Jordanred Bisiklet Forması, Bisiklet Taytı ve Bisiklet Giyimine Dair Her Şey

Merida Scultura 5000 2016

Berkayugur

Aktif Üye
Tepki
34
İsim
Berkay Uğur
Bisiklet
Giant
Arkadaşlar merhaba,

Uzun zamandır aklımda karbon bir yol bisikleti almak vardı.

Gelecek ay Merida 2017 modellerini tanıtmak için bayi toplantısı düzenleyeceğini ve bu yüzden geçen haftadan itibaren stoklarını eritmek için büyük bir indirime gittiğini duydum.

(link)

Bu model bana oldukça makul geldi. Siz ne düşünüyor sunuz ?

Scudo
Merida nın sitesinde büyük indirim yazan bir banner var durum ile alakalı bilgisi olan varsa yazabilir mi nedir indirim oranları?

Ben bugün distribütörü olan Aslı Bisiklet'i arayıp öğrendim gelişmeleri. Durum yukarıda ana konuya yazdığım gibi. Ellerindeki stokları eritmeye çalışıyorlar ama maalesef istediğim modelden hiçbir yerde kalmamış :(

İndirim oranı ile alakalı var mı bilgi?

Karbon kadro + Ultegra komponentler 5.000 TL'ye gayet makul görünüyor. Kadronun performansını bilmiyorum kullanan arkadaşlar yazabilirler lakin oldukça iyi fiyat.

• Beğen
Tepkiler: Imlampre
5080TL liste fiyatı zaten yapılacak iskonto ne kadar olacak o önemli

Merhaba,
Ben bu bisikleti bu sene içerisinde görmüş ve incelemiştim. Sonrasında Merida Global internet sitesinden de kontrol etmiştim.
(link)
Sitede de görebileceğiniz gibi bisikletin pedalsız ağırlığı 8,02 kg olarak belirtilmiş. Pedal ve diğer aksamlar ile 8,5-9 kg arası olacağını düşünüyorum ki bence karbon bir bisiklet için bu ağırlık çok fazla. Komponentlerin tümü de Ultegra değil.
Bu bisikleti alıp daha hafif aksam takacağınızı (cant seti, aynakol v.b.) düşünelim. Bu durumda da bisikletin ağırlığının 7,8 ile 8 kg arasında kalacağını düşünüyorum. Merida aynı kadroya bu söylediğimi 6000 modelinde yapmış ve pedalsız ağırlığını da 7,89 olarak internet sitesinde belirtmiş ki bu ağırlık karbon bir bisiklet için bence hala fazla.

Sizin de göreceğiniz gibi Merida Scultura karbon modellerinde fiyatı dengelemek adına farklı karbon ve sarım kullanıyor. 5000 ve 6000 serisinin kadrosundaki karbon CF2 olarak adlandırılmış. Daha üst modellerinde ise CF4 olarak adlandırdığı karbon kullanılmış.

Sonuç olarak yol bisikletinde birçok kişinin de söylediği gibi bence ana yatırım yapılacak nokta kadrodur. Scultura 5000'in kadrosu fiyatı makul olmasına rağmen yukarıda belirttiğim nedenlerden ben bu kadroya yatırım yapmayı makul bulmamıştım.
Eğer konu fiyat ise hafifleştirilmiş aliminyumdan bu fiyata yakın marka ve modeller bulabilirsiniz. Ayrıca daha da hafif olur.
Aşağıdaki modelleri örnek olarak inceleyebilirsiniz.

(link)
(link)
(link)
(link)

• Beğen
Tepkiler: Fuubar
Bilgilendirmeniz için çok teşekkürler. Zaten piyasada bulunmadığından otomatikman listeden çıkıyor. 7000 tl lik bütçem var. Ona göre bir araştırma yapıyorum. Kesinlikle karbon bir model bakıyorum ve endurance kadro olmayacak. Canyon düşünmüyorum. Caad12 lere laf edersem çarpılma ihtimalim var zaten ondan susuyorum :) ama dediğim gibi tercihim karbondan yana olacak.

hocam bisikleti aldınız mı bende scultura 5000 düşünüyorum uygun kadro boyu kalmadığı için 2017 modelleri beklemek zorumda kaldım

Merhaba benim 2015 scultura 5000 bisikletim var 3000km dir kullanıyorum sadece gidon boynu ve sele değiştirerek pedalsız 7.9kg gayet başarılı bir model orjinal hali ile 8.25kg sele borusu da karbon stock jantların akıcılığı kötü ve ağır 2130gr ama sağlam bisikletin 2016 modeli ile hiç bir farkı yok değiştiriciler ve kollar ultegra fakat fren bacakları merida pro fena değil frenleri aynakol shimano rs500 ruble 105 5800 fiyatına göre gayet iyi bir bisiklet yol da gidişi hızlanışı daha kaliteli bir kadro olsun derseniz scultura 6000 veya reacto 4000,5000 öneririm.

@Berkayugur Benim aklımdan geçen bisikleti almışsınız arkadaşım da var aynı model iyi tercih
Güle güle kazasız belasız binin.

Geri