Jordanred Bisiklet Forması, Bisiklet Taytı ve Bisiklet Giyimine Dair Her Şey

Shimano PD-T420 Pedal tavsiye eder misiniz?

Scherwin

Aktif Üye
Tepki
282
İsim
Scherwin
Bisiklet
Carraro
http://image.rakuten.co.jp/auc-ad-cycle/cabinet/pedal/pdt420.jpg

Merhabalar,

Carraro Sportive 227 bisikletimin pedallarını değiştirmeyi planlıyorum. İki sebebi var.

1) Orijinal pedalı: timsahın yandan görünüşü gibi çok dişli ve metal bir yapısı var. Değdiği yeri kanırtabilir ve çizebilir. Bu durum, 2 tane bisikleti arabanın bisiklet taşıyıcısına bağlarken risk oluşturuyor. Hem arabaya zarar verme riski büyük hem de diğer bisikletin gövdesine bir şekilde temas edebiliyor. Bunu önlemek için izolasyon malzemeleri var taşıyıcı demirin, ama onlara çok güvenmiyorum. Her an çıkabiliyorlar ya da pedalin bir bölümünü kaplıyorlar. Kısa mesafeli sıklıkla kullandığım için sarıp sarmalama ile hayatımı daha karmaşık hale getirmek istemiyorum. Özetle her tarafı testere gibi.

2) SPD pedalları çok merak ediyorum :D aynı zamanda çok tırsıyorum :krktm:. Hali ile pedalı değiştirecek isem normal bir pedal alacağıma Shimano PD-T420 gibi combo/çift taraflı her yüzeyinde bir marifet bulunan pedale gidiyor gözüm ;)

İleride SPD pedal kullanır mıyım veya kullanım tekniğine dair en ufak bir fikrim yok. Belki ileride hep tırsarım ve kullanmam :(. Ama böyle bir pedalim olursa, bir çift ayakkabı da alıp ufak ufaktan en azından deneme olasılığım var.

Shimano PD-T420 veya benzeri (Shimano PD-M324) bir pedalı kullanmış olanlara sorularım şu:

SORU A) Normal bir ayakkabı ile hep bu bisikleti kullanacak olursam eğer, yapmış olduğum bu tercihten dolayı çok pişman olur muyum? Kilidin olduğu yüzeyi denk getirmemek için trafikte/orada burda her dur kalkta pedala bakıp ya da seyir halinde değiştirme gereği duyar mıyım? yani normal ayakkabı ile kilitli yüzey insanı rahatsız eder mi veya kilit mekanizması zarar görür mü?

SORU B) Kilitli ayakkabı ile de illaki ilgili yüzeyi denk getirmek için bir uğraş olacaktır, ama bildiğim zaten o tip pedalların tek yüzeyi var ve bu uğraş zaten tabiatında var. Böyle kombo bir pedalin SPD kullanımı, sadece klitli pedallara göre kıyaslarsak (özellikle kullanım pratikliği yönü ile) ne söyleyebiliriz?

@Aspirin : Sizin şu yorumunuzu gördüm. :) Bir iki satır yazarsanız memnun olurum.
@Aspirin

Selamlar...

Scudo
merhaba; t-420 spd pedallar konusunda gayet başarılı
gerçekten çok kolay çıkıyor ayaktan,hiç düşmedim veya düşme tehlikesi yaşamadım ihtiyaç anında unutsanız bile ayağınızı çektiğinizde kolayca çıkıyor.
normal ayakkabı yada spd ayakkabı ile kullanabilirsiniz.
gönül rahatlığıyla alabilirsiniz.

@Aspirin Teşekkür ederim :)

Normal bir ayakkabı ile pedalin klitli yüzeyine denk geldiğimde, pedali diğer yüzeye çevirmek isteyip istemeyeceğimi anlamadım ama galiba bu detaylara takılmamam gerektiğini hissediyorum!

SPD Pedallar ile ilgili bir videoya denk geldim;

Yoğun bir trafikte çekilir ızdırap olmadığı hissi uyandırıyor. Ama kesintisiz 2-5 km gidilebilecek segmentler varsa tolere edilebilir gibi :rolleyes:

normal ayakkabı ile kilitli tarafa denk gelirseniz de çok problem olmuyor,basabiliyorsunuz bi iki tur çevirip dengenizi kurduktan sonra kilitleyebilirsiniz.
spd pedallar trafikte sorun oluyor doğrudur ama c'lick pedallar bu yüzden var trafikte kolay çıkarıp takmak için yani şehir bisikletleri için biçilmiş kaftan

• Beğen
Tepkiler: Scherwin
@Aspirin Çok teşekkür ederim :harika:

Sayenizde an itibariyle Click'R tipi SPD pedal ile normal SPD pedalların farklı şeyler olduğunu :D ve Click'R tipinin benim gibi kullanıcılara yönelik olduğunu anlamış oldum.

Tekrar teşekkür ederim.

Selamlar...

Az önce Shimano PD-T420 siparişini verdim. 1-2 günde elimde olur umarım. Doğal olarak uygun ayakkabı arayışı da başladı :(
Decathlon'da ayak numarama uygun bir kaç model bulunuyor. Ancak internetten sipariş etmek zorundayım.

Carraro Sportive 227 kullanıyorum (Şehir Bisikleti), yol bisikleti mi Dağ bisikleti ayakkabısı mı daha uygun olur? karar vermedim :(

Bir Shimano modelinde bir yorumcu ürün ile birlikte pedal kalının montajı için plaka gerekliymiş içinden çıkmıyor yazmış! (pedal ile birlikte kal geliyor, bu kal'ın ayakkabıya montajı için gerekli ayrı bir şey). Diğer bir kaç üründe bir şey yazmıyor. Bir ürün açıklamasında şöyle yazmış: SPD kallerle uyumludur ve Uyarılarında: Sadece otomatik SPD pedallarla uyumlu yazıyor, bu ürün Click'R ile uyumlu mudur?

Click'R sistemi için İnternet ten alışveriş yaparken, alacağım şeyin uyumlu olup olmadığını anlamanın bir yolu var mı? Kal montajı için plaka bulunabilecek bir şey midir?

Amma karışık durumlar imiş :(

@Scherwin
@Scherwin ben de daha yeni Click'R sisteme geçmiş biri olarak sorularına yanıt vereyim.

1 ister normal ayakkabı ister SPD ayakkabı ile bu pedalı rahatlıkla kullanabilirsin ama pedalın ebatları biraz büyük bilgin olsun.

2 kilitli pedal da ayağını kilit kısmına denk getireceğim diye çok uğraşmazsın yanlız kal değiştirmen gerekirse sh56 alman daha uygun olur çünkü ayağı çıkarırken çok yönlü çıkartma teknolojisine sahip.

3 almak istediğin ayakkabı ile birlikte sadece kal geliyor kal bağlantısı için gerekli parça ise ayakkabının yanında veriliyor. Bu arada bütün SPD ayakkabıları Click'R sistem ile kullanabilirsin bilgin olsun.

Ayakkabı olarak shimano sh ct71 kullanıyorum çok memnunum, sizinki gibi çift taraf pedal kullanıyorum, panikleyip kabak gibi ayağınızı çekerseniz de ayağınız kurtuluyor.

Clickr olmasa da diğer mtb ayakkabıları da kullanabilirsiniz ancak onlarla yürümek vs daha zor ve altlarında yere temas eden alan az olduğu için daha konforsuz...

Clickr uyumlu ayakkabılar da normal ayakkabı gibi değil ama markete uğra sağa sola git yaparken rahatsız etmiyor kimse de size uzaylı gibi bakmıyor.

• Beğen
Bence çift taraflı platform pedalları denemelisin. Tek denediğim -ve sürekli kullandığım- SPD pedal T400. Tek tarafında olması dezavantaj bence. Çünkü alışınca zaten düzü aramıyorsun. Tek tarafı düz olursa kolaya kaçıp düz tarafı kullanabilirsin zaman zaman bu da SPD ye alışmanı geciktirir. Ayrıca T400 çift taraflı ama gayet güzel normal ayakkabı ile de kullanılabiliyor. Bisikleti kaç tane arkadışıma denettim, hiç biri bir gariplik farketmedi :D SPD falan bilmezler yani, düzmüş gibi gayet rahat sürdüler.
Bir kaç defa kilitli pedal kullandığımı unutup durdum. Bir anda ayağımı kilitli hissedince panikledim ama ClickR kurtardı beni. Hafifçe zorlayınca çıkıyor kilitten. Ama yokuşta zorlarken hiç bana mısın demiyor çok ilginç gerçekten. Sadece bir kere ayağım kilitten kurtuldu ama o zaman da iyice gevşetmiştim ayar vidasını.
Ben son derece memnun kaldım, herkese de tavsiye ederim. Bisiklete yapılabilecek geliştirmelerde en çok ve en kolay performansı etkileyen şey bence SPD'ye geçmek.

@Scherwin (link)

Ben bu linkteki ürünü kullanmaktayım ve gayette memnunum. Ayarlarını yaptıktan sonra, ayakkabı çok rahat takıp çıkarılabiliyor. Ayrıca en büyük farkı rampa çıkarken fark ediyorsun.

• Beğen
Her birinize ayrı ayrı teşekkür ederim.

@saviourmole
Aldığım ve kargoda olan PD-T420 pedalların online bir bilgisine ulaştım: "SM-SH56 multi directional release cleats included" Şansıma kutunun içinde yer alan Kal'lar bahsettiğiniz modelden :)

@Ozan k.
Modeli inceledim. Hediyesi benzerlerinden yüksek olan güzide bir eser ;) Click'R için biçilmiş kaftan yazıyor web sitesinde. Daha genç olsa idim kaçırmazdım muhtemelen :) Aklımdaki model Shimano SH-MT34 Siyah. Pedalın kutusundan çıkan SM-SH56 Kal'ları ayakkabı ile birlikte verilmesini umduğum bağlantı aparatı ile ayakkabıya takacağım ve Click'R ile %100 uyumlu (kolay takılan, çözülen) bir ayakkabı elde etmiş olacağımı umuyorum!?!? Siparişi vermeden önce dükkanı arayıp teyid alayım, gerçe çoğu he he deyip geçiştiriyorlar :(

@Mustafa Kocabaş
PD-T420 pedallarım kargoya verilmiş yolda :rolleyes: Açıkçası 2 tarafı da platform bir pedal benim için çokta uygun olmayabilir. Çoğu zaman kızımla evimin yakınında bulunan Özgürlük Parkına (Göztepe/İst.), oraya buraya lay lay lom modunda gidiyoruz. Ayakta Crocs terlik vs.. :D Kendi başıma 40-50km yüksek tempoda sürüş yapabildiğim fırsatlar az :) Hiç olmazsa her modda kusursuz bir sürüş şansım var.

@selo06sarac
Puanı Amazon 'da orada burada çok yüksek bir ürün imiş. Garip bir şekilde Decathlon'u ezberlemiş olmama rağmen hiç denk gelmedik :)

Kargo elime ulaştı :)

PD-T420.a.jpg PD-T420.b.jpg PD-T420.c.jpg PD-T420.d.jpg

Fotoğrafta net görüldüğü üzere; sadece SM-SH51 veya SM-SH56 Kal ile kullanılmalı yazıyor.
SM-SH51 : Sadece ayağın dışa doğru hareketi ile pedaldan ayağı ayırmak mümkün.
SM-SH56 : Bir çok hareket ile (geri ve yukarı doğru çekme, dışa doğru hareket vb.) ayağı ayırmak mümkün. Ürün bu Kal ile geldi.

Ürün kaliteli bir hava veriyor. Beğendim :)

Almak istediğim ayakkabı;

SH-MT34L.JPG

Shimano SH-MT34

Bu ürünün bulunduğu Web sitesinde ve benzer onlarca "online satış web sitesinde" benim gibi konunun acemileri için yeterince açıklama yer almıyor :( Sipariş verme konusunda tereddüt yaşıyorum.

Arkadaşlar SM-SH56 kal setimi bu ayakkabının neresine vidalayacağım!? Delik falan yok!

@Ozan k.
Hocam senin ayakkabının kenarında Click'R yazıyor, bununkinde ise SPD :confused: montaj tekniği, uyumluluk açısından Bir fark olur mu?

Kusura bakmayın elime bile alıp incelemişliğim olmayınca herşey havada kalıyor :(

• Beğen
Tepkiler: alperaydin
MTB pedalı ile clickr aynı şey. Daha doğrusu ikili vida yeri plan mtb tipi kal vardır bir de 3 Vidal yol tipi kal vardır. Bu kallere uygun da ayakkabı ve pedallar var.

Clickr işe MTB içerisinde bir seri. Daha da rahat çıkabilen sertliği daha az olan bir seri. Dolayısıyla da o seride genelde iki taraflı pedal, günlük ayakkabı görünümlü ayakkabılar falan sunuluyor.

İşin kısası her mtb kal-ayakkabı-pedal bir birine uyar. Bunlara clickr da dahil.

Bende mtb pedal clickr ayakkabı ve 56kal var.
Sizde de clickr pedal mtb ayakkabı olacak... Kallerimiz aynı...

Ancak internetten sipariş vermenizi önermem. Ayakkabıların kalıpları çok farklı. Yürümesi vs de bambaşka bir dünya.

Ben sizin istediğiniz ayakkabıyı kaçkar bisikletten almaya gidip şu anki ayakkabıyı alıp çıktım.

Ha sizin beğendiğiniz ayakkabı ayağı daha iyi sarıyor daha ince, sportif ve rahat. Ama altı da daha sert, yere basan kısımlar sadece dıştaki kale suru gibi duran ince plastik bir duvar. Bu tip bir ayakkabı ile ancak çok kısa mesafe yürünür, Ben markete gidiyorum cafede oturuyorum, bugün bisikletin kilit anahtarını kaybedince 30 dakika yürüyüp nalbur vs dolaştım, mtb ayakkabısıyla mümkün olmazdı...

Ama dediğim gibi mtb ayakkabının da tadı başka... Ayakkabı ne kadar iyi sarıyorsa , hafifse, inceyse altı da sertse o kadar verimli ama o kadar da yürürken rahatsız oluyor.

Tercih size kalmış, bence deneyin olmadı gene siparişi netten verin...

• Beğen
Tepkiler: ftavli ve Scherwin
@Ozan k. Çok teşekkür ederim. Çok net olarak olayı kavradım. Click'R, SPD, MTB vs. derken dağılmıştım resmen :D
Bu arada ayakkabı ile ilgili önerdiğiniz mağazanın web sitesine girdim. Hem aradığım ayakkabı var hem de uygun numara! Üstelik mağaza Göztepe'de. Ben de Göztepe'de oturuyorum. Evime 1 km den daha yakın!!! :D
İlk işim oraya gitmek olacak :) Tekrar teşekkürler...

• Beğen
Tepkiler: Ozan k.
Nakite %10 indirimleri var, aklınızda olsun. :)

• Beğen
@Scherwin

@Scherwin ürünün altında tam ayak ayası denilen yerde iki tane yarık var ürünün tabanlığını çıkarıp ayakkabı yanında verilen demir parçasını bu noktaya taktıktan sonra kal'ı Demir'e yerleştirerek ayakkabıya monte ediyorsun.

• Beğen
@saviourmole Orada bir tabanlığın olduğunu bilemeyip, tüm sistemin oraya direk monte edileceğini düşünmem sürecinde ne mühendislikler parçaladığımı bi bilseniz :D
Teşekkür ederim...

Bugün PD-T420 pedalların montajını yaptım. Şanslıydım çünkü İngiliz anahtarım (ince olanlardan) eski pedalları sökebildi ve bisikletçiye gitmem icap etmedi. Yeni pedalların montajı zaten 6mm alien anahtarı ile yapılıyor. Normal ayakkabılar ile yaklaşık 8 km test sürüşüne çıktım. Çok beğendim. Diyeceksiniz bir pedalın nesini beğendin :D aslında bu pedal işine girmemin bir nedeni de bisiklet ile birlikte gelen pedallardan sağdaki katır kutur bir hissiyat veriyor idi. WD-40 'ı bastığımda kesilip bir süre sonra gene başlıyordu. Bu Shimano'larda böyle bir şeyin olamayacağı büyük olasılık ;) T420 'nin özelliği olan bir tarafının platform olması ve diğer tarafının düz olması bu sürede bana problem çıkarmadı ve çıkarmayacağını düşünüyorum.

@Mustafa Kocabaş

İnce tabanlı bir New Balance ile platform yüzeyine denk geldiğimde kabartıyı hissettim, ancak asla problem olacak bir şey değil. Diğer yüzeye çevirmek malumunuz kolay ve zamanla doğal bir reflekse dönüşeceğini umuyorum. Her ürünün bir alıcısı vardır derler ya şu an bir yüzeyinin düz olmasından dolayı da son derece memnunum. Ayağımda bir kabartı hissetmeden de normal bir ayakkabı ile sürebilirim :) tabi bir başkası ihtiyaçları doğrultusunda bambaşka şekilde düşünebilir.

Ve final arkadaşlar :
Shimano SH-CT71L

20151007_201223_resized.jpg

Kal 'ın montajı sonrasında;

20151007_220644_resized.jpg

Bu sistemle hakikaten tak tuk yürünmüyor :D

20151007_220730_resized.jpg

Kal 'ın kot farkı "0" veya taban düzleminden biraz içeride kalıyor.

@Ozan k.

Aynı durum benim de başıma geldi. Shimano SH-MT34 niyeti ile gittim mağazaya Shimano SH-CT71L (Black) ile çıktım. MT34 de çok güzel bir ayakkabı idi ama cesaret edemedim. Tabanının sertliğini geçtim, sanki ayağı ağaç kabuğu ile sarıyorsunuz, öyle bir his verdi. Aslında bu ayakkabılar ile caddede orada burada yürümeye niyetim yok, o yüzden bisiklet kullanımı dışında konforlu olmamaları benim için önemli değil, ancak MT34 ile tur amaçlı 4-5 saat bisiklet sürdüğümü düşündüm :eek:! sonra işte düşünemedim :D CT71L 'yi tercih ettim.
CT71L 'nin tipi ile ilgili önyargım vardı, fotoğraflarda rengarenk bir havası, çok genç işi gibi görünüyordu. Ama mağazada MT34 'den bile daha sade renklere sahip olduğunu gördüm.

Mağazadaki görevliye sordum: "MT34 'te sadece SPD yazıyor, CT71L 'de ise Click'R. Tasarımda ne fark var?" , cevabında: her ikiside de uyumlu, ikisi de olur dedi ancak Click'R olan ayakkabıyı (Ör. CT71L) Click'R pedallarda kullanınca, Click'R olmayan bir ayakkabıya (Ör. MT34) göre biraz daha rahat söker/takarsın dedi :confused: Tasarımda Kal'ın konumlandığı derinlik anlamında az fark var dedi. Ben bu cevaba ikna olmadım emin misiniz farklı olduğuna diye tekrar sordum, evet dedi! ben hala ikna olmuş değilim. Bu soruyu Shimano'ya sormayı planlıyorum :D Click'R ayakkabı ile sadece Pazarlama taktiği mi uyguluyorlar öğrenmek istiyorum.

Kutusunda her iki tipin logosu var. Hepinize tekrar verdiğiniz bilgiler için tekrar teşekkür ederim. Henüz ayakkabıları ve bu sistemi denemedim. Bundan sonrası artık şurada nasıl düştüm, Işıklarda dururken unuttum kaşımı gözümü şurada yardım hikayelerimi yazarım :D

Kalın sağlıcakla...

Dosyalar

• Etiket.jpg
    Etiket.jpg
    75,4 KB · Okunma: 33
Merak etmeyin, sertliğini biraz düşük tütün, ben özellikle solda düşük tuttum böylece unutup panikleyince saçma sapan çeksem de kilitten kurtuluyor. 5gündür hiç düşmedim. İnşallah da düşmem. .

Hayırlı olsun bence bayağı yakışıklı bir setup olmuş...

• Beğen
Bu arada bir süre kullanınca sol ayağımın aslında biraz daha dışarı baktığını ve kalleri dümdüz ayarladığımdan ufak bir ağrı yaptığını fark ettim. Ufak bir ayarlama yaptım daha rahat ettim.

Siz de biraz km yapıp duruma göre ince ayar yapın derim. ;)

• Beğen
Geri