Jordanred Bisiklet Forması, Bisiklet Taytı ve Bisiklet Giyimine Dair Her Şey

3 dizel araçtan hangisi?

Scudo
Kuzenimde Ford Fiesta var, gerçekten çok az yakıyor bizzat denedim km'de 170Kr. gerçekten çok iyi...

ben olsam pejoyu baştan elerdim... bakım masrafları yüksek bir, ikincisi tenekeye binmiş gibi hissediyorum pejo'larda kendimi...

bir de, madem 2. el düşünüyosunuz, 2007 model grande punto'lara da bakabilirsiniz... 2007'lerin malzeme kalitesi çok iyiydi (2008 ve sonrasında, tam yılından emin olmamakla birlikte, cozuttu fiat... farklı yıllardakilere bakarsanız aradaki farkı da çok net anlarsınız...)

1.3 70 (ya da 75) beygir olanı, ortalama 6 lt yakıyo, şehir içi-dışı birlikte... şehir dışında yağmur yüzünden çok yavaş kullandığım bi yolculukta, 100 km'de 4.1'i bile gördüm...

bir de dizel olması konusunda emin misiniz? tamam dizeller daha az yakıyo hala, ama dizel-benzin fiyatları çok yakın, araba alırken o kadar fark ödemeye değer mi? bence iyi hesaplamalısınız..

bir de, konuya hakim değilim ama, bazı arabalarda-sanırım japonlarda (honda ve nissan'da mesela), triger kayışı yerine zincir varmış... bakım maliyetini oldukça azaltıyomuş... bir de bu açıdan tekrar değerlendirebilirsiniz seçeneklerinizi...

şimdiden kolay gelsin :) zor iş :)

abi dizel arabaya göre km hayli yüksek. bunlar ilerde size masraf açabilir ve dizel aracın parçasıda pahalı olur. turbosu vs vs...

Madem bisiklet sürüyorsunuz motosiklet alın gitsin..Dünya kadar vergi yükü altına da girmemiş olursunuz böylece. :)
Şaka biyana, aslında benim kafa da bu yöne doğru gidiyor ama neyse, bahsettiğiniz 3 araba arasında Peugeot harindekiler tercih edilebilir. Fiesta biraz daha tok, yani kalite hissi uyandıran bir araba. Opel ise, yanılıyor olabilirim ama, 2nci elde daha çok tutuluyor olabilir. Genellikle Corsa ların 2nci elleri pahalı olur da. Tercih size kalmış.

Seçiminizi Ford ve Opel'den yana kullanmanızı öneririm. Peugeot'dan kesinlikle uzak durun. Çok servis çıkaran, kuvvetle muhtemel canınızı sıkacak bir araçtır. Diğer ikisinin daha sorunsuz arabalar. Hangisi daha temizse, daha çok içinize sindiyse onu tercih edebilirsiniz.
Kazasız belasız sürüşler dilerim.

opel corsa fiat ın geliştirdiği 1,3 multijet motorunu kullanıyor ve fiestaya göre mtv 6 aylık vergisi alt kademeye girdiği için daha düşük fiesta biraz sert bir araba psa peugeotun dizel motorunu kullanıyor diye biliyorum corsa 2, elde pirm yaoıyor ve fiyatları yüksek diye biliyorum bir de emin değilim ama direksiyon kutularında kronik sorun var ve ön takım nazik galiba google ya direksiyon kutusu sorun diye yazınca pek çok yazı çıkıyor konuyla ilgili mazot fiyatı benziniliye yaklaştı mazotlu arabaların bakım maaliyeti yüksek siz yılda ne kadar km yapıyorsunuz arabayla alma amacınız arada sırada bineyim diye mi yoksa sürekli kullanmak amacıylamı bunları belirtebilirseniz model konusunda daha iyi yardımcı olmaya çalışabiliriz

bir de kendi şahsi düşüncem bu ford fiestanın arkasında koç grubu var ve koç gurubu ürettiği ürünlere pek sıcak bakmadığım bir grup ,türk milletini uzun süre avrupa ürünler fiyatına sattıkları yerli malı parçası bol ucuz diye 2-3 yılda çürümeye başlayan hurda saçlardan araba üretip (tofaş) eski teknolojileri millete satmıştır keza ürettiği arçelik ürünlerin bile çoğu çinden ithal edip üstüne arçelik markası basıp (dijital fotoğraf makinesi gibi ) yüksek fiyatlardan satmıştır yani tamamen kendi milletinin sırtından rant elde etmeye çalışır beko yurt dışı ihracat rekorları kırar arçelik ile genelde aynıdır bize 2-3 katı fiyatlara satılan bir buzdolabı yurt dışına öyle ufak rakamlara ihraç ediliyorki insan düşünmeden yapamıyor bunun maliyeti bumuymuş diye ::)) yurdum toprağında üretilen bir buzdolabı yurt dışından anadolu gurubunun ithal ettiği bir samsung fiyatına nasıl satılıyor anlamış değilim sevgilerle

Şimdiki aklım olsa ben alamdan önce arabadan nasıl kurtulurum diye kafa yorardım?

konuyu açan arkadaş özel mesajlara bakarsan sevinirim.

Dizel opellerde debriyaj sorunu çıkabiliyor. Bakım ve yedek parça her yerde farklı ama hepsi aynı yerden geliyor ve pahalı. Ford fiesta tam Türkiye arabası hem hamal hem yedek parça ucuz sağlamlığa laf yok. Peugeout dan bahsetmiyorum bile ;)

Opel 500-600bin km gider şu araç şu kadar demek biraz mantıksız. Aracın ömrü yapıldığı bakımla doğru orantılıdır. Turbo varsa motor soğukken dip gaz kullanmamak , uzun yolculuktan sonra 1-2 dk soğumasını beklemek vb. gibi birsürü etken var.

3 araç arasından ben olsam Fiesta'yı tercih ederdim. Nedeni ise 3ünün arasında daha modelli olması ve daha güncel kasa olması. Bu arada dizel için çok fazla kilometre yapılmış deniliyor. 2004 model opel corsa'yı baz alırsak 7 yılda 95 bin kilometre yapmış. Yani yılda yaklaşık 14 bin kilometre yol yapmış oluyor. Dizel için az mı çok mu siz düşünün bence ve kilometresi fazla diyen kişilere aldırmayın. Bu dediklerimi 3 aracında bakımlı olduğunu varsayarak yazıyorum. İnşallah doğru seçim yaparsınız :)

ford fiesta. durumlarını bilmiyorum ama ff bir adım önde.

volkswagen polo benzinli 2002-2007 arası modellerine bakabilirsiniz... dizel araç tecrübem azda olsa ford tercih sebebim olabilirdi...

öncelikle parası biraz fazlada olsa 2. el pololara göz gezdirin pişman olmassınız..

2000 model 1.4 16v 75 bg motoru comfortline ile şuanda bana hizmet vermektedir...:D

tabi bulursanız highline alınki 100 bg in o minnacık kasaya kattığı zevki yaşarsınız..;)

Arkadaşlar yorumlarınız için teşekkür ederim. 2004 model pejo 1.4 hdi 'da karar kılarak almış bulunmaktayım.

@Eddie5

Hayırlı olsun kazasız belasız ıyı gunlerde kullanırsınız ınsallah ama bu durumda bu kadar mesaj bosa gıtmıstı cunku hıc kımse o aracı onermemıs :)))

Evet Raif biraz öyle oldu fakat dedikleri gibi ford'un 1.4 dizel 16v motorunu bu araçta kullanmışlar. aynı zamanda Forddan daha şık ve geniş.

Bu konuda tecrübeli biri olarak 307 den uzak durun derim. Seçenekleriniz arasında Fiesta en ideali. Opelin çok çok temizini bulursanız fiestaya tercih edilebilir.Bu 3 arabaya ek olarak Focus, Astra, Golf'ü de uzun süre kullanma fırsatım oldu. Fiesta diğerlerinden daha zevkli bir araç, yol tutuş, geniş iç hacim sağlamlık, bol yedek parça ve ikinci el satış kolaylığı açısından diğerlerinden üstün. Biraz sınırları zorlayayım derseniz Focus'u tavsiye ederim. Bazıları araçlarıyla uğraşmaktan zevk alırlar, bazıları da bunu baş ağrısı olarak nitelendirir. Şimdi bakıyorum elimden 11 tane araç gelmiş geçmiş, bunların arasından beni servis açısından en az yoran ve en az para harcadığım otomobil 2 senedir kullandığım (2000 model BRC LPG li) E39 5,23i BMW'dir. Arkasından en az masraf çıkaran otomobilim, hiç tahmin etmeyeceğiniz yine BRC LPG li 98 SAAB 9-5 2.0 LPT dir. Bu araçları kime sorsanız söylemediği olumsuz şey kalmayacaktır. İkinci el otomobil almak tecrübe, yetenek, sabır ister. Opel Astra ocağımı batırdı diyebilirim mesela :) Son olarak şunu söyleyebilirim ki, dizel araçlar motoru sağlam LPG li araçlardan daha fazla sorun çıkarıyor. Veridiğiniz fiyatlara ve km aralığına yakın güzel (dizel) golfler'de mevcut ;)

Geri