Jordanred Bisiklet Forması, Bisiklet Taytı ve Bisiklet Giyimine Dair Her Şey

Patlak olmayan lastiğin hava kaçırması

Çağrı Fatih Yamalı

Forum Demirbaşı
Tepki
292
Bisiklet
Carraro
Arkadaşlar patlak olmayan, presta valfi kapalı olan bir iç lastik, nasıl %100'e kadar hava kaçırır ? Akşam hava bastım temizlikten sonra, sabah kalktım, jant yerle temas halinde. Lütfen bir açıklık getirelim konuya :(

• Beğen
Tepkiler: Ali Eren
Scudo
Olayı anladık ta "ateistler içeri" ne oluyor... Biz inananlar yorum yazmayalım mı?

"Hadi atayızlar bunu da açıklayın" kalıbına gönderme yapmak istemiş Çağrı Bey :)

• Beğen
Tepkiler: 9magiko
Parlaktır yani ... soguk sıcak hacim kanunları na girmiyorum bile , akşamdan sabaha yerle bir edecek kadar hava degisimi yok . Hava girişindeki çek valfin oringleri de erimistir artık belkide ordan sizdiriyodur . Valf kapağı hava sızdırmaz değildir .. Klasik en basit çözüm su dolu legenin içinde tekrar kontrol etmen olucak inanan ! Biri olarak aklıma başka bir şey gelmiyor ...

@fishman

Leğende test ettim üstad. O yüzden patlak yok diyorum :( Ben siboptan kaçırdığını düşündüm ama sibop kapalıydı. Üstelik açık olsa bile, iğneyi ittirmeden hava çıkmaz diye biliyorum.

sibop mu subap mı nasıl yazılıyordu :D onda sorun vardır.

@MTE

Subap olması lazım. Ben niye sibop yazdım onu da bilmiyorum :) İhtimaller denizi oldu bir iç lastik. Yenisini aldım, onunda subap-sibop kısmı daha da genişliyor hava basınca. Soğuttular iyice :(

Bu islere, boyle platformlarda inanc meselesi karistirilmasi hep sorun olur. Esprisini bile yapmamak lazim. İnanmayanin bunu dile getirmesi veya inananin israrla inancini on plana cikarmasi hep sorun teskil etmistir ve edecektir.
Inancli olan inancina saygili olunmasini beklerken, inancini surekli one cikarmaktan cekinmezken, inancsiz olanin "inancsizlik inanci" na saygi gostermedigini dusunmez. Ayni sekilde inancsiz olanda, inancli olanin "inanma ozgurlugu" ne saygizilik etmekte sakinca gormez.
Kisacasi herkes kendi inanc ve inancsizligini kendine saklasa sorun ortadan kalkmis olur :)

Gelelim sorununuza. Mutlaka bir patlak vardir! Su testi yapin ve iyi gozlemleyin. Siboptan veya cok kucuk bir delikten el-goz muayenesi ile farkedemediginiz bir kacak vardir. Su testinde dahi dikkat etmezseniz farkedemeyeceginiz kadar yavas (3 saniyede 1 mini kabarcik mesela) kaciriyordur. Siz patlak yok derken biraktiginiz bisikleti sabah almaya kalktiginizda yerle beraber jantta bulabilirsiniz...

• Beğen
Tepkiler: Gökay Aşık
@Çağrı Fatih Yamalı

ordaki iğnenin alt kisminda bir oring var conta da denir o plastik malzeme zedelenmiş se eğer size hissettirmeyecek derecede hava sizdirir .

@fishman

Abi o zaman odur muhtemelen. Çaresi var mıdır ? Çöpe mi atayım lastiği ?

@Çağrı Fatih Yamalı
onun çözümü için boynuz kulağı geçer diyim ben sana al yenisini :)

kısaca lastik ölmüş diyelim bendede oluyodu o lastik değiştirdim düzeldi :D

Aynı sorun bende de 3 günde tama yakın iniyor hava. Mikron patlak mi var dersiniz ya da yamaçlardan biri mi kaçırıyor. 10 gün daha kullancan dış lastik 1.15 olduğu için değişimler uğraşmak istemiyorum şuan

Merhabalar, bu tpu iç lastikleri 3-4 hafta önce Bikeinn'den satın aldım. Vittoria corsa marka dış lastiklerle beraber kullanıyorum. Hem dış lastikler hem iç lastikler sıfır olduğu için beraber taktım takmadan önce jant içi yüzeyini kontrol ettim hiç bir sorun yoktu.

İlk günler de elle fark edilmeyecek kadar hava kaçırmışlar. Bu hafta için hava kaçırma giderek arttı ve artık gece'den sabaha tamamen hava bitmiş oluyor. Daha önce böyle bir sorun ile karşılaşan veya çözüm tavsiye olan var mı ?

IMG_6005.JPEG

Sibop ucu çıkan tipte mi kontrol eder misiniz? Aliexpress tpu larda hiç başıma gelmedi ama önceden kullandığım schwalbe iç lastikte benzer problem vardı. sibop ucu gevşekmiş sıkınca düzlemişti.

Sibop kısmına sabun köpüğü uygulayıp bi test edebilirsiniz, muhtemelen siboplarda problem vardır. Eğer orda bi problem yoksa iç lastikleri söküp bi kaçak kontrolü yapabilirsiniz belki, belli ki bi yerlerinde bi problem var. Kutularında falan üretim yılı gibisinden bi bilgi var mı? Belki fazla beklemiş ürünler olabilir mi acaba, janta geçirirken sibop kısmının dibinden falan çatlaklarla oluşmuş olabilir mi?

• Beğen
Tepkiler: seyhanla
Tpular çok narinler malesef. Takarken cikarirken hava basarken dikkat olmak gerekiyor.

• Beğen
Tepkiler: seyhanla
Geri