Jordanred Bisiklet Forması, Bisiklet Taytı ve Bisiklet Giyimine Dair Her Şey

Bir bisikletçi neden arka göbekte boşluk bırakır?

Sheldon Brown'ın sitesinden örnek vermek gerekirse;
Quick release'in gerginliği mili sıkıştırır ve göbek bilyelerinin ayarını kaçırabilir.
(link)

- The tension on the quick-release skewer compresses the hub axle slightly and can put hub bearings out of adjustment. (link) describes how to check for correct adjustment.

• Beğen
Tepkiler: yenhesa
Scudo
Otuz seneden fazladır yarışmacı olarak bisiklete biniyorum, bir o kadar da mekanisyenlik tecrübem var fakat göbek ayarının quick release ile yapıldığını ilk kez duyuyorum. QR fazla sıkıldığında bilyalar üzerinde gerilim yaratır ama bu ancak ayarı düzgün se mümkün. Milin ince diş olmasinin sebebi mükemmel ayar içindir. Zaten hiç bir zaman boşluk olan göbekte veya düzgün ayarlanmış göbekte QR fazla sıkılmaz.

Adam akıllı bisikletçi sıfıra sıfır ayar yapar boşluk bırakmaz. Qr ile bu boşluğu almanız mümkün değildir. Bu boşluk milimetrik bir mesafedir. Qr milimetrik sıkmaz, sıksa da göbekten diş kaçırmak zorunda kalır ve göbek mili çöp olur. Hassas ve tatlı bir sıkılıkta sıkılmalıdır. Daha önce 6-7 adet bisiklet göbeği bakımı yaptım en zor kısım bu boşluğu almaktı.

Cok ta seyapmayin. O kadar onemli degil. Konik bilya somununun onundeki somun diger somunla siki sikiysa qr cok az sikar. Somun gevsekse qr az daha sikar az. Ama qr la da pek ayarlanmaz zaten cok onemli degil. Opun dedenizin elini .

Qr ile boşluk almak.. İyiymiş :)

• Beğen
Tepkiler: a.valverde

Hiçbir şey bilmeyip, iddialı konuşanlara bir şey öğretmek hoşuma gitmediği için devam etmeyecektim, sadece cahil konuşmaları okuyup geçiyordum, ama böyle ortaya atılan boş laflar bir ders gerektiğini gösteriyor.

Sheldon Brown, bisiklet camiasının duayeni gibi biri. Çoğu bisiklet sitesinin tamamından daha çok bilgisi vardır desem heralde abartmış olmam. (link)

Kendi sitesinde, QR hakkında kendi yazdığı yazı: (link)

(link) hubs are trickier to adjust, because the quick-release mechanism compresses the axle slightly when it is tightened. If you adjust the cones so that they feel just right off the bike, they will bind up when you tighten the quick release. You must set the cones so that there is a little bit of play when the hub is off the bike, or when the wheel is installed with the quick release just barely tightened.

Meali: QR sistemleri ayarlamak biraz daha sıkıntılı. Göbeği lastik takılı değilken hiç oynama olmayacak şekilde ayarlarsanız, QR'ı sıktığınızda takılma yapacaktır. O yüzden hafif oynama olacak şekilde bırakmalısınız. Ya da hiç oynama yapmayacak şekilde ayarladıysanız, QR'ı neredeyse hiç sıkmamalısınız. (Serçe parmağı ile kapatılacak kadar.)

2 sene önce forumda aktifken, bir konu hakkında bilmediği halde bu kadar iddialı konuşan kişiler yoktu.

QR tartışmasında tansiyonu biraz düşürmeniz herkesin faydasına olacaktır :)

QR'dan bağımsız olarak, sokma mil (thru axle) sistemi bu konunun neresinde kalıyor?

Lastiği her söktüğünde MTB'deki disk fren ayarı kaymasından bıkan bir QR kullancısı olarak soruyorum.

Teşekkürler, iyi forumlar...

Merhaba arkadaşlar, göbeğin boşluğu alınıyor, 1 hafta sonra tekrar sallanmaya başlıyor. Çözüm göbek değişimi midir?

Merhaba arkadaşlar, göbeğin boşluğu alınıyor, 1 hafta sonra tekrar sallanmaya başlıyor. Çözüm göbek değişimi midir?

Göbek türü nedir?

• Beğen
Tepkiler: SerdarDemirel
Merhaba bisikletime uygun arka aktarıcıyı bulamıyorum(boy anlamında ).24 vites ve 26 jant .
Başlık açamadığım için buraya yazdım,yardımcı olursanız çok sevinirim

• Beğen
Tepkiler: özgür duygu
Merhaba bisikletime uygun arka aktarıcıyı bulamıyorum(boy anlamında ).24 vites ve 26 jant .
Başlık açamadığım için buraya yazdım,yardımcı olursanız çok sevinirim
8li tourney veya altus takabilirsin.

• Beğen
Tepkiler: necmeddin
Sallanan şey göbek değil de, göbek üstündeki ruble sanırım. Video çekme imkanınız varsa görsek iyi olur.

Video çekiyorum izin verilmiyor falan diyor.

Youtube gibi bir yere yükleyip linkini bozarak ekleyin, mesela h t t p : /youtube.com/asjdnkadjas gibi.

şahsen ben daha akıcı olsun diye milimlik boşluk bırakıyorum. Tekerin dönme süresi uzuyor :D

• Beğen
Tepkiler: amasseia
Arkadaşlar, bende iki bisiklet var jantlar, rubleler, vitesler, QR sistemi hepsi aynı ve ikisi de 27.5 Birinin göbek bozuldu, jant alsam pahalı, yeni göbek alsam jant ördürme vs uzun iş. Hâl böyleyken birinin jantını öbürüne takıcam da kafamda bir soru var: Bir bisikletim centerlock disk, öbürü 6 vidalı disk. Centerlock disk uyumlu olan jantı öbürüne takıcam da kaliper sorun yaratmaz değil mi? Kaliperler hem centerlock hem de 6 vida takmaya müsait mi yoksa onun da mı uygunluğu var?

Bugün ön göbek bakımı yapmadan önce atladığım bir konu olmasın diye konuyu araştırırken Calvin amcanın şu yararlı videosuna rastladım:

Şurada QR'in sıkma payı için göbekte nasıl minimal bir boşluk bırakılması gerektiği videolu olarak anlatılmış. Bilgi eksiğinizi giderince ne oranda iyi olup olmadığına siz karar verirsiniz. Umarım fayda sağlar. İyi pedallamalar 👍

Not: Konuyu germek için değil forum kullanıcıları eksiklerini gidersin diye paylaşıyorum.

Düzenleme: Yazdıktan sonra fark ettim; konunun alıntı yaptığım yerinin yazılmasının üzerinden çok süre geçmiş, yazdıklarım biraz havada kaldıysa kusura bakmayın.

Bugün ön göbek bakımı yapmadan önce atladığım bir konu olmasın diye konuyu araştırırken Calvin amcanın şu yararlı videosuna rastladım:

Şurada QR'in sıkma payı için göbekte nasıl minimal bir boşluk bırakılması gerektiği videolu olarak anlatılmış. Bilgi eksiğinizi giderince ne oranda iyi olup olmadığına siz karar verirsiniz. Umarım fayda sağlar. İyi pedallamalar 👍

Not: Konuyu germek için değil forum kullanıcıları eksiklerini gidersin diye paylaşıyorum.

Düzenleme: Yazdıktan sonra fark ettim; konunun alıntı yaptığım yerinin yazılmasının üzerinden çok süre geçmiş, yazdıklarım biraz havada kaldıysa kusura bakmayın.
çok akıllıca. ben hemen shimanoyla görüşüyorum, ürettikleri göbeklerin montajını yaparken sistemde minimal bir boşluk bıraksınlar. baksana, quick release yataklara sıkıntı yaşatabiliyormuş :)

• Muhteşem
Tepkiler: Can Çelik
@Tnc91 Göbek bozuldu derken? Ne oldu göbeğe?

Geri