Jordanred Bisiklet Forması, Bisiklet Taytı ve Bisiklet Giyimine Dair Her Şey

Bisikletçi beslenmesi nasıl olmalı?

Dr Fuhrman diğer her konuda iyi ama refeeding hastalığını, yani uzamış açlığı, sebzelerle çözemezsiniz.
Not: son yirmi yılda mcdougall dinleyen bir izleyici.

Bu tabloların hepsi laf salatası. Daha önceden Robert Lustig'den alıntı yapmıştım, o da biyokimyager John Yudkin'den alıntı yapmıştı. Ergo-log'dan okuduklarımla uyuşuyor, insan karaciğeri %30 fruktoz:glukoz dengesinin üzerinde atp stoklarını eritiyor, anlık enerji üretemez oluyor. Krebs döngüsünden anlıyorsanız, fruktoz yakmak için 1 atp gerekiyor. Karaciğer hücresi de akordeon değil, bir anda stoklarını arttıramıyor. İnsan bedeninde protein sentezi 20 saat civarında sürüyor diye hatırımda kalmış. Buna nazaran fruktoz anında karaciğere hücum ediyor - katı gıdalar midede 90 dakikada sindirilirken sıvı gıdalar sadece 20 dakikada sindirildiği için böyle...
Özetle: şekerli gıdalarınıza nişasta katın, en kolayı maltodekstrin, yoksa karaciğerinizi yağlandırırsınız. Elit atletler için 3:10 nişasta ile şekerli gıdalarınızı seyreltin, %10'luk normal insan ölçüsüyse 1:10. Yani her 100 karbonhidrat kalorisi için, atletler sadece 30 kaloriyi rafine şekerden alabilirler, siz 10. Durum çok ciddi, hemen o kolayı yere bırakın bence...
Mahsuru yoksa meslek nedir sizin ? Bisiklet performansı üzerine geçminiz nedir ? Bu konularda bayağı yazıyorsunuz merak ettim doğrusu :)

Scudo
Bir kere 60km ye yakın bir yol gittim .hava sıcaktı. Bu süre zarfında sadece dondurma yemiştim. Kaybolan enerjiyi geri kazanacağımı düşünerek tabii. Ama işe yaramadı. Son 5 km yorulduğumu ve susadığımı farkettim. Su içmek için durduğumda bayılıyorum gibi oldum, gözüm falan karardı. Hemen olduğum yere oturup bolca su istedim. Kafamdan falan boşalttım... o derece. muhtemelen enerji, tuz kısaca herşey vücutta tükenmiş bence. Bence sürüşten önceki gün Kırmızı ve beyaz et öğünlerde mutlaka tüketmeli. Tarlalarda çalışan insanlar kırmızı et yemezse yapılan iş neredeyse 1 misli azalıyor. Karbonhidrat mutlaka tüketmeli. Eskiden gladyatorlere arpa yiyiciler diyorlarmış. Beslenmesini çözmeye çalışıyorlar halen. Sanırım döğüşlerde kisa sürede bolca enerjiyi hızlıca yakabilmek için. Başka bir kaynakta yarışçıların 1 gece önceden tencere tencere makarna yediğini okumuştum. Ne derece doğru bilemiyorum. Kirmizi ve beyaz etler direnç ve çabuk tüketilmeyen enerji sağlarken karbonhidrat patlayıcı enerji sağlıyor. Yani tıbben bu şekil olması lazım. Çok fazla jel kola enerji içeceği vb. Sentetik diyebileceğimiz gıdaların karaciğerimizi inanılmaz zorladığı, pankreasımızı bitirdiğini hatırlatıp ( naim :(() sağlıklı kazasız sürüşler dilerim. Ayrıca bizim tüketmediğimiz domuz eti ve yağının farklı miktarlarda enerji ve direnç saglicagini düşünüyorum. Vurulan domuz bile çok direncli dir ve ölmeyi red eder. Eskiler insan yaralarında bile kullanmışlar domuz yağını. Yani besleme önemlidir. Sıcak bir havada çok formda ve genç olmanız durumu değiştirmez. Tempolu sürüşlerde 1 2 saat içinde yavas tempo sürüşlerde 40km gibi su hariç tuz wnerji ve protein takviyesi bence vücudun ihtiyacıdır
Eskiden demeyelim, hala kullanan çok kişi var domuz yağını yara için. Türkiye'de Trakya bölgesi veya balkan göçmenlerinin olduğu yerlerde oldukça yaygındır. ;)

Mahsuru yoksa meslek nedir sizin ? Bisiklet performansı üzerine geçminiz nedir ? Bu konularda bayağı yazıyorsunuz merak ettim doğrusu :)
:)
Arada bu konularda konustugum sporcular oluyor. Ilk verdigim tavsiye internetteki turkce icerikten uzak durmalari. Istisnalar var tabii. Irfan hoca mesela. Kendisi burada yazmasa ben de 1-2 mesajla gecen uzun yillardan sonra biraz daha aktif olmazdim.
Neyse. Beslenme ve performans aslinda cok basit birkac prensibe dayanir. Bunlarin temeli de milyar yillik evrim surecine. Ne nasil oluyor, niye oluyor, ne yaparsak ne sonuc alirizin cevabi bu basit prensipler.
Ne zaman boyle karma karisik yazilar, aciklamalar, iddialar gorseniz arkaniza bakmadan kacin.
Yazanin kim oldugu ne is yaptigi onemli degil. Cunku bir konunun gercek uzmani bu basit prensipleri 1-2 cumleyle onunuze ativerir.

Arada bu konularda konustugum sporcular oluyor. Ilk verdigim tavsiye internetteki turkce icerikten uzak durmalari. Istisnalar var tabii. Irfan hoca mesela. Kendisi burada yazmasa ben de 1-2 mesajla gecen uzun yillardan sonra biraz daha aktif olmazdim.
Neyse. Beslenme ve performans aslinda cok basit birkac prensibe dayanir. Bunlarin temeli de milyar yillik evrim surecine. Ne nasil oluyor, niye oluyor, ne yaparsak ne sonuc alirizin cevabi bu basit prensipler.
Ne zaman boyle karma karisik yazilar, aciklamalar, iddialar gorseniz arkaniza bakmadan kacin.
Yazanin kim oldugu ne is yaptigi onemli degil. Cunku bir konunun gercek uzmani bu basit prensipleri 1-2 cumleyle onunuze ativerir.
Olduğundan fazla basitleştirip hatalı sonuçlar üreten yargılar gördüğüm için yazdım. Zaten bakarsanız kendi mesajımı da düzeltiyorum. İnsanın bilgi düzeyi zamanla gelişiyor.

Ondan sormuştum zaten, arkadaş sanırım İrfan hocayı tanımıyor, kopyala yapıştır yapanlardan sandı herhalde de, irfan hocanın yazdığı tabloya salata diyor. Merak ettim Prof. Dr olan ömrünü bu spora adamış bir kişinin verdiği bilgilere salata diyen kişinin acaba geçmişi ne bu alanda.

O görselleri uzun yıllardır o alanda çalışan (link) isimli araştırmacının paylaşımından aldım, zaten o tablolarda ismi geçiyor, o yüzden ayrıca kaynak yazmadım. Alanda çalışmamış uzman görüşlerinin, hayvan deneylerinin, anekdotların veya cherry picking tarzı makalelerin kanıt hiyerarşisinde yeri belli, onları otomatik filtreliyorum, gözüm görmüyor :)

Uzun yıllardır her seviyeden sporcularla çalıştım, halen de devam ediyorum. Bu işin reçetesi yok, klasik örneğim kaşar ekmek ile 250 km giden adam var, kahvesine tereyağı koyup aynı yolu giden de. Program yazdığım sporculardan her gün yeni şeyler öğreniyorum, beslenme işi dipsiz kuyu. Kişisel varyasyonları kalıba sokmak mümkün değil, neden sonuç ilişkisi bile şüphe götürüyor yerine göre ;)

Ondan sormuştum zaten, arkadaş sanırım İrfan hocayı tanımıyor, kopyala yapıştır yapanlardan sandı herhalde de, irfan hocanın yazdığı tabloya salata diyor. Merak ettim Prof. Dr olan ömrünü bu spora adamış bir kişinin verdiği bilgilere salata diyen kişinin acaba geçmişi ne bu alanda.
Zaten İrfan Hoca'ya demedim. Bu şekilde 'Sugar' başlığı altında, Türkçe "rafine şeker" olarak bildiğimiz makrobesin grubunun fructose ile bir arada değerlendirilmesine karşı çıktığım için tablo yanlış dedim. Basit şekerlerin biyokimyası aynı değil; aynı diyenler çıkar çatışmalı çalışma. İstiyorsanız da 19:30'da kanıtı, başlıkla dipnotu kıyaslayın.
(link)

Şu sözü gerçekten çok severim

IMG_8378.jpeg

Topluma yönelik konuşmadığımızdan yanlış anlaşılmalar için çekince taşınmayarak açık fikirle hepimiz konuşuyoruz ne de olsa. Bilimde kesinlik olmasa da belirsizlik bilimin ruhuna aykırı. Hele kimyaya biyokimyaya tamamen aykırı. Fruktoz elbette kararında alınabilir ama bu karar ne, bunu tartışmanın sonuna yetişmiş kimseler gözden kaçırabilir. Tehlike ve karşımızdaki tehdit budur. Spor sonrası içeceğiniz bir kola size zarar vermeyebilir; çünkü karaciğer şeker stoklarınız tükenmiştir, karaciğeriniz sizin yerinize anlık enerji stoklarınızı doldurmakta bunu kullanabilir. Bunun farkını hissedebilirsiniz: kendinizi zinde hissedersiniz. Tam tersine tokken diğer onca şeker kaynağı varken gider kola içerseniz tok karna baklava yemiş gibi olursunuz.
Spor sağlığından söz ediyorsak konuyu örneklerle zenginleştirelim istiyorum, genelgeçer yargılarla Amerikan toplumu gibi endüstrinin oyuna getirilip sağlığından olanlarla bir olmayalım.
Tabii, örneğimizi biz seçebiliriz. Herkesin kendisi için doğruyu seçebilmesi için kamuoyu duyurusu yapmak gerektiğine inandığımdan sizinle paylaşıyorum, umarım yanlış anlaşılmam. Bizim Türkçemiz'de dost acı söyler.

0-100km arasında olan kısa turlar için acemi arkadaşlara kendi beslenmemi önerebilirim.

Tura başlamadan önce basit bir kahvaltı yapıyoruz, yulaf ezmesi yemek iyi olabilir ama ne yediğinizin çokta bir önemi yok. Karnınızı doyuracak kadar ama vücudunuzu yormayacak bir kahvaltı yaparak başlayın.

Sürüş sırasında ise çiğ karışık kuruyemiş yemeyi tercih ediyorum, çiğ olmak zorunda değil ama bir denemenizi öneririm. Sürüşün kısalığından dolayı kaybettiğiniz mineralleri yenileme konusunu çok kafaya takmanıza gerek yok ama sıkıntı çekerseniz en azından bir marketten powerade alabilirsiniz.

Sürüş sırasındaki karışık kuruyemiş yemek, hem enerji sağlıyor hem de açlığı bastırma konusunda oldukça iyi. Enerji seviyem genellikle yüksek oluyor ve düşmüyor fakat gerçek bir beslenme sayamayız bunu. Eve vardığımda bunu telafi etmek için tavuk göğüsü gibi protein açısından zengin şeyler yiyorum.

Kaybettiğiniz karbonhidratları ve mineralleri de yerine koymayı ihmal etmeyin bu konularda özel olarak yediğim bir şey yok elime ne geçerse yiyorum :D

Son düzenleme:
adam resmen yarım kilo şekerli su yaptım diyo ya 😂😂

adam resmen yarım kilo şekerli su yaptım diyo ya 😂😂
Ucuz olmasının bir bedeli var. 300mg kafein 6 ekspresso eder. 500gram şekerde ise 250gram fruktoz var.
Bu adam ne diyorsa 1:4 maltodekstrin ile seyreltin. Her 2 kesme şekere(4.18 gram) bir ölçek 10mL(14.2 gram) maltodekstrin karıştırdığınızda 1:4'e çok yakın oluyor(%22.78). Fazlası karaciğer yağlanmasına neden olur. Karaciğer yağ yakarken şeker depolayamıyor, fruktoz bir tek trigliserite dönüştürülebiliyor. Yağlı beslenmenin performansı düşürdüğü malum, nedeni de bu. Karaciğer hızlı enerjiye ulaşamıyor.

Geri