Jordanred Bisiklet Forması, Bisiklet Taytı ve Bisiklet Giyimine Dair Her Şey

Bisiklet Sporcuları için Kas Gelişimi, Dayanıklılık, Yorgunluk Eşiği ve Beslenme Rehberi

Deneyip bizzat kendimizde görmemiz lazım muhtelif reçeteleri, herkesin makine farklı zira ;)

Bana iyi gelen bir başkasını bozabiliyor

Scudo
1 demlik yeşil çay ılıdıktan sonra 1 maden suyu soda katmayı deneyebilirsiniz. Siyah çay da olabilir, yeşil çay daha hızlı demleniyor.
Ben soda katılmış su içince susuzluğumun daha hızlı geçtiğini farkettim, o yüzden sade su içmeyi bıraktım. 3 bardak suya 1 soda katınca, sürahide yaklaşık 1 litre gazı kaçmayan güzel bir içecek oluyor.

1 demlik yeşil çay ılıdıktan sonra 1 maden suyu soda katmayı deneyebilirsiniz. Siyah çay da olabilir, yeşil çay daha hızlı demleniyor.
Ben soda katılmış su içince susuzluğumun daha hızlı geçtiğini farkettim, o yüzden sade su içmeyi bıraktım. 3 bardak suya 1 soda katınca, sürahide yaklaşık 1 litre gazı kaçmayan güzel bir içecek oluyor.

Aslında yeşil çay diüretik bir içecek olduğundan uzun yolculuklarda su kaybını artıracaktır diye düşünüyorum. İçerisindeki kafeinden faydanılabilinir sadece.

• Beğen
Tepkiler: Ali Eren
(link)
Yıllardır bu ürünü kullanıyorum. Her 750 m.l'lik matara içine bir tablet. Antrenman/sürüşün uzunluğuna göre 2-3 tane gidiyor...

Aslında yeşil çay diüretik bir içecek olduğundan uzun yolculuklarda su kaybını artıracaktır diye düşünüyorum. İçerisindeki kafeinden faydanılabilinir sadece.
Turdayken sodalı çay içerdim hiçbir şey olmamıştı. Genelde mataranın yetmemesi sorunuyla karşılaşmıştım. Şu aralar bisiklete ara verdim.
Çayda kafein olmadığı için kahve ile etkisi aynı değil. Çayda teofilin var, kafeinden daha hızlı, kafein ise uzun etkili. Yeşil çay ise bu ikisinden de az etkili.

4 gün önce diyete başladım ve her gün 20km bisiklet sürerek spor yapıyorum. Günlük yulaf, et ve meyve gibi besinler alıyorum. Diyete başlamadan önce bisiklet sürüyordum ve kas kütlesi kazandım fakat şimdi hep sürdüğüm yerlerde zorlanmaya başladım. Bacak kaslarım da yumuşadı. Ne yapabilirim ?

4 gün önce diyete başladım ve her gün 20km bisiklet sürerek spor yapıyorum. Günlük yulaf, et ve meyve gibi besinler alıyorum. Diyete başlamadan önce bisiklet sürüyordum ve kas kütlesi kazandım fakat şimdi hep sürdüğüm yerlerde zorlanmaya başladım. Bacak kaslarım da yumuşadı. Ne yapabilirim ?
4 günde kas kazanamazsınız, özetle kaslarınız istirahatte yeterince toparlanamıyor, su topluyorsunuz. Ne yapıyorsanız, siz daha iyi bilirsiniz şu an yarar göstermiyor.
Hamlık hissiniz, henüz iyileşmemiş mikrotravmalardan, yeterince istirahat etmiyorsunuz veya vücudunuz yeterince kendini tamir edemiyor. Beslenmeden veya istirahat koşullarınızdan olabilir.
Baskılı çorapla uyumanın gece kan dolaşımını arttırıp kas toparlanmasına yararı var deniyordu. Ben forma ile uyumuştum, ağrı sızıya iyi geliyordu ama çok bir yararı olmadı.
Germe egzersizleri de yapın bisiklete binmeden önce. Koşucularda performansı %10 düşürdüğü ama sakatlanmaları azalttığı gösterildi. Sürerken kaslarınızı çok zorlamamış olursunuz.

4 günde kas kazanamazsınız, özetle kaslarınız istirahatte yeterince toparlanamıyor, su topluyorsunuz. Ne yapıyorsanız, siz daha iyi bilirsiniz şu an yarar göstermiyor.
Hamlık hissiniz, henüz iyileşmemiş mikrotravmalardan, yeterince istirahat etmiyorsunuz veya vücudunuz yeterince kendini tamir edemiyor. Beslenmeden veya istirahat koşullarınızdan olabilir.
Baskılı çorapla uyumanın gece kan dolaşımını arttırıp kas toparlanmasına yararı var deniyordu. Ben forma ile uyumuştum, ağrı sızıya iyi geliyordu ama çok bir yararı olmadı.
Germe egzersizleri de yapın bisiklete binmeden önce. Koşucularda performansı %10 düşürdüğü ama sakatlanmaları azalttığı gösterildi. Sürerken kaslarınızı çok zorlamamış olursunuz.
Dediğiniz gibi olabilir. 1 aydır hiç gün ara vermeden bisiklet sürdüm. Kendimi yorgun hissetmiyorum ama gizli bir kas yorgunluğu var anlaşılan teşekkür ederim. Protein alımını da arttıracağım.

• Beğen
Tepkiler: osmancan71
Dediğiniz gibi olabilir. 1 aydır hiç gün ara vermeden bisiklet sürdüm. Kendimi yorgun hissetmiyorum ama gizli bir kas yorgunluğu var anlaşılan teşekkür ederim. Protein alımını da arttıracağım.
Sürantreman da olabilir. Sürekli böyle devam ederse kalıcı hale gelir.
Bisikletten indikten sonra bacaklarda halsizlik oluyorsa, sürekli egzantrik "germe" yönünde egzersiz yapmaktan olabilir. Kaslarımız normalde tek bir yöne çalışmaya programlı, yürüme yönünde. Açma hareketi yaparsanız daha çok mikrotravma gelişiyor. Bacaklar, kollar hep açıyı kapatarak çalışmaya alışık.

Bisikletten indikten sonra bacaklarda halsizlik oluyorsa, sürekli egzantrik "germe" yönünde egzersiz yapmaktan olabilir. Kaslarımız normalde tek bir yöne çalışmaya programlı, yürüme yönünde. Açma hareketi yaparsanız daha çok mikrotravma gelişiyor. Bacaklar, kollar hep açıyı kapatarak çalışmaya alışık.
Bisikletten indikten sonra bacaklardaki halsizlik olayı ilk günlerde oluyordu. Sürantreman inceledim ve benim durumuma benziyor. Birkaç gün ara vermek iyi olur.

Diyette performans düşüklüğü normal. Ben ketojenik diyet yaparken %30-40 performans düşüklüğü yaşıyordum. Bisiklet üstünde bıkkınlık bitiklik her türlü zor şartı yaşıyorum pedalı zorla çeviriyordum ama iyi kilo vermiştim.

• Beğen
Tepkiler: Hakan_563
düşük karbonhidrat düşük kalori olunca ne sürüşte performans oluyor ne de sonrasında toparlanma oluyor. o yüzden performansı kafaya takmadan toparlanmanın daha kolay olacağı hafif tempolu sürüşlerle sadece kilo vermeye odaklanmakta fayda var.

• Beğen
Tepkiler: Hakan_563

Hergün bisiklete binerim.Geçenlerde eşimle 8 km yol yurudum.Sağ bacağımı kas ağrısından yere basamaz hale geldim.Tahminim kas bozulması.Fizik tedavi iltihap çözücü ilaç verdi.Bir aydır spor yapmıyorum.Ayakta dinlenerek kısa yuruyebiliyorum.Sağ bacağım ben burdayım diyor.Yukardaki yazının dediği gibi; Kaslarımız tek yönde çalışmaya proğramlı galiba,yuruyuşü kesmeliyim.Sevgiler,saygılar..

Pandemi ve maske zorunluluğu yüzünden bayağı ara verdim bisiklete ama çok şükür altyapım çok da bozulmamış.

Geri