Bisiklette doğru vites nasıl değiştirilir?

musaataseven

Çankırı-Ankara
Tepki
269
İsim
Musa Ataseven
Bisiklet
Carraro
@KüFürbaz Haydo
Ön üçteyken zaten 2'ye indirmemelisin zaten vitesi. Kırarsın böyle kullanırsan.

Doru kullanım budur.

1-123
2-345
3-678 gibi.

Scudo

Haydar1912

Aktif Üye
Tepki
62
İsim
haydar
Bisiklet
Merida
@Musa_06-18 abi ben bi problem varmı yokmu diye öyle vites degiştiriyordum ön 3 teyken arkayı 6 7 8 e aldıgımda zincirden ses geliyo ayna kolu ters yöne çevirdigimde vites 24 deyken kendini 23 e atıyor ben anlamadım bişey aldığım yere götürüp baktırsammı

musaataseven

Çankırı-Ankara
Tepki
269
İsim
Musa Ataseven
Bisiklet
Carraro
@KüFürbaz Haydo
Ön 3 teyken arka en küçük çarkta olmadığı sürece ses gelir. Ses sadece zincir tam düz olduğunda tam anlamıyla kesilir. Göstermek konusunda birşey diyemem, sen bilirsin. Yeni aldıysan kontrol ettirebilirsin.

Haydar1912

Aktif Üye
Tepki
62
İsim
haydar
Bisiklet
Merida
@Musa_06-18 dün akşam 8 de aldım abi 20 dk sürdüm sadece bide evde elle pedal ı çevirerek önden vites attırarak denemiştim zincirde de çok hafif boşluk oluyo

firestone

Forum Bağımlısı
Tepki
2.151
İsim
Hüseyin
Başlangıç
2016—17
Bisiklet
Giant
Bisiklet türü
Şehir - Tur
@Musa_06-18

Benimki 3x7, ön en büyük dişlideyken arkayı çok rahat 5-6-7 sessiz kullanıyorum, ses varsa ayarlarda sorun vardır.

Tepki
20
İsim
veli
Bisiklet
Diğer
@KüFürbaz Haydo bisikleti satan yer vites ayarı yaptık demiş fakat belli ki yapmamış aldığını yere tekrar goturursen bence ayarını yaparlar tabi bisikletten anliyorlarsa :)

küpçü

Daimi Üye
Tepki
2.523
Bisiklet
Cube
2x11 li viteslerde nasıl kullanmalıyız?

küpçü

Daimi Üye
Tepki
2.523
Bisiklet
Cube
@EmirhanShn Satıcı bana son iki dişliyi kullanma demisti, onun dediğini yaparsam ruble zarar görür mü?

B

BF Okuru

Misafir
@küpçü Satıcının saçma bir şey söylediğini düşünüyorum. Madem son iki dişli kullanılmayacak mühendisler süs diye mi tasarlamış son iki dişliyi. Onun dediğini yaparsanız ruble zarar görmez, çapraz vites yapmadığınız sürece ama 2'li sistemde son dişliler düz yolda bile yetmeyebiliyor bazen. Kullanmanızı öneririm.

küpçü

Daimi Üye
Tepki
2.523
Bisiklet
Cube
@EmirhanShn Kusura bakma ben anlatamadım. onun demek istediği ön 1. yaprakta iken 10. ve 11. ruble dişlisini kullanma, ön 2. yaprakta iken 1. ve 2. rubleyi kullanma demişti. Yani
Ön kucuk dislideyken
1,2,3,4,5,6,7,8,9
Ön buyuk dislideyken
3,4,5,6,7,8,9,10,11
Kombinasyonu kullanabilirsin diyor.

Haydar1912

Aktif Üye
Tepki
62
İsim
haydar
Bisiklet
Merida
@velicoskun01 malesef hocam anlamayan bi adama denk geldim sanırım 4 tane adam var sanırım dün de aynı adam yapmış ayarı yine aynı ayna koldan 3 den 2 ye alınca bazen geç düşüyor 18 vites e kadar problem yaşamıyorum 21 ve 24 de titreşimli ses geliyor bariz belli elle çevirince de titreşimi hissedebiliyosun ama o adam nasıl anlamıyor bende bunu anlamıyorum bide adam aldı bisikleti 5 10 dk sürdü geldi hallettim dedi 1 ay sonra ücretsiz bakımı var dedi işte kesin götürmem lazımmış yoksa garanti dışımı ne kalıyormuş işte ozaman götürcem bide şimdilik 18 vitese kadar kullanıcam 18 dahil problem yaşamıyorum.. vites kullanım şeklimi de şöyle yapıyorum aynakol 1, arka dişliler 1 2 3 4, aynakol 2, 4 5 6, aynakol 3, 5 6 bu skılde hıç problem yok 7 ve 8 e aldıgımda sıkıntı çıkıyor.

@EmirhanShn hocam diğer forumda '' şu işaret'i yapmadığım için 1 gün ceza vermişler o yüzden cevap yazamadım sana.

B

BF Okuru

Misafir
@küpçü O zaman doğru söylemiş :). Yinede benim verdiğim kombinasyonun uzun ömürlülük açısından daha iyi olacağını düşünüyorum.

Haydar1912

Aktif Üye
Tepki
62
İsim
haydar
Bisiklet
Merida
@EmirhanShn ben ne yapayım hocam :D 18 le idare mi edeyim yoksa yine götüreyimmi götürsemde bişey değişeceğini sanmıyom adam krize soktu beni

B

BF Okuru

Misafir
@KüFürbaz Haydo Hocam bence bu bakım işlerini öğrenip bakımları kendin yapman lazım. Bisikletçiler ince ayar için uğraşmıyor bile. Youtube üzerinde videolardan bakarak yapabilirsin. Bu kanalları öneririm.
(link)
(link)

Haydar1912

Aktif Üye
Tepki
62
İsim
haydar
Bisiklet
Merida
@EmirhanShn valla videoları izliyomda pek bişey anlamadım + alet yok hiç alyan set i almam lazım yakın zamanda mecbur öğrenicez artık bi şekilde vites i 21 ile 24 e aldıgımda videodaki gibi tel gevşetme veya sıkma işlemi yapcam bakalım daha çok bozarsam sıkıntı büyük :D

Haydar1912

Aktif Üye
Tepki
62
İsim
haydar
Bisiklet
Merida
@EmirhanShn ayarları yaptım fakat değişen bişey olmadı ince ayar yapılması gerekiyor sanırım bi bisikletçinin yapması gerek diye düşünüyorum aylık bakıma götürdügümde artık yapacağımı biliyorum ben onlara

fatihsnck

Üye
Tepki
1
İsim
Fatih Sancak
Bisiklet
Mosso
Bende bu şekilde kullanıyorum;
1-1 1-2 1-3
2-3 2-4 2-5
3-5 3-6 3-7

Geçişlerde gayet rahat oluyor.

atakan26

Üye
Tepki
7
İsim
Atakan D.
Bisiklet
Merida
2x11 sette ön vites kolu 4 kere atıyor anladığım kadarıyla hiç atmamışken arka ruble 1den 6ya kadar 2. atışta aktarıcı biraz sağa kayıyor ve 11e kadar atmaya izin veriyor bir kere daha atınca ön ruble büyük dişliye geçiyor sanırım 3. atış ön 2deyken arkanın düşük viteslerde gezinebilmesi için 4. atışımda birdaha sağa kayıyor ve yüksek viteslerde sürtme olmuyor. Doğru şekilde mi kullanıyorum bilen varsa cevap bekliyorum.