Jordanred Bisiklet Forması, Bisiklet Taytı ve Bisiklet Giyimine Dair Her Şey

Aynakol yaprağı değiştirmek

Salcano insomnia 26
TİPİ: 26" MTB
KADRO: Hydroformed tubes alüminyum kadro
MAŞA: Rockshox 26" XC28 gidondan kilitlemeli maşa
ARKA VİTES: Shimano RD-M390 Acera 27 vites
KADRO ÖLÇÜLERİ: 16" - 18" - 20"
ORTA GÖBEK: Sr Suntour BB10- XCT-SQS
AYNA VE KOL: Sr Suntour XCM 44t/32t/22t krank takımı
FREN TAKIMI: Shimano M396 hidrolik disk fren sistemi
VİTES KOLU: Shimano SL-M370
RUBLE: Shimano CS-HG200 34t/11t kaset
ÖN DEĞİŞTİRİCİ: Shimano Altus FD-M370 ön değiştirici
GİDON: Zoom FOV alüminyum gidon
BOĞAZ: Zoom TDS-D507A 3D forged alüminyum boğaz
SELE BORUSU: Zoom C239 alüminyum sele borusu
SELE-FURÇ TAKIMI: Chin Haur CH-9280TBW
TEKER SETİ: Continental Race King 2.20 lastik
JANT SETİ: Salcano XPRO HT01 32h jant seti
Bu aynakola göre tek yaprağa geçeceğim 34t alıcağım 9 vite arkada zaten yeter herhalde peki kaç bcd olmalı acil yardım lütfen. Birde bir marka falan ürün önerirmisiniz tek yaprak zincir atması zor olan böyle bir büyük bir küçük dişli falan varya yada direk kendi aynakolumun orta dişlisini taksam ötekileri çıkartsam olurmu

Scudo
Herkese merhaba, bisikletim 7 vites oldugu için rampa cıkmak eziyete dönüştü ve hergun yaklasık 2 km lik rampa cıkmak zorundayım işime gitmek için, bisikletimi cok seviyorum sırf bu yuzden baska modele geçmek istemiyorum, ilk aklıma gelen 42 olan ayna kol dişlisini 36 civarına düşürmek, orjinalliğini bozmamak için sadece dişli değiştirmek istedim fakat uygun dişli bulamıyorum bu konuda yardım veya başka fikirlere ihtiyacım var.

(link)

(link)

(link)

• Beğen
Tepkiler: tahir_3
Merhaba konuyu hortlatayım 2x9 sistem shimano bcd 110 mm 50 t aynakol yaprağımı yine 50t bcd 110 mm ama 2x10 aynakol yaprağı ile değiştirsem uyum sağlarmı ?

Arkadaşlar,Tam bilgi Hiç Bulamadım.
Aynakolumun Yaprakları eskidi 2x8 bir sistem kullaniyorum bisikletim (beyaz triban 3 2012 model galiba),aynakolu 3lu prowell 30 39 50 ,orta aktarici degistirdigim icin 30t hic kullanmadim,bisikleti suan 50t de kullanmak zorundayim zaten oda eskidi,
Benim sorum sizzler su 8li aynakol yapragi bulamiyorum 10lu 11 veya 9 lu alsam sorun yasarmiyim?,
bide aklimdan gecen aynakolu komple degistirmek ama ordada bi sorum var sizlere temiz aynakol buldum ikinci el ancak bb30 gobek ile kullaniliyor suanki aynakolun gobegi bsa galiba , kadro bildigim kadariyla disli yapiya sahip ,
bu kadroya(triban 3)bb30 gobek takabilirmiyim? bide aldigim aynakol 8 li olmak zorun da mi?
Cevaplarsanız Yardımcı Olursanız Çok Sevineceğim.

Vites geçişinde aynakol için 9 10 11 yaprağın sıkıntı yaratacağını sanmıyorum. Birleştirirken 8li sistemden daha ince olduğu için pul gerekebilir.

Bisikletin göbeği ve prowheel e uyan göbek kare mil göbektir. Bb30 presfit göbek. Presfit göbekler hakkında pek bilgim yok ama daha geniş orta hazne(bottom bracket) istiyorlar bildiğim kadarıyla. Yani uymaz.

Aynakol 8 li olmak zorunda değil ama 8 veya üstü olabilir. Üst sitemlerde yaprak aralıkları daha dar olduğu için zincir aynakola ufak sürtme yaratabilir öyle olursa üst sistem ince zincir alırsınız.

En ucuza halletmek isterseniz 48 38 28 aynakol alın.

@tahir_3

9 ve üzeri aktarma parçalarında kullanılan zincirlerin kalınlığı farklı. O yüzden zincir uymaz. 8hız uyumlu aynakol gerekecek.
bsa göbek yuvasına bb30 göbek takılmaz.

• Beğen
Tepkiler: tahir_3
Megarange 14-34 ruble aynakol 40 tek yaprak.
Aynakol 24 olursa yokuşta rahat ederim. Hangi aynakolu alacağım ve nerde taktıracağım ?

@omerkaratas 7 vites değil mi o bisiklet sonuçta yine alacağın şey değişmiyor 7 vites aynakol alman bütün bisikletçilerde var aradığın aynakol şayet 7 vitesse

Sistem esas alınıyor. 40 dişli aynakol yerine 22 diş aynakolu takamıyırsun anladığım.

Shimano 105 (5800) 53-39T dişli oranına sahip bir aynakol ile tırmanış ağırlıklı bir rota yaptım ve çok zorlandım. (11-28T ruble)

Kondisyonum yoktu, evet bu zorlanmamda etkiliydi ama yanımdaki arkadaşın 52-36T dişli oranına sahip bisikletini 10 dakikalığına sürmeye başladığımda inanamadım, rampayı çok daha rahat çıkmaya başladım, bacaklarımdaki o yanma ve acı da azaldı (onun ruble oranlarını bilmiyorum ama, belki bendekinden farklıydı).

Hal böyle olunca, 53-39 dişli oranlarına sahip aynakolun bana çok ağır geldiğini düşünmeye başladım.

Ve şimdi araştırıyorum, acaba aynakol yapraklarını mı değiştirsem ya da daha insaflı bir aynakol mu alsam...

Veyahut da farklı çözüm önerilerileri...

Deneyimleriniz neticesinde tavsiyelerinizi bekliyorum.

Shimano 105 (5800) 53-39T dişli oranına sahip bir aynakol ile tırmanış ağırlıklı bir rota yaptım ve çok zorlandım. (11-28T ruble)

Kondisyonum yoktu, evet bu zorlanmamda etkiliydi ama yanımdaki arkadaşın 52-36T dişli oranına sahip bisikletini 10 dakikalığına sürmeye başladığımda inanamadım, rampayı çok daha rahat çıkmaya başladım, bacaklarımdaki o yanma ve acı da azaldı (onun ruble oranlarını bilmiyorum ama, belki bendekinden farklıydı).

Hal böyle olunca, 53-39 dişli oranlarına sahip aynakolun bana çok ağır geldiğini düşünmeye başladım.

Ve şimdi araştırıyorum, acaba aynakol yapraklarını mı değiştirsem ya da daha insaflı bir aynakol mu alsam...

Veyahut da farklı çözüm önerilerileri...

Deneyimleriniz neticesinde tavsiyelerinizi bekliyorum.
Eski aynakollarda vida çapları farklı olduğundan (130-110) dişleri küçültemiyordunuz. Ama sanırım yeni 105'lerde bu durum değişmiş. Yine de BCD ölçüsüne uygun bir yaprak takarak deneyebilirsiniz.

Bu açıdan fiyat karşılaştırması yapıp uzun bacak arka aktarıcı + 34 veya 32 li ruble fiyatıyla, aynakol yapraklarının fiyatını karşılaştırıp hangisini ucuza alabiliyorsanız onu tercih edebilirsiniz. Kısa bacak aktarıcıda 30 dan büyük ruble sıkıntı yaratacaktır.

Yine son seçenek biraz daha zor ama ilan verip takas yöntemini deneyebilirsiniz.

Bazı yokuşlarda kadansa dönmek açısından cidden 36-34 dişli aynakollar daha verimli tırmanmanızı sağlıyor.

• Beğen
Tepkiler: amasseia
Eski aynakollarda vida çapları farklı olduğundan (130-110) dişleri küçültemiyordunuz. Ama sanırım yeni 105'lerde bu durum değişmiş. Yine de BCD ölçüsüne uygun bir yaprak takarak deneyebilirsiniz.

Bu açıdan fiyat karşılaştırması yapıp uzun bacak arka aktarıcı + 34 veya 32 li ruble fiyatıyla, aynakol yapraklarının fiyatını karşılaştırıp hangisini ucuza alabiliyorsanız onu tercih edebilirsiniz. Kısa bacak aktarıcıda 30 dan büyük ruble sıkıntı yaratacaktır.

Yine son seçenek biraz daha zor ama ilan verip takas yöntemini deneyebilirsiniz.

Bazı yokuşlarda kadansa dönmek açısından cidden 36-34 dişli aynakollar daha verimli tırmanmanızı sağlıyor.
Teşekkürler.
Öncelikle, aynakolu komple değiştirmek yerine büyük ve küçük yaprakları değiştirin diyorsunuz. Bu şekilde yaklaşık 1.400 TL ediyor.

Diğer seçenek olan arka aktarıcı ve ruble değişimi ise yaklaşık 2.500 TL gibi bir fiyata geliyor.

Bu verileri karşılaştırdığımızda 1. seçenek olan aynakol yaprağı değişimi daha kârlı oluyor.

Performans anlamında da iletinizin son bölümünde yazdığınız şekilde aynakol oranlarının değişimi ruble değişimine göre daha efektif oluyor değil mi?

Eğer öyleyse her iki yönüyle (maddi-performans) bakıldığında da yine aynakol yapraklarını değiştirmek yine daha mantıklı oluyor?

@amasseia Arkayı büyütmektense, önü küçültmek daha mantıklı arkadaşın da dediği gibi. Küçük dişliyi 34 yaparsan dişe dokunur bir rahatlama sağlar ama attırıcının penceresi 34 ile 53'ü beraber çalıştırmazsa büyüğü de değiştirmen gerekecek.

@amasseia Arkayı büyütmektense, önü küçültmek daha mantıklı arkadaşın da dediği gibi. Küçük dişliyi 34 yaparsan dişe dokunur bir rahatlama sağlar ama attırıcının penceresi 34 ile 53'ü beraber çalıştırmazsa büyüğü de değiştirmen gerekecek.
34 yaprağa baktığımda, sadece 50 yaprak ile uyumludur yazıyor. 36 yaprağa baktığımda, 52 yaprak ile uyumludur diyor.

Yani ma, mb, md kendi içlerinde kullanılabilir gibi bir algı çıkıyor burdan.

Dediğiniz gibi 34 ile 53 beraber çalışır mı, o konuda bir bilgim yok.

34 yaprağa baktığımda, sadece 50 yaprak ile uyumludur yazıyor. 36 yaprağa baktığımda, 52 yaprak ile uyumludur diyor.

34x53 de şöyle bi sorunla karşılaşmanız olası. Zincir muhtemelen ya çok gergin ya da çok gevşek olacaktır. Yani şöyle söyliym, 53 yaprağa göre ayarlanmış zincir 34 yaprağa geçince çok fazla salınım yapacak. Bakla sayısı fazla kalacak. 34'e göre ayarlarsanız da zincir çok gergin olacak ve arka aktarıcıyı zorlayacak ve sağlıklı çalışmayacaktır. Dolayısıyla 52-36 bunun için sınır değer diyebiliriz. 53-36'da da o kadar sorun yaşamazsınız diye düşünüyorum.

2. bir sorun da bu konuda ön aktarıcının sağlıklı çalışma mesafesi. Yine 53'den 34'e düşüldüğünde aktarıcı için böyle bi standart olmadığından, ön aktarıcı biraz yukarıda kalabilir. Aradaki geçiş farkı da çok fazla olduğundan zincir atma problemi yaşamanız da olası gibi.

53 39 ile, 52 36 ile, 50 34 ile çalışıyor. Shimano yol ön attırıcıları büyük ve küçük dişli arasında en fazla 16 fark destekliyor. O nedenle 53 ve 34 beraber çalışmamalı, fark 19.

52/34 shimanoya göre uyumsuz ama 52/34 kullanan birçok kişi var. Mesela forumdan @Özcan bisikletini aldığından beri 52/34 kullanıyor. Çoğu bisikletçi uyumsuz diye değişim yapmıyor ancak güzel bir ayar ile kullanılabiliyor.. Özcan senelerdir sorunsuz kullandığını söyledi, hatta geçtiğimiz cumartesi konuştuk, bisikletçisine gidip benim ön dişliyide 34 ile değiştireceğiz. Deneyimleri sonra yazarım. :)

Cevaplar için teşekkürler. Ben 50-34(ma) ya da 52-36(mb)'yı kullanmayı düşünüyorum aslında. Seriyi bozup 53'ü 34 ile kullanma gibi bir gayem yok aslında.

@Spartiat aradaki farkın 16 dişli olduğu teknik bilgisini bilmiyordum teşekkürler.

@Semih Cavdar 52-34 kulağa çok hoş gelsede 1 atımlık kurşunumla o kombinasyonu maalesef deneyemeyeceğim.
Kararımın nokta atışı olmasını isterim, bir aksilik durumunda mental olarak çok etkilenirim.

Son düzenleme:
  • Beğen
Tepkiler: Spartiat
Bildiğim kadarıyla yaprak boyutu değiştirmek için komple aynakolu değiştirmeniz lazım.

50/34 aynakol ile sürüyorum. Arka rublem 11/32'ydi. Yokuşlarda bir tık rahatlamak için 11/34 ile değiştirdim. Arka aktarıcının bacağı destekliyordu. (Sora set). Gerçekten yokuşlarda tatlı bir rahatlama oldu. Abartı anlık hızlar için çabalamıyorsanız 50/34 aynakol da çok iyi iş görür diye düşünüyorum. Hatta ortalama hızınızın yükseleceğini düşünüyorum.

• Beğen
Tepkiler: Can Çelik
Geri