Jordanred Bisiklet Forması, Bisiklet Taytı ve Bisiklet Giyimine Dair Her Şey

Bike&Outdoor ve Dahon mağduriyeti :)

salvodaze

Aktif Üye
Tepki
124
Bisiklet
Dahon
Mümkün olduğunca kısa bir özet geçmeye çalışacağım. Ayrıntıları öğrenmek isteyen arkadaşlar şuradaki konumuza bakabilir.

1 yıl önce Bike & Outdoor'dan Dahon mu d8 katlanan bisiklet aldım. Uzun lafın kısası, bisiklet üzerinde gelen lastikte ve katalogda yazan janttan farklı bir jant boyutunda geldi (406 yerine 451 olduğunu tahmin ediyoruz, tahmin ediyoruz çünkü kimse söylemiyor kaç olduğunu). Size bunu kimse söylemiyor tabii, siz lastik alıp takmaya çalıştığınızda fark ediyorsunuz. Benimle aynı durumda 6-7 mu d8 sahibine ulaşmış durumdayım, bazıları ile bu forumda aktif iletişim halindeyiz, hepsi aynı sorunun farkında şu an. Kimse 406 lastik takamıyor. Sorun şu ki 451 lastik seçeneği bildiğiniz gibi çok çok çok kısıtlı ve hatta Türkiye'de pek satılmıyor. Kalın veya patlamaya karşı korumalı düzgün bir lastik seçeneği hiç yok mesela.

Öncelikle şunun altını çizeyim: Bisikletimin 1 yıl daha garantisi var. Sorunu bildirdiğim Dahon, DAHON Türkiye ve Bike & Outdoor bana hiçbir şekilde (sadece Dahon TR 451 janta yönelik bir lastik önerdi) dönüş yapmadı. Dahon Amerika "ha dur dur, dönücez biz sana" dedi ama asla dönmedi, hatırlatsam da. Kimse üzerinde gelen lastiklerde olması gereken jant boyutu yazarken neden bu boyutta diğer lastiklerin uymadığını ve neden Dahon'un bizzat 451 jant lastiği önerdiğini açıklamadı. Kimse hiçbir şey demedi ki zaten :) Özellikle Bike&Outdoor hiçbir şekilde bana dönmedi, mail'ımı Aslı Bisiklet'e forwardlamak dışında hiçbir şekilde benimle iletişim kurmadı, kaç kez mail attım, aradım. Bisikleti alma aşamasında mail'larıma hemen dönen Ozan Bey bana 1 cevap bile yazmayı çok gördü. Bozuştuk da ben mi hatırlamıyorum acaba... Şikayetvar'a bile yazdım, ona bile dönmediler ne öz güvense :) Ha bakın aradığımda şöyle dendi ama: "Ama biz zaten Dahon satmıyoruz ki artık."

Mantıken tüketici heyetine şikayet kaydettirmem icap eder. Bunu da yapacaktım sitesi çalışsaydı. Ama zaten sonra öğrendim ki bana Euro üzerinden satılan bisiklet için TL üzerinden kesilen fatura bedeli dışında bedel talep edemiyorum. Değişim istesem yine bu fiyatta kıytırık Dahon modellerini verecekler. Bisikletim üst model, bayağı güzel bir bisiklet, kullansam veya kendim satsam daha karlı çıkacağım özetle. O nedenle ben de elimden geldiğince bisiklet gruplarında ve tanıdıklarım arasında bu Dahon ve Bike&Outdoor'u neden bir daha asla kullanmayacağımı anlatmaya karar verdim.

İşte hikayemiz böyle. Türkiye'de tüketici olmak kadar eziyet bir şey bilmiyorum. "Parasıyla rezil olmak" lafının bizde var olma nedeni de bu olsa gerek.

Ekleme: Bu yazının bir benzerini Facebook'a yazmamdan 15 dk sonra Bike&Outdoor mesaj atarak konuyla ilgileneceklerini, Aslı Bisiklet'te yanıt beklediklerini ve onlar ilgilenmese de kendilerinin yardımcı olacağını söyledi. Herhangi bir gelişme olursa buradan güncelleyeceğim.

Scudo
Böyle uyduruk yerlerden Allah korusun. İyiki bisikletimi böyle yerler yerine, soru yağmuru eşliğinde kaçkardan elden almışım.

Olayin bike&outdoor ile alakasini ben anlayamadim. Asil sorumlu uretici firma.
Sizin direkt Asli Bisiklet vasitasiyla Dahon ile iletisim kurmaniz gerekir.

Ben de mesela olayın Kaçkar Bisiklet'le ilgisini anlayamadım! Şikayetim var başlığı altında açılan konulara memnuniyet/teşekkür içeren iletiler yazılması ilginç oluyor, bir arkadaş derdini anlatmaya çalışıyor, başka bir arkadaş gelip birilerine teşekkür ediyor, hele de forumda Teşekkür'le ilgili de bölüm varken!

Olaya Dair; Bence de sizin direkt Aslı Bisiklet vasıtasıyla Dahon'la iletişim kurmanız gerek.

@salvodaze Sonuna kadar haklısınız, sadece bayii ile sonuç alamıyorsanız yapmanız gereken hakkında fikrimi paylaştım, kolay gelsin.

Euro üzerinden satılan bisiklet için TL üzerinden kesilen fatura bedeli dışında bedel talep edemiyorum.
ilginç

Oldum olası şu 400 lü 500 lü rakamlara alışamadım. Bana çok karışık geliyor.
16 inç 20 inç gibi son derece basit bir anlatım varken 401 ile neden uğraşırlar anlamam.
Al sana üretici hatası. Ebadları karıştırmış bence!!.

Bu da Svhwalbenin full karşılaştırmalı tablosu:)

(link)

@salvodaze

Hatta 20" 406-28 var gene 20" 451-28 var linkini koyduğum schwalbe tablosunda.:acpsnr::acpsnr:

• Beğen
Tepkiler: salvodaze
Bir güncelleme daha:

Facebook'taki paylaşımlarım sonucunda Bike&Outdoor Aslı Bisiklet'e yönlendirdi. Aslı Bisiklet ellerindeki bir mu d8'in jantını ölçerek boyutunun 28 x 451 olduğunu onayladı. Maalesef 20 x 1.3/8 lastikler de olmuyormuş, yani 20x1.1/8 lastik kullanmaya mahkum d8 sahipleri. Aslı Bisiklet'ten değişim veya Euro üzerinden iade istiyorum, Dahon Global'e danıştıklarını ve bunun teklif edilemeyeceğini söylediler. Ben de ürünün üzerinde gelen lastiklerin fotoğrafını gönderdim, ne de olsa lastikte 406 yazıyor ve bu tüketiciyi yanlış bilgilendirmektir. Kenda fabrikasında "baskı hatası" olabileceği söylendi. Bana ısrarla Durano veya Shredda öneriyorlar, ben de ısrarla iade veya değişim talebimi bildiriyorum. Çünkü bu benim satın aldığım bisiklet değil.

Fotoğrafı inceleyip dönecekler. Gelişmeleri iki konudan da yazacağım. Bu esnada bu sorundan muzdarip arkadaşlar da Aslı Bisiklet'i arayabilir, en azından konudan haberdar oldukları kesin. Herkes beni aynı kişiye yönlendirdi çünkü, bu konuyla Özgür Bey ilgileniyor anladığım kadarıyla.

@salvodaze

Sizin seçiminizi sorgulamak, size bir seçim dayatmak gibi hakları söz konusu değil. Tüketici hakem heyetine başvurun. Bu bisikleti kataloğunda yazan özelliklere göre değerlendirdiğinizi ve buna göre aldığınızı ancak bisikletin katalogtan farklı olduğunu mevcut özelliklerinin sizin beklentilerinizi karşılamadığını söyleyin. Zira bulunmayan lastik ölçüsüne sahipse, bu sizin için uzun vadede ciddi sıkıntılara sebep olacaktır. Tüketici hakem heyetinde doldurduğunuz forma da ürünün aynısıyla, aynısı yoksa muadiliyle, muadili de mevcut değilse üst modeli ile ücretsiz değiştirilmesini talep ettiğinizi söyleyin. Mevcut durumda mal ayıplı olduğu için karar lehinize çıkacaktır ve ürünün Türkiye distribütörü mahkeme kararına uymak zorunda kalacaktır. Uymazlarsa da icraya verir, alırsınız. :)

Arkadaşlar bir güncelleme:
Dahon Global bir ay kadar önce jant değişimi kabul etmişti. Dahon nihayet baskılarım sonucu jantlarımı Hong Kong'dan göndermiş bulunuyor, takip numarası da verdiler. Haftaya gelir tahminen. Bisikleti taşınma için önden gönderdiğim için ancak Aralık sonunda jantları takabileceğim. Jantlar olursa bir sorun kalmıyor. Olmazsa da artık daha fazla uğraşacak bir şey görmüyorum. Jantlar denendiğinde tekrar güncelleyeceğim

@salvodaze bu konudaki gayretkeşliğinin semeresini almana sevindim.
İnşaallah gelen jantlar uyar.
Neticeyi merak ederiz..

Sizi tebrik ederim."hak verilmez,alınır"...bizde malesef mal satılana kadar gülen yüzler en ufak proglemde gestapo suratli insanlara dönuyorlar.insanları keriz yerine koymanın adı esnaflik olmuş.

@Hamit.Ç Teşekkür ederim. Maalesef durum aynen dediğiniz gibi. Tüketici olarak hakkımızı aramalıyız, garantiler boş kağıt değil, bir sözleşme ve yaptırımları var. Aslında burada olacak olsam direkt Tüketici Hakem Heyeti'ne giderdim ve bu kadar koşturmak zorunda da kalmadan iade ederdim. Herkesin de o yönteme başvurmaktan çekinmemesini öneririm. Hakkımızı araya araya öğretmemiz gerekiyor.

Konuyla ilgili diğer mesajımdan alıntılıyorum arkadaşlar:

Ve jantlar nihayet geldi arkadaşlar. Birkaç kozmetik hata(spoke'larda ufak tefek boya çıkması, jantta etiket izi vs.) dışında kullanılmış gibi görünmüyor. Diğer jantı ölçmüştüm, hatırladığım kadarıyla çapı aynı görünüyor ama bilemiyorum. İşin ilginç yanı, jantların aynı renkte gelmesi. Dahon bunları yeniden mi üretti acaba, yoksa bu sorunu yaşamayan bölgeler var da onların jantından mı gönderdi? Ya da belki aynı jantı gönderdiler /facepalm :D Neyse, tüm bu soruların cevabını Aralık sonunda vereceğim :)

http://www.imgim.com/jantlar.jpg

@Kuzey Ege Bike n outdoor parayı tahsil ederken bir alakası varmış dolayısıyla en fazla onlar ilgilenmeli

@Savaş Acıboz
Parayi tahsil ediyor da adam uretici degil ki? Bu isin muhattabi once tr distributoru, sonra da uretici firma.

Geri