Jordanred Bisiklet Forması, Bisiklet Taytı ve Bisiklet Giyimine Dair Her Şey

Bisikletten gelen çıt çıt seslerine çözüm

Bende de benzer bir sorun vardı fakat başlık açma yetkim olmadığı için buradan yazmak istedim. Bisikletimi alalı henüz 2 hafta oldu. Bir süredir benim de bisikletimden ses geliyordu. Arada zincir sesi geliyordu ama bazen de nereden olduğunu anlayamadığım şekilde arkadan çıt çıt sesler geliyordu. Hatta her seferinde arkamda birisi geldi diye bakıyordum ama ses benden geliyormuş 😅 Aldığım mağazayı aradığımda "İlk zamanlarda normaldir olur böyle.." dediler fakat bu ses devam edince bir bisikletçiye götürmek istedim. Bununla ilgili olarak yakın bir yetkili servise götürerek kontrol etmesini söyledim. Vites ayarının bozuk olduğunu söyledi, yaptıktan sonra denedim eskisinden de kötü olmuştu.. Tekrar kontrol edip kendisinin denemesinin gerektiğini söyledim ve denedikten sonra bisikletin bana teslim edilirken eksik parça (Anladığım kadarıyla Orta Göbek Pulu) ile teslim edilmiş olduğunu söyledi. Bundan kaynaklı olarak göbek sağa sola oynuyor ve bisiklete vites ayarı yapılamadığını söyledi. Kendisinde de gerekli malzeme yok diye çözemeyeceğini söyledi. Sonrasında ard arda 3 4 bisikletçi daha gezdim. Gittiklerim biz teknik servis değiliz yaparsak çok masraflı olur, o parça tek satılmıyor. Komple göbek seti değişmeli 2k tutar 3k tutar gibi komik rakamlar verdiler. Ben de garanti kapsamında ücretsiz çözülebilmesi için satıl aldığım yere götürmeye karar verdim.
Bu konu ile ilgili merak ettiğim bir kaç soru var;

1. Bisikleti aldığım yer bana biraz uzak. Sonuçta eksik teslim edildiği için mecbur götüreceğim ama bu iş gerçekten bu kadar masraflı ve zor mu? Çünkü ben internette tek satılan pul buldum fakat doğru mu buldum bilemiyorum.
2. Bisikleti bu şekilde 2 haftadır sürmüş olmam (350 km gibi bir mesafe) bisikletime veya göbeğe zarar vermiş midir?
3. Sizce bu sesin sebebi farklı bir sorundan kaynaklı olabilir mi? Götürmüşken ekstra kontrol ettirmem gereken farklı bir yer var mı?

NOT: Normalde burada böyle bir boşluk yerine siyah bir pul olması gerekiyormuş.
321253 dosyayı görüntüle

"İlk zamanlarda normaldir olur böyle.." = "garantisi bitene kadar olur böyle"
Bisikletin modeli nedir? Orada bir pul olması zorunlu değil. Gerekirse olabilir ama her bisiklette olacak diye bir şey yok.
Pul tek satılır. Çapı ve kalınlığı uygun olduktan sonra ne pulu olduğunun önemi yok. Pul gerekiyor diye göbeği komple değiştirmeye de gerek yok.
Bence markanın yetkili servisine götürün. Kurulumu satın aldığınız yer yaptıysa montajı hatalı yapmış olabilir. Bu kadar hatalı olması kolay iş değil tabii.
Ses sele, sele borusu, bagaj dahil her yerden gelebilir ama bir boşluk varsa bu kısım yüksek şüphelilerden biri.

Scudo
Bisikleti bu şekilde 2 haftadır sürmüş olmam (350 km gibi bir mesafe) bisikletime veya göbeğe zarar vermiş midir?
Normal bi şekilde sürdüysen merdivenlerden falan atlamadıysan hayır. Bunları kafaya takma. Bisikletin kendi teknik servisi pul eksik diyorsa eksiktir. Üretici firmadan talep etsin geldiği zaman sana randevu verip değiştirsin. O zamana kadar da bisikletini tepe tepe kullan sesi kafaya takma. Onu değiştirdiği zaman göbeği de gücü yettiği kadar sıksın eğer problem göbektense çözülür muhtemelen :D Bazı sesler gerçekten zamanla kendiliğinden geçiyor. Özellikle bisiklet yeni alındığı zaman. O yüzden genelde bisikleti ilk alıp bindikten sonra ilk 15 gün yada 1. ayında genel bi kontrolü olur(kitapçığında yazar). Bu kontrolde fren vites jant ayarına vs bakılır.

Ses işi karışık biraz. Bisikleti sürerken sana ses göbekten geliyor gibi olabilir ama aslında belki sele borusundan gidondan yada vitesten de olabilir. Dışardan ikinci bi kişi yanında giderken dinlese iyi olur. Kendin de bi kaç şey deneyebilirsin mesela bisikletin üstünde değilken boşa pedal çevirince bu ses var mı yok mu yada bisikleti sürerken seleden kalkınca yada oturunca ses artıp azalıyor mu gibi.

Cevaplar için teşekkürler.

Bisikletin modeli nedir? Orada bir pul olması zorunlu değil. Gerekirse olabilir ama her bisiklette olacak diye bir şey yok.
Bisikletimin markası Mosso Legarda 2330 MSM H, sanırım bu modelde oluyor.

Pul tek satılır. Çapı ve kalınlığı uygun olduktan sonra ne pulu olduğunun önemi yok. Pul gerekiyor diye göbeği komple değiştirmeye de gerek yok.
Bence markanın yetkili servisine götürün. Kurulumu satın aldığınız yer yaptıysa montajı hatalı yapmış olabilir. Bu kadar hatalı olması kolay iş değil tabii.
Yetkili servisler malesef çok ilgili değil gibi. Mecburen uzak da olsa aldığım yere götüreceğim. Gerçekten böyle bir eksik nasıl olmuş götürdüğüm herkes şaşırdı açıkcası. İlk bisikletim olduğu için uzak yerden almanın yanlış bir karar olduğunu bilemedim açıkcası. Tabi yetkili servislerin de bu kadar ilgisiz olacağını tahmin edemedim..

Normal bi şekilde sürdüysen merdivenlerden falan atlamadıysan hayır. Bunları kafaya takma. Bisikletin kendi teknik servisi pul eksik diyorsa eksiktir. Üretici firmadan talep etsin geldiği zaman sana randevu verip değiştirsin. O zamana kadar da bisikletini tepe tepe kullan sesi kafaya takma.
Sürüşlerimin çok büyük bir kısmı sahil taraflarındaki bisiklet yollarında geçiyor o yüzden çok sarsılmıyor açıkcası. Fakat teknik servisler işi çok üstlenmediği için satın aldığım yere götüreceğim. Onlar da bizde ücretsiz bakım yok diye bir yokuş yaptı ama dedim bu bakım değil eksik teslimat... 🙃 Tepe tepe kullanma konusunda da götürdüğüm bisikletçiler (İlginç fiyat çıkaran arkadaşlar) bunun aşırı büyük bir sorun olduğunu hemem yaptırmam gerektiğini bu durumda asla sürmemem gerektiğini söyledi. Ben de çok bilgi sahibi olmadığım için şimdilik sürmedim. 🥲

Ses işi karışık biraz. Bisikleti sürerken sana ses göbekten geliyor gibi olabilir ama aslında belki sele borusundan gidondan yada vitesten de olabilir. Dışardan ikinci bi kişi yanında giderken dinlese iyi olur. Kendin de bi kaç şey deneyebilirsin mesela bisikletin üstünde değilken boşa pedal çevirince bu ses var mı yok mu yada bisikleti sürerken seleden kalkınca yada oturunca ses artıp azalıyor mu gibi.
Ses çok sık gelmiyor ama ben üstünde değilken pedalları çevirdiğimde hiç sese denk gelmedim aslında. Belki de biraz kilo vermeliyim. 😝

Cevaplar için teşekkürler.

Bisikletimin markası Mosso Legarda 2330 MSM H, sanırım bu modelde oluyor.

Yetkili servisler malesef çok ilgili değil gibi. Mecburen uzak da olsa aldığım yere götüreceğim. Gerçekten böyle bir eksik nasıl olmuş götürdüğüm herkes şaşırdı açıkcası. İlk bisikletim olduğu için uzak yerden almanın yanlış bir karar olduğunu bilemedim açıkcası. Tabi yetkili servislerin de bu kadar ilgisiz olacağını tahmin edemedim..

Sürüşlerimin çok büyük bir kısmı sahil taraflarındaki bisiklet yollarında geçiyor o yüzden çok sarsılmıyor açıkcası. Fakat teknik servisler işi çok üstlenmediği için satın aldığım yere götüreceğim. Onlar da bizde ücretsiz bakım yok diye bir yokuş yaptı ama dedim bu bakım değil eksik teslimat... 🙃 Tepe tepe kullanma konusunda da götürdüğüm bisikletçiler (İlginç fiyat çıkaran arkadaşlar) bunun aşırı büyük bir sorun olduğunu hemem yaptırmam gerektiğini bu durumda asla sürmemem gerektiğini söyledi. Ben de çok bilgi sahibi olmadığım için şimdilik sürmedim. 🥲

Ses çok sık gelmiyor ama ben üstünde değilken pedalları çevirdiğimde hiç sese denk gelmedim aslında. Belki de biraz kilo vermeliyim. 😝
Zaten kilo varsa anormal olan her şeyi normal sayıyoruz mecburen :D Benim bisikletten de sebebini bilemediğim gıcırtılar geliyor ama kafaya takmıyorum artık 100 kg olunca. Elinden geleni yapıyor gariban bisiklet :D

Göbeğin durumunu göremediğimiz için bir şey diyemiyoruz. Tek bir bisikletçi değil, bi kaç bisikletçi bu halde sürmeyin dediyse göbek sabit değilse sürmeyin.

Aldığınız yer aynı zamanda "yetkili servis" değilse pek bir şey yapmıyorlar ama THH vs giderseniz ve gerçekten bisiklette eksik bir parça varsa ve bu halde sürmek zorunda kaldıysanız sattıkları ürün "ayıplı mal" kategorisine girdiği için tamir istemeden doğrudan değişim yada para iadesi isteme hakkınız var. Tabii THH'ye gitmeden bu hakkı genelde kimse kullandırtmaz.

Uzak bir yerden bisiklet almak bir sorun değil ki. Sonuçta binlerce insan internet üzerinden alıyor bisikleti. Sizin işiniz teknik servisle, satıcıyla doğrudan bir işiniz yok, değişim yada para iadesi kararı çıkmadığı sürece.

Eğer tamir sürecinin 15 iş gününü geçeceğinden eminseniz teknik servisten bu süre boyunca kullanmak için yeni bir bisiklet talep edebilirsiniz. Böyle bir kanun da var ama kimsenin uyguladığını sanmıyorum.

Bu işi ciddi yapmak istiyorsanız bisikletten gelen sesleri ciddiye almayın ve antrenmanınıza devam edin.

• Beğen
Tepkiler: Kiorva
Geri