Campagnolo Zonda vs Shamal Mille

Koray Gürel

caylakpedal
Tepki
237
İsim
Koray Gürel
Bisiklet
Canyon
Merhabalar,

Zonda ve Shamal Mille jant modellerini tecrübe etmiş veya incelemiş arkadaşlar aralarındaki sürüş, malzeme farklarını paylaşabilirler mi?
Çok benzer olmalarına rağmen aralarında 2 kat fiyat farkı mevcut. Benzer derken örüm ve ağırlık olarak. Diğer farklarını bilemiyorum.
Zonda - 320 euro
Mille - 790 euro

Aradaki bu büyük farkı doğuran nedir? Bunlar hissedebileceğimiz şeyler midir ve bu kadar ücret farkına değer mi sizce yorumlarınızı paylaşabilirseniz sevinirim.

Scudo

ndhakara

Forum Demirbaşı
Tepki
969
İsim
Cihat
Başlangıç
2016—17
Bisiklet
b'Twin
Bisiklet türü
Yol bisikleti
Benzer dediğiniz iki jant arasında 100+gr kadar fark var ki jantta büyük fark; bu da fiyatı katlar bir de seramic rulmana sahip olunca fiyat farkı oldukça normal. Bütçe varsa neden olmasın ama cebi zorluyorsa oldukça lüks bir jant.

Koray Gürel

caylakpedal
Tepki
237
İsim
Koray Gürel
Bisiklet
Canyon
Benzer dediğiniz iki jant arasında 100+gr kadar fark var ki jantta büyük fark; bu da fiyatı katlar bir de seramic rulmana sahip olunca fiyat farkı oldukça normal. Bütçe varsa neden olmasın ama cebi zorluyorsa oldukça lüks bir jant.
Aslında 100 gr'ı bulmadığı için benzer demiştim.
Campy sitesinde
Zonda 1540
Mille 1459

-81gr set için fark
- Mille Seramik Rulman

Dönen sistemlerdeki ağırlık etkisinin diğer komponentlerdeki ağırlık farkı etkisine göre daha etkili olduğuna inanıyorum ancak 80 gr 2x fiyat farkı eder mi bilemedim. Yani Mille de 1350 gr değil yani.

Murat Cömez

En yeni üye - Kayıt: Az önce
Tepki
19.411
İsim
Murat Cömez
Bisiklet
Colnago
Shamal ve Zonda arasinda cok fark var, bu setlerede hafiflik pek önemli degil ve aralarindaki fiyat farkida zaten bir kac gr. dan dolayi degil. Zonda ile Shamali karsilastirmak pek anlamli degil, Zonda setini Eurus ile karsilastirmak gerekiyor.

Shamallarin bu ikisine karsilik
1. Jantlarin üst yüzeyi Seramik kapli
2. Bilya sistemi USB- Ultra Smooth Bearings seramik
3. Göbekler Karbon
4. Fren seritleri radial yapima sahip olarak yagmurda vs daha iyi tutus sagliyor.
5. Telbaslari yani nippellerin özelligi ise gevseme yapmiyor.

Bu setlerin icinde ise Shamal Ultra Titanium seti en iyisi 1350gr civari ama bulunmasi cok zor.

Birde Zondanin telleri Eurus ile Shamala karsi ince.

Zonda ile Eurus arasinda aslinda tellerden baska bir fark pek yok ve tellerden dolayi Eurus lar Zondadan daha hafif.

Ben ücü'nün arasinda tercih de bulunsam bütece yeterliise tabik Shamallari alirdim ama bütce kisitli ise biraz zorlar Euruslari alirdim hic olmuyorsa son care Zondalar.
Normal bir sürücü aralarindaki farklari hisetmez ve dayaniklilik konusunda 3 de kaliteli ve asiri derecede dayanikli.

Isin özü normal bir sürücü icin zondalar yeterli.

Son düzenleme:

Koray Gürel

caylakpedal
Tepki
237
İsim
Koray Gürel
Bisiklet
Canyon
@Murat Cömez Teşekkürler. Teknik olarak birçok farklılık var görünüyor. Ancak son kısımda söylediklerin önemli. Normal bir sürücünün hissetmesi zor farklar diye belirtmişsin. Zonda'dan Shamal'a geçiş yapıldığında bir fark hissetmek mümkün olayacak gibi görünüyor.
Konunun bütçe ayağı da aslında şöyle.
790 euro ayırmışsınız jant seti için.
Tümünü Shamal'a yatırır mısınız yoksa 320 euro Zonda alıp çok belirgin hissetmeyeceğiniz farklara +450 euro vermeyip cebe mi atarsınız? +100/150 euro fark olsa hissetmesek bile bu teknik avantajlara sahip olmayı düşünürüz ama fark 450 euro olunca merak ediyor insan

Burak B.

Forum Bağımlısı
Tepki
1.988
İsim
Burak
Başlangıç
1995—96
Bisiklet
Specialized
Bisiklet türü
Yol bisikleti
Yanlış hatırlamıyorsam forumdaki bir arkadaşımız yazmıştı, zonda ile shamal arasındaki farkı diye. Lateral yani yanal esneme payları farklı.. Tırmanış sırasında, ayakta pedal çevirilince vede bisikleti sertçe sağa sola yatırarak tırmanıldıgında arka jantin esnediği farkedilir. Shamalda bu esneme olayı çok az oldugu söyleniyor. Kullanma şansım olmadı fakat tarmac sl4 bisikletimde kendi stok jantlar (axis elite) rampa tırmanışında ve ayakta pedal çevirip gidonu sıkıca tutup sağa sola sallayarak tırmandıgımda arka jantın müthiş şekilde esnediği farkettim. Tepkim şu oldu; jantmi yamuldu? yamulacakmı diye stres oldum.. Gündelik olarak kullandıgım giant bisikletimde shimano rs100 jantları tarmacsl4 e aktardım. Fark inanılmazdı, tırmanışta ayakta pedal çevirirken çok daha az esnedi ve daha verimli tırmandım. Covid19 donemi bitsin, işleri yoluna sokabilirsem campagnolo almaya niyetliyim :) Rs100lerden sonra en kötü ihtimalde zonda veya bi tık ustu set alabirim.. shamal hayal gibi :) eminim shamal ie ufak bir tırmanış deneyimi yaşamak isterdim..

• Beğen
Tepkiler: Koray Gürel

Murat Cömez

En yeni üye - Kayıt: Az önce
Tepki
19.411
İsim
Murat Cömez
Bisiklet
Colnago
@Murat Cömez Teşekkürler. Teknik olarak birçok farklılık var görünüyor. Ancak son kısımda söylediklerin önemli. Normal bir sürücünün hissetmesi zor farklar diye belirtmişsin. Zonda'dan Shamal'a geçiş yapıldığında bir fark hissetmek mümkün olayacak gibi görünüyor.
Konunun bütçe ayağı da aslında şöyle.
790 euro ayırmışsınız jant seti için.
Tümünü Shamal'a yatırır mısınız yoksa 320 euro Zonda alıp çok belirgin hissetmeyeceğiniz farklara +450 euro vermeyip cebe mi atarsınız? +100/150 euro fark olsa hissetmesek bile bu teknik avantajlara sahip olmayı düşünürüz ama fark 450 euro olunca merak ediyor insan
Simdi ilk sunu bi kesinlestirelim. Uzun zaman Zonda kullandiktan sonra Shamala gecince aradaki farki tabiki kesin hisedersiniz. Ama zonda ile misal 30km/h giderken Shamal gecince 50km/h gideceksiniz demek degil.
Misal bütcem 790€ olmus olsa karari duruma göre verirdim, yani ayagimi yorgana göre uzatirdim. 790€ cok sey yapila bilir, bu tamamen sizin maddi durumunuza bagli. Eger maddi durumunuz iyi ise direk Shamallari alirdim ama 790€ Shamallara verip sonra parasiz kalacaksam 320€ ya Zondalari alirdim.
Yada misal bisikletimin upgrade ihtiyaci varsa yine 320 zondalari alir ve 450€ ya 11li Campagnolo Centaur setini alir ve bisikletimi full Campa yaparim 20€ da cebimde yine kalir.

Son olarak sunu söylemek isterimki tamamen kisinin tercihine kalmis, ben kimseye sunu yada sunu al demem aradaki farklari biliyorsam söylerim ve dedigim gibi tercihi kisinin kendisine birakirim. Sonra sen bana sunu aldedin, keske digerlerini alsaydim gibi vs tartismalara girmek istemem.

Ben kendim set olarak 2 tane Shamal HPV 16, 1 tane Shamal Ultra, 1 tane Shamal Ultra Titanium, 2. tane Eurus ve 2 tane Scirocco kullaniyorum ama Akicilikta olsun, hafiflik de olsun esnemede olsun Shamal Ultra Titaniumu hic birisi tutamaz.

Burak B.

Forum Bağımlısı
Tepki
1.988
İsim
Burak
Başlangıç
1995—96
Bisiklet
Specialized
Bisiklet türü
Yol bisikleti
@burcinhan fren yuzeyi ne durumda? Sonucta 10bine yakin para verip alip, 10k kmde eriyen jant istemeyiz :)

B

BF Okuru

Misafir
Bu donanımlar arsı farkın sürüşe ve performansa etkisi yüzde kaçtır sizce?

burcinhan

Forum Demirbaşı
Tepki
1.374
İsim
Burçinhan Doğan
Başlangıç
1983—84
Bisiklet
Bianchi
Bisiklet türü
Yol bisikleti
@Burak B. bu jantı sadece campagnolo mavi pad leri ile kullanabiliyorsun. Bundan dolayı bir sıkıntı yok.
Bu arada bende cole c27'de var. Shamal'ın 3 te bir fiyatına satılıyor. Aralarındaki fark 3 kat değil kesinlikle. Fiyat performans ürünü arayanlar onu da düşünebilir.

• Beğen
Tepkiler: Burak B.

Burak B.

Forum Bağımlısı
Tepki
1.988
İsim
Burak
Başlangıç
1995—96
Bisiklet
Specialized
Bisiklet türü
Yol bisikleti
@burcinhan F/p urunu ise arastirirm :) cole markasini hic duymadim gormedim..

Güney Tuncer

Forum Bağımlısı
Tepki
2.838
Bisiklet
Giant
Bende Shamal Ultra Titanium var. Yukarıda bir arkadaş bulunması zor diye yazmış evet doğru. Vaktiyle İtalya'dan almıştım pek kimsede görememiştim :)
Diğer başlıkta da yazmıştım. 1300 küsür gr. ağırlığa rağmen şu ana kadar kullandığım en esnemez jant seti. Ayakta yokuş çıkarken direk kendini gösteriyor denediğim Zonda'dan çok daha iyi. Benim gözümde 50-100 gram ağırlık farkının kıymeti yok yeter ki sağlam olsun. Ağır bir vücüt ve güçlü bacaklarla çok fark ediyor çünkü. Shamal'ın sert olmasının nedeni büyük ihtimalle kalın aluminyum telleri ve tel başları fakat aerodinamik olarak biraz dezavantaj yaratıyor bunlar. Gerçi rakibi olarak gördüğüm soba borusu gibi tellere sahip olan Mavic R-SYS den iyidir yine de.. :)
Benim önerim şöyle olabilir para sorun değilse tırmanış için böyle bir jant yanına da 40-50mm bir karbon profil jant alınır defter kapanır. Antreman/yarış tek jant olsun derseniz Zonda derim.

_Madmexx _

Forum Bağımlısı
Tepki
3.583
Başlangıç
1984—85
Bisiklet
Scott
Bisiklet türü
Yol bisikleti
Selamlar, uzman arkadaşlara bir sorum olacaktı. Elde, Campagnolo hublı zonda set ve shimano hublı shamal set var. Hublar değiştirilebilir midir? Shamal'i Campagnolo grupsette kullanmanın bir yolunu arıyorum. Teşekkürler

Murat B.

Forum Trolü
Tepki
12.168
Bisiklet
Specialized
Selamlar, uzman arkadaşlara bir sorum olacaktı. Elde, Campagnolo hublı zonda set ve shimano hublı shamal set var. Hublar değiştirilebilir midir? Shamal'i Campagnolo grupsette kullanmanın bir yolunu arıyorum. Teşekkürler
Evet, karşılıklı değiştirilebilirler.

• Beğen
Tepkiler: Ekincan

_Madmexx _

Forum Bağımlısı
Tepki
3.583
Başlangıç
1984—85
Bisiklet
Scott
Bisiklet türü