Jordanred Bisiklet Forması, Bisiklet Taytı ve Bisiklet Giyimine Dair Her Şey

Yeni gümrük kuralları neler getiriyor?

cpt.erhan

Daimi Üye
Tepki
193
İsim
Erhan
Bisiklet
Specialized
Yeni gümrük kuralları ile ilgili videoya ulaştım. Özellikle 75 euro üzeri alışverişlerde dikkat edilmesi gerekenler var.
1 Haziran 2016 tarihinden itibaren geçerli olan gümrük yönetmeliği değişiklikleri nedeniyle, 75 Euro sınırını aşan gönderilerde özet beyana eklenmesi zorunlu bilgiler getirildi. DHL'sin sitesinden aldığımız açıklama aşağıda. Peki bu durumda yurt dışından alışveriş edecekler nelere dikkat etmeli ? Örneklerle açıklıyoruz.

Gümrük ve Ticaret Bakanlığı'nın yayınladığı gümrük yönetmeliğine göre (07.10.2009 t. 27369 s. R.G.- Ek-10),
1 Haziran 2016 tarihinden itibaren geçerli olmak üzere yurtdışından gelerek Türkiye'ye giriş yapması beklenen 75 Avro üstü değerde ve/veya gümrüğe tabi gönderilerin Özet Beyanı'nda aşağıdaki bilgilerin yer alması zorunlu hale gelmiştir.
Gönderinin içeriğine ait GTİP kodu/ HS Code (Gümrük Tarife İstatistik Pozisyon numarası/ Hormonized System Code): 4’lü GTİP kodu belirtilmesi zorunludur ancak 6’lı GTİP kodu yazılması tavsiye edilir.
Alıcı:
- Firma ise; Vergi Dairesi Numarası (VAT Number)
- Şahıs ise; TC Kimlik Numarası (TR ID Number)
- Yabancı şahıs ise; Pasaport Numarası (Passport Number)

Yukarıda belirtilen bilgilerin yurtdışındaki göndericiniz tarafindan konşimentonun ilgili bölümlerine yazılması talep edilmektedir, bunun mümkün olmadığı durumlarda ise faturada belirtilmesi gerekmektedir. Bu bilgilerin eksiksiz olması halinde Özet Beyan hazırlanarak, gönderileriniz gerekli gümrük sürecine girecektir.

Yurtdışından gelecek gönderilerinizin Özet Beyan işlemlerinin zamanında yapılabilmesi için; göndericilerinizle Vergi Dairesi Numaranızı paylaşmanızı ve bu bilginin konşimento üzerinde yazılmasının faydalı olacağını bilgilerinize sunarız. Vergi Dairesi Numarası; alıcısı tüzel kişi olan gönderiler için istenmektedir. Alıcısı şahıs olan gönderilerde; Türk vatandaşları için TC Kimlik Numarası, yabancı uyruklu kişiler içinse Pasaport Numarası istenmektedir.

Scudo
Royalmail ile gelen ve ptt'nin dağıtımını yaptığı gönderiler için yeni bir bilgi yok. Bilgiyi DHL'in sayfasından aldığınız için, bahsi geçen durum DHL ve türevleri (UPS gibi) ile gelen gönderileri bağlar.

Çin'de ki satıcı sizin kimlik numaranızı bilmediği gibi, bu bilgiyi herhangi bir yere yazmaz. Bir çok yurt dışı alış veriş sitesinde bu bilgiyi gireceğiniz alan dahi mevcut değil.

Tühh. Az önce bike24.com dan alışveriş yaptım. TC kimlik numaram yok orda. Ben hemen kendilerine mail mi atsam faturaya yazsınlar napsam ?

@Erdal YILMAZ umarım dediğiniz gibidir fakat bu hafta singapur post ile gelen bir paketim içerisinde yasaklı ürün olmamasına ve 75 euro altında olmasına rağmen ukim e bile gönderilmeden geri yollandı. Benim gibi aynı durumda olan arkadaşların ulaştığı bilgiye göre gelen torba kaydında eksik bilgiler olduğu söylenmiş gümrük memurları tarafından. Topu singapur posta atmışlar kısacası.

@İbrahim Aslanhan

Bike24 üyelik sayfasında, kimlik numaranızı girebileceğiniz bir alan bulunmuyor. Varsa da ben göremedim. Bu durumda istenilen bilgiyi nasıl ekleteceğiniz belirsiz.

Bu ve benzer siteler vatandaşlık numarasını baz alıp işlem yapıyorlar mı da, bizden bu isteniyor sorusu akıllara geliyor!

edit: Yukarıdaki video içerisinde, Kimlik numarasını adres kısmına yazabilirsiniz şeklinde bir tavsiye de bulunulmuş. Olabilir, mantıklı

@cpt.erhan ; Öncelikle geçmiş olsun.75 euro altı ve yasaklı içerik yok.Uygulamayı yapan gümrük memuru arkadaşın yeni yönetmeliği oldukça iyi! okuduğu ortada.Dünya çapında çok iyi! olan kargo ve gümrük sistemimizde topu taca atmak için kullanılabilecek yeni bir yönetmelik.Hayırlı olsun.

• Beğen
Tepkiler: BarisBJK
@metinnitem1 Muhtemelen geçiş sürecinin kurbanı oldum. Sıkıntı değil satıcı ile görüştüm para iadesi alacağım. Ama arkadaşlar açısından fikir oluşturması için takip sayfasının ekran görüntüsünü atayım. Eskiden ukim e giden ürün artık direk geri yollanıyor sanırım.
https://i.hizliresim.com/YbONWE.jpg

Merlin den paket bekliyorum bende, bugün geldi TR ye TC no yazmadım bakalım ne olacak...

Bu hafta teslim aldığım iki Aliexpress siparişim oldu. Ne kimlik numarası, ne gtip vardı üzerinde. Sorunsuz geldi.

Yurt içi firmaları iyi kolluyorlar. Ticaret açığı işte böyle kapatılır! Vergisi düşük mü geri gönder buradan alsınlar 2-3 katı pahalıya alsınlar. DHL ile gelipte gümrüğe takılmayan kargo çok azdır. DHL sırf para kazanmak uğruna gümrüğe özellikle sokuyor ürünleri. Biz şirket olarak resmi ithalatımızda daha hakları olmamasına rağmen ürün için ekstra hizmet bedelleri çıkarttılar resmi masrafmış gibi. Deneyimli bir gümrükçü abimize pasladık işi DHL nin gümrük departmanına yaptırtmadık o paraları da ödemedik. Tabi Ticari olmayan gönderilerde yapacağınız birşey yok ama DHL'den uzak durun imkan varsa başka kargo şirketlerini isteyin. Sorun Yurtdışı DHL'de değil Türkiye'deki DHL ofisindeki uyanıklarda.
4-5 sene önce arızalı Seagate disklerimizi İstanbul Toplama merkezine yolladık anlaşmalı lojistik firmasının. Seagate ürünleri ücretsiz değiştirdi ve gönderdi. DHL gümrüğe soktu (şahsi ürün ticari değil) Türkiye değeri sıfırı için toplam 200 TL den düşük ürünlere 500 TL gümrük işlemi çıkarttılar. Hem de sıfır lira bedelli ürünlere. Yani kendi kendimizi baltalıyoruz hep. Sonra olumsuz yazınca diyorlar ki vay sen ülken hakkında ne kadar kötü konuşuyorsun.

@SOZUAK

Birileri yolunu buldukça, bu düzen ne yazık ki kola kolay değişmez. Dhl'in en çok sevdiği şey, ardiye ücreti diye 65tl tırtıklamasıdır. Sorsan gönderiler deposunda yer işgal eder. Sen işleri aksat, geciktir ondan sonra da ardiye ücreti talep et. Ne güzel memleket!

@Cyclist999 Siz,ben veya bir başkası kim olursa olsun bence Uluönder Mustafa Kemal Atatürk ve şanlı Türk askeri'nin bizlere,ve bizlerden sonraki gelecek nesillere EMANET ettiği topraklar için elimizden geldiğince uğraş ve gayret göstermeliyiz.Bunun için ilk yapılması gerekeni çoğu kişi biliyordur sanırım..

@Cyclist999
Para olsa 1 saniye durursam....

Yok öyle terketmek felan, kolay değil. Her ne kadar eleştirsekte gitmem, gidilmez. Her ne zaman insan eleştirmeden kabullenmeden sessiz kalır işte o zaman gitmek vakti yaklaşıyor demektir o kişi için. Eleştiriyoruz çünkü tartışıp daha iyisini elde etmeye çalışıyor. Elde edemeyebiliriz bugün ama yarın öbür gün çabalar meyve verir.

Ben ptt nin tesinden baktım şimdi herhngi bir değişiklik yok ürün hiç bi şekilde geri gönderilmez arkadaşlar. Siz yasaklı olan ürünleri almadığınız ve 75 avroyu geçmediğiniz sürece bir sıkıntı olmaz .ama mesela cep telefonu getirtmek yasak alkollü ürün getirtmek yasak. Bu ürünleri geitrtiğiniz zaman geri gönderilir onun dışında 75 avronun üstündeyse vergisini ödersiniz kapıda

https://i.hizliresim.com/4lGaq4.jpg

Arkadaşlar o zaman bu aldığım ürün gümrüğe mi takılacak?

Arkadaşlar, gümrüğe bir şeyin takıldığı yok. Bu takılma düşüncesi nedense çoğumuzda var. Kargo hariç 75 euro üzeri aldığınız ürün veya ürünler, sadece gümrükleme işlemine tabi tutulup, ödenecek olan muayene ücreti, kdv, artık ne varsa belirlendikten sonra adresinize gönderiliyor.

Gümrüksüz gönderiler UPİM'e, oradan size en yakın dağıtım merkezine giderken. Gümrüklü olanlar UKİM'e girip muayene edildikten sonra UPİM'e, oradan size en yakın dağıtım merkezine gönderiliyor. UKİM'de geçen süreç, UPİM'e göre daha uzun sürdüğü için, paketin gümrükte kaldığını düşünüyoruz, ancak yanılıyoruz.

İçerisinde getirilmesi yasak ürünler olmadıkça, aldığınız ürün gümrükte (takılmıyor) kalmıyor.

Mail attım
@pcmnyk

Mail attım adamlara, kargom çıkmadıysa şu şu bilgileri de ekleyin paketin üstüne diye..

Geri