Jordanred Bisiklet Forması, Bisiklet Taytı ve Bisiklet Giyimine Dair Her Şey

2. 60 Dakika "GATA Dağ Bisikleti Yarışı"

@d.berkay

Teşekkürler berkay,
hepsi iyi hoşta berkaycım,kayalardan,arnavut kaldırımlarından,uçurum kenarlarından geçmeyi falan anladıkta abi şu merdiven olayı bizi ve bisikletleri çok üzüyor ya,hani sırtımıza alıpta tırmansak hiç sorun etmemde,mecbur kalıp tangır tungur inince o merdivenlerden,içim gidiyor,kırılan dökülen parçalara,Neyse ne yapalım artık bizde duruma göre hareket ederiz.hele ogün bir gelsinde,yani yarış günü,geçen seferki parkur gerçekten güzeldi,tam adına yakışır bir hafifi siklet xc parkuru,tek mücadele parkurla değil çamurlada olmuştu,büyük bir alan olduğu için daha güzel yerlerde bulacağınıza eminim.berkay siz yinede şu merdiven olayını iyice düşünün,biraz zevk alalım hep beraber.yada ne bileyim,kategorilere görede parkur alternatifleri elinde bulunsun derim..iyi çalışmalar..

• Beğen
Tepkiler: lussman
Scudo
Sonuçta mtb yarışı bu içinde beton yada asfalt olmaması gerekiyor fakat ankarada parkur kalmadı o yüzden gatada yapılıyor gerçekten ankarada o kadar güzel parkurlar varken gata olması ilginç...
Şunu söylemek istiyorum parkurun bir kısmının asfalt , beton olması problem değil ama merdiven gerçekten OLMAZ..Merdiven çıkışı olur ama merdiven inişi olmaz bildiğim kadarıyla UCI kurallarından ..
Parkur hazırlanırken lütfen biraz daha dikkatli olalım teknik ama kırıcı olmasın (bisikletler için )
Teşekkürler....

Geçen seferki yarışa bir iki merdiven eklenirse tadından yenmez..Dağ bisikleti yarışı dediğinde, merdiven inişide olur çıkışıda olur, teknik inişde olur teknik çıkışta olur, arzide olur..Bisikletde yıpranır bisikletcide yıpranır;) ..Aksi halde dağ bisikleti yarışı değil kriteryum olur :) ..Tekniği iyi ile kötüyü ayırmak ve seyircilere zevk vermek için parkur biraz sert bisiklet yıpratan cinsten olmalı :)

@lussman

Ferhatcım, sen o bisikleti evin salonundan çıkarıp araziye soktun ya!! inanıyorum merdiven inişlerine de yanaşırsın yakında!! :D

@*zeynep*

Zeynep geçen gazi yarışında zaten merdivenlerin hiçbirini atlamadım .Onlar da çok güzel ama dediğim gibi normalin üstünde zarar veriyor hepsi bu sonuçta yarışa giriyorsun ardından pit-stopa bu başka bir şey yok..
unutmadan şunu da söylemek istiyorum gazi parkuru basit adana ve kıbrısdaki parkurun onların kaç katı daha teknik ve zordu ben o yarışlarıda tamamladım...
Sende gelde yarışda biraz bayanlar arasında da rekabet olsun
..:) :) :) :)

Abi millette para gani,tuzu kuru,zenginliğin gözü kör olsun ne diyelim..vuralım,kıralım,dağıtalım dediklerine göre,,aman kolu bacağı kırıpta dağıtmayalımda bu arada,korktum valla,,henüz parkur açıklanmadan,bu sorunlar için biraz erken olmuş,kimisi çok sert olsun der,kimisi olmasın der,hanibazılarıda gelme ve girme kardeşim der ya,dilerim o tür dialoglar yaşanmazorada ve bu tür organizasyonlarda,,,ben o zaman şöyle bir şey yazayım,kesinlikle bu yazımı eleştiri veya olumsuz türden algılamayın,Ogün kardeşimin bu konulara acemi birisi olmadığını bildiğimden söylüyorum.berkay'ında bu işi çok sevdiğini ve gerçekten büyük emekler verdiğinide biliyorum,,şöyle bir şey sormak isterim?katılacak olan sporcu veya bu işe gönül veren arkadaşların seviyeleri nelerdir.kaç tane sporcu tam anlamı ile elit statüde yarışabilecektir.en son duruma göre en fazla 10 olsun,peki diğer arkadaşlar ne yapacaklar,çoğu arkadaşımız zevk ve heyecan duymak için giriyor benim bildiğim,ben şahsen hiç bir arkadaşım oradan ambulansla ayrılmasını istemem..işin çok atlayıp,zıplamalı,kırmalı,parçalamalı cinsinden olması için gösteri yarışları yapılır,veya etkinlikleri düzenlenebilir,,ferhat feryat etmekte biraz acele etmiş gibi görünüyor ama sonuçta herkesin bir şeyler sorması ve öğrenmesi geretiği kanısındayım.kim ne derse desin ama daha teknik diye ekstremspor şeklinde xc yapmayalım,ayrıca kriteryum yarışı arazide MTB ile olmaz ozancımmmm,Kayaktada kayak kros vardır ama fazla teknik olsun diye merdivenden aşağı kaymazlar..şöyle bri düşününce ne demek istediğimi anlarsınız..ferhat köşeye sıkışmış vaziyette azcık kurtarayım onu..:))hayırılısı ile şu yarış günü gelsinde ondan sonra feryat et ferhat,berkayında dediği gibi henüz bu şekilde düşünüyoruz aşamasında daha,,vakit var,,

Parkurda 3 bassamak ustunde merdiven olmasından ben de yana değilim. Duvar gibi teknik iniş verin aşağı salalım. Ama merdiven ne yani? Hele Gazi yarişinda merdiven o kadar abartılmıştı ki "böö" geldi yani inerken.

UCI kurallarına gelince;

- Merdiven olmaz diye birşey yok. Güvenliği tehdit etmiyorsa merdiven koyabilirsiniz.
- Asvalt,beton gibi doğal olmayan yuzeyleri toplam parkurun %15'ini gecmeyecek sekilde kullanabilirsiniz.
- Yapılan yarışların katagorisi XCC'dir. (Cross Country Criterium) Parkur ve süre acısından bu katagoriye tam uyuyor. Biraz Short circuit/Short track dediğimiz yarışa da benziyor ama bu Short circuit 30 dakka olarak yapılıyor. Yani aslında bu bir kriteryum yarışı ama yol bisikletindeki gibi değil XC tarz ve kurallari ile yapılan bir kriteryum yarışı.

Başka bir değişle startın hemen ustundeki cıkış toprak olsa Gata parkurunu UCI takvimine bile sokabilirsiniz.

Bu arada isim listesine Berk Köroğlu ve Tekinalp Kurt isimlerini de eklerseniz sevinirim.

Saygılar.

• Beğen
Tepkiler: zorbeyonur
Yorumlarınız için çok teşekkür ederim..
Bu seferki yarışta katılımı daha yoğun bekliyoruz ve bazı üst düzey sporcu arkadaşlarımızda aramızda olacaklar inşallah, o yüzden biraz olsun tekniği iyi olanla kötü olanı ayırmak lazım tabi ki ancak bisikletleri kırarak/hırpalayarak değil tabi ki.. Hazırlayacağımız parkur için çok güzel düşüncelerim var; merdivenlerden inmek istemeyen veya kendine güvenemeyen katılımcılar için merdivenlere alternatif, merdivenlerin hemen yanında bir bölüm daha planlıyorum ancak bu bölüm arkadaşlara zaman kaybettirecek tabi ki ama kendisine ve bisiklete zarar vermek istemeyen arkadaşlar için gayet iyi olacak. Tekniği iyi olan, bisikletine zarar vermeden merdivenden inebileceğine inananlar bir yoldan, yok ben burdan inmem gerek yok diyeler ise hemen yanındaki az daha uzun yoldan inerler olur biter ;) Zaten uci yarışlarında da bazı inişlerde chicken run denen bölgeler olur ki riske atmak istemeyen veya elinde inmek isteyen arkadaşlarda kazasız belasız insinler..
Bunun haricinde araziden teknik olarak çıkmanızı gerektirecek bir kaç bölüm daha eklenecek parkura.. Sonuçta sadece asfalttan çıkış yapmakta hiç keyifli değil :)

Bu bilgiler eşliğinde tabi ki gazide ki kadar kırıcı (beton dolu) bir parkur olmayacak, Gazi'de biraz teknik öne çıkmıştı ama yine de xc standartlarının dışında bir parkurdu.. GATA yarışı tam bir XC yarışı olacak inşallah..

Ayrıca Ferhat abi parkur kalmaması olayı biraz göreceli, şehir merkezinde bu kadar uygun ve izlenmeye bu kadar açık başka bir parkur varsa mutlaka bize bildir ki orada da yarış düzenlemek için elimizden geleni yapalım ;) Herşey göründüğü kadar kolay değil takdir edersin ki, sonuçta emin olabilirsin ki çamurda uzun süre bisikletinizi kullanmak, bir kaç merdiven inmekten daha çok ve kalıcı zararlar verebilir bisikletinize...

Adem abi, geçen yarışta gerçekten çamura karşı bir mücadele vardı ancak bu sefer parkurda o kadar çamur olmazsa sporcuları faklı şekilde mücadeleye zorlamak zorundayız ki herkes eğlensin..
Neyse Ogün Abi geldiğinde ilk işimiz parkuru kesinleştirmek ve fotoğraflarla buraya eklemek olacak.. Hepinize anlayışınız için teşekkür ederim...

slm arkadaşlar bişey sordum ama pek net bi cevap gelmedi tyarışa bursadan gelecegim kalmaya yer ayarlandımı bir de bayan arkadaş var bursadan iki kişiyiz yavuz kilim ve rabia uzlu yer sorunu ne zaman hazır olacak ve ödül olarak sporculara ne gibi hediyeler verilecek bunların belirtilmesi lazım yarış kurallarındandır bi yarış yapılıyorsa sporcuların yeme ulasım konaklama ve ödül hakkında bilgi sahibi yapılır cevabınızı bekliyorumiyi aksamlar

• Beğen
Tepkiler: bulent_atlas
Yavuz, kalacak yer için bizim bir çalışmamız malesef yok. Ankara'da bir sürü otel var ancak fiyat aralığı size hangisi uyar bilemeyiz.. Sizlerde küçük bir araştırma ile size uygun bir yer bulabilirsiniz internet üzerinden...
Ayrıca yarış %95 öğleden sonra yapılacak bu yüzden sabah gelip yarışıp tekrar dönebilirsiniz arzu ederseniz.. Hediyeler ve diğer konularda güncel bilgiler geldikçe buraya ekleyeceğiz..

• Beğen
@fırtınacocuk

Konaklama için arastırıyoruz.En geç yarışa 5 gün kala burdan yazarım

• Beğen
en basa benı yazın yaaa:D yoksa gırmem :D

MEHMET ÜNGÖR YASIM 18 BISIKLERTIM TERK HEDEFIM ZAFER TAM GAZ YOLA DEWAM BU TREK BENIMSE O YOLLAR BENDEN KORKSUN :D SDS ARKAMDA YANIMDA OLDGU SUREC :D

• Beğen
Teşekkür ederim berkay en başta duymam gereken sözleri sonda duydum ama olsun zaten parkur uzun veya kısa çok mühim değil üstüne basa basa söylediğim tek bir şey vardı oda kırıcı olmaması sonuçta insanların eline alıp geçtiği yerlerden ben sekerek geçiyordum bu önemli değil tabi ama bir yandan da bisikletimi seviyorum ve onada özen gösterip onuda üzmek istemiyorum ...
Hepsi bu umarım güzel ve zevkli bir yarış olur....
Herkese bol şans ....

@lussman
sende bana geçileceğini anlayınca hemen bisikletin bir yerlerini kırıyon ya da lastik patlatıyon :) sonra kenarda şöyle yarıştım çekiyon. Yemezler senin de akibetin burak'dan farklı olmayacak. Birde aynı yaş kategorisindeyiz ki hiç şansın yok yine :)

@bulent_atlas

İstediğin zaman istediğin yerde bülentçim ...
Ordada arkanda olacağım nefesimi hissetcen ....

• Beğen
UCİ ,XC,XCO,PP,SC,DH,HC,MX,DS,OXC ve 4x ekipman farklılıkları Dışında XCC yarışları için kullanılan bisikletlerin farkı,(Československo XCC cyklistické závody)

Bu arada ferhat bülent haklı diyor,geçildiğin zaman hemen bir bahane uyduruyorsun,ya lastiğin patlıyor yada zincir kopuyor,onlarda olmadı ise kesin bir yerine kramp giriyor,bencede sen bayanlar kategorisinde yarış,zeynep'e meydan okuduğuna göre:hahahahah

@*zeynep*
sen bisiklet kullanmayı unutmadın dimi :) Bak istersen yardımcı tekerleri getirelim :)

Ferhat bey tabii ki arkamda olacaksınız. Nefesinizi hissetmek keyif verecek. Geçmeyi hayal etmedikten sonra mesele yok :)

• Beğen
Tepkiler: adm coach
Geri