Jordanred Bisiklet Forması, Bisiklet Taytı ve Bisiklet Giyimine Dair Her Şey

Bisiklet Kaskı Deyip Geçmeyin!

Bisikletli Gezgin

Forum Bağımlısı
Tepki
4.603
İsim
Mustafa
Bisiklet
Sedona
Bisiklet Kaskı Deyip Geçmeyin!

Bisiklet kaskı deyip geçmeyin! Türkiye'de bisiklet sürerken kask takmak yasal olarak zorunlu değil ancak kask takılmasını şiddetle önermemize de engel değil.
Kask takılmasının çeşitli koşullar dahilinde yasal olarak zorunlu olduğu ülkelerden bazıları :
  • Avustralya : Bisiklet kaskı takılmasını her yaş için zorunlu hale getiren ilk ülke (1989'dan bu yana)
  • Yeni Zelanda : Her yaş için zorunlu (1994'ten bu yana)
  • Brezilya : Her yaş için zorunlu (1997'den bu yana)
  • İzlanda : 15 yaş altı için zorunlu (1998'den bu yana)
  • Malta : Her yaş için zorunlu (2004'ten bu yana)
  • Hırvatistan : 16 yaş altı için zorunlu (2008'den bu yana)
  • Japonya : 12 yaş altı için zorunlu (2008'den bu yana)
  • Şili : Her yaş için zorunlu (2009'dan bu yana)
  • Güney Afrika Cumhuriyeti : Her yaş için yasal olarak zorunlu ancak cezası yok.
  • ABD : Eyalet bazında çeşitli uygulamalar mevcut.
  • Kanada : Çoğu eyalette 16 ve 18 yaş altı için zorunlu
Buna karşılık Hollanda, Finlandiya, Fransa, Almanya, Portekiz, İsviçre ve İngiltere'de bisiklet kaskı takmak yasal olarak zorunlu değil. Meksika'da ise Mexico City'deki kask takma zorunluluğu 2010 yılında iptal edildi.

(link)

Scudo
Tabi ki önemli, arkadaşlarımız yaptıkları kazalarda kafalarını şiddetli şekillerde asfalta çarptılar, eğer kaskları olmasaydı beyin travması geçirebilirlerdi. Teşekkürler.

benim yedi yaşındaki kızım kask ve eldivenle sürüyor.

Kaza
Anında
Seni
Korur

arkadaşlar kaskın kafanın çevresinden kaç cm kadar daha büyük olması tercih edilmeli. 53-57 cm lik kask var bir de 56-61 cm lik kask var. ben başımın ölçüsünü 56 olarak hesapladım ama bir de kışlık için yüz maskesi filan takınca sizce dar gelir mi 53-57 lik kask. acil cevap verebilirseniz siparişimi ona göre düzelttireceğim

@GayriMütenahi
kafa ölçüsü o limitler içinde olacak, kaskın bol kalmamasına dikkat edin

@halil ibrahim duran

teşekkür ederim halil ibrahim hocam.

bu sabah, hızım çok hafif olmasına rağmen buzlanmadan dolayı düştüm,
sol tarafım üzerine düştüm.
sol kalçam, sol dirseğim, sol elim ve alnımın sol tarafını asfalta çarptm.
eldivenim güvenlikten ziyade soğuktan korunma amaçlı çift kat örme eldivendi ve parçalandı.
eldivenim olmasa elim ne halde olurdu düşünmek bile istemiyorum.
kıyafetlerimde hasar yoktu ama sol dirseğim ezilmiş ve sıyrılmıştı.
buraya yazmama ve çok korkmama sebeb olan şeyse kafamı çarpmam oldu.
başımda bere vardı.
ona rağmen alnımın sol tarafında ezilme oldu.
düşüş anında kafamı koruyup koruyamayacağımı hep merak ederdim.
bu kadar düşük hızda bile kafamı çarptıysam yüksek hızda ne olur düşünemiyorum.
çok endişe ettim.
araç kullanırken güvenliğe çok önem veren, emniyet kemerini takan, hız yapmayan ve kurallara uyan birisiyim.
bisiklet kaskını hafife alır, koruyuculuğuna pek inanmazdım. (kapalı kasklarda hiç şüphem yok ama bisiklet kaskının hemen hemen her tarafı açık olduğundan dolayı korumaz diye düşünürüm hep)
bugünkü düşüşüm gösterdi ki hiç olmamasından sa, bisiklet kaskı da olsa kafada bir kask olmalı.
şimdi bisiklet kaskı arayışlarına girdim. bakalım, ilk fırsatta edineceğim.
fikir-düşünce ve tavsiyesi olanlar varsa çok memnun olurum.

Şu kaza beni yol bisikletinden korkutuyor ne zaman görsem :D güzelim Canyon... :(

• Beğen
Tepkiler: mariokaldato
Bu videoyu ilk izlediğim zaman aynı şeyi dedim :D ağzım açık kalmıştı :D :D

• Beğen
@Çağrı Soylu

çok ilginç bir kaza olmuş, "kask hayat kurtarır." "Lakin o bisiklet nasıl öyle olmuş, bir başka bisiklet olsa yine aynısı mı olurdu?", demekten alıkoyamıyor insan kendini.

@GayriMütenahi

Üzerinden geçtiği demir çubuk jantın arasına giriyor. Tam ortasından geçse belki sıçrayıp giremez ama her bisikletin başına gelebilir.

Vallaha çok ucuz atlatmışlar yav, kaskı kafasını korudu ama boyun sıkıntılı.

Adsız.png

Vay arkadaş.. Çalı çırpı takılınca bile ödüm kopuyor. Hele şu Fenerbahçe Dereağzı Tesisleri'nin oradaki balıkçılar misina geriyorlar bisiklet yolundaki elektrik direklerine, fazlalıkları da orada bırakıyorlar. Haftada 2-3 kere en az 5-6 metre misina çıkarıyorum tekerleklerden.

• Beğen
Tepkiler: Burak1355
ben velodromda kask takmayan birini düştüğünde ki halini görünce zaten istesemde takamamazlık edemem.

• Beğen
Ben iki defaa köprücük kemiğimin kırılmasıyla sonuçlanan düşmeler yaşadım ikisinde de kaskım olmasa kafa tasımda da muhtemlen çatlak vs olacaktı.İlkinde kaskım da kırıldı ama Allah a şükür başıma bişey olmadı.

Geri