Jordanred Bisiklet Forması, Bisiklet Taytı ve Bisiklet Giyimine Dair Her Şey

zil gerekli mi ?

fulham

Forum Demirbaşı
Tepki
44
İsim
Mustafa
çoğu zaman en büyük sorunum yolu kaplamış yayalardan yol istemek.ne diyeceğini şaşırıyor insan :)
kompakt tasarımlı bir zil yok mu? takıp çıkarması kolay bişey. o klasik büyük yuvarlak zillerden bahsetmiyorum.çocuk bisikletinem çeviriyorlar çünkü bisikleti bana göre.
minik bir zil vardır belki önerebileceğiniz. kullanmadığımız zamanlarda söküp çıkaracağımız.

Scudo
Ben daha önceden zil kullanıyordum aynı sorun için, fakat çoğu kez trafik gürültüsünden yayalar bunu duyamazdı şu klasik zil sesi olanları. Ben artık bunu kullanmak yerine slalom şeklinde ya onların aralarından geçerim ya da biraz yüksek sesle bağırarak dikkatlerini çekerim; bu zilden daha çok işe yarıyor. Ve ben bir dağ bisikletine de zili yakıştıramıyorım artık, şehir bisikletlerinde olur daha çok.

40+ hızla giderken 50 metre önünde bulunan yaya silsilesine çalacağınız zil (hele aralarında muhabbete dalmışlarsa) hiç bir fayda göstermeyecek ve aksine zaman kaybedip onlara dalmanızı yada ani frenle yavaşlamanız sonucuna getirecektir. Bu yüzden en güvenli yok avazınız çıktığı kadar bağırmanız. Ben DİKKKKKKKKAAAAATTTTT!!!! diye bağırıyorum ve yeterince etkili oluyor (Bazen onu da duymayabiliyorlar ya). Çok sık bağırdığım günlerde sesim kısılıyor ama olsun. Birini/birilerini biçmektense ses kısılması daha iyidir. Tabi avaz çıktığı kadar bağırmak, bağırdığımız şahısların ödlerini biraz oynatabiliyor ama olacak o kadar.. Onlarda varsa kaldırımdan gidiversinler..

Ayrıca ziller çok işlevsel olmadıkları için gereksiz ağırlık yaratmakla birlikte çınlamalara sebep oluyorlar.

• Beğen
Tepkiler: Hasancan334
ben gereksiz buluyorum fren kollarını çekip bırakarak ses çıkartıyorum yada bi sn diyip yol istiyorum

• Beğen
Tepkiler: ahmetdogan
@çağatay_çankaya

Hocam fren kolundan nasıl ses çıkıyor ki onu anlayamadım. İnsanların duyacağı kadar yüksek ses çıkıyor mu?

eet bencede artık zil devri tarihe karışıo gibi arkadaşlar..;) .ama yolda bağırmak yada bi sanıye demk ne kadar etkili oluo..:D .: (bu da bizim için yani tüm bsikletçiler için sorun teşkil edio..yapcak bişiy yok galiba.:rolleyes: ).bu durumda...ama illda bn alcam dersen.. hafif bişiyler var pilli falan aslında iş görmüo değil onlarda..:)

@soneryen

çok yüksek bir ses değil yaa fren kollarını biraz çekip bırakıyorum. tabi biraz derken çok az bir pay ama çok hızlı bir çekilde yapıyorum..

@ahmetdogan

valla bi saniye gidip geç ama ben ortam müsait olursa zorla adamı yol vermeye zorluyorum adamın sağından yada solundan ön tekeri sokuyorum adam benim arkasında olduğumu anlayınca yol verirse sorun olmaz, ama kıl bi adamsa bi sn çıkarmısınız diyorum. yanı zil bencede gereksiz ben bisikleten ses çıkmasın diye gıcırdayan en ufak bir vida bile olsa çıldırırken zilin sesini ve o gidonda iğrenç görüntüsünü hiç kaldıramam şahsı görüşümdür kimsenin zilini eleştirmiyorum :)

Geri