Jordanred Bisiklet Forması, Bisiklet Taytı ve Bisiklet Giyimine Dair Her Şey

Rotor ömrü?

Özgür A.

Merida Speeder 200
Tepki
136
Başlangıç
1989—90
Bisiklet
Merida
Merhaba arkadaşlar. Bisikletime bayadir bakmiyordum yalan değil 2014 de aldim sadece zincir yağlama yaptim başka anahtar değmedi alete.
Genel bi bakim yapayim dedim ilk iş frenlerden baslamak istedim. Bisikletim sedona 920. 2014 model. Diskleri çizilmiş büyük ihtimalle balatalar bitik. Fotosunu koyuyorum acaba çok sıkıntı olur mu bu diskler?IMG_20200419_173355.jpg
Birde sitesinde frenler için brm-395 yazıyor hangi balata uygun olur bilen var mi?

Scudo
Cok uzun bir süre olmuş fakat ne sıklıkla ve ne şartlarda kullanıyorsunuz bilemiyoruz, frenleme esnasında yüksek ses cızırtı ve titreşim varsa sanki demir demire sürtüyor gibi bir his yani, o zaman balata değişimi şart fakat disk yüzeyinin çok aşınmış gibi göründüğünü söyleyemem ama yakından görmeden fikir vermek iyi olmaz, ilk aşama bir bisikletciden fikir almanız sadece balata değişimi önerirse fren modelinize göre ne yaziyorsa alıp kendiniz, değiştirebilirsiniz. Baktığım kadarıyla hidrolik sistem bu biraz ustalık ister, becerebilirim derseniz İnternetten bakıp yapabilirsiniz. @Özgür A.

Rotorlarda bariz yamukluk yoksa değiştirmeye gerek yok; çok ciddi olmayan yamukluklar da düzeltilebiliyor. Sadece balataları değiştirip kullanmaya devam edebilirsiniz.

Ben 2 kez balata değiştirdim, 13-14bin km boyunca aynı rotorları kullandım sizce ne zaman değiştirmeliyim?

Merhaba arkadaşlar.
Balatalari söktüm baktım ilk kez gördüm ama bana pek bitmiş gibi gelmedi, yorumlarınız nedir?

IMG-20200425-WA0002.jpgIMG-20200425-WA0009.jpgIMG-20200425-WA0005.jpg
Birde frenlerin havasini da aldim.(hidrolik yağ) Şöyle bir sıkıntı oldu ama. Frenleri sıkınca arka teker tam durur teker kayardi. Simdi sanki abs sistemi gibi teker dönüyor ama durma mesafesinde sıkıntı yok. Zaten hızlı sürüş yapmadigim için pek önemsemedim de neden zank diye durmuyor?
Şimdiden teşekkürler.

@Özgür A. Kol hissiyatında sıkıntı yoksa, fren iyi tutuyor ama bu tutuş durdurma gücüne yansımıyorsa balataları ters takmış olabilirsiniz. Öyle yaptıysanız balataların diske alışması gerekir. Uzun bir yokuştan aşağı freni basılı tutarak inip diski güzelce ısıtırsanız düzelir.

Bu arada balataların değişim zamanı gelmiş gibi. Gelmediyse bile baya az kalmıştır.

• Beğen
Tepkiler: 𝕥𝓪lℍค
@Özgür A. bitmiş gibi geldi bana. Balatanın sınırlarını fazla zorlamak diskede zarar verir ayrıca

@undefined @kdr_cbnoglu @Mehmet Altuğ @yavuzkosar cevaplar için teşekkür ederim. Balataları değiştirmeye karar verdim. Rotorlar daha sağlam ben biraz korkmuştum ama endişe edecek kadar değilmiş.

@Mehmet Altuğ Hocam çok küçük bir yamulma var benim ön rotorda tekeri çevirince sürtmeyi hissedebiliyorum onun harici sürerken anlamıyorum sizce değişeyim mi rotoru?

Geri