Jordanred Bisiklet Forması, Bisiklet Taytı ve Bisiklet Giyimine Dair Her Şey

Bisiklet için gerekli malzeme listesi (Liste sizlerin yorumlarıyla güncellenecektir)

Safa Arslaner

Forum Demirbaşı
Tepki
217
Arkadaşlar bisiklet aldım yakında elimde olacak kargoda...
Yazın tura çıkmak istiyorum baya bir parça almam lazım aksesuar, güvenlik, tamir kategorilerinden sizler de katkıda bulunabilirseniz sevinirim.
Bugün hemen tchibo kampanyasından gözlük aldım.
https://www.bisikletforum.com/showthread.php?t=131960 (alperK sayesinde kendisine de ayrıca teşekkür ederim)
Almayı düşündüğüm liste şu şekilde: (liste güncellenecektir)
  1. Gözlük
  2. Kask
  3. Kilit
  4. Zincir koruma ürünü
  5. Pompa
  6. Aydınlatma (ön arka)
  7. Sayaç ( kadans olmasına şimdilik gerek yok)
  8. Zil
  9. levye (lastik tamiri için)
  10. tel ayar aparatı (kullanımını bilmiyorum kendi yapabilir miyim onuda bilmiyorum)
  11. Tornavida seti
  12. Lastik patlak kiti
  13. Yedek iç lastik
  14. Yük sabitleme ipi (kancalı-uzayan)
  15. Çadır ( tek kişilik bisiklette taşımaya uygun)
  16. mat
  17. uyku tulumu
  18. şişme yastık
  19. suluk kafesi ve suluk
  20. Crossway 100 ile uygun bar-end
  21. Portbagaj
  22. Bagaj için 20-50 lt arası çift taraflı yük taşıma çantası
  23. Hırka görünümlü forma
  24. portbagaj ile kullanılacak çamurluk hafif
  25. kask aydınlatma
  26. Spy ayna
  27. ilk yardım kiti
  28. Kadro üstü telefonu da görünür şekilde koyabileceğim küçük çanta ekranlı
  29. Sele altı çantası
  30. Yeşil fosforlu forma üstü reflektörlü yelek
  31. Eldiven kısa (jelli)
  32. alınması ve okunması gereken kitaplar bisiklet ile ilgili
Önerilerinizin her biri benim için değerlidir arkadaşlar
Öneri yaparken marka-model önerisinde bulunursanız sevinirim.
Fiyatları abartmamam lazım çünkü liste uzun örneğin 50 liraya zefal pompa var 14 liraya sedona bunların ikisi arasında uçurum denecek kadar performans farkı yoksa görüntü olarakta hoşuma gitmişse ucuz olanı tercih etmek durumundayım..
Marka-model önerisinde bulunan arkadaşlar link belirtirse sevinirim özellikle yabancı alışveriş siteleri için.
Listeye katkıda bulunmak isteyenler için konum yoruma açıktır.
Gereksiz gördüklerinizi de listeden çıkarabiliriz..
Umarım bilgilendirici bir konu olur, bisiklet ile biraz vakit geçirdikten sonra forumda uzun bir konu açmayı düşünüorum izlenmesi gereken filmlerden kitaplara bilinmesi gerekenlerden iletişimde olunması gerekenlere, takip edilmesi gereken bloglardan yabancı internet sitelerine kadar umarım bu konuda şimdiden hem benim konuma hem de yeni başlayan tüm arkadaşlara yardımcı olur.

• Beğen
Tepkiler: MehmetAliB.
Scudo
Arastirinca hepsi icin pek cok farkli alternatif ve fiyat cikar. Gozume carpan eksikler:
Zincir acma aparati
Alyan cakisi (duz ve yildiz tornavida zaten uzerinde mevcut)
Plastik kelepce (cirt bantlar) Bazen tamir veya bir seyleri tutturmak icin uzun yolda imdadiniza yetisiverir.
Yedek vites teli
Kamp çakısı

Camurluk yaz turunda zorunlu olmayabilir...

• Beğen
Tepkiler: Safa Arslaner
Tüm bu listeyi günlük kısa turlarda kullanmayı düşünüyorsunuz değilmi. Çoğu bir kaç günlük turlarda lazım olabilecek şeyler önce güvenlik için lazım olanları temin edin kask eldiven ayna gibi .

• Beğen
Güzel konu.ürünleri yurt disindan(eBay, dx) temin ederseniz çok daha ucuza geleceğini düşünüyorum.bir kaç uygun fiyatli öneri:
(link)
(link)
(link)
(link)
Kask provell vipor f59r öneririm.
Sayaç olarak 2. El sigma 1009 sts ya da 1609 sts bulabilirsiniz güzel olur.sigma öneririm.

bir tane cımbız mutlaka bulundur yanında, ufak birşey ama yolda çok faydasını göreceksin

• Beğen
Merhaba,

Eğer tura çıkacaksan büyük olasılıkla heybe tipi bir çantayla taşıyacaksın eşyalarını. Ve eğer çadır kurup toplamayı sevmiyorsan bir çadır tavsiyesi vereceğim. Heybe tipi çantada bahsetmemin sebebi, bu çadırın o tip çantaların üstünde rahatça taşınabilmesi.

Çadır Quechua 2 Seconds

Şimdi -belki de- karşı çıkan arkadaşlar olabilir. Her ihtimale Kadıköy, ben açıklamamı yapayım, bir-iki tane de fotoğraf ekleyeyim.

Çadırı toplamak ve kurmak son derece kolay. Bunun yanında zamandan ve enerjiden de tasarruf ediyorsun tabii ki. Boyutu tam bir 26 inçlik teker büyüklüğünde. Fiyatı da en son 90 liraydı Decathlon'da.

Şurada arkadaki bisiklette, iki tane:

http://2.bp.blogspot.com/-PihLUqrTNb4/UwzNFlEE8zI/AAAAAAAAANo/WKSm2OUbuaU/s1600/IMG_0006.JPG

Şurada da:

http://4.bp.blogspot.com/-stHW8X-OCtc/UwzNREitoQI/AAAAAAAAAQw/Sf-xdUqsNwU/s1600/IMG_0139.JPG

Şurada da sağdaki bisiklete dikiz:

http://1.bp.blogspot.com/-dZp-M9P6zAM/UwzNGfz431I/AAAAAAAAAN0/A7G_jUrsiPI/s1600/+.jpg

Şurada da daha detaylı fotoğrafları görebileceğin bir yazı var:

Bu da fotoğrafların kaynağı:

Şurada da çadırın açık hali var:

http://1.bp.blogspot.com/-W10uCHoGyg0/UwzNIUyNnLI/AAAAAAAAAOc/uYUTRA0fEr0/s1600/IMG_0040.JPG

nereye gidersem gideyim her zaman bulundurduğum en az detay; mini pompa, yedek iç lastik (2 adet), alyan seti, kilit, ön ve arka far.

• Beğen
Şöyle bir ürün mutlaka almalısın:
(link)
http://www.decathlon.com.tr/modules/catalog/products/pr_01_14328_min.jpg?rev=1389351253

@suat akman

1-Zincir açma aparatı tam olarak ne işe yarıyor hocam, kullanımı basit midir önereceğiniz bir marka var mıdır?
Bahsettiğiniz ürün şu resimdeki ürün müdür?
http://www.mtbtr.com/uploads/864Z6.JPG (zincir açma aparatı dedidiğimde bu çuktı google'da karşıma)
2- Alyan çakısı dediğiniz galiba en altta M Manus nickli üyenin resmini paylaştığı Multitool ürün doğru mudur?
3- Plastik kelepçe ve cırt bantları nerede bulabilirim ne diye aramam gerekiyor özellikle cırt bantlar?
4-yedek vites teli yanımda olsa bile bunu kolay bir şekilde değiştirebilir miyim?
Ayrıca neden yedek vites teli taşımam gerekir vites teli çabuk kopan bir şey midir?
5- Kamp çakısı denilince çok çeşitli ürün yelpazesi çıktı karşıma tam olarak işlevsel uygun ücretli bir ürün linki paylaşır mısınız?
6- Çamurluk konusunda haklısınız son alacaklarım arasında ancak karadeniz'de olduğum için muhtemlen ilk sıralara doğru yükselecek :)

@mustafa genç

Doğru diyorsunuz hocam ilk olarak bunları edinmeye çalışacağım.
Önereceğiniz bir kask- eldiven- modeli var mı?
Ayna olarak (link) almayı düşünüyorum

@ALTINBAŞAK

Roswell çanta olarak çift taraflı heybe şeklinde düşünüyorum hocam o şekilde öneride bulunursanız sevinirim.
Tamir kiti çantalı falan çok güzele benziyor ancak kendinden yapışkanlı olmaması düşündürüyor, belki ayrı ayrı toplarım bu çanta gibi.
Işık çok güzele benziyor
Çanta merida çakması ama kullanışlı ve ucuz bir ürün hepsi için teşekkür ederim listedeki ışık ve çantayı alacağım muhtemelen.

Bu arada ebay'dan almak mı dx den almak mı sizce hangisi hızlı gelir ben daha önce dx den çalar saat aldım 50 günde geldi :)

@Mehmet D.

Listeye ekleyeceğim hocam bu lastiğe batan dikenler için mi?

@Yusuf Yılmazvural

Hocam bunun linkini atabilir misiniz decahtlon'da gezdim hatırlamıyorum böyle ucuz bir ürün ayrıca sitede baktım hep xl olanları var haliyle pahalı onlarda.
Heybe olarakta öneride bulunursanız sevinirim.

@Mehmet Levent

Mini pompa alacağım seçeneklerim arasında Sedona Beyaz yada Zefal spy mavi var aralarında 35 lira fark var bu farka değmez heralde diye düşünüyorum.
Yedek iç lastik bisiklet gelince yardımlarınızla sipariş verebilirim şu anda tam bilmiyorum crossway 100' için hangi yedek iç lastiği almalıyım.

@M Manus

Bu ürün harika görünüyor fiyatıda uygun decahtlon ürünlerini tek sepette sipariş vereceğim, başka önereceğiniz ürün varsa sevinirim.

@Safa Arslaner
Hiz biraz sans meselesi.dx dek 15 günde de 45 günde de gelen ürünüm oldu.eBay da ayni şekilde.
Vakit buldukça başka önerilerde de bulunurum.

• Beğen
O feneri sakın alma. Ucuz gibi görünüyor ama sonra astarı yüzünden pahalıya geliyor, şöyle ki o fener 1.5 voltluk kumanda pili ile çalışıyor fenerdeki power led çok enerji harcayan birşey pil dayanmaz ona aynasından bende almıştım pilleri hemen bitti şarjlı Pil takayım dedim şarjlı piller 1.2 volt fener ise 4.5 volt ile çalışıyor 1.2x3=3.6 yani şarjlı pillerin gücü yetmedi fener sönük yandı aldığım yere gittim üstüne biraz daha para verip 35.40 tl ye lityum pilli fener aldım şarjlı şarj cihazı da var gerekirse yedek pil bile taşınabilir hatta feneri mi abim beğendi ona verdim gittim başka aldım o yeğenimin gazabina uğradı:evil: şuan üçüncü feneri aldım çok güzel ışık veriyor iki kademesi var birde plaşör var.

evet lastiğe batan dikenler için mutlaka bulundur, hayat kurtarır

Neden hocam f/p ürünü diye biliyorum.fazla gece yolculuğu yapamayanlar için gayet ideal.150 lmn. @mustafa genç

Arkadaşlar kısa sürüşler için sadece yama seti pompa ve çakı yeter

Tam aradığımı bulaadım rowell yada roswel buna benzer bir markanın vardı 9-10 dolara
şu ürüne benziyor:
(link)

Asıl uzun tura çıkmadan önce, şehir yakınlarında bir kamp alanı belirleyip orada 1 gece geçirmeni tavsiye ederim.
Bu şekilde hem bisikletin yüklü haline alışmış olacaksın, hem de gerekebilecek ya da tamamen gereksiz olacak malzemeleri eleme şansın olacak.

Ayrıca, birden fazla kişiyle çıkılan turlar için belli malzemeleri ortak almanızı öneririm.

• Beğen
Tepkiler: Sefa
@ALTINBAŞAK

Nedenini yukardaki mesajımı düzenleyerek açıkladım
(link)
Böyle bir ürün bakın lityum pilli şarj cihazı da olsun dikkat edin.
Tur esnasında yama ile beraber yedek iç lastik bukundurun yanınızda yama yapmaktan daha hızlı sürer iç lastik takmak.

Tacsiye edeceğim çantanın akşam yada daha sonra konuya linkini eklerim.

Çadır altı bezi alacak mısın mesela düşündünmü?

birde buff denilen ürün iyi işe yarıyormuş :)

Yorumları incelemeye başladım hepsi hakkında görüş bildirmeye çalışacağım herkese teşekkürler devam ediyoruz...
Bu arada özel mesaj atan Turcu Baba'ya çok teşekkürlerimi sunuyorum uzunca bir liste yolladı inşallah konuda da paylaşacağız.

@M Manus:
Sele üstü çanta dediğiniz galiba şu oluyor:

(link)

Bence de çok güzel uygun boyutlu olandan bir tane sipariş geçeceğim :)

Bu site güvenilir midir arkadaşlar:
(link)

dx-hepsiburada mantığıyla mı
ebay-gittigidiyor mantığıyla mı çalışıyor?

Geri