cam,çivi vs. kalmasın dış lastiğin içerisinde.
Sonraki tavsiyem, daima 2-3 metre önüne bak giderken. Yazın (ya da güneş altında diyelim) tüm cam parçaları güneşte parlar zaten. Bunlardan ufak hamlelerle kaçmak bir süre sonra refleks haline geliyor. Yolunu daima kontrol et..

Bol şans :)

Vallahi bu kadar çok patlayacağını düşünmüyordum ama gerçekten ciddi sıkıntı vermeye başladı. Bu konuyu araştırıp kesin yeni lastikleri alacağım ve öyle çıkacağım üzerine.
Sizin gibi önerileri dinleyip sonra ürünleri araştıracağım. Çok teşekkürler.

Michelin pro4 endurance
conti gatorskin
conti 4season
conti gp4000sII
Bu dörtlü birbirine çok yakın korumaya sahip hatta forumda da hepsinin kıyaslandığı yerlere çok denk geldim. en öne çıkanlar bence bunlardır ve ben gp4000sII kullanıyorum 300 km oldu henüz patlatmadık bakalım ne olacak(camlara çok dalmama rağmen patlamadı)

• Beğen
Tepkiler: Sabri YILDIRIM
Peki bu ürünleri Türkiye'deki internet sitelerinden almam mı uygun olur? Yoksa yurt dışından daha ekonomik maliyetlere temin edebilir miyim?
Tabi ki yurtdışı fiyatı uygun olur ise öneri web sitesi ismi rica edeceğim.

◘Merlin (link)
◘Evans (link)
◘Chain Reaction(link)
◘Competitive Cyclist (link)
◘Bike 24 (link)

meşhur siteler zaten, ebay da olur. ama satıcı puanlarının yüksek olmasına dikkat et

• Beğen
(link) tam olarak bu siteden aldım dostum. yanlış hatırlamıyorsam 28mm için 215 tl gibi bir ücretle elime 6 günde ulaştı. Yurt dışı tercih etmeni tavsiye ederim zira burda çok daha pahalıydı yanlış hatırlamıyorsam. gümrük sınırı da 75 euro ben 73 euro gibi bişeye almıştım,tam sınırdaydı öyle aklımda kaldı, sende dikkat ederek hareket et vergiye.

Türkiye'de satılan lastikler de bu sitelerden alınıp üzerine komisyon konup satılan lastikler..

Şuan buna tek tezat satan yer Decathlon,
Pro4'ün tanesini 75 liraya satıyor.
Merlin cyclesten Pro4 set + 2 adet iç lastiği 144 liraya alıyosun üzerine de kargo parası 20 lira kadar. Decathlon Pro4 fiyatı iyi şuan;
(link)

• Beğen
@Serkan Mıstınoğlu pro 4 ün endurancesi pek bulunmuyor ortalıkta. service course olarak bol var ama endurance gerçekten az. Decathlon da ben uzun süre bekledim ama gelmediydi bende yurt dışına döndüm üstadım. ayrıca, 23mm istemiyordum ve decathlonda da sadece 23mm geliyor.

Ben de onu yazacaktım yalnız 2 modeli var; aralarındaki tek fark hafiflik mi acaba?

(link)

(link)

Service Course -> daha akıcı
Endurance -> daha sağlam

https://www.bisikletforum.com/proxy.php?image=http%3A%2F%2Fi.hizliresim.com%2FVlGpqv.jpg&hash=82862e2ecb0d1780435d930a8c6e60f0

• Beğen
610 jantları iç yüzünden de sık patlatıyor, jant seridini değiştir. Lastik değiştir, basıncını yüksek tut, bir de sürüş stilin olarak aşırı bozuk yollardan gitmemeye çalış.
Bunlar kendimden patlak notları :)

• Beğen
Jant şeridi dediğiniz jantın iç kısmındaki yüzeyin üstünde kullanılan şerit galiba. Benim jantta o kısımda şerit bulunmuyor. Bu şerit galiba satılıyor bunun için öneriniz olabilir mi?
Lastikleri Decathlon'dan alacağım.

Ayrıca konu dışı gibi olacak ama ayakkabı kullanmaya başlamak istiyorum. Daha performanslı kullanım için satın alabileceğim uygun ama başarılı/sağlam bisiklet ayakkabısı öneriniz olabilir mi?

Continenral Grandprix 4000s II hakkındaki yorumları okuyup ben de almaya karar verdim. Önceki lastiğim Schwalbe one' dı. İlk 1000 km sorun çıkarmadı fakat sonra çok sık patlak sorunu olmaya başladı.Ben de tavsiyeler üzerine buradan sipariş verdim.
(link)

• Beğen
İç lastik te sipariş edeceğim decathlon da bir kaç tip var, hangisini tercih etmeliyim acaba?

2000 km'yi devirdim schwalbe lugano ile şuanlık patlak yok, biraz şans işi sanırım. Yakın zamanda schwalbe One ile değiştirmeyi düşünüyorum ama.

1 haftada 3 defa lastik patlattim bende biktim artik :mad: Yolda cam kiriklarina, dikenlere vb. Dikkat etmeme ragmen gece karanliginda birsey gozukmuyor ve bomm :(

yol bisikletinde her lastik patladıgında hem iç hem dış mı degıstırıyoruz? her patladıgında 120-150 tl mi oduyoruz? yol için yok mu daha ekonomik bir çözüm?

Geri