Jordanred Bisiklet Forması, Bisiklet Taytı ve Bisiklet Giyimine Dair Her Şey

2 aylık bir ara çok kondisyon kaybettirir mi?

@Ahmeturan ben bisiklete binmeyeli 19 kilo aldım :D 14-15 ay oldu binmeyeli. Tekrar binmeye başlarsam ortalamanın benim için önemsiz olduğu kısa turlarla başlayacağım. 30-40 kmlik mesafelerle ile başlarım büyük ihtimal. Ortalamam 24-26 arası çıkacak diye düşünüyorum :) Bisiklete binmeyi hatırladıkça mesafeyi artıracağım. Çünkü kilo vermem gerek. bunu da en iyi uzun turlarla yapabiliyoruz, çünkü düşük nabızda vücut yağ yakıyor. Sabah kahve içip 1-1.5 saatlik aç karın antrenmanları da işe çok yarayacaktır. Mesafeyi 150-200 km'ye çıkarmaya başladığımda biraz toparlanmaya başlamışım demektir. Ama hala ortada güç antrenmanı,sprint antrenmanı veya yokuş antrenmanı olmayacak. Amaç sadece kilo vermek olacak çünkü ilk önce. Bu tip spesifik antrenmanlara bisiklet üzerine çıktıktan ancak 3-4 ay sonra başlayabilirim. Anca o zaman 10+ kilo vermiş olacağım çünkü. Kilom tekrar 70'lere düşmüş olacak çünkü (inansım gelmiyor ama neyse :D) Araya kış ayları gireceği için ve yağışlı havada sürmeyi sevmediğim için kışın tüm bu süreç zaten sekteye uğrayacak. Kış ve yağış fazla abartmazsa şubat ayı içinde tekrar bisiklet üzerine çıkabilmeye başlayacağız. Yine 1-2 aylık yağ yakma çalışmasının ardından nisan-mayıs gibi asıl antrenmanlarıma ancak başlamış olabilirim o_O Yani ortalama hızıma odaklandığım, yokuş tırmanabildiğim, zamana karşı antrenmanlar yapabildiğim, sprint denemeleri yapabildiğim duruma ancak 2019 mayıs ayında falan gelebilirim :D Ki bu bahsettiğim tarihte bile herhangi bir fitlikten bahsetmiyorum, sadece gerçek anlamda, tempolu antrenman yapmaya başlayabileceğim tarih bu :) Bir fitlikten söz edebilmemiz için bu ciddi antrenman sürecinin en az 1-2 sezona yayılması bizi ciddi anlamda iddialı bir sürücü yapar. Nabız kendine gelecek, ciğerler,kalp,bacaklar kendine gelecek. Çok uzun iş :D Tabi tüm bu sürecin içinde kaza geçirmemiş olduğumuzu var sayıyoruz, ki bence en zor kısmı bu. Kaza demek hem maddi kayıp hem sağlık problemi demek. Eh çoğumuz(ben de dahil) olası bir kaza sırasında oluşabilecek hasarı anında karşılayıp, kırılan ekipmanın yenisini HEMEN ERTESİ GÜN alabilecek duruma sahip değiliz. Bu da bisikletten birkaç ay uzak kalmamız anlamına gelecek :( Sonra tekrar baştan alacağız vs.

Zor iş ya :) Hiç başlamasam mı :eek:

Scudo
Bas pedala gerisi gelir. :)

Hem bisiklet huzur vermiyor muydu bize?

Çok düşününce olmuyor bazen.

@Ahmeturan

• Beğen
Tepkiler: Ahmeturan
Sanırım benim de aldığım 2 3 kiloyu vermek için sabah erkenden yapacağım antremanlar güzel bir başlangıç olacaktır. Tavsiyeleriniz için teşekkürler. @Serkan Mıstınoğlu @DutPekmezi

Ramazan ve geçirdiğim kaza derken bisiklete binmeyeli yaklaşık 3 ay oldu. 5 kilo aldim bile bu süre zarfında. Daha da iyilesme suresi var ve bir dizi ameliyat gözüküyor. @Serkan Mıstınoğlu hocam kış icin trainer iyi bir çözüm degil mi sizce?

• Beğen
Tepkiler: Road_Runner
değil 2 ay 1 haftada bile oksijen kullanabilme seviyeniz, yani performansınız baya düşüyor. michael phelps 1 gün bile ara verdiğinde performansının düştüğünü söylemişti.

@Serkan Mıstınoğlu
Çok büyük bir kazamı geçirdiniz hocam? Bu yazıyı ilk okuyunca ben ne zaman böyle bir yazı yazdım dedim? Bende 70 kilodan 89 kiloya çıkınca aradaki 19'u görüp şaşırdım. :D Tabi bir haftada 3 kilo verdim ben, siz de başlayın ama şok diyet yapmayın benim gibi. :)

Günlük 1100-1200 kalorilik birşeyler yiyip 3 saat 45-46 kilometre bisiklet sürüyorum ve günün sonunda eksilere düşüyorum kalori olarak. Herhangi bir açlık durumumda olmuyor meyveye, sebzeye abandığım için. Amacım 1 ayda 89'dan 77'ye düşmekti ilk hafta 3 kilo vererek 1. bölümü tamamladım. Sağlıklımı bu şekilde kilo vermek? -Bilemiyorum. :)

Kas hafızası denilen bir olay var. Kaldı ki bisiklette daha çok kırmızı kaslar çalıştığından 2-3 aylık bir aradan sonra 2-3 haftalık sıkı bir antrenman durumu toparlatacaktır.

• Beğen
Tepkiler: Kuzey Ege
Iki ay surmez topalarsin kendimden biliyom

qudriceps kasını örnek verecek olursak vücudun en hızlı atrofiye giden kasıdır 1-2haftada bile kas kitlesinde kayıp olur ancak anladığım kadarı ile siz pprofesyonel değilsiniz, kardiyak performansı korumak daha önemli olabilir onun için de 2ay uzun süre arada yürüyüş koşu yüzme ile onu koruyabilirsiniz
ed,it adam 2018de yazmış :D

Şimdiye kadar ara vermemiştir herhalde başlamıştır 6 yıl olmuş neredeyse :) Ama yine de cevap verelim, 2 haftalık bir ara çok da kondisyon kaybettirmez diye düşünüyorum. Bu mesajıma bakalım kaç yıl sonra cevap verilecek :DD

Şimdiye kadar ara vermemiştir herhalde başlamıştır 6 yıl olmuş neredeyse :) Ama yine de cevap verelim, 2 haftalık bir ara çok da kondisyon kaybettirmez diye düşünüyorum. Bu mesajıma bakalım kaç yıl sonra cevap verilecek :DD

Ben hemen cevap vereyim , 3 haftalık ara canıma okudu :) Özellikle kuvvet antremanı sonrası 2 gün kas ağrısı ciddi boyuttaydı. Koşularda nabız , hızı düşük tutmama rağmen daha yüksek, bisiklet de benzer durumda , yüzme de çok bariz bir fark hissetmedim aşağı yukarı aynı seviyede hatta bir tık daha iyiyim diyebilirim :)

Ara 1 hafta bile olsa, dönüşte yavaş yavaş antrenman yükünü arttırmak lazım, hiç ara vermemiş gibi devam edince vücut çok yıpranıyor.

• Beğen
Tepkiler: M.İhsan
Dergide çıkan yazımın dizgi sonrası hali varmış elimde, fikir verebilir.
Abi mobilden indirme başarısız oluyor. Rica etsem bir siteye yükleyip paylaşırmısın lütfen?

Geri