Jordanred Bisiklet Forması, Bisiklet Taytı ve Bisiklet Giyimine Dair Her Şey

Bisikletten düşüş anılarınız

Kaza yapan herkese geçmiş olsun diyorum ben de, ciddi bir trafik kazam olmadı allaha şükür şimdiye kadar, ben genelde spd takılı iken yanlamasına düşüyorum. :D

Scudo
bisiklete binipte ben düşmedim diyen yalan söyler :D 16 senedir bisiklete biniyorum kendimi bildim bileli desem yeridir. Gerek yarışlarda olsun gerek antremanda veya herangi bi faaliyette. o kadar çok düştümki sayısını hatırlamıyorum :D ama bi gerçek varki hertarafımda bisikletten muhakkak bi iz var :D artık arkadaşalarım ve ailem de olagan karşılıyorlar -aaa bak bugun düşmemişsin hayret gibilerinden

• Beğen
Tepkiler: Özcanak
2000 yılı yazıydı yaş 14. akşam 9,00 gbiydi saat.
aşaıdan hılanıp bizim sokağa tırmanacaktım hızlandım da.
oda ne maç yapmışlar kale taşı yolun ortasında hatta tam önümde son anda farkettim maşa zaten içe göcüktü en ufak tepkide taklaya hazırdı yani
görmemle taşa çarpmam o kadar kısa sürede olduki hiç bi şey yapamadım
süpermen gibi uçuşa geçtim
dirseklerim iniş takımı olarak yere sürtünmeli bi iniş yaptım pek bi şeyim yoktu.
odane
bisiklette saniye farkıyla uçmaya özenmiş peşimden geliyomuş
kadro ustdemiri kafama bu etkiyle burnum yere çarptı.
hemen kalktım toparlandımda burun kanı durmuyo
polkliniğe götürdüler hemen
kafaya 3 dikiş buruna tampon yaralara pansuman döndük eve.

şişlikler inince baktım burnumun şftı sola kaymış hafiften.
yakın çevrem bile bazen farkediyo o kadar kötü değil allahtan.

suç tespiti yapalım...
1-o taş orda ne arıyo
2- niye daha dikkatli olmadın
3-yamuk maşalı bisiklete niye biniyosun
4-kafanda kaskın niye yok

her şeyden önemlisi kask olsa kafada açılmazdı belkiburunda kaymazdı.
başıma bi darbe almıştım daha kötü şeylerde olabilirdi.
kaskı ihmal ediyoz ama kask kültürümüz de yok ki. bu sadece bireysel suçumuz değil

belgrat ormanında hızlıca yokuş aşağı iniyodum odane ilerine büyük bi çukur var ve ben arka frenlere asıldım ama yerler çakıllı olunca tekerler kaydı bende ön frene bastım ama bisiklet beni üstünden attı ve sağ kolum iki yerinden kırıldı. kaskımında bazı yerleri çatladı ama 2 kırık ve bi kaç sıyrıkla kurtardığıma şükrediyorum

• Beğen
Tepkiler: ogulcan22
Belgrad ormaninda 1.5metreden yuksek bir yerden dengesiz bir sekilde atlayip sirt ustu yere dusup kaskimi kirdim.. Kaskim kirildi ama bana hicbir zarar gelmedi..

Sicaktan bunaldigim icin kask takamiyorum diye bahane uretenleri anlayamiyorum simdi :rolleyes:

iş-ev amaçlı asfaltta binerken, kask aklımda yoktu..geçenlerde dik bi arazide aşağıya sürüyorum, çimler öyle uzun ki görmediğim çukurlara takılıp, pata küte ama sağ salim indim aşağı...o an kafama! dank etti...hemen kask aldım...

sıcak mevzuu herkesi rahatsız ediyo ama bi bandana kullanınca, hem teri emip görüşü rahatlatıyo ve hemde tampon etkisiyle hava girişine yardımcı oluyo....

@EMREEDE
ya emre şurda etkileyici bir başlık atalım dikkat çeksin dedik :D
bi bırakmadın ha. :D

tamam tamam sen hijyenik düşüşlerini yaz ama sadece sana has :D :D

evden çıktım, arkadaşımda unuttuğum kaskımı almaya gidiyorum. düz yolda tam hızlandım ki yolda yürüyen bayan birden önüme geçti. kaldırımla bayan arasında sıkıştım ve kafa-omuz ikilisiyle bayana çarptım. bisikletten uçtum, bisiklet de peşimden uçtu. omzum çıktı. vücudumun sol tarafında hala izlerini taşıyorum. bayanın da kaşı yarıldı (sağlam kafa atmışım:))
düşünüyorum şimdi acaba o gün kafamda kask olsaydı bayana ne olurdu...

Ortaokula gittiğim zamanlar, bir yaz tatilinde 2 kaza geçirmiştim. Seneyi tam olarak hatırlayamıyorum.

İlk geçirdiğim kazada aramda mesafe olan bir kız çocuğuna, çok dikkat etmeme rağmen çarpmıştım. Ben ne yöne gitsem kızda o yöne gitti ve kaçınılmaz son gerçekleşti :) Kız çocuğu şaşılacak şekilde ayağa kaltı ve hiçbirşey olmamış gibi annesinin yanına gitti, bende azar yedi tabii :D Çarpışmanın etkisi ile çenemi yere sürttüğümden, çenemin altı soyuldu. Halen o bölgede sakal çıkmıyor :D

O yaz geçirdiğim ikinci kazanın sebebi bir ekmek arabasıydı. Şu aralar o arabalar rastlamıyorum ama bilen bilir. Fırınların ekmek arabasını kullananlar sanki formula da suruyor. O nasıl bir hızdır, nasıl viraja girmektir :eek: Tam sokağın sonuna yaklaşmışken ezilme tehlikesi atllatım ve kendimi kaldırımda yatarken buldum. Sol kolum kaldırımın köşesi ile vücudum arasında kalmıştı ve kırılmıştı. Tabi ben kırıldığını kazadan 1 ay sonra öğrendim ve yanlış kaynadığından dolayı tekrar kırdılar :D 1 ayda alçıda beklemiştim.

:) geçmiş olsun.küçükken, sokakta yarışıyorduk, abimin bmx i vardı, ne bisikletti ama, yeni çıkmıştı...sokağın sonunda çakıllara girince kaydım ve yan düştüm, arkadan gelense, beni sallamadan(günahını da almayayım ama abisi sonradan, kontra denen bişey var niye fren yapmıyosun diye azarlamıştı onu)üstümden geçti...tabi soluğu doktorda aldık, kafaya kompas denen ufak bi demir dikiş attılar..bişey kalmadı gerçi ama allah büyüklerinden korusun hepimizi...

En pis 1. :D : Polonezköy yarışında dik inişte fazla hızlanınca bump sonrası kontrolü kaybediyorum ve yan yana iki dar ağacın arasına giriyorum :D, aslında düşüş değil asılı kalmak :D. Sonuç: Klaça kemiğinde çatlak, kas yırtığı darbe gelen yerde aşırı ödem iç kanama, sırtta ve belde vuruk, morluk. 1,5 rapor min 2.5 ay bisikletsiz yaşam :(

En pis 2. : Şileye giderken otoyolda sinyal vermeden son anda sapağa giren araba normal istikamete dönmeye çalışan bana çarpıyor yandan. Asfalt ski yapıyorum dizlerin üzerinde. Sonuç sağ dizi 2 ay kullanamama. bilimum asfalt yanığıda cabası. Hayır düşen suluğun üzerinden araba geçti ona yanıyorum :D

bu sene 4 ay önce, sabancı üniversitesinde bisiklet sürüyordum. giden olursa bilir, orda bi yokuş var dik ve dümdüz, arabaların hız yapmaması için kasis koymuşlar 50 metrede bir. Bende bisikleti alalı daha 1 ay fln olmuş gaz gaz sürüyorum. rüzgarı da arkama almakla kaptırdım yokuştan. ilk kasis geldi hop üstünden bunny hop, hızım arttı, ikinci kasis hop üstünden bunny hop, yine hızlandım, 3 kasis de aynen atladım, son kasise geldiğim de 40 km hıza çıkmıştım ve dedimki bunun üstünden atlamiyim, kenarında kaldırım ile kasis arasında bi yarım metre boşluk var ordan geçim.

ve kırdım gidonu o yöne, ancak biraz fazla kırmış olacağım ki kaldırıma çarptım ve o şiddetle bisikletle beraber yükseldik. sonra o düştü yere, ben devam ettim havada. tabi bunlar 5-6 saniye fln sürdü. betona doğru inişe geçtiğimde kafamda kask olmadığı(ertesi gün gidip kask alacaktım) için yüzümü korumak babında ellerimi öne koydum ister istemez ve betonda denizde seken bir taş misali sekip çime düştüm. kalktığımda sağ kolumda bir ağrı vardı. elimle yokladım şöyle bir, baktım omzumdan kolum çıkmış. Neyse o gün taktılar fln.

hikayeden çıkarılması gereken dersler;
1- kasksız bisiklete binilmez
2- trafik kurallarına uyalım zira o yokuşta sürekli 30 km tabelaları vardı benim hızım 40 küsür idi.
3- sonraki 1.5 ay bisiklet sürememek insana baya acı veriyor, o yüzden herkes kendine dikkat etsin.

son olarak da bu da yerine takılmış omzumun MR ı

dikkat ederseniz kol kemiğini kavrayan eklem kemiğinin alt kısmı yok, düşünce kırılmış gitmiş. o yüzden tekrar çıkma riski var ve artık düşmemem gerekiyor :)

arkadaşlar çok cok çeçmiş olsun normal dikkatimizden daha fazlasını sarf etmemiz gerekiyo.

Geçen sene mayıs ayıydı. Antrenman için sabah 6' da yola çıkmıştım. Yokuş aşağı inerken doğal olarak hızlandım. Yokuşun tam bittiği noktada zemin ıslatılmıştı ve bu zemin üzerinde beyaz ve kalın yol çizgileri vardı. Bu hızlanmış olan ben için kötü bir sürprizdi.

Islak zeminden geçmeyeyim diye gidonu sola çevirdim. O anda da karşıma bir minibüs çıktı. Gidonu tekrar kırıp mecbur yaklaşık 30-35 km hızla ıslak zemine girdim. Birdenbire her şey allak bullak oldu. Dengemi kaybedip şiddetle asfaltla çarpıştım. Zemin üstünde hem de kaygan yol çizgilerinde boylu boyunca kaydım. Bisiklet bir tarafa ben bir tarafa birkaç metre sürüklenmiştik.
Ayağa kalkana kadar akla karayı seçtim. Zaten yara olan sol dizim üstüne düşmüştüm; dolayısıyla dizimin yarası tekrar açılmış daha da kötü bir hale gelmişti. Bayılmamak için kendime telkin yapmasam eve geri gidemeyecektim. Çünkü yetmezmiş gibi bir de kan tutuyordu.
Asfalta çok şiddetli çarptığım için sol bacağın alt tarafı boydan boya simsiyah oldu. Biriken kanı dağıtabilmek için bir hafta masaj yaptım, sargıyla gezdim. Hala dizimin küçük bir bölümünü hissetmiyorum.

İşin komik tarafı ben bu kadar zarar görmeme rağmen bisiklette çizik bile yoktu. :)

Bundan çıkarılan ders: Islak zeminden geçerken çok yavaş olun.

ben akrobasiyle uğraşıyorum,2 gün önce,perşembe akşamı yaklaşık 80cm'den rockwalk yaparak(bir trial hareketi)atlayacaktım.normal de 30-40cmden yapabiliyodum ama hiç bu kadar yükseketen denememiştim.
atlayacağım yerin kenarına yaklaştım,kısa bi konsantirenin ardından bisikletin arkasını savurdum,sonrasında önü çekmem gerekiyodu ama nedense o an çekemedim,sırtüstü aşağı düştüm sonrasında kafamı yere vurdum(kafamda kask yoktu) ve bayıldım,4-5 dakika yerde yattım heralde.sonra birileri yardım etti galiba tam hatırlamıyorum,kendimi geldiğimde düştüğüm yerin yakınında oturuyodum,bisikletim de hemen yanımdaydı.

yavaş yavaş eve gittim,kimseye bişey demeden direk yattım,gece 1 e doğru kafamın ağrısı iyice artınca ve mide bulanmaları başlyınca aileme söyledim.hemen acil e gittik,serumlar falan,kafa travması geçirmişim,kafa tomografim çekildi ve Allah'tan bişey çıkmadı.
bi süre bisiklete binmeme izin vermiyolar,babam bu siteye girmeme bile izin vermiyo:D

arkadaslar hepınıze gecmıs olsun dıleklerımı sunayım
ilk pis kazam:) 29kasım2006da dershaneden cıkmıs eve gıdıyordum 40 küsür km ile(saatte yazan hatırlamıyorum o an ) onume anıden adamın tekı fırladı ve ben ona carptım. agagımda spd oldugu ıcın(spd yi kötülemıyorum) bısıkletle beraber ucusa gecmısım.sora tabı gozlerı hastahanede actım hemsıreler oramı buramı mıncıklıolar(pansuman) :D 1 hafta kadar hastahanede yattım,1 haftada evde ıstırahat ettım.sonuc 2 kırık elmacık kemıgı,kırık burun,2-3 mm kaymıs üst çene,halen oynayan 2 on diş :) tabı bunlar kask olmadıgı ıcın basıma geldı. kasksız markete bıle gıtmeyın.

sonrakı kazam ıse bıraz komık oldu:D elman kankamla samanlı tepelerınde yangın yolundan ınerken patıkanın sonunda ufak bı cukur ve buyuk bı tas olması sonucu elmana carpmamak ıcın mecbur taşlara dogru yoneldım ama once elmana çekil dıye bagırdım bısı olmasın cocuga :D neyse sora o 2-3 sanıyelık sure ıcınde ben burdan zıplar yumusak bı düsüs yaparım dedım ama nerdeee :D bodoslama daldım taşa sonra ben 2.80 yerde yuzukoyun ne kadar kan akcak dıye beklıom :D baktım bısı akmıo saglamım dedım kalktım. elmanda zavallım korkmus bayıldımı naptı dıe:D orda dandık olan emektar maşamı yamulttum bıde kaskımı kırdım.bıraz burnum sürtmus yere ız kaldı cok az dıkkatlı bakınca bellı oluo.bide bu dusmelerım sonucu burnum yamulmus yenı yenı farkedıom :D
gelelım sadede kask hayat kurtarır

Yıl 1998-2000'li yıllar olsa gerek. Düz yolda cadde üzerinde gidiyorum. Yağmurların giderlerini (ızgara) kaldırıma paralel döşeyen akıllı arkadaşlara selam gönderiyorum burdan :D Ön teker löp diye ızgaranın arasına girdi. Bisikletin arkası havalanıp beni üstünden atmak istedi. Bende ön teker çukura girince direksiyon alçalmıştı üzerinden atladım. Çok şükür düşmedim bile (madem düşmedin niye anlatıyon :D ) ama bu tarz ızgaralara dikkat edin
Bir kere de bakkala giderken iki elimin altına şişeleri almışım bakkalın kapısına inen yokuştan indim freni sıkamadım kapıya çarpmıyım diye sola kırdım çimlerin üstüne güzel bir uçuş

Hepinize geçmiş olsun arkadaşlar.
Ben en kötü (tek) kazamı İTÜ'de yaptım. Olay şöyle gelişti: Bilen bilir, İTÜ'de bir gölet vardır. Etrafındaki patikalar mtb gezileri için güzeldir. Sene 2001, mevsim yaz. O zamanlar iş yerimiz de İTÜ içinde, bisikletleri alıp gezintiye çıktık. Kask dizlik falan hak getire. 3 kişi geziniyoruz. Bir ara oldukça dik bir patikayı tırmanırken öndeki arkadaşın durduğunu gördüm, geçecek yerim yoktu. Oysa niyetim tek seferde orayı tırmanabilmekti, bu yüzden geri dönüp bir daha zorlayayım dedim. Bir anda bisiklet öyle bir hızlandı ki, ne yapacağımı şaşırdım. Fren yapıp yapmamak arasında kararsız kaldım, fren yapınca da düşebilirmişim geldi o anda.
Neyse bu kararsızlık uzun sürmedi. Bir önceki gece yağmur yağmıştı ve toprak zeminde yer yer 30-40 cm lik yarıklar açmıştı. İşte o yarıklardan birisi benim tekerleğe cuk oturuyormuş :) Tabi tekerlek kitlendi ve ben havada uçmaya başladım. Dizlerimin ve dirseklerimin üzerine düştüm, ama o sırada tek düşündüğüm şey kafamı korumaktı, çünkü bisikletin arkamdan geldiğini farketmiştim. Neyse bisiklet bana çarpmadı, taklalar atarak üzerimden uçtu.
MTB nin jantı L şeklinde kıvrılmıştı.
Ondan sonra kask takmaya başladım :)
Bir de ilginç birşey oldu, çocukluktan kalma bir yara izim vardı dizimde. Yeni kaza o kadar derinden parçaladı ki deriyi, iyileştiğinde eski izden eser kalmamıştı :)

Geri