Jordanred Bisiklet Forması, Bisiklet Taytı ve Bisiklet Giyimine Dair Her Şey

23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı

Scudo
23 Nisan 2018’de Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı’nda (link);

• Adalet Bakanlığı verilerine göre, Türkiye’de çocuk istismarıyla ilgili dava sayısı, son 10 yılda yaklaşık 3 kat arttı.
  • TÜİK verilerine göre, son 10 yılda 482 bin 908 kız çocuğu devletin izniyle evlendirildi. Son 6 yılda 142 bin 298 çocuk anne oldu ve bu çocukların büyük kısmı dini nikâh ile evlendirildi.
  • Adli sicil kayıtlarına göre son 5 yılda çocuk istismarı dava sayısında yüzde 50 oranında artış kaydedildi.
  • Çocuğun cinsel istismarında Türkiye dünya listesinde 3’üncü sıradadır. Her 6 erkek çocuktan 1’i cinsel istismara uğruyor. Bu çocukların yüzde 70’i 18 yaş altı. 11 yaşından küçüklerin oranı, yüzde 70.
  • Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) 2015 verileri suç mağduru çocuk sayısının yılda 122 bini geçtiği, bunların yüzde 10 oranında cinsel suçlar olduğunu gösteriyor.
  • Adalet Bakanlığı’nın 2015 verilerine göre de yılda ortalama 17 bin istismar davası açılıyor, bu davaların yüzde 45’i mahkûmiyetle sonuçlanmıyor!
  • Adalet verileri, yılda ortalama 8 bin çocuğun cinsel istismara uğradığını ortaya koyuyor.
  • ECPAT 2015 yılı Türkiye Raporu’na göre; çocuklar, Türkiye’de cinsel şiddete en fazla maruz kalan grubu oluşturuyor. Türkiye’deki cinsel suçların yüzde 46’sı çocuklara karşı işleniyor. Türkiye, cinsel istismar amacıyla insan ticareti ve çocuk evlilikleri nedeniyle, Küresel Kölelik Endeksi’nde modern köle sayısında da Avrupa’da birinci konumunda yer alıyor.
  • Türkiye’de AKP’nin iktidarda olduğu 2002’den bu yana 18 yaşın altında 440 bin çocuk doğum yaptı. 15 yaşın altında cinsel istismara uğrayarak doğum yapan çocuk sayısı ise 15 bin 937 olarak kayıtlara geçti.
  • MEB Ortaöğretim Kurumları Yönetmeliği’nde, “ Evli olanların kayıtları yapılmaz, öğrenci iken evlenenlerin okulla ilişiği kesilerek kayıtları e-Okul üzerinden Açık Öğretim Lisesine veya Mesleki Açık Öğretim Lisesine gönderilir.
  • 2018 yılının;
  • Ocak ayında, basına yansıyan haberlerden sadece 147 çocuğun,
  • Şubat ayında, basına yansıyan haberlerden sadece 30 çocuğun,
  • Mart ayında, basına yansıyan haberlerden sadece 269 çocuğun cinsel istismara uğradığı bilgilerine ulaşıldı.
  • MEB verilerine göre, Türkiye’deki özel öğretim kurumu sayısı 10 bin 53’tür. Bu kurumların 3’te 1’i mutlaka bir tarikata bağlı.
  • Tarikat okul ve yurtlarındaki öğrenci sayısı 210 bin dolayındadır (üniversiteler hariç). 4 binin üzerindeki özel yurdun 2 bin 480’i bir tarikatla bağlantılıdır. Tarikatlara bağlı yurtların kapasitesi 380 bin. Bu yurtlarda kalan öğrenci sayısı 224 bini buluyor.
  • 2012 yılında 601 bin olan 15-17 yaş arası çocuk işçi sayısı, 2016 yılına gelindiğinde 709 bin olmuştur.
  • 2016 TÜİK verilerine göre çocuk işçilerin yüzde 78’i kayıt dışı çalışmaktadır.
  • Çıkarılan yasa ve yönetmeliklerle kız çocuklarının başı ve bedeni 9 yaşında, fiilen okul öncesinden itibaren kapatılmaktadır. Çocuk hakkı, insan hakkı ihlalidir.
Korkunç / dehşet verici rakamlar...
Bir rakamdan daha ötesi olması, ders çıkarılması dileğiyle paylaştım.

Çocuk sahibi olmayanların, bir zamanlar çocuk olduğunu hatırlayarak okumasını umuyorum...

Bu içler acısı çarpıcı veriler 2 yıl öncesine ait. Büyük ihtimalle geçen 2 yılda daha da kötüleşmiştir.
Çocuklarımızın güvenliğini sağlayamazsak memlekette tabii ki refah olmaz, huzur olmaz. Ne ekonominin, ne siyasetin hiçbir değeri kalmıyor. İnsan bu memleketin bir vatandaşı olarak devletin bu konuyla ilgili topyekün mücadele etmesini bekliyor fakat yapılanlar ve yapılmayanlar yine ortada.

Tablo böyleyken 23 Nisan gibi bir günü kutlamayı hak etmiyoruz.

Dün tam gün çalıştım. Çocuklar camları süslemişler. 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramımız kutlu olsun.

20200423_094356.jpg

Son düzenleme:
23 Nisan.jpg

100.yılında 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı'nı içtenlikle kutluyorum.Bu günü bizlere armağan eden; başta sevgili Atatürk olmak üzere,emek veren herkesi saygı,sevgi,rahmet ve minnetle anıyorum...

Tam 100 yıl önce bugün, 23 Nisan 1920 de bu ülkenin özgürlüğüne, birliğine ve egemenliğine karar verecek tüm yetkiyi, HALKA vermenin en ciddi adımı DUALARLA atılmıştı. Egemenlik kayıtsız şartsız MİLLETİNDİR sözünü benimseyen Türkiye Büyük Millet Meclisi kurulmuştu. Artık tüm yetki padişahtan alınıp HALKA verilmişti. Aynı gün, oy birliği ile Mustafa Kemal Atatürk meclis başkanı seçilmişti. Artık kararlar Halkın seçtiği meclis ile verilecekti. Aynı zamanda bir yıl sonra 23 Nisan 1921 de çocuklar da düşünülmüş ve dünyada bir tek bizim ülkemizde olan ÇOCUK BAYRAMI da kutlanmaya başlanmıştı. O zamanlar vatan sevdalısı insanların ağızlarında şu söz vardı. "Ya istiklal,, ya ölüm!"
Bu vesileyle hepimizin egemenlik ve çocuk bayramı kutlu olsun.

Not: Egemenlik: Bir ülke ve ulusun, onun tüzelkişiliği olan devletin yasama, yürütme, yargılama vb. yetkilerinin tümü.
İstiklal: Tam anlamıyla bağımsızlık.

1587666491431.png

26 yıl sürmüştür. 1946 yılında, davet edilen 2 amerikalı uzman milli eğitim bakanlığına gelmiş, ondan sonra ülke dikiş tutmamıştır. Oltadaki balık Türkiye kitabını okumanızı öneririm.

Bayramımız kutlu olsun.

Millet olarak nice 23 nisanlara,o nasıl bir lider ki,çocuklara bir günü bayram ilan edecek kadar gönlü büyük,o bir başkomutan,o bir başöğretmen.ATATÜRK ile büyümüş çocuklarsanız,masal kahramanlarına ihtiyaç duymazsınız:harika: Ne Mutlu Türküm Diyene

Elinize sağlık güzel bir yazı olmuş. Benim oturduğum muhitte de karantinaya rağmen coşkuyla kutlandı. Neredeyse bütün komşularım balkonlardaydı ve hep beraber söylenen şarkılar şiirlerle başlayıp istiklal marşıyla sonlandı :)

Bayramlarımıza tekrar kavuşacağımız günlere kavuşmayı iple çekiyorum. Yakında kurtulacağız bu tayfadan.

Hepimizin yüreğinin pır pır ettiği, dünyanın en güzel varlıkları çocuklarımızla birlikte aynı neşe ve coşkuyla yaşadığımız bu güzel ve anlamlı günümüzü en içten dileklerimle kutlarım.🎆

Küçük bir çocukken yaşadığım heyecan ve gururu, elimde balon, törenden dönerken hissettiklerimi yıllar hiç unutturmadı.

Günün anlam ve önemine istinaden (oğlan sayesinde birlikte) ezberlediğimiz şiirimizi de sizlere okumak isteriz. :)

IMG-20210417-WA0002~2.jpg

Dünün küçükleri, bugünün büyükleri olduk ama Içimizdeki küçük çocuk hiç büyümedi...:hhhhhh:

IMG-20210423-WA0010.jpg
İçindeki çocuğu yaşatan, çocukluğun uçarı hallerini, saflığı, temizliği, kardeşliği kaybetmeyen tüm insanların bayramını kutlarım...

Büyük önderimizin kurduğu Cumhuriyet ve eşsiz değerlerinden biri olan ; Dünya’da tek , eşi benzeri başka hiçbir ülkede olmayan 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk bayramımız tüm çocuklarımıza kutlu olsun. İnşallah önümüzdeki yıl bu pandemi çoktan bitmiş olur ve caddelerde-sokaklarda çocuklar bir arada coşkuyla kutlarlar.

Egemenligin kayıtsiz şartsız millette oldugu,
Her çocugun mutlu ve eşit koşullarda yaşadığı,
Egitim ve bilimin olabilecek en iyi kalitede çocuklarımıza ve genclerimize verecegimiz en onemli hizmete dönüştüğü,
Herkesin bayramların coskusunu yureginde yaşarken anlam ve önemini kavradiği,
Adaletin yaş, cinsiyet, inanç ve mevki gözetmeden herkesin hakkını korudugu,
Yasama, yürütme ve yargının birbirinin üzerinde olmadan denetlendigi ve işledigi,
Nice mutlu, huzurlu, refah dolu bir Türkiye ve bayramlarına!

Geri