Jordanred Bisiklet Forması, Bisiklet Taytı ve Bisiklet Giyimine Dair Her Şey

Bodrum Granfondo 23 Mayıs 2021

Bodrum Granfondo'da böyle bir kural var mıydı, bilmiyorum. Ancak Türkiye'de profesyonel bisiklet sporcusu yok.
Çok katı bir profesyonellik tanımı yapmaya gerek yok bence. Örneğin Annika Langvad yarıştığı dönem (o sırada tıp fakültesi okuyordu) profesyonel değil miydi? Onun gibi sporcular çok Türkiye'de. Hem okuyan/çalışan hem de, en azından belli bir seviye için, profesyonel güçte (ya da antrenman hacminde) olan bisikletçi yok mu? Profesyonelliği geçsek bir de milli sporcu tanımı var, devlet desteği ile antrenman kamplarına giden sporcuları profesyonel sayamaz mıyız?

Listeyi bilmiyorum ama pro yarışçılar epey vardı zaten görünce anlıyorsunuz. Bir de takımlar vardı tabii amatör de olsa , epey antrenmanlıydılar.
Hafada 20 - 30 saat antrenman hacmi olan sporcuların böyle amatör organizasyonlara katılması yanlış bence.

Scudo
Teşekkürler @necmeddin hocam , elimizden geleni yaptık :) Antrenman yapmanın önemini görmüş oldum. Son 2-3 hafta yokuş ve ftp antrenmanları işe yaradı . Yapmamış olsaydım çok daha fazla zorlanırdım kesinlikle.

Tabii bu açıdan bakınca siz de gerçekten haklısınız.. Amaç sıralamada yukarlarda olmak ise zaten hiç gerek yok bu haksız rekabetten dolayı. Takım halinde gelenlerin halinden belliydi kürsüye oynayacakları . Benim gibi çok daha fazlası keyif olsun , bir sosyal etkinlikle bulunalım havasındaydı.

Özellikle yokuşlarda yanyana geldiğim arkadaşlarla keyifli sohbetler de ettik nefes nefese . Sportmenlik yerindeydi benim adıma :)
Arkadaşlar,

Bodrum Granfondo yarışını 2 bölüm olarak çektim ve videoları öyle hazırlıyorum. İlk bölüm Bodrum yolu ve ilk kayıt günü ... keyifli seyirler:

Taner hocam video çekmiştir diyordum, iyi oldu bu 👍 Yarış anını da kaydettiniz mi ?

İşi bu olan insanların fondolara katılması, bu tarz yarışlara katılmak noktasında insanı düşüncelere sürükleyen bir sebep. Daha üst seviye yarışlara katılan sporcular bizim gibi garibanların olduğu yarışlara katılınca ortada rekabet kalmıyor. Muhtemelen burada kim kendini ne kadar zorlarsa zorlasın mesela Serkan Balkan'ı geçemez :D Ve bu durum sadece 1 kişi için geçerli olmadığından ötürü de yarışlara katılmanın pek bir anlamı kalmıyor. Bizler için sadece adı yarış oluyor ancak fiiliyatta bir toplu bisiklet sürüş etkinliğinden farkı kalmamış oluyor. Tabii ki olaya diğer taraftan da bakıldığında üst seviye sporcu arkadaşlar da fondolara katılmadıkları taktirde katılım sağlayabilecekleri yarış sayısı oldukça az. Onlar da haklı. Ben de haklıyım. Herkes haklı. Nasıl olacak bu iş bilemedim :D
Yurtdışında kategori sistemi oluyor, yarışlardan aldığınız sonuçlara göre puan kazanıp üst kategorilere geçebiliyorsunuz. Bazı yarışlar sadece bazı kategorilere açık oluyor, dolayısıyla kendi seviyenizdeki insanlarla yarışma imkanı bulabiliyorsunuz. Herkese açık olan, daha büyük organizasyonlarda ise şartlar uci lisansına sahip olmamaktan herkese tamamen açık olmaya kadar değişebiliyor. Bizdeki sıkıntı yarış sayısının çok çok az olması.

Yarışa katılan arkadaşları tebrik ediyorum . Önemli olan katılımda bulunmak. Takip ettiğimiz kadarıyla Organizasyondan kaynaklı sorunlarda oldu.
@a.valverde Üstadım sizede geçmiş olsun , can sıkıcı bir problem yaşamışsınız.
ustad, cok sukur bitirdik ancak cok daha iyi yerlerde olacaktik , gerci , buna da sukur tabii ki 🙏 🙏

Çok katı bir profesyonellik tanımı yapmaya gerek yok bence. Örneğin Annika Langvad yarıştığı dönem (o sırada tıp fakültesi okuyordu) profesyonel değil miydi? Onun gibi sporcular çok Türkiye'de. Hem okuyan/çalışan hem de, en azından belli bir seviye için, profesyonel güçte (ya da antrenman hacminde) olan bisikletçi yok mu? Profesyonelliği geçsek bir de milli sporcu tanımı var, devlet desteği ile antrenman kamplarına giden sporcuları profesyonel sayamaz mıyız?
Sporda profesyonelin anlamı bellidir: Yaptığı spordan gelen doğrudan kazanç ile hayatını geçindiren kişiye profesyonel denir. Bu iki şekilde olur: ya bir spor klubü ile profesyonel mukavele imzalar (yanılmıyorsam ülkemizde futbol ve basketbol dışında yok) ya da müsabakalara katılmak için para alır (mesela profesyonel boksörler böyle para kazanır).

Ekipman/kıyafet markasından sponsorluk alıp bu şekilde para kazananlar, sporla tam zamanlı ilgilensin diye bankamatik memuru yapılanlar, yarıştığı dalda antrenörlük yapanlar falan dolaylı yoldan spordan para kazansalar bile profesyonel sporcu sayılmazlar.

ben ayrı bir konuya değinmek istiyorum.

Yarış sabahı önce natural start verildi. (Bodrum merkez - liman önü )
Yaklaşık 2 km sonrasında gerçek start verildi. ( Oasis alışveriş merkezi )

herkes natural start öncesinde en önlerde olmaya gayret etti ( 08:15 teki yarış için 07:00'de gelenler varmış ) ve 2 km boyunca birbirini yercesine tehlikeli bir şekilde sürmeye başladı.
sorum şu ?

zaten herkeste çip olduğu için ve yarışta bitirme zamanı üzerinden değerlendirme olduğu için önde olmanın bir mantığı var mıdır ?

ya da nerde yanılıyorum ?

• Beğen
Tepkiler: TatanQa_tr

herkes natural start öncesinde en önlerde olmaya gayret etti ( 08:15 teki yarış için 07:00'de gelenler varmış ) ve 2 km boyunca birbirini yercesine tehlikeli bir şekilde sürmeye başladı.
sorum şu ?

zaten herkeste çip olduğu için ve yarışta bitirme zamanı üzerinden değerlendirme olduğu için önde olmanın bir mantığı var mıdır ?

Kaçış grubu oluşursa organize olup o grubu yakalamak ayrı dert olacaktır. İddaası olanlar kaçışa katılmak için önlerde yeralmak isteyecektir.

sorum şu ?

Öncelikle şunu söyleyelim, kendini ve başkalarını tehlikeye atacak hareketlerde bulunmanın hiçbir mantıklı açıklaması olamaz.
Zaman çipi olsa bile, sıralamalar başlangıç ve bitiş zamanınız arasındaki farka göre yapılmıyor, yani starttan ön gruba göre daha geç geçseniz dahi aradaki zamanın size bir faydası yok. Bu durum mesela Avrasya Maratonu'nda böyle değil, orada zamana karşı etaplarındaki gibi bir hesaplama söz konusu.

Ayrıca, ön grubu yarışın başında yakalayamazsanız, performans seviyeniz iyi duruma olsa bile, bir daha asla yakalayamazsınız. O nedenle yarış başlangıcındaki konumunuz muhtemelen sıralamanızı etkileyen en önemli şey. Gelgelelim, ön gruba yetişmek için tehlike yaratıp, 1-2km sonra da tempoya dayanamadığı için geride kalmanın da mantıklı bir açıklaması olamaz.

• Beğen
Tepkiler: recepB ve Noldor
Olgunlaşmamış muzları yemenin tadını çıkardım..

• Beğen
Tepkiler: Ali Eren

sorum şu ?

yanlis bilmiyorsam , Notral start dedigimiz sey esasinda , 15-20 km hiz ile aracin onden gitmesi ve gruplarin ortak surusunun devaminin saglanmasidir.
ancak Bodrum'da arac zaten bir anda 50 kms lere cikip da herkesi dagittigi icin sizin dediginiz durum olustu. yoksa oasis'e kadar hep birilkte gidilecekti ve sonra start verilecekti. Hatta o sirada mazgallara takilip da dusen bir bisikletli bile oldu hemen onumde, daha 1nci km icinde, ilk sag viraja gelmeden.

Bir de salatalık kıvamındaki muzların yanına coca-cola dağıtıyorlardı feed zone 'da :)

Fotoğrafları burada yayınlamışlar ; (link)
paylaşım için teşekkürler de...
Şimdi burada kendimiz nasıl bulacağız? Hepsini indirmek gerek bulabilmek için... (6.2 gb olarak görüyorum toplam boyutu)
Diğer fondolardaki gibi bir siteye yükleselermiş keşke...

Şimdi burada kendimiz nasıl bulacağız? Hepsini indirmek gerek bulabilmek için... (6.2 gb olarak görüyorum toplam boyutu)
indirmeden görebiliyorsunuz tümünü :)

• Beğen
30.km de 1.istasyon varmıydı gören oldu mu?

Evet vardı... Coca cola muz ve kek dağıtıyorlardı ama su yoktu !!! Suyum bitmişti cola içtim yarısına kadar , altımdaki uzun kolluyu çıkardım vs. 5-6 km sonra da su istasyonu vardı millet su su diye girişti :D
Bu arada Granfondo İzmir 2021 için detaylar şurada. Açıkçası kısa parkur sprintçiler için hızlı geçer çok fazla tırmanış yok Bodrum'a göre.. Uzun parkurda yine Bodrum'a göre yarısı kadar tırmanış.

(link)

Kısa parkur (link)
  • 63.99km Distance
  • 374mE levation Gain
  • Road Ride Type

Uzun parkur (link)
  • 111.66km Distance
  • 935m Elevation Gain
  • Road Ride Type

Son düzenleme:

Ön grupta sürmediysen fotoğrafın yoktur.:)

• Beğen
Fotoğrafları burada yayınlamışlar ; (link)

Bu arada baktım baktım bir fotoğrafımı çeken olmamış... o_O
Ön grupta sürmediysen fotoğrafın yoktur.:)
İşte bu da bir haksızlık .. Hepsi yarışmacı değil mi ? İlla en iyi , en ön , en ... neyse...

Tandem bisikletle katılan 2-3 yarışmacı görmüştüm .. Bari onları çekseydiniz sırf ilginç olduğu için.. bu kafayı anlamıyorum , tek dert iyi reklam mı ?

Bu arada baktım baktım bir fotoğrafımı çeken olmamış... o_O

İşte bu da bir haksızlık .. Hepsi yarışmacı değil mi ? İlla en iyi , en ön , en ... neyse...

Tandem bisikletle katılan 2-3 yarışmacı görmüştüm .. Bari onları çekseydiniz sırf ilginç olduğu için.. bu kafayı anlamıyorum , tek dert iyi reklam mı ?
İyi reklam olmadı ki. Ön grup bir avuçken arka grup çok daha amatör ve bu işe aslında daha hevesli olan kişiler. Ücretsiz Edirne yarışında bile efsane fotoğraflarım vardır. Yarışın en arkalarında olmama rağmen.

Geri