Jordanred Bisiklet Forması, Bisiklet Taytı ve Bisiklet Giyimine Dair Her Şey

Ankara Bisiklet Yolları

Ankara'da yaşayan biri olarak ben de bisiklet yolları olmamasından çok rahatsızım.Kendimce şehir merkezinde fazla yaya trafiği olmayan geniş yaya kaldırımlarını kullanarak çözüm üretmeye çalışıyorum.Geçen yıl Konya'ya gitmiştim.Konya'nın bisiklet yollarına hayran kaldım.Bırakın yolu bisikletler için üst geçit bile yapılmış.

(link)

Umarım diğer şehirlerimizde de yaygınlaşır.

• Beğen
Tepkiler: omeryildiz
Scudo
Bence önce işlek ana arterlere cadde ve bulvarlara önce bu levhalardan konulmalı. Bir farkındalık yaratılmalı. Daha sonraki dönemlerde birer metrelik gidiş geliş yonunde sarı şeritler çekilmeli. Daha sonra bisiklet işareti konularak haftasonu uygulamasına geçilmeli. Daha sonra haftanın pts çrş cuma günleri derken hoooop sistem başlatılıyor.

Dosyalar

• C__Data_Users_DefApps_AppData_INTERNETEXPLORER_Temp_Saved Images_images.jpg
    C__Data_Users_DefApps_AppData_INTERNETEXPLORER_Temp_Saved Images_images.jpg
    11,1 KB · Okunma: 23
Ankara Büyükşehir Belediyesi Mavi Masa"ya ve
Melih Gökçek"e ben de başvuruda bulundum. Ama sadece maille, dilekçeyle
başvuru ile hemen sonuç alınmayacağını biliyorum. Ses getirecek, farkındalık
yaratacak eylemler yapmak lazım.

• Beğen
Tepkiler: Ahmetgitar
Ele bir çiçek alıp yeni başkana hayırlı olsun bahanesiyle ziyaret yapmak isteyen varmı dostlar :D

Mansur Yavaş'ın seçim vaatleri arasında Ankara'ya 35 km bisiklet yolu yapmak da vardı. Gece yolda kalan bisikletliler için belediye otobüsü tahsis edecek kadar duyarlı davranışlar da gösteriyor. Son haberler, Ankara'da belediye otobüslerine bisiklet taşıma aparatı ekleneceğini de söylüyor. Bütün bunlar olumlu örnek ve gelişmeler.

Ama elbette takibini yapmak ve daha fazlasını talep etmek gerekiyor. Bunu da ancak bilinçli ve örgütlü bir eylemsellik içinde yapmak mümkün. Gazi Üniversitesi akademisyenleri tarafından yıllardır hazırlanan Ankara Ulaşım Master Planı da hâlâ masaya gelmiş ya da planlama aşamasına taşınmış değil. Bunun da takip edilmesi ve sürece en başından katılınması gerekiyor. Velhasıl, Ankaralı bisikletliler -bence- sosyal medyadan tepki vermekle yetinme aşamasını geçip, örgütlü biçimde, kentte bisikletli ulaşıma dair uygulamaya dönük somut taleplerini ve önerilerini yazılı hâle getirerek belediye ile doğrudan iletişim kurmalı ve çoğulcu, katılımcı bir anlayışla karar süreçlerinde bizatihi yer almalıdır.

Kendimizi kentimizin müşterisi gibi düşünmeden hareket etmek bisikletli ulaşım mücadelesinde önemli bir kriterdir. Yönetim mekanizmasının "dışından" ve uygulama süreçlerine "uzak" kalarak taleplerde bulunup tepkiler vermenin yeterli olmadığını ve bizi "ürün kalitesinin iyileştirilmesini isteyen müşteriler" statüsüne hapsettiğini düşünüyorum. Grup sürüşleri, sosyal medya iletişimi vb etkinlikler elbette önemli ama bundan daha önemlisi, bisikletlilerin kendi aralarında çoğulcu ve katılımcı bir örgütlenme deneyimini yaygınlaştıramayarak belediyeler ile ilişkileri dar çıkar gruplarının tasarrufuna terk ediyor olmalarıdır. Egosantrik kişilerin elinde hiziplere dönüşen bu yapılar bisikletli ulaşım mücadelesine katkıdan ziyade zarar verir hâle geldiler. Bisikletliler artık daha umutsuzlar, gösterilen çabalara daha az inanıyor, sözcülüğe soyunan insanlara daha az güveniyorlar. Bu ketlenmenin aşılması gerekiyor.

Hayır, bu çağrınızı anlamsız ve gereksiz bulmuyorum, desteklerim de, desteklemeliyiz de, ama meselelerin özünü ve asıl sorunları gözden kaçırmayalım, diyorum. Yolunuz açık olsun.

@bisikletgundemi
Çok güzel noktalara değinmişsiniz, bu konuda gerçek anlamda birşeyler yapmanın, kalıcı çözümler üretebilmek için hep birlikte somut adımlar atmak gerektiğinin farkındayım, ben bu konuda neler yapabiliriz anlamında çok düşündüm bu noktada işe sosyal medya ile başlayarak sonrasında yazılı dilekçe vs. şeylerle konuyu biraz daha ileriye götürebiliriz düşüncesindeyim, bu düşüncemi bi kaç hafta kadar önce yine yazdım buralarda fakat çok az kimse destek oldu yada fikrini söyledi O yüzden artık biyerden başlayacak isek bu sosyal medya olsun ve geriside sosyal medyadan katılan arkadaşlarla birlikte dilekçe vs şeylerle başvururuz diye düşünüyorum.
Bence birlikte hareket ederek bu işe öncü olabiliriz sizin bu konuda desteğinizi bekliyorum tweet ile başlayalım bi nedersiniz? Sonrasında işin resmi boyutlarında bizi yönlendirin beraber hareket edelim...

Geri