Shimano nexus 8 göbekten vites hakkında

4rd4

Üye
Tepki
32
İsim
Arda
Başlangıç
1999—00
Bisiklet
Trek
Bisiklet türü
Yol bisikleti
Herkese iyi akşamlar.
Bisikletimde nexus 8 göbekten vitesli sistem kullanıyorum.Yokuşlarda biraz zorluyor beni.aynakol 50,arka göbek 22 dişli sayısı var.Karbon kayışlı bir sistem.
Yokuşları daha kolay çıkabilmem için ne şekilde bir geliştirme yapabilirim.
Teşekkkürler.

up

Scudo

ozgurgokalp

Daimi Üye
Tepki
663
Bisiklet
Cannondale
Karbon kayisla sistemde degisiklik sansiniz yok. Zincire gecmeniz gerek. Onun icin aynakol ve arka disliyi degistireceksiniz. Ben ayni degisikligi yaptim. Yalniz nexus 8 icin 1.9 orandan daha asagisi sistemin sagligi acisindan tavsiye edilmiyor. Fazla yuklenmeden kullanirsaniz aynakolda 42 arkada 22 dise gecebilirsiniz. Eger bulabilirseniz ayniontaj genisliginde aynakol dislisini kayis dislisini sokerek takarsiniz, yoksa komple aynakol degistirirsiniz. Ben sadece disli degistirdim. Arka disliyi de zincirli disliyle degistireceksiniz. Ozceylan bisiklette 22 arka disli mevcut.

Owlknife

Forum Bağımlısı
Tepki
380
İsim
Samet Elmacı
Bisiklet
b'Twin
aynakolu küçültmen daha kolay olur

4rd4

Üye
Tepki
32
İsim
Arda
Başlangıç
1999—00
Bisiklet
Trek
Bisiklet türü
Yol bisikleti
@ozgurgokalp
Anladım hocam.shimano alfine 11 serisine geçmem de pek fayda etmez sanırım? karbon kayıştan zincire geçersem eğer herhangi bir güç kaybı yaşarmıyım peki?avantajları veya dezavantajları var mıdır?

ozgurgokalp

Daimi Üye
Tepki
663
Bisiklet
Cannondale
@4rd4
Alfine 11 oldukça güzel fakat pahalı. Düşük viteste de yaklaşık %30'luk bir kazancınız olur. Zincirli sistemde herhangi bir kayıp olmuyor. Sadece sürüş konforu kayışa göre biraz değişiyor. Kayışta yağ gibi dönen bir sistem hissederke zincirde dişlileri hissediyorsunuz. Fakat bu bir olumsuzluk sayılmaz.

Tepki
44
@4rd4 Aynakolu küçülttüğünüzde doğal olarak son hızdan da feragat etmiş olacaksınız. Eğer son vitesleri sık kullanıyorsanız iyi düşünmekte fayda var. @ozgurgokalp 'un söyklediğine ek olarak, kayış sisteminize göre zincir sistemi bir miktar daha verimli olabilir, Zincir verimliliğine ulaşan kayış modeli çok fazla değil. Tabiki kayışın başka avantajları var...

4rd4

Üye
Tepki
32
İsim
Arda
Başlangıç
1999—00
Bisiklet
Trek
Bisiklet türü
Yol bisikleti
@mustafaguler hocam hız çok önemli değil benim için.Amacım şehir içinde 40-50 km lik ufak turlar.Sadece yokuşlarda bayağı bir ağırlaşıyor pedallar.Kayış sistemi çok hoşuma gidiyor.Ancak @ozgurgokalp 'nde dediği gibi zincir sisteminde bir olumsuzluk yoksa onu denemekte fayda var.Zincirden kayışa geçmiş biri olarak kayış sistemi gerçekten çok çok konforlu ve temiz.

treten

Üye
Tepki
57
İsim
isa
Başlangıç
1995—96
Bisiklet
Giant
Bisiklet türü
Şehir - Tur
Konuyu hortlatarak ben de bir çözüm arayışında olduğum sorunumu aktarmak isterim, bisikletimdeki kayışlı nexus 8 donanımı arka tekerlek ve göbek ve vites kabloları dahil sadece kayış ve aynakol seti hariç diğer bisikletime aktarmak ve zincirli yapmak istiyorum. yani arka tekeri dişliler ve kayış hariç komple diğer bisikletime aktarabilir miyim? diğer bisikletimde deore 10 lu sitemi de başka projede kullanmayı düşünüyorum.

leeroy

Aktif Üye
Tepki
284
İsim
Ümit
Başlangıç
1971—72
Bisiklet
Marin
Bisiklet türü
Şehir - Tur
Konuyu hortlatarak ben de bir çözüm arayışında olduğum sorunumu aktarmak isterim, bisikletimdeki kayışlı nexus 8 donanımı arka tekerlek ve göbek ve vites kabloları dahil sadece kayış ve aynakol seti hariç diğer bisikletime aktarmak ve zincirli yapmak istiyorum. yani arka tekeri dişliler ve kayış hariç komple diğer bisikletime aktarabilir miyim? diğer bisikletimde deore 10 lu sitemi de başka projede kullanmayı düşünüyorum.
Diğer bisikletin kadrosunun ne olduğu bir anlamda önem taşıyor.
Çünkü göbekten vitesli sistemlerde zincir veya kayışın gerginliği ayarlanabilsin diye buna uygun kadrolar kullanılıyor. Sizin mevcut bisikletinizin kadrosu da böyledir muhtemelen.
Nexus 8 i takacağınız kadro (deore var dediğiniz için söylüyorum) normal bir kadro olduğu için büyük ihtimalle sisteme bir zincir gerdirici ilave etmeniz gerekecektir.
Ekteki fotograf gibi.
1633545988462.png