Jordanred Bisiklet Forması, Bisiklet Taytı ve Bisiklet Giyimine Dair Her Şey

Arka göbekten ses gelmesi

Göbeğin modeli fh-m435 shimano bulunduğum yerdeki bisikletçi dişli kasetini söktü göbeği el ile kontrol etti komple göbek değişecek içeride bir sıkıntı var dedi bu göbeğin bilyeleri değişmez mi
Videosunu cektim ama paylaşamıyorum site henüz izin vermiyor irfan ve Mustafa hocam size özel mesaj ile göndermeye çalışacağım
Merhaba, öncelikle tekrar geçmiş olsun. Ben kendi bisikletimin sorunu anlatırken size yardımcı olması açısından açıklama yapmıştım. Bilye bozuksa değişir, bilye yatağı bozuksa değişir, mil bozuksa değişir,

Scudo
Aynısı bende oldu. Yatağın içine toz veya pislik kaçıyor bu da göbekte ses yapıyor. Söküp temizleyip tekrar yağlayınca düzeldi.
Çözümü çok basit problemleri müşteriyi silkelemek için "komple değişecek" diyen tamircilerden uzak durun 🙂 (link)

Son düzenleme:
Bugün Çorlu'da ünlü bir bisiklet tamircisine gittim. Dişlinin altındaki parçanın yağ sökücü yüzünden bozulduğunu, komple göbeğin değişmesi gerektiğini söylediler. Söküp bilyaları değiştirin, biraz bakım yapın dedim. Bu modelde sökülmüyor, sadece üst seviye göbeklerde değişiyor dediler. Göbeğin modeli de bu (Shimano FH-M475). Değişir mi, değişmez mi ustalar?Screenshot_20240614_100314_Chrome.jpg

@erhangun84 Bu parçanın içini açıp eski yağdan arındırmak, yeni yağ koymak, veya gerekiyorsa bilyaları değiştirmek ise kastettiğin, yapılabilir. Freehub anahtarı gerekiyor. Bazı bisiklet tamircilerinde mevcut.

(link)

• Beğen
Tepkiler: ratm
Hepinize yardımlarınız için teşekkür ederim. Az önce sadece arka tekeri bir tamirciye götürdüm. Süral Bisiklet usta göbeği kontrol etti. Normalde göbekte bir ses yok. Eve gidince balataları falan kontrol et, oradan kaynaklı olabilir dedi. Eve geldim, arka tekeri yerine taktım. Ne ses var ne tıkırtı, maşallah:) Ayrıca geçen gün freehub'ın içine WD-40 sıktım, belki onun da etkisi olmuş olabilir.

• İnanılmaz
Tepkiler: Cem Coşkun
Hepinize yardımlarınız için teşekkür ederim. Az önce sadece arka tekeri bir tamirciye götürdüm. Süral Bisiklet usta göbeği kontrol etti. Normalde göbekte bir ses yok. Eve gidince balataları falan kontrol et, oradan kaynaklı olabilir dedi. Eve geldim, arka tekeri yerine taktım. Ne ses var ne tıkırtı, maşallah:) Ayrıca geçen gün freehub'ın içine WD-40 sıktım, belki onun da etkisi olmuş olabilir.
Wd40 yağlamak yerine yağı yok ediyor aman diyeyim. Bir tur öncesi arkadaşın biri kendi ve diğer 3 bisikletin zincirlerine wd40 sıktı. Bir şey demedim olan oldu diye. Bayağı iyi falan diyordu akıcılığa. Aynı gün 1-2 saat sonra turda zinciri atmaya vitesler geçmemeye başladı.

Wd40 yağlamak yerine yağı yok ediyor aman diyeyim. Bir tur öncesi arkadaşın biri kendi ve diğer 3 bisikletin zincirlerine wd40 sıktı. Bir şey demedim olan oldu diye. Bayağı iyi falan diyordu akıcılığa. Aynı gün 1-2 saat sonra turda zinciri atmaya vitesler geçmemeye başladı.

WD40 aslında yağ ve pas sökücüdür.Artık bunun yağlayıcı olmadığını herkesin kabul etmesi gerek bence.

Normalde Zefal zincir yağı ile yağlıyorum ama bu seferlik daha ince olduğu için WD-40 mantıklı gelmişti. Aslında göbeklerin içindeki rulmanı krem gres ile yağlamak lazım diye biliyorum da işte oraları ben sökemeyeceğim için şimdilik bu kadar oldu.

Geri