Jordanred Bisiklet Forması, Bisiklet Taytı ve Bisiklet Giyimine Dair Her Şey

Bisiklet sporu göbek eritir mi?

günde 20 km 2 ay gibi bir sürede göbek filan kalmadı...

diğer tespite gelince bende bir arkadasımdan duymustum,bir dönem uyguladım

Scudo
şimdi tamam şukadar ritm şu kadar koşu güzel araştırmalarda gırtlak çok önemli arkadaşlar ben sadece gırtlağa dikkat eerek ocak ayından itibaren 20 kg yakın verdim 100 kg dan 80 kg ye düstüm sadece 1 ayır spor yapıyorum 20 kg ın 3 kg sini sporla verdim dur bakalım hedefim 77 kg az kald :D günde 5-6 öğün az az yiyerek zayıfladım ..

Uzun süre spor salonlarında bulunduğum için doğrular ve yanlişlar konusunda bende birşeyler hem eklemek hem arkadaşlarımın sölediklerini
toparlamak istiyorum.Hiç bir zaman sadece spor yaparak zayıflanamaz. Doğru strateji spor + beslenmedir. Spor yaparsınız kaslarınızı
yıkıma uğratırsınız vucut kendini savunmak için çıtayı yukarı çeker ve aldığınız protein + aminoasitlerle kaslarınızı tamir eder. Sadece tamir de etmez
bir daha aynı tempodaki bir yıkıma da hazirlar. "Hamlaşmışım" kelimesi bunun cevabıdır. Bir dahaki antreman çıtayı biraz daha yukarı çekerek olur.

Spor statejisi:

Kardio kalp vurum sayısının belli sınırlarında tutulmasıyla gerçekleşiyor.Formul aşağıdaki gibi.
220-YAŞ= xxx bpm ---- xxx bpm *%60 alt sınır %70 üst sınır

mesela 30 yaşındaki bir birey 220-30=190 bpm
alt sınır 190*%60=114 bpm
üst sınır 190*%70=133 bpm

Kardio ya başladığınızda ilk 20 dakikadan sonra yağ yakımı maximum seviyelere yükseliyor ve 40 - 45 dakikadan sonra düşüşe geçiyor.
İster yürüyün ister koşun bu sınırda tuttuğunuz sürece yağ yakımı devam ediyor.

Mehmet Çevik arkadaşımın bahsettiği interval tarzı antreman çok etkili bir yöntemdir. Genelde profesyonel sporcular tarafından uygulanır.
Kalbe baskı maximum düzeydedir. Interval başladığı anda yağ yakımı başlar. Ama spora yeni başlayan biri sprint ataklarda çok zorlanacaktır. Hatta kendi
zarar verebilir.Kişin aerobik ve anaerobik kapasitesine bağlı olarak antreman bitse de nabız bir süre daha yüksek seyredebilir.

Kardio ya başlanan ilk ay vucut büyük oranda su atacaktır. Bu sebepten 5-8 kg gibi bir anda kilo kaybı yaşanır. Bu gelecek ayın kriteri değildir.Hedef yağ.

Beslenme stratejisi:

1 - Benim nacizane tavsiyem tartılardan uzak durulması. Tartıldığınızda cihaz size kümülatif bi sonuç verir.Yani kas+kemik+yağ. Spor yaparken kas yıkımını
gerçekleştirdiğiniz ve vucudunuza aldığınız protein+aminoasitlerle bu kasların kütlesini geliştirdiğiniz için ve kasın yağdan daha agır olduğunu düşünürsek
tartılar sizi yanıltacaktır. Bunun aksi sporsuz yapılan diyetlerde giden yağdan çok kastır.Kilo kaybı olur ama gitmesini istemediklerimizde büyük ölçüde gider.
Bu yüzden vucut şekli bozulma gösterir. Hiçbir zaman sadece yağ yakmak mümkün deildir ama yağ kadar kas yakmakda hiç cazip değildir.
Hedef minumum kas maximum yağ yakımı.

2 - Karbonhidrat alımını aşağıya çekmek protein alımını da yukarı çekmek gerekiyor.( protein süt, yumurta, et + sebze vb. )
Protenin yakımı karbonhidrata oranla çok daha fazla enerji gerektirir ve = yağ yakımı.
Karbonhidrat alımını aşağı çekmekten kasıt sıfırlamak değildir. Çok az alınan
karbonhidrat sinir sistemi bozukluklarına ( konsantrasyon, asabiyet vb. ) halsizlik, demotivasyona yol açar. Bu sebepten günlük alınan kabronhidrat
değerlerinde besin olarak değişiklik yapılması en makul gibi görüneni... Basit şekerden, ekmekten aldığınız karbonhidratı Hububat içeren
gıda maddeleri, meyve ve sebzelerden temin etmek gerekiyor.

3 - Günün ilk öğünü ne kadar erken olursa metabolizma o kadar erken çalışmaya başlar. Öğünler ne kadar parçalanırsa metebolizma durmadan
çalışmaya devam edecektir.

4 - visseral yağlanma diye tabir edilen batın bölgesinde yağlar daha kolay yakılmaya elverişlidir. Karın kaslarının altında öluşur.Genelde bel kalınlığı
büyük ölçülerde ise ölçü kaybı başlangıçta hızlı olacaktır.

5 -Çoğu zaman aç hissettiğimizde esasında susamış oluyoruz. Bu yüzden günde 2+ litre su tüketmek kesinlikle gerekiyor.Ben bisiklet üzerinde 10km başina 1 LT
civarında tüketiyorum. Hafta sonlar 100km leri gördüğümde çantamda hafiflemiş oluyor. :in:

6 - Son zamanlarda sağlıksız beslenme yüzünden büyük bir pazar oluştu. Pazar büyük olunca yalanlarıda büyük oluyor. Bölgesel yağ yakımı gibi.
Hedef kitlede genelde bayanlar oluyor. Yağ yakımında sıralamayı seçemeyiz.

Sağlıkla Kalın

Benim sorun biraz değişik olacak. Bisiklet sürerek nasıl göbek yapılır?
3 aydır bisiklet kullanıyorum ve bi deri bi kemik kaldım. Verdiğim kiloları geri almam lazım. :)

Onur haklısın zaten spor sağlıklı yaşam kriteri artık.

Ekrem beslenmede istikrarlarla ve uyku düzenine dikkat ederek bu durumu çözebilirsin. Eminim göbeklenmeyi sende istemessin. Ama sınav mekik gibi kendi agırlığını kullanarak yapacağın egzersizler başlangıç için uygun. Daha sonrasında ağırlıkla kütleni arttırabilirsin.

Kütle çalışmaları yaparken bacak kasların ne kadar iyi ise üst vucudun da o kadar hızlı gelişir.Çünkü en büyük kas gurupları bacaklarda ve iyi bir tur sonrasında herhangi bir kasının veremeyeceği kadar vucudun GH Hormunu ( Büyüme hormonu ) salgılayacaktır. Bunun için kol, omuz gibi kasları büyütmek istiyorsan sağlam bacakların olsun.

GH Hormonu gece artar gündüz azalir. Onun için nenelerimiz uyusunda büyüsün demişler demek. :D

Bisikletle bu zaman diliminde büyük ölçüde kilo verdiyseniz beslenme geride kalmiş demek oluyor. Yada Overtraining ( Aşırı çalışma (Kas yıkımı)) durumunda iseniz. Bir haftalık bir dinlenme sizi eski düzeninize getirecektir.

Hakikaten işin sırrı nabız saatinde :) Soner Bey gayet güzel açıklamış. Bunları ailecek uygulayıp faydasını gördük.

@Ekrem Erten

Sigara içiyorsanız, bırakarak gayet güzel geri alırsınız kilolarınızı :)

@Soner SAĞ

20. (21................44) 45.
Yani arada kalan 20 -25 dakikada mı max.yağ yakıyoruz?

kilo vermek = alınan kalori miktarı-harcanan kalori miktarı
kilo vermek bu basit denkleme dayanıyor malesef ancak bu denklemi bir türlü çözemiyoruz. Boğazımıza düşkün bir millet olduğumuzdan olsa gerek. ben sabah akşam bisiklet sürüyorum ama kilo veremiyorum!!! sorusu hep meşgul eder. veya bisiklet sürüyorum ancak yağlarım erimiyor. şunu unutmayalım ki spor yapan birisi diğer insanlara göre daha fazla acıkır ve spor yaptığımız zamanki yediğimiz yemek miktarı normal zamanlarkinden daha fazladır. Kısacası eğer zayfılamak istiyorsak sporun yanında etkili bir diyet de yapmamız gerekiyor. Ben haftada 3 gün bisiklete biniyorum ve genellikle 17km'yi fazla geçmiyorum. yaklaşık 1saat 10 ila 1 saat 15 dakka sürüyorum ve buna karşın aynı zamanda diyette yapıyorum. eskiden bisiklet sürmeme rağmen zayıflayamıyorum dememe rağmen şimdi ise çok şükür diyeti de eklediğimde çok güzel zayıflıyorum. ayrıca takım elbise giymek zorundayım ve takım elbisenin en büyük düşmanı ise kalça ve basendir.. çok şükür kalça ve basenim de küçülüyor :)

bu konuda diyete gerek yok..basit bir yöntem[test edildi] ..endemondo vb prgram ile yaktığınız kalori 60 km de 700cal civarında..günlük normal beslenme ile 2000 cal alıyorsak..günlük veya gün aşırısı 120 ve üzeri tur yaptığımızda aldığımız kalorinin tamamına yakınını harcarız bu şekilde 1 ayda 7-8 kg verilebiliyor..

1 ayda toplam 400 km ve üzeri bisiklet sürdüm+60-70 km yol yürüdüm ..1-2 hafta jant yüzünden süremedim 5 kg verdim..diyet vs yapmıyorum hatta daha çok yiyorum...akşamlarıda ekstradan 5-6 km yürüyüş yapmayıda ihmal etmiyorum

12 nisandan bu yana bisiklete biniyorum. 12 nisan da 103 kiloydum. boğazımı tutamadığım için sporu tercih ettim en zevklisi de bisiklet olduğu için bisiklete biniyorum şimdi yani bugün itibariyle 98 kiloyum. 35 günde 5 kilo vermişim. ve inanın eskisine göre daha fazla yiyorum. ama bisikleti çok fazla kullanıyorum. 200 tl lik bisiklet altımdaki ve günlük 30-35 km den aşağı yol yapmıyorum. daha iyi bi bisikletim olsa daha fazla yol yapardım. tek dikkat ettiğim şey akşam 8 den sonra bişey yemiyorum. başka da hiçbirşeye dikkat etmiyorum. istediğinizi yiyin ama çok pedal çevirmek şartıyla :)

@adnan kahveci

Bir yanlışlık olabilirmi? Garmin'e göre ortalama 25-30km hız, 50-100m tırmanma 10-12km lik 30-35 dakikalık bir tur 400cal yakar. 174boy ve 76 kilo ile.

Arkadaşlar öncelikle şunu söyleyeyim. zayıflamak için 3 yol var. 1.'si ya boğazınızdan kısıp günlük kalori açığa çıkartacaksınız ve bu kalori de yağlarınızdan telafi edilecek. ya 2. yol boğazınızdan kısmayıp spor ile günlük kalori açığa çıkartacaksınız. 3. yol ise boğazınızdan kısıp diyet ile daha hızlı kilo vereceksiniz. mehmet çöl iyi bir diyetle o süre zarfında hatta çok diyet yapmanıza da gerek yok rahat 10kg verebilirdiniz :)

Yaklasik 15 - 20 gundur gunde 4-4,5 km tempolu yuruyus yaparak ( bir iki kez 6 km) ve fast food+ekmek olayini tumden keserek 4-4,5 kg verdim.Giydigim bir sortumu yuruyuse baslamadan once baglayamazken simdi cok rahat baglayabiliyorum.

Bu surede ogrendigim net bir nokta var! Mekik veya direk karin bolgesini calistiran hareketlerin sadece o bolgedeki kaslari calistirdigini ve mevcut olani gelistirdigini ama uzerindeki yag bolumunde etkisi olmadigini ogrendim.Bu bolgedeki yaglarin ,bazi arkadaslarinda soylemis oldugu gibi mumkun oldugunca ac karnina ve tum vucut aktif olabilecek kadar hareketli egzersizlerin yapilmasi sonucu yok edilebilecegi noktasinda hemfikir egitmenler var.Efor harcayarak vucut yag yakmasi normal ama bogazimizada soz gecirmek bunun kilit noktasi:))

zaten bölgesel zayıflama denilen bir şey yoktur. yani mekik çekerek göbeklerimizden kurtulamayız. malesef kurutalibilirz diyen doktorlarımız var :( yağ yakmaya başladık mı vücut bütün yağ hücrelerini kullanır. en çok hangi bölgede toplanmışsa oradan daha fazla yakar. mekik şunun için yararlıdır karın bölgesindeki kasları kuvvetlendirir. vücudumuzun ağırlık merkezi göbekğimizde olduğundan etkili bir spor için karın kaslarımızın önemi yadsınamaz. bu nedenle tüm spor branşları karın kaslarına ayrıca önem vermişlerdir.

@Soner SAĞ
Hocam merak ettiklerim işde buydu. (Kilo vermek için) Bisiklete biniyorum günlük 20 km gidiş 20km geliş işe gidiyorum yarısı çıkış yarısı iniş 1,5 saatle başladım gidişi veya gelişi kondisyon yaparak 50 dkya düşürdüm. Sonrada kasmadan tembelce bir sürüşe geçerek 1 saatde yorulmadan gitmeyi tercih etdim kasmadan aynı yolu 1 saat gidiş 1 saat geliş yapdım derken önceden varış noktasında bitmiş olurdum şimdi akşama kadar yoğunda olsam yetmiyor birde öğlen aralarıda 1,5 saat gezi yapıyorum toplam günde 3 yada 3,5 saat yapıyorum ve hiç yorulmuyorum ama kasmıyorum yormadan sürüşe alışdığım için sanıyordum ki heralde yanılmışım Bu süre içerisinde ilk ay 8 kilo vererek 92 kilodan 84 kiloya indim ama son 1 aydır bu kadar çokda binsem 1 gr inmiyorum hep 84de kaldım sebebini merak ediyordumki. Neden ilk ay 8 kilo verip bu ay hiç kilo veremeyişim cevabına kadar hepsi yazınızda gizliymiş. Yani yağ yaksamda kas yapıyorum o daha ağır olduğu için tartıda bilemiyorum. yağ su kemik ayrı ölçen tartılarda gözükür diyorsunuz. Şimdi ben sürüş şeklimi değiştirip zorlayarak ve kasarak asıla asıla kanter mi sürüyüm yoksa böyle normal hiç kasmadan yormadan devammı edeyim. Yüksek kadansdada kasmı yapıyorum göbek yağlarım sanki erimiyor aslında eriyor veya eriyecekmi tekrar bi sizin ağzınızdan duyarak bi kere daha doğru yolda mı gidip böyle devam edip etmemem gerekdiğini ve tüyoları sizden duymak isterim

ben 2 gündür sadece yeşil biber, domates, salatalık ve elma, erik, havuç gibi meyveler yiyerek 55 kilodan 53 e düştüm :D

yani önemli olan yemek bence ağır çalışmaya gerek bile yok.

@emrah9700

Merhaba Emrah, Daha ağır şekilde çalışmak kasları daha çok çalıştıracağından kaslarda daha çok yıkım olur ve antremandan sonra alacağınız protein sayesinde kasların yenilenmesi (gelişmede diyebiliriz) olur. Fakat bisiklete binerken büyük ölçü de bacak kaslarımız çalışır. Fakat vücüt da en çok kas bacak da olmasına rağmen, hergün bacak çalışılmaz bu kas yıkıma neden olur. Belli bir noktadan sonra kas gelişimi yapamazsınız. Göbek yağlarını eritmek için Soner Beyinde dediği gibi kalp atış seviyelerini yükselten hareketler (kardiyo) yapmanız gerekir. Fakat hergün kardiyoyu uzun süre de bisiklete binerek yaparsanız bacak kaslarınız da yıkım olur. Yeme içmeye dikkat edip düzgün programlanmış bir antremanla göbek yağlarınızı eritebilirsiniz. Fakat unutmamak gerekir ki, bu işin %50 beslenme %30 spor %20 si de düzenli hayattan geçer.

• Beğen
Tepkiler: Gürhan Ünal
Geri