Bisiklet mi yoksa 4 teker mi?

• Konuyu başlatan BF Okuru
  • Başlangıç Tarihi

dodurgalı_06

Forum Bağımlısı
Tepki
1.171
İsim
Mustafa Erdoğan
Bisiklet
Kron
@Togursamsun hocam size katılıyorum. Kardeşimin okulu öyle bi yerde ki, otobüs bile bazen çıkamadığı için okulları tatil oluyor ne yazık ki

Scudo

emrahozkan

Forum Bağımlısı
Tepki
1.801
Bisiklet
Cube
Ben binsem bile eşim binemez, gücü yetmiyor yokuşlara alıştıramadım ve trafikten korkuyor. Ankarada çocuğu arkama koyup bu trafikte ben hiçbir yere gitmem, kendim biniyorum ama bir baba olarak güvenli bulmuyorum Ankara gibi bir şehirde. Hava çok soğuk yerler kayıyor, işe gitmek için çok daha erken kalkmak ve karanlıkta bisiklete binmek gerekiyor. Şirket aracım var kolay geliyor, artı gün içersinde bana araba lazım bisikletle gidemem. Motosikletim de var, emin olun motosiklet daha az tehlikeli arabaya göre, hiç yoktan araç yerine konuyorsun gazlayıp kaçabiliyorsun, aynalardan arkanı görüyorsun.

Yani amsterdam da yaşamıyoruz arkadaşlar, bence bu sistemde yaşadığım sürece bisiklet hobi ve spor amaçlı kalacak...

Ben ikisinden de vazgeçemiyorum arkadaşlar, şehirde yaşadığım sürece böyle maalesef. Beğenmeyen arkadaşlara da selam olsun, herkes herşeyi beğenecek diye birşey yok.

20160925_132156.jpg

mehmetsunu

Kaldato ile sohbeti kestim.
Tepki
13.471
Başlangıç
2010—11
Bisiklet
Cube
Bisiklet türü
Yol bisikleti
@emrahozkan

Forum moderatörleri bu yazıyı okuyunca beğenmeme butonunun eksikliğini hissettim. Lütfen şu köşeye bir beğenmeme butonu koyarmısınız rica etsem.

BerkEvren

Forum Bağımlısı
Tepki
13.193
İsim
Berk Evren
Başlangıç
1983—84
Bisiklet
Diğer
@mehmetsunu
O zaman biri çıkıp yetmez ama evet butonu ister abi. Sonu yok bu işin. Beğenmeme butonu yerine birbirimize dalıyoruz çok güzel oluyo :)

İstanbul'da yaşayan, arabasını satmış biri olarak her gün ne kadar iyi yapmışım diyorum kendi kendime. Şehir içi ulaşım için araba (Özel araçlar) son tercih olmalı. Park yeri, trafik, gürültü, stres başka bir getirisini görmedim yıllarca. Genelde çocuk sahibi olanlar araba tercihlerini belirtmiş. Ekonomi sağ olsun o hayalleri erteledik. Her gün çalıştığımız şirket bu ay batacak mı diye beklerken büyük sorumsuzluk kendi adıma.
Konuya dönersek, arabasız ve bisikletle geçirdiğim ilk yazın ardından daha çok yer görüp, daha çok insanla tanışmış olmak paha biçilemez:)

Abdülkadir Ergin

Forum Bağımlısı
Tepki
7.173
İsim
Abdülkadir Ergin
Başlangıç
1984—85
Bisiklet
Carraro
Bisiklet türü
Yol bisikleti
Abi ekonomik olarak bisiklet ve araba kıyaslanamaz bile. Bisiklet her türlü tokatlar amma lakin evliyim ve 2 çocuğum var. Bebelere de araba şart. O yüzden 4 tekerim de var ama ben pek kullanmıyorum, trafikte takılı kalmayı sevmiyorum o yüzden genelde hatun kullanır. Motorum da var, ben bisiklet ve motorla takılırım ekseri. Çocuğu okuldan alırken hava iyiyse motor tercihimizdir. Motora bayılıyorlar zaten ikisi de. Ama bir keresinde yorgun olduğu için motorun arkasında uyuyakaldı çocuk, tek elle tutarak getirdim. Riskli nitekim 2 teker çocuklara. Bisikletle de ciddi bir kaza yaptığım için trafiğe güvenip çocukları arkama bindiremiyorum, çekiniyorum. Motosikletin yine ivmelenmesi seri, ayrıca gürültüsü filan var. Hasılı kelam forever 2 teker ama aile 4 çeker :)

mervan kızıl

Aktif Üye
Tepki
297
İsim
Mervan K.
Bisiklet
Giant
(Başka bir konuya yazdığım bu yazıyı -biraz daha geliştirerek-, bu konuya da uygun olduğu için buraya da eklemek istedim.)

Bir ara critical mass videoları izlerken karşıma çıkmış bir araştırma videosu vardı. (Şimdi bilgisayarımda ve internette aradım da bulamadım.) Avrupa ülkeleri dahilinde 10 seneden fazladır her sene yapılan bir araştırma var. Şöyle ki:

Bir otomobilin saatteki ortalama hızı nedir?

"Ortalama hız = Alınan yol / Toplam zaman"dır değil mi?

"Alınan yol" belli, arabanın göstergesine baktığımızda görürüz.
Peki ya "toplam zaman"??
Toplam zaman sadece arabayı kullanırken geçen zaman mıdır? Hiç de değil!
1. Aracı kullanırken geçen süre,
2. Tamir-bakım-serviste geçen süre,
3. Arabayı satın almak için verdiğimiz ücret için yaptığımız mesai. (30.000TLlik bir aracımız varsa, bu parayı kazanmak için işimizde geçen süre),
4. Arabanın yakıt, tamir, bakım, sigorta, kasko, yıkama ve otopark parasını kazanmak için yaptığımız mesai..

Şimdi oldu mu bissürü zaman... Ve 'ortalama hız'ımız, göstergede yazilandan nasıl da düşmeye başladı değil mi?

Evet bu araştırma-hesaplama Avrupa ülkelerinde her sene tekrarlanan bir araştırma. Ve her defasında bir aracın ortalama hızı yaklaşık olarak 6,5 km çıkıyor, evet sadece 6,5 km. Yürümekten biraz hızlı... :)

Avrupa ülkelerindeki refah standardının (yani bir araç satın almak ve sonrasındaki masraflar için yapılması gereken mesai saatlerinin) yanına bir de ülkemizin ekonomik şartlarını düşünüp hesaplayalım. (Gelirimize oranla çok yüksek olan -yüksek vergili- araba fiyatlarını ve dünyanın en pahalı yakıtını hesaba katalım ve diğer diğer masraflarıyla...) Araçlarımızın ortalama hızının, bırakın 5'i, 4 km'den çok çıkacağını iddia eden varsa beri gelsin...

Şöyle bir şey de var ki: 6 km'ye kadarki mesafelerde bisiklet tüm toplu taşıma araçlarından daha hızlıymış. (Bu da başka bir araştırmanın sonucu.) Zaten, (bir bisiklet yukarıdaki araştırma ışığında baktığımızda) bir arabadan her halükarda hızlı...

SONUÇ:
Kondisyonumuz yeterli değilse, 6 km'ye kadar olan mesafelerde; işimize, okulumuza, alışverişimize, kursumuza vs giderken bisikleti rahatlıkla ilk sıraya koyabiliriz. Kesin bilgi... Yeter ki biz izin verelim, gerçek geç olmadan ortaya çıkacaktır.

Kondisyonunuz iyi ise, (kendimden biliyorum) 12-13 km'ye kadar toplu taşımadan yine hızlı... (12 km ötedeki işime, tek dolmuşla gidebilmeme rağmen, dolmuşu bekleme+dolmuşun yol boyunca dur-kalkları+indikten sonraki 500 m'lik yürüyüşüm, bisikletimle gitmekle aynı vaktimi alıyordu.)

Daha uzun mesafelerde de zaten, (süreye bir şey diyemem) toplu taşımanın ücreti her türlü arabaninkinden ekonomik olmakta.

Yani şehir içi ulaşımda (zorunlu yaşam koşulları hariç) arabaya yer ayırmaya ihtiyaç yok...

Peki arabaya hiç mi ihtiyaç yok?? Tabii ki var... E onlar için de, acil veya özel durumlarda kullanabileceğimiz özel taksiler var... Daha uzun mesafelerde, daha uzun zamanlar için kullanabileceğimiz araba kiralama olayı var...
Yukarıdaki özel araç sahibi arkadaşların, araçları için yapılan harcamalarının hesabını düşündüğümüzde, ihtiyaç zamanlarında taksi tutmanın veya araba kiralamanın maliyetinin toplamda ne kadar az olduğunu düsünebiliyorsunuz değil mi? (Bir arkadaşımız yılda 10.000km yapan bir aracın yıllık yaklaşık masrafını (yakıt, kasko, sigorta, mtv, bakım, otopark) en iyimser hesapla 5.000TL hesaplamıştı.)

Yukarıdaki tüm hesaplamalar, ekonomi üzerine (kişisel ekonomimiz...)
Peki ülkemizin ekonomisi...
Peki, gün geçtikçe daha bi yaşanmaz hale gelen dünya: trafik sorunu, doğamızın durumu (fosil atıklar, karbon salınımı), hareketsiz yaşamlarımız, altımızda araba oldukça daha kolay tüketebilen bireyler oluşumuz.... vs... vs... vs...

mehmetsunu

Tepki
13.471
Başlangıç
2010—11
Bisiklet
Cube
Bisiklet türü
Yol bisikleti
@mervan kızıl

(link)

Çok yaşa dostum bununla ilgili bir başlıkta açmıştık. Dediğin gibi bu aracın şehiriçi kullanımlarda (30 km lik çapta mesafeler için günlük kullanım) bisikletle başabaş bir sonuç verdiğini gösteriyor. Yoksa 300-500 km uzaklıklar için otomobilin avantajını tartışacak halimiz yok. Orada bile bisiklet bir aracın ortalama hızının üçte biri bir hız çıkarıyor. Bisiklet teknolojisindeki ilerlemelerle bisikletin avantajı dahada görünür hale gelecektir.

B

BF Okuru

Misafir
@Murat Cömez

Satın alım fiyatları, kullanım şekli, yetenekleri, ihtiyaçlara verdikleri cevaplar... birbirinden çok farklı iki aleti yan yana koyup kıyaslama yapmak başlı başına saçma bir değerlendirme zaten. Aile olsa da olmasa da ark etmez ki abi.

cycling

Üye
Tepki
62
İsim
gökhan
Bisiklet
Carraro
@Kudret Kurtcebe
Bisiklet ile ilgili şarkılar yapılsa nasıl olur sizce ?

HTC Desire 820 cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

cycling

Üye
Tepki
62
İsim
gökhan
Bisiklet
Carraro
@adilnumanç.
Sağlıklı bir yaşam için günde en az 1.5 litre şu içmeliyiz. Çikolata da katkı maddeleri var bunun yerine iki kilo muz şu ara muzun kilosu üç tl iki kilo muz altı tl. Muz potasyumdur enerji verir natürel keçi boynuzu pekmezi ve tahin karışımı da enerji verir. Pedal çevirmek kas yapar vücudu fit tutar.

• Beğen
Tepkiler: adilnumanç.
B

BF Okuru

Misafir
@cycling

mor ve ötesi var ,

birde aşağıda benim kilibe çıkardığım bisikletim var konserlerede aynı kıyafet ve bisiklet ile çıkacağım tabi ,açık havada böyle bir niyetim var ,bakalım .

cycling

Üye
Tepki
62
İsim
gökhan
Bisiklet
Carraro
@Togursamsun
Anlamayanlara davul zurna çalmalar bu yüzden. Doğru tesbitler.

B

BF Okuru

Misafir
@cycling

genç dostum,

özellikle senin kuşak uzak duracak fest food 'dan ama bakıyorum maşallah 15_16 yaş gırla fest food merkezlerde,bu çocuklar kötü beslenmelerine devam ettikleri müddetçe işleri bitik 10-15 yılda kafaları ağrır
eğer anadolu yakada isen aynen aktürk göztepe şubesinden doğal beslenirsin, özellikle sabah kahvaltılkları alacaksın sebze meyve için müracaat malesef doğal manav bulmak zor tabi ,muz dediğin gibi önemli ama doğalı nasıl bulacağız ,seralar sıkıntı,domates sera ise sıkıntı ,hazır tavuklar hangi yem ile beslenmekte ,verdikleri yemde kimyasal katkılar var ise aynen insanlara geçer sonuç alzeymır ,bu konuda youtube Gıda a.ş ' i ,seyret, gezen tavuk arayacan ve bulacan ,onun yumurtaları aynen aktürkte ,ayrıca bimde kuzu eti fena sayılmaz,kasaptan koyunun kuyruk yağı önemli,aktürkte manda teryağı çok iyi ve orda olivira zeytinyağıda güzel ,doğal kefir içmeye bak ayrıca kaymak yiyeceksin ,fındık fıstık eyvallah ,sabah kahvaltında demirbaş olacak yumurta siyah zeytin yeşil çay ,
ayrıca ,kendi namıma baklagilleri azalttım karbonhidratıda ,yağ yükleniyorum paso hafta boyu ,proteinde normal boyutlarda alıyorum,bu şekilde beslenmem bana artı ile gelmiştir.tabi sigara ve içki alışkanlığım olmaması büyük etken yarattı benim bedenimde ve erken yatıp kalkmak ,ha diyecenki kazıkmı dikecen dünyaya yok tabi ama vücuduma saygı gösteriyorum, o da bana ,sonuçta ne kadar saygıda göstersen vücut içten bitecek ama kaliteli yaşamak dert senin anlayacağın genç dostum..

ilk mesajım mehmet sunu güncelleme yaptım senin için hade bakem..

mehmet sunu dostuma adıyorum,özelden onun ricasını kırmadım ve konuyu açtım,

araç sahibi olanlar yazar ise sevinirim, benim aracım yok, bir adet bisiklet ile dört teker arasındaki ekonomiksel boyut farkı nedir ?
aracım olmadığı için hiç bir şey bilmiyorum ,yok ehliyet parası ,yok efendim bir teker parası, yok vergisi ,bu ne yahu :eek::eek::eek::eek::eek::eek:

30 mart 2008 yılında aldığım scott scale 30 karbon kadro mtb ile 50.000 km 'yi 7 yılda tamamladım ,tabi prolar için komik bi rakam bu, adamlar senede 30.000-40.000 km devirmekte ,onlar pro ,meslekleri bu,
peki ne masraf yaptı bana bu mtb ,400 liraya slx disk fren sistemleri takıldı,tekerler bayağı değişti ama sayıyı unuttuk tabi ,teller değişti,balatalar değişti,akortmu hiç bozulmadı niye çünki jantlar crossride idi öyle kolay kolay bozulmadı, nedeni mal iyi,en sert arazilere girildi,ayna kol truativden slx 'e çevrildi 280 lira verildi,
slx ayna kol slx disk fren sistemleri ve orjinal olarak üzerinde lx vitesler kaldı ,asla teklemediler ,sadece mtb 'in fox yüzlüğü 600 yuroydu,bir tarafa hava basılıyordu, kiloma göre hava basıldı ,diğer tarafta yağ var idi o yağ sistemi asla bozulmadı ,ama bir arkadaş yalnış kullandığı için fox yüzlüğün yağ sistemini aynen bozmuştur ,inerken amortisörü kilitlediği için amortisör bozuldu,inerken açılır kilit ,eğim çıkarken kilit kapanır ,fox yüzlük öyle bir amortisör idiki eğim yukarı kilitlerdim ,aynen arkadan sanki biri beni iterdi ,bisiklet yukarı doğru akardı tabi toprakta ,
peki ne yaptık dedim bir adet 200 gideyim e- eh gitmedi bisiklet ,76 'da pejo yol kullandığım için arada dağlar kadar fark var idi,bu bisiklet 26 jant öteki 28 jant idi, ormanları devirdim istanbulda orman bırakmadım çizgiyi değiştirelim dedik hemen modifiye oldu tabi takasla,
bu bisikletin bi kere jantları cross ride idi,alexrims jantlara para bile vermedim ,bi arkadaşa verdim o da kullanılmış alexrims 28 jantları verdi 700 x 32 teker takdım,başka ne yaptık sele değişti kaç sele idi unuttum,disk frenlerde eskimişdi yapılacak tek şey önü v-break yapmak idi kadro large olduğu için 28 jant arkadan oldu,ön v- break oldu ama arkayı yapamadık arka diskte kaldı,slx kaliper gitti shimano kaliper geldi 30 lira felandı,

eski hali,,,mtb scott scale 30 large kadro

modifiye olmuş hali,,
burada jantlar farklıdır çünki alexrimsleri bitirdim ,bu jantlar 28 janttır ve cyclo cross janttır teker 700x 32 idi bu jantlara 550 lira verdim,300 liraya sattım,o çatala para felan vermedim,çünki diğer mtb maşa ile takas oldu,fox yüzlüğü 500 liraya sattım .bisiklet fark etti tabi,sert araziden çıkmış idim,

eski emektar, 50.000 km yemiş bi adet karbon kadro ,bu kadroyu sadece 600 liraya sattım,
jantlar cyclo cross , 300 liraya , çatalı hediye ettim 880 gram idi,gidonu hediye ettim, sele hala bende ,slx ayna kol ise bitik idi ,arka rublede ,

sonuçta kar ettikmi size bırakıyorum araba alsa idim ne olacak idi acaba, 7 yılda bana getireceği ekonomik külfeti düşünmek bile istemiyorum ,yaşasın bisiklet,,mehmet sununun dediği gibi,

8 'inci bisiklete giriş,,,

16 haziran 2015
fiat 4500
keş paraya alındı,
20 ayda 250 lira masraf çıkardı ,
bunun benzin derdi yok vergisi yok ,
ha bakalım ne masraflar açacak göreceğiz
bi kere demirbaş zincir ,
zincir cetveli ile kontrol yapılmakta anında zincir değiştirmece ve sram force ayna kolun dişlerinin korunması ve de rublenin ,fren papucun biri değişti,fren teli değişti,yeni teker alındı ,bunu eylülde bitiririz artık,
3 'üncü zinciri takdık birine 75 lira verdik diğeri çıkma zincir 30 lira ayrıca tekere 116 lira verdim,tel ve papuç para bile tutmadı ,bu bisikletin en pahalı parçası aynen ayna koldur ,ve sram force vites ve fren kollarıdır,sele orjinal o da pahalı sayılır sele sağlam, fren sistemler sram force uzun zaman gider..

10 yıla endeksli bu bisiklet 20 ayı gitti,,,

mehmet sunu eski şampiyon 56 ayna kol feridun tezbaşarandan haber var sana ona göre o mehmet ' e ,
söyle dedi aynen karbona binsin dedi ,gelirim alırım elinden karbonunu dedi, biliyorsun onunkide karbon ama ne karbon 7.5 mübarek ,
ha birde gürayı şikayet edecem fazla sigara içiyor...:komik::komik::komik::komik::komik:

mehmetsunu

Tepki
13.471
Başlangıç
2010—11
Bisiklet
Cube
Bisiklet türü
Yol bisikleti
@Kudret Kurtcebe

Bu bendeki karbon kudret abi ne bu borumuki gelip altımdan çekip alacak.

yok öyle avanta....

B

BF Okuru

Misafir
@mehmetsunu

yav harbiden şimdi çatladım gülmekten burada yahu,
sen bi tanesin bu forumda ,tek adamsın , hazır cevap şak diye oturtursun ,ismail dümbüllü gibisin ,sende meddahlık var valla bilesin
ben anlarım hocam..

doğum tarihi 1895 ölüm ise 5 kasım 1973 ne gülerdik yav arkadaş ,,,

(link)

mehmetsunu

Tepki
13.471
Başlangıç
2010—11
Bisiklet
Cube
Bisiklet türü
Yol bisikleti
@Kudret Kurtcebe

Ha şunu anlayaydın
@Kudret Kurtcebe

Rahmetlinin kavuğu elden ele dolaşıyor. Rasim öztekin te tırtı çekmeden önce bana verecekmiş öyle dedi.

B

BF Okuru

Misafir
@mehmetsunu

valla hak ediyorsun hala gülüyorum tuşlar karıştı yahu,,

:komik::komik::komik::komik::komik::komik::komik::komik:

ülen gülmek için geldik bu dünyaya be,
başlarım ağlamaya ,
bak özelden yazdın, aç konu dedin ,açtım bu konuyu senin hatırına ona göre ,
yoksa sadece yarışlar ile ilgili konu açarım zati ,bir tane var şimdilik ,,,,,
amaaaaaaaaaaaaaaa
bir gün ansızın gelebilirim kayseriyeeeeeeeeeeeeeeee
ayvayı yedin sennnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnn

:islik::islik::islik::islik::islik::islik::islik::islik::islik:

mehmetsunu

Tepki
13.471
Başlangıç
2010—11
Bisiklet
Cube
Bisiklet türü
Yol bisikleti
@Kudret Kurtcebe

Sen yeterki gül anca gülünce gözlerin dolar kulakların euro. Hohhaaaahhohhaaa ne espiriydi değilmi. Ne gülmedinmi. Bende gülmedim....
Sen kayseriye gelirsen sadece ayvayı yemem biliyorsun değilmi.

hayatçokgarip

Daimi Üye
Tepki
348
İsim
Deniz
Bisiklet
b'Twin
Bir sorum olacak hazır sağlam bisikletçiler bu konudayken... konu açınca günler sonra genele açıyorlar. Saçmalık...

Ben dün itibariyle 2 adet "rubena stop thorn ultimate" lastik taktım. Uzunca bir yolu bisikletle katederek işe gittiğim için yolda patlak sorunu yaşamak istemediğimden bu tip bi lastik taktım. Gerçi çok fazla da patlamamıştı eskiler. Ama eskidiler ve değiştirmek istedim.
Bu lastiklerin içinde patlamaya karşı bir tabaka var. Dün ve bugün sürerken eski lastiklere nazaran rahatsız hissettirdi beni.Sanki yolu hissedemiyorum gibi. Yolu hissetmek diye var mı bilmiyorum gerçi :komik:
Yoksa fazla mı şişirdim ki tekerleri?

Neyse sormak istediğim şu, bu zırhlı lastiklerin konforu çok mu kötü oluyor? Yoksa yeni taktığım için mi böyle rahatsız. Eski lastiklerim korumasız sıradan lastiklerdi, onlar iyiydi yani.