Jordanred Bisiklet Forması, Bisiklet Taytı ve Bisiklet Giyimine Dair Her Şey

Ruble büyütme hakkında

fReaxzone

Üye
Tepki
41
İsim
Ahmet
Başlangıç
2004—05
Bisiklet
Giant
Bisiklet türü
Yol bisikleti
Merhaba 2016 model giant SCR 1 bisikletim var 2 ay öncesine kadar Adana'da ikamet ediyordum iş değişikliğimden dolayı Ankara'ya taşındım ben Ankara'yı çukurova gibi düz sanırdım ama hiç öyle değilmiş oturduğum yerde Ankara'nın en yüksek yerlerinden işten dönüşte son 1.5 km'de arka arkaya çok ciddi şekilde dik denebilecek 4 yokuş birden var. Strava'dan edindiğim bilgilere göre işten dönüşte 9km'de 465m gibi bir tırmanış yapıyorum ve bu tırmanışın yüzde 80'i son 1.5 km'de. İşin kötü yanı artık bu yokuş serisine gelince üzülerek söylüyorum bisikletten inip elle sürerek çıkıyorum en çok bu koyuyor 😢 Bisikletin ruble oranı 12-25T aynakol 50-34T haliyle arka ruble değişimi düşünüyorum. Vites grubu sora set arka aktarıcı kısa bacak denilen tipte. Birkaç sorum olacak yardımcı olursanız çok sevinirim.
  • Rubleyi hangi oranlara getirirsem ciddi oranda bir yokuş performansı kazanırım (bu önemli performans kazanamayacaksam masraf etmek istemiyorum) ?
  • Bunu yapabilmek için ekstra işlem gerekir mi (arka aktarıcıyı değiştirmek vs.) ?
  • Arka aktarıcı 9'lu (sora) ile uyumlu maksimum ruble (en büyük dişli en küçük vites) boyutu nedir. ?
  • Yokuş tırmanma performansını artırmak için yapılabilecek farklı işlemler varmıdır (bisiklette veya kendimde) ?

Şimdiden cevap veren herkese teşekkürler.
Ek olarak bir şey daha sorayım galiba kısa bacak 9'lu shimano sora aktarıcı en çok 11-32T yükseltilebiliyormuş. Herhangi bir 11-32T ruble alsam uyumlu olur mu ? Çünkü benim ki yol bisikleti internetteki bazı satılan ürünlerin yanında dağ bisikleti için diye ibare oluyor çok fazla mekanik bilgim yok.

Son düzenleme:
  • Beğen
Tepkiler: ordi ve selim82
Scudo
Komşu yokuşu yürüyerek çıkmaktan bence çekinmeyin, yeri gelirse yükseltme tavsiyesi de veririz ama tırmanıştan sonra bir miktar gevşeme egzersizleri öneriliyor.
Ankara gibi dağlık mekanda eğer yolunuz yokuşla bitiyorsa, bacakların gevşeyebilmesi için son yokuşu yürüseniz bir kaybınız olmaz hatta ertesi güne kazancınız olur. En avantajlı kesimimiz varış noktaları düzlükte biten bisikletçiler. Ben de Edirne'yi oldukça özlüyorum.

Vallahi işe giderken çok büyük avantaj oluyor hiç terlemeden yorulmadan ama rüzgarı'da almış olarak iş yerine varıyorum ama dönüş için tam tersi durum oluyor açıkçası söylemek gerekirse kondisyon sorunum yok hani enerjim bitse de ondan dolayı çıkamasam kondisyon artırmaya bakarım ama burda bildiğin gücüm yetmiyor bacaklar tam olarak bitiyor ve pes edip iniyorum o yüzden ruble yükseltmek benim için elzem bir durum oldu malesef.:)

@fReaxzone
Bisikletinizin arka attırıcısı bu:
(link)

Sırasıyla yanıtlıyorum:
  • Kısa bacaklı R3500 arka attırıcının uyumlu olduğu en büyük dişli 32T. 50-34 aynakol ve 11-32 ruble kombinasyonu, arka attırıcının toplam kapasitesinin tam sınırında. 11-32 takarsanız tırmanış oranı 1.06 (34/32) olur. Bu oranı kullanması epey kolay, hatta yol bisikletinden çok trekking bisikleti gibi hissettiriyor. Şu anki kullandığınız orana göre çok büyük fark olacak. Eğer 12-25'te zaten çok zorlanmıyorsanız 11-28 de deneyebilirsiniz.
  • Üstteki işlem için arka attırıcıyı değiştirmenize gerek yok. Sizdeki kısa bacaklı attırıcı 32T'ye kadar destekliyor. Uzun bacaklıda R3000 alırsanız (bir sonraki Sora sistem) 34T destekler ama bu fark için parça değişimine değmez. Zaten en büyük dişliyi pek kullanacağınızı sanmıyorum. Ancak zincire bakla eklemeniz veya eklettirmeniz gerekecek.
  • Arka attırıcınızın en büyük ruble dişlisi 32T. Maksimum aynakol farkı da 16T. İlk maddede yazdığım kombinasyonda kapasitenin tamamı kullanılıyor ve en geniş dişli seçeneği elde ediyorsunuz. Yukarıdaki linkte daha ayrıntılı bilgiler var.
  • Son soruyu daha yetkin biri yanıtlamalı çünkü ben spor olarak bisiklet kullanmıyorum. Ulaşım ve zevk için kullanıyorum. Tek söyleyebileceğim yokuşların bisiklet kullandıkça daha da kolaylaştığı.
Ek sorunuz: 9'lu sistemlerde Shimano yol ve MTB sistemleri çekme oranları aynı. Attırıcılar ve rubleler birbirleriyle kullanılabiliyor. Benim Sora sistemimde 11-32 rublem eskidiğinde Alivio 11-32 bulup takmıştım. Yine de bulduğunuz 11-32'li bir MTB ruble olursa sipariş vermeden kontrol edebiliriz.

Son düzenleme:
Herhangi bir Shimano CS-HGXXX-9 11-32 ruble alırsanız kullanabilirsiniz. HG'den sonraki grup seriyi belirtiyor, bazı dişlilerin malzemesi, buna ve birleşim şekline göre ağırlığı, bazen de 11'den 32'ye gidene kadarki diş sayıları değişiyor. Sora 9'lu setin resmi rublesi (link), MTB/Trekking tarafında Alivio setin üyesi olarak aynı kodla kullanılıyor. Diş sayıları 11-12-14-16-18-21-24-28-32T, ağırlığı 358 gr. Yerine kullanılabilecek daha yeni (link) rublenin diş sayıları resmi siteye göre 11-13-15-17-19-21-24-28-32T ama bazı satıcılarda 11-12-14-16-18-21-24-28-32T olarak görünüyor. Yani hangi HG 9'lu 11-32 rubleyi alırsanız alın kullanabilirsiniz ama diş sayısı aralıkları, malzeme ya da ağırlık çok az farklı olabilir. Shimano dışına çıkıp örneğin (link) da kullanabilirsiniz ama ben seri içi teknoloji uyumluluğunun önemli olduğunu düşündüğümden Shimano (link) serisinde kalmayı tercih ederdim.

Hiç düşünme direk 11 32 yapıştır. 11/28 vs uğraşma. Pro seviye değilsen%10 lük eğimler seni ağlatır 28 ile. Madem işe gidip geliyorsun konfor çok daha önemli . Arka aktarıcıyı uzun bacak yapıp arkaya 32 ruble yi tak geç

Hiç düşünme direk 11 32 yapıştır. 11/28 vs uğraşma. Pro seviye değilsen%10 lük eğimler seni ağlatır 28 ile. Madem işe gidip geliyorsun konfor çok daha önemli . Arka aktarıcıyı uzun bacak yapıp arkaya 32 ruble yi tak geç

Kısa bacak zaten 11-32'yi destekliyorken neden uzun bacakla değiştirmeli?

• Beğen
Tepkiler: portakallimon
Sora da olsa hiç kısa bacak ile satılan 32 li görmedim. Kurtarıyorsa takılır elbet
Kurtarıyor diye değil, Sora arka attırıcı zaten max. 32'lik rubleye uygun tasarlanmış. Ürünün kendi kapasitesi bu.

3500 serisinde SS ve GS bacakta en büyük ruble dişlisi aynı (32T). GS'nin kapasitesi SS'den daha yüksekti ve böylece o serinin 3'lü aynakollarıyla kullanılabiliyordu. Soruyu soran arkadaşımızın aynakolu 2'li ve dişli farkı 16T (50-34), SS attırıcı bu kapasite için yeterli.

Kurtarıyor diye değil, Sora arka attırıcı zaten max. 32'lik rubleye uygun tasarlanmış. Ürünün kendi kapasitesi bu.

3500 serisinde SS ve GS bacakta en büyük ruble dişlisi aynı (32T). GS'nin kapasitesi SS'den daha yüksekti ve böylece o serinin 3'lü aynakollarıyla kullanılabiliyordu. Soruyu soran arkadaşımızın aynakolu 2'li ve dişli farkı 16T (50-34), SS attırıcı bu kapasite için yeterli.
Ben eşime triban 520 aldım onda 3 lü aynakol ve uzun bacak vardı direk ,32 taktım. 11 Li sistemlerde kurtarmıyor mantıken aklıma ona gitti

• Beğen
Kısa bacak 32 desteklemez malesef.

Parçaların özelliklerini hatırlasam bile modelin özelliklerine Shimano'dan tekrar bakmadan yorum yapmamaya özen gösteriyorum. Teknik verilerde 32'yi görmesem zaten yorumlarımı gördüğüm sayıya göre yapardım.

• Beğen
Tepkiler: MakRo
Parçaların özelliklerini hatırlasam bile modelin özelliklerine Shimano'dan tekrar bakmadan yorum yapmamaya özen gösteriyorum. Teknik verilerde 32'yi görmesem zaten yorumlarımı gördüğüm sayıya göre yapardım.
Tamam artık gevşeyebilirsin😁

Gevşemek için önce gerilmek lazım ki ben gerilmedim. Tam tersi böyle konularda her zaman rahatımdır. Rahatsız/tedirgin/gergin olabileceğim tek durum, vereceğim yanlış veriyle bir kişiyi yanlış yönlendirmek. Bu nedenle doğru yazılanı yanlışlamadan önce "görmedim"/"öyle hatırlamışım"dan daha çok verilere bakmanın daha doğru olduğunu belirtmeye çalışıyorum.

Gevşemek için önce gerilmek lazım ki ben gerilmedim. Tam tersi böyle konularda her zaman rahatımdır. Rahatsız/tedirgin/gergin olabileceğim tek durum, vereceğim yanlış veriyle bir kişiyi yanlış yönlendirmek. Bu nedenle doğru yazılanı yanlışlamadan önce "görmedim"/"öyle hatırlamışım"dan daha çok verilere bakmanın daha doğru olduğunu belirtmeye çalışıyorum.
Bununla 4 oldu herhalde 😁

@Spartiat sana "bilmeden atıp tutma" gibisinden bi tavır takınmamış. Üreticinin verdiği değerlere göre uzun aktarıcıya gerek olmaması söylendi diye böyle smileyli "gevşeyebilirsin" falan... Gerek yok böyle şeylere.

Herhangi bir Shimano CS-HGXXX-9 11-32 ruble alırsanız kullanabilirsiniz. HG'den sonraki grup seriyi belirtiyor, bazı dişlilerin malzemesi, buna ve birleşim şekline göre ağırlığı, bazen de 11'den 32'ye gidene kadarki diş sayıları değişiyor. Sora 9'lu setin resmi rublesi (link), MTB/Trekking tarafında Alivio setin üyesi olarak aynı kodla kullanılıyor. Diş sayıları 11-12-14-16-18-21-24-28-32T, ağırlığı 358 gr. Yerine kullanılabilecek daha yeni (link) rublenin diş sayıları resmi siteye göre 11-13-15-17-19-21-24-28-32T ama bazı satıcılarda 11-12-14-16-18-21-24-28-32T olarak görünüyor. Yani hangi HG 9'lu 11-32 rubleyi alırsanız alın kullanabilirsiniz ama diş sayısı aralıkları, malzeme ya da ağırlık çok az farklı olabilir. Shimano dışına çıkıp örneğin (link) da kullanabilirsiniz ama ben seri içi teknoloji uyumluluğunun önemli olduğunu düşündüğümden Shimano (link) serisinde kalmayı tercih ederdim.
Bu ve buna benzer onlarca teknik cevap için teşekkürler.

@fReaxzone
Bisikletinizin arka attırıcısı bu:
(link)

Sırasıyla yanıtlıyorum:
  • Kısa bacaklı R3500 arka attırıcının uyumlu olduğu en büyük dişli 32T. 50-34 aynakol ve 11-32 ruble kombinasyonu, arka attırıcının toplam kapasitesinin tam sınırında. 11-32 takarsanız tırmanış oranı 1.06 (34/32) olur. Bu oranı kullanması epey kolay, hatta yol bisikletinden çok trekking bisikleti gibi hissettiriyor. Şu anki kullandığınız orana göre çok büyük fark olacak. Eğer 12-25'te zaten çok zorlanmıyorsanız 11-28 de deneyebilirsiniz.
  • Üstteki işlem için arka attırıcıyı değiştirmenize gerek yok. Sizdeki kısa bacaklı attırıcı 32T'ye kadar destekliyor. Uzun bacaklıda R3000 alırsanız (bir sonraki Sora sistem) 34T destekler ama bu fark için parça değişimine değmez. Zaten en büyük dişliyi pek kullanacağınızı sanmıyorum. Ancak zincire bakla eklemeniz veya eklettirmeniz gerekecek.
  • Arka attırıcınızın en büyük ruble dişlisi 32T. Maksimum aynakol farkı da 16T. İlk maddede yazdığım kombinasyonda kapasitenin tamamı kullanılıyor ve en geniş dişli seçeneği elde ediyorsunuz. Yukarıdaki linkte daha ayrıntılı bilgiler var.
  • Son soruyu daha yetkin biri yanıtlamalı çünkü ben spor olarak bisiklet kullanmıyorum. Ulaşım ve zevk için kullanıyorum. Tek söyleyebileceğim yokuşların bisiklet kullandıkça daha da kolaylaştığı.
Ek sorunuz: 9'lu sistemlerde Shimano yol ve MTB sistemleri çekme oranları aynı. Attırıcılar ve rubleler birbirleriyle kullanılabiliyor. Benim Sora sistemimde 11-32 rublem eskidiğinde Alivio 11-32 bulup takmıştım. Yine de bulduğunuz 11-32'li bir MTB ruble olursa sipariş vermeden kontrol edebiliriz.
Hocam çok aşırı derecede yardımcı oldunuz tüm soru işaretlerime net cevaplar vermişsiniz çok çok teşekkür ederim. :)
HG300 veya HG400 düşünüyorum hocam haklısınız seri dışına çıkmamak lazım bilgiler için teşekkürler. :)

• Beğen
Geri