Jordanred Bisiklet Forması, Bisiklet Taytı ve Bisiklet Giyimine Dair Her Şey

Yola gelmek konusunda altenatifler :) cromoly bile içerir :)

A

Anonim

Silinmiş hesap
Merhabalar

yol bisikleti görünce ilk defa burger king görmüş çocuk gibi heyecanlanmaya başlamam ve mtb ile asfaltta artık düz gidondan fazlasını istemem sonucunda yol bisikleti ile ciddi düşünüyorum. :koptum:

Mosso ile jantlardan çok çektiğim için kesinlikle kusursuz, bakımlarını eksiksiz yapacağım için benimle mezara kadar gidecek bir bisiklet almaya yemin ettim. Söyleyeceğim modeller şimdi komik gelebilir ama ben ona baktığım sürece ben heryere gideceğine eminim o bisikletlerin. Mesela Cube Peloton Race. gerek 105 5800 ün performansı olsun gerek Fulcrum Racing 7 jantları gerekse de Cube hakkında söylenenleri okuduktan sonra ciddi ciddi cube istiyordum. Fakat @Gökhan Kutluer' in blog'unda campagnolo incelemelerini ve sevgisini gördükten sonra kafam çok karıştı :)

bildiğim kadarıyla bu ara çelik bisikletini çok sık kullanıyor. Türkiye'de baktığımda ben Campagnolo setle satılan bisiklet göremedim. Campagnolo setler gerçekten Gökhan Kutluer' in dediği gibi estetik açıdan bir kere shimanodan çok çok daha zevkli bir görüntü veriyor. ancak ben campagnolo' un carbon içermeyen setlerini en çok eski kadrolara yakıştırıyorum.

Tüm bunlar ışığında ve shimano' nun hakkında ki soru işaretlerimden dolayı shimano setten vazgeçtim. Yapacak tek bişey kalıyor hazır bisiklet almak değil bisiklet toplamak.

Sormak istediğim şeye gelelim. Kadro kulağı olan bir cromoly kadro + campagnolo veloce + campagnolo khamsin ömürlük bir yol bisikleti olabilir mi ve uğraşa değer mi? Cromoly' den fazlasını istediğimde modern al ya da carbon kadro kullanmak istemiyorum açıkçası. campagnolo kullanacaksam retro bir görüntüyü kendime şart koşuyorum (khamsin jantlar retroyu biraz tırmalar ama olacak o kadar :) ).

benim aklımda hayal ettiğim; kot pantolonumla binip gezmeye gidebileceğim, kadrosuyla setiyle brooks selesiyle bunu yaptığımda sırıtmayacak ama kendimi zorladığımda ve amacına uygun kullandığımda da sırıtmayacak bir bisiklet olacak.

tahmini masrafım 3000 civarı olacak cromoly kadroyu ikinci el alacağım.

retro metro boşver kardeş günümüze ayak uydur derseniz...

aklıma sram geliyor. Şuan ki mtb bisikletimde shimano set dışında tek bir sram parça var oda ruble ve o rubleden kaynaklı yaşadığım farktan dolayı kesinlikle mutlu oluyorum ve sram e çok büyük sempatim var. Sram setli bir bisiklet toplarsam bu bisiklet modern al alaşım kadro olacak ve apex setli olacak. muhtemelende mavic ya da fulcrum giriş seviyesi jant seti ile yürüyecek bu bisiklet. kadro konusu burda beni korkutan şey. sıfır al ya da karbon kadro bulamıyorum ( ya da ben yanlış arıyorum ). Kadro olarak bianchi gavia var fakat benim aklımda ki bütçeyi zorluyor ayrıca görüntüsünü o kadar da sevmiyorum. canyon' un kadroları çok hoşuma gidiyor ama gördüğüm kadarıyla 2016' da sadece kadro satmayacaklar. Modern kadrolarda içerden geçen kablo olayını çok istiyorum ve kadroyuda ona göre alacağım. kadro konusunda kafalar çok karışık sram cephesinde.
:D
cromoly kadroya tak apex i diyenler olur belki ama hayal edemiyorum o görüntüyü :koptum: sram, shimano ve campy' yi otomobil markalarına benzetecek olursak. Sram gözümde hep lamborghini gibi vahşi tasarımları ve performansı çağrıştırıyor. Campy ise klasik amerikan otomobillerini... 69" mustang'i, 67" charger' ı (chorus, record, superrecord ne ulan eşşoleşek diyecekseniz o başka onlar ferrariyi andırıyor direk:D). Shimano ise zevksiz vw golf'ü :ckskc::koptum: hani uğraşmış yapmış dura-ace ultegra vs ama baksan golf r var 300hp ama 1.2tsi ile aynı silüet aynı donukluk nerdeyse :ckskc: (vw' ciler burda da beni bulup saldırmasın? :D)

kafalar karışık... kadro seçenekleri, campagnolo' nun kusursuzluğu, sram' in doubletap kolları vs vs vs

heee... senin xrs040 sora neyine yetmiyor ilk yol bisikletin diyen olacaktır... ben mtb mosso mu bile dakikalarca gözümü kaçırmadan dalıp seyreden bi adamım, hiçbişey yapmasam her haftasonu siler parlatır duvara asar izlerim bisikleti campagnololu, sramli bisikleti :cool::D

derdim tam tavsiye almak değil aslında kafamdakileri birileriyle paylaşmak. sorsan hiç param yok ve işsizim :D iş arıyorum bulduğum gün kredi kartı çıkartıp bisikleti toplamaya başlıycam:koptum:

bu arada... dropbarı aşağıdan tutarken campy de nasıl vites düşürücez o_O:D

Scudo
Uzunca aliminyum yoldan sonra bende demir/titanyum kadrolu yol bisikletlerin peşindeyim açıkçası, carbona güvenemiyorum nedense ters bir düşüşte, ters bir yerden darbe alırsa dağılır diye bir imajı var, üzerinde tedirgin oluyorum :D Birde 96 cromoly kadrolu mtb bisikleti tura çevirip 19 sene kullandım sorunsuz, yeğenim çift amortüsörlü bisiklet almıştı, değiştirmek için bütçesi olmayınca ve tura bunla çıkarım diyince ve tura önla çıkılmaz geberirsin diye ödünç verdim onda kaldı geri vermiyor :D 19 senede sadece jantlarını ve fren pabuçlarını değiştirdim sadece :D Gittim gene cromolyden tur bisikleti aldım demirin tadı bambaşka .

Trek 1000sl kullandım aliminyum gövde ve karbon maşa, kaldırıma tosladım maşayı maşa dağıldı kötü düştüm, caad10 kullandım taksi kapısından kaçamadım bodoslama daldım gövdeden yamuldu sağolsun , trek hibrit kullandım aval aval bakarken uçurum kenarından 2-3 metre kadar düştüm kırıldı sağolsun. Cromoly tur bisikleti taşınma sırasında hareket halinde kamyondan düştü, maşa eğildi sadece(boyaları saymıyorum), sanayiye gidip düzelttim hala gidiyor sorunsuz :D

Yoldada şimdi demirin peşindeyim açıkçası, ama modern titanyum (paslanmadığı için ve görünümü çok güzel) ve çelik yol bisikletleri arasında kararsız kaldım, ikisinide test etme şansım oldu. CAAD10 yol var kesinlikle sağlam bir demir veya titanyum derim :D Yarışlara vs katılmıyorsan açıkçası, normal bir bisikletçi için kesinlikle aliminyum vekarbondan demir çok daha uygun geliyor.Ve demir/titanyum malzemeyi ömürlük olarak düşünüyorum açıkçası. Karbonlarda çok sağlam bir şey gelmezse başına sanırım gider ömür boyu ama ya ters bir şey gelirse :D

Ama eğer toplayacaksan bütçen biraz düşük gibi, umarım o bütçeye yapabilirsin herşeyi.

Bir kaç resim paylaşayımda tam olsun :D

Yeni ekipmanlarlada çok güzel duruyor retro yol bisikleti. Örneğin 1993 çelik kadrolu Birdgestone RB-1 :D Buna brooks selede gider her şey gider açıkçası :D Eğer Brooks C serisi varsa çok da güzel durur :D

http://farm7.static.flickr.com/6060/6293514966_ce2cd56f77_b.jpg

Veya 87 cannondale bisikletin hem gravel hemde endurance olarak farklı kişilerce ayarlanmış hali :D Siyah sarısı acayip olmuş :D

http://i797.photobucket.com/albums/yy254/rccardr/88%20Cannondale%20ST%20black%209%20sp%20triple/88STrightside2ndbuild_zps1b0ee7ff.jpg

http://i797.photobucket.com/albums/yy254/rccardr/88%20Cannondale%20yellow%20ST%202015/88CannondaleST2015rightside_zps7591834e.jpg
Modern paslanmaz çelik dersen şuda efsanevi bir şey :D (Gerçi Fiyatıda öyle :D)

http://www.cinelli.it/site/components/com_virtuemart/shop_image/product/XCR_5408642536c96.jpg

@makara
dayanıklılığının bu kadar yüksek olduğunu bilmiyordum cromoly nin :) 3 kg olmasının bir sebebi varmış tabi :D
aynı kafadayız. benim hedefimde gri kadro gri veloce set, gri jantlar, brooks cambium ve mantar gidon sargısı :)

cromoly can, retro can :)

@makara
sadist almanlar :D :D

başladım ben ufaktan ikinci el cromoly kadro aramaya :)

videoyu görünce karbondan soğudum :D

@makara

İlerde bisikletimi değiştireceğim zaman kesinlikle carbon için bir daha düşünürüm bu video yüzünden. Ne dayanıksızmış. 1 kilo için değmez sanki.Bu arada kel işi kötü yere götürecek sandım bir ara;)

Bu arada içeride ki koldan yükseltiyormuş. O zaman campy'de dropbarın altından tutarken nasıl vites yükseltiyoruz?

Ne istediğini tam anlamadım ama tavsiyem orta sınıf setli süperligt kategorisine giren özel alu bir bisiklet al janta çok takılma üzerinde geleni kullan bütçen olunca alırsın başka bir şey seneye yada 2 sene sonra khamsin den daha başka tasarımlar daha farklı Özellikler girer. Mesela khamsin aldığında rulmanlı olur ama 7-8 bin km sonra rulmanı değiştirmen gerektiğinde yine aynı rulmanı Alman gerekir. Ama vento ve üstü modellerde seramik rulman seçeneğin var.
Evet Compangnolo estetik ürünleri var fakat bazı setlerde şikayetler de var her yeri mükemmel çalışan setlerin ön aktarıcısı düzgün çalışmıyor yada başka küçük şeler tabi ben dergilerin yalancısıyım.
Estetiğe fazla takılmayın derim. Zaten hem estetik hem işlevsel olan bisikletler orta seviyenin üzerin 4-6 bin lik bisiklet.
Yol bisikleti klasikte olsa yeni de olsa günlük kıyafetlere çok uygun değil. Rahat Kullanım sunmaz yazın Şort falan idare ederde kışın uzun pantolonlarla baya yorucu olur. Tavsiyem yol+ fixie. Hem kondusyon hem eylence.

http://www.genesisbikes.co.uk/img/bikes/xl/equilibrium-stainless.jpg @Sinan A. genesis e bakın hocam

http://www.genesisbikes.co.uk/img/bikes/xl/equilibrium-30.jpg

@Zekeriya Çab
istediğim şey sıfır gösterişli klasik bir gri kadro, buna uyacak ekipman yani veloce, brooks sele. Yani retronun dibine vuracak formasız kasksız kullandığımda bile sırıtmayacak bir bisiklet. Khamsin konusunda haklısınız ama benim 7-8 bin km yapmam 10 yılı bulabilir zaten.

Rahatlık konusunda biliyorum yol bisikletine kotla eşorfmanla falan binilmez ama bende hep öyle binmeyeceğim zaten. Binersem sırıtmasın tek konu o. Günümüz kadrolarının hepsi çok sportif görünüyor ama retro kadrolar böyle değil.

Ikinci elden bulacağım 500-600 liralik kadronun üzerine dediğim ekipmanları taktığımda 3000 i anca buluyor. Retronun olayı farkli ben o kadroya brooks sele taktığımda sırıtmayacak ama bunu gidip cube peleton a takarsam at gözüne kelebek konmuş gibi olur. Bunu olurda yapamazsam zaten salcanonun apex li kadrosunu alır kullanırım muhtemelen. Birde gökhan kutluer in çelik kadrolar hakkında söyledikleride beni cezbetti. O yazıyıda okumanızı tavsiye ederim.

Her türlü kıyafetle yolada binilir, dediğin gibi kot eşofman giyersen bir pedli tayt kadar rahat olmaz ama öylede çok rahatsız etmez , hele dar kot giydi isen sandalyeye otur gene rahatsız eder , ne giyersen giy sırıtmaz açıkçası. Rahat kıyafetler giyersen hiç de rahatsız etmez. Sadece arka attırıcı ve aynakolda koruyucu olmaması sorun onlardada paçaları sıvarsın olur biter. Yani normal giyinirsen süper durur merak etme sırıtmaz. Gerçi fixieler çok daha uygun kıyafetle kullanmak için ama yol bisikletininde uygun olmadığı anlamına da gelmiyor. Zevk meselesi tamamen.

http://i.dailymail.co.uk/i/pix/2014/12/01/239FAEBC00000578-2855511-image-20_1417403267689.jpg
Indiana Jones yapıyorsa bizim neyimiz eksik ama zincirlerimiz sağlam en azından :D

Yeterki aşağıdaki gibi giyinme, uzaktan hoş dururda, yakından aaa erkekmiş bu demesinler :D (Yol bisikletinde etek giymenin etkilerini ölçerken çekilmiş bir foto, sonrasında etek için bacağa bağlanan bir aparat çıkardılar)

http://4.bp.blogspot.com/_80uqRhDtP2g/SdzvPMVZJRI/AAAAAAAAAU4/Lsbw8BvZ2FA/s320/P3060006_small.JPG

73 schwinni yolda görüpte bir daha bakmayacak birisi varmıdır bilmiyorm :p

http://farm4.static.flickr.com/3551/3857422798_600c18d14b_o.jpg

Veya bisikleti daha çok benimsemiş toplumlarda neler üzerinde neleri giydiklerini görseniz şaşarsınız. (link) ( Sağda şehir listesi var ordan bakabilirsiniz.)

Şöyle simsiyah retro yol bir bisikletin üstünde kravat takmadan full siyah takımla bağdat caddesinde süzülmek vardı bu akşam :D

Fixed gear sevdam olmasa, biraz da param olsa tam da sizin istediğiniz tarzda bi bisiklet toplamak istiyorum şu anki Raleigh Team Panasonic kadromun üzerine. Khamsin jant seti, gümüş renkli Veloce set ile tam da şık ve güzel bir şehiriçi ulaşım ve poser bisikleti olur diye düşünüyorum :) Bendeki 1985 model, Reynolds 531 borulu bir bisiklet. Kadro + maşa ağırlığı 2360 gram geliyor. Columbus borulu, 90'larda üretilmiş bir çelik kadro üzerine toplarsanız belki biraz daha ağır fakat daha diri bir kadroya sahip olursunuz diye düşünüyorum.

Benimde zamanında toplamak için aldığım bir bisikletim var, bodrumda yatıyor şuan üzerinden ihtiyacım olan parçaları söküyorum yavaş yavaş. Fakat isterseniz satabilirim çünkü şuan ne onu toplamaya ne zamanım nede bütçem var.

konu benim için gittikçe ciddileşiyor :D
400tl ye kadar toplu yürür halde klasik bir yol alıp elime para geçtikçe toplamayı düşünüyorum. sahibinden.com dan seçenekler göstermek ve fikir almak istiyorum.

seçenek 1- (link)
gri kadro istediğim için bu peugeot benim aklımı en çelen seçenek şuan.

seçenek 2- (link)
bianchi olduğu ve izmitte olduğu için ikinci seçeneğim bu. umarım manisalı italyan değildir :bsmagryr:

seçenek 3- (link)
raleigh olduğu için ...

bu kadrolara ilerde campy set ve jant takacağım için kafamda belli başlı sorular var.

soru 1- kadro kulağı. kadro kulağı yoksa decathlonda satılan aparatla ( (link) ) campy seti takabilirmiyiz? yabancı forumlarda uymaz diyen var denedim uydu diyende var.

soru 2- jant aralığı yeni sette daha geniş olacağından arka çatal genişliğini arttırmak gerekecek. geometriyi bozmadan bunu usta ellerde eşit oranda muntazam genişletebilirmiyiz? yapılabileceğini söyleyen vardı forumda bi ara.

soru 3- bu halleriyle bu bisikletleri ara sıra kullanmak bezdirir mi ? (ocak ayına kadar)

@D.Mustafa

izmir çok uzak benim için kargoyla falan uğraşmakta istemiyorum çanakkale de olsaydım eskisi gibi düşünürdüm gerçekten.

Geri