Jordanred Bisiklet Forması, Bisiklet Taytı ve Bisiklet Giyimine Dair Her Şey

622x15c Shimano R500

Tolga.Yuzuncu

Aktif Üye
Tepki
47
Bisiklet
Geotech
Arkadaslar selam

Bir arkadasımdan shimano R500 jant elime geçti.Jantın üzerinde 622x15c yazıyor.Yalnız mevcut bisikletimde kullandıgım jant ve lastiklerim 700x23c . Kafam biraz karıstı, şimdi ve mevcuttaki iç ve dıs lastiklerimi bu jantta kullanamazmıyım?Yada söyle sorayım, bu üzerinde 622x15c yazan jantta 700x23c yada 700x25c lastik kullanabilirmiyim?

• Beğen
Tepkiler: Junkiea
Scudo
ilk sayı sap ikinci sayı kalınlık. Yani kalınlık aynı cap olursa olurda cap farklı olursa uyum saglamaz birinde 622 biri 700 yani kullanamassın malesef. 622 lastik alman lazım o jant için

• Beğen
Tepkiler: Tolga.Yuzuncu
@Uğur Recep AKGÜL

cevap için tesekkurler

Bir sitede Carraro CR-Race 022 yol bisikletinin açıklamalarında asagıdaki gibi yazıyor.

Jant : 28/622x15 AIRLINE -4 Çift Kat Alüminyum Beyaz 24H
Lastik : Schwalbe 700x23C 23-622 Lugano Patlamaya Dirençli Telli Siyah

Yani bu kullanılabilir anlamına mı geliyor

sorun çözüldü :)

Zaten mevcutta kullandıgım jantta ERTRO 622X14 yazıyormus, ben görmemişim.Artık yeni lastiklerimi gönül rahatlığıyla sipariş edebilirim:)

@Murat B.

Cevap için tesekkurler Murat bey sizin cevabınızla beraber dahada rahatladım.

Arkadaslar

Genele bir şey daha sorabilirmiyim. Türkiye şartlarına göre 700x23 tense 700x25 in yani biraz daha geniş lastiğin daha konforlu bir sürüş sağlayacağı kanaati var genelde. Sizce de bu böylemidir?

Aklımda Continental grandprix 4000s var yurt dısından sipariş edeceğim. 23 mü 25 mi ona karar veremedim.

En ideal ölçü 23'tür.

kaynak: (link)

@Tolga.Yuzuncu

Telli Michelin Dynamic Sport 700x23'ten telsiz katlanabilir Hutchison Top Speed 700x25'e geçtikten sonra konforum ve yol tutuşum oldukça artmıştı.

• Beğen
evet kullanabilirsiniz. teorim 622=700 15=23 yönünde. iki değer de aynı

700c diyoruz ama gerçekten 700c mi o da var

@Uğur Recep AKGÜL

Sizden böyle bir cevap beklemezdim. :) Şaşırdım gerçekten.

Konuyu açan arkadaşa da not düşeyim; pek kullanılmıyor olsa da, 700x24C için hız ve konforun dengesi demişti Gökhan Toros. Ona da bakabilirsiniz. R500 iyidir, Carraro'mda kullanıyorum. Giriş seviyesinde yetiyor da artıyor.

@Volkan Kozinoğlu

Jant ölçüsündeki 622 ve 15, mm olarak jantın çapı ve genişliği.

Tekerlek ölçüsü ise biraz karışık. 700c eskiden dış çapı 700mm olan ve 622mm janta takılan bir tekerlek ölçüsüyken artık 622mm janta takılan tüm lastiklere bu ölçü veriliyor. 23, 25 gibi olan ikinci sayı ise mm olarak tekerleğin yanak kalınlığını, yani yüksekliğini ifade ediyor.

Genel geçer bir kural olarak jant genişliğinin 1,5 ile 2 katı arasında yanak kalınlığı olan lastik takabilirsiniz. Yani 622x15 janta 700x23c ile 700x30c arası tekerlekler uyacaktır. Bu sınırların dışına çıkaranız sorun yaşayabilirsiniz.

• Beğen
Geri