Jordanred Bisiklet Forması, Bisiklet Taytı ve Bisiklet Giyimine Dair Her Şey

İnceleme Claud Butler Antaeus 29

Tepki
14
Bisiklet
Claud Butler
Merhaba arkadaşlar,
Yaklaşık 2 haftadır aldığım Claud Butler Antaeus 29 bisikletimi kullanıyorum, yaşadığım deneyimleri ve izlenimleri sizinle paylaşmak istiyorum.
Öncelikle yazımı yazıp sonra fotoğrafları paylaşmak istiyorum.

Artıları.
Uzun yolda 29 jantın üstüne tanımam, 26'lar 3 pedal çevirir siz 1 pedal, ayrıca 50 hava basarsanız "tadından yinmez".
Selesi söylendiği kadar kötü değil aksine çok rahat.
Acera vites sistemi var, mükemmel sorunsuz şekilde işliyor, vites değiştirirken "pata küte" ses gelmiyor çıtırt diye ince bir ses geliyor ki o her bisiklette var.
Vites geçişlerini hissetmiyorsunuz bazen.
Hidrolik frenleri çok kaliteli: Avid Elixir 1, fakat ilk 2-3 gün gıcırtı geldi sonra geçti.
Bisikletin kurulumdan sonraki tam kilosu: 12,35.(mükemmel hafif)
Kadrosu çok sağlam ve şık.
Söylendiği gibi sele borusu kısa değil gayet yeterli, 1.85 CM boyum var 85 CM bacak boyum var ve sele borusunun çıkmayan 7 CM kadar kısmı var.
Gidondan kilitlemeli maşası var ve maşası kaliteli, hissediyorsunuz dağda bayırda(Suntour XCR).
Dış lastikleri Continental Race King 2.2, gayet hoş.

Eksileri.
ELCİK!!! berbat berbat berbat.!!, beş para etmez taş gibi elcik koymuşlar hiç hoşuma gitmedi, elde koku bırakıyor, hemen değiştirilmeli. Pro'nun köpük elciğini aldım kullanıyorum çok memnunum 9 TL falandı herhalde,.
Pedal, abartmak gibi olmasın ama 1 Kilo olabilir :D kutudan pedal takımını çıkartırken neredeyse iki elimle çıkartacaktım o kadar ağır ve çok dandik, ayağım sürekli pedaldan kayıyor, pedal değiştirilmesi lazım.
Selesini Artılar kısmına yazdım fakat Eksiler kısmına da yazmak istiyorum, sele ne yumuşak ne sert orta derecede(1 Kiloluk parmak baskısıyla 2 CM kadar aşağıya iniyor sonrası sert, seleyi beğenmeyenler olacaktır fakat benim için şimdilik idare eder derecede.
Arka disk fren 3 gün boyunca sürttü, sürtünmesini engelliyorum 1 saat sonra tekrar sürtüyor, ayar çekiyorum 1 saat sonra tekrar sürtüyordu fakat 3 günün sonunda artık sürt'memeye başladı.

Deneyimlerim ve izlenimlerim.
Düz yolda vites geçişlerinde neredeyse ses çıkmıyor ve vites geçişini hissetmiyorum.
Yüksek engelleri çok rahat şekilde çıkıyorum.(Gidondan kaldırmadan)
Uzun yolda 29 büyük avantaj sağlıyor.
29 olduğu için dar yollarda manevrası biraz zayıf fakat alışıyorsunuz.(5-6 kere arabaların ön tamponuna tosladım)
Söylemek istediğim en önemli şey, 1.75 CM nin altındaysanız kesinlikle almayın, siz bisikleti değil bisiklet sizi kullanıyormuş gibi oluyor.
Bisikletin kurulumunu yaptırdım 25 dakika sonra ön teker'im patladı :), 2 hafta boyunca patlamadı.
Bisiklet büyük olduğundan eve alamadım sığmadı bu yüzden giriş katına koydum bu seferde 29 jant olduğu için gidon aşağıya doğru küçülen duvara değiyor ve tekeri demire doğru getiremiyorum haliyle kilitlenmiyor, apartmanın 1. katının cam kenarına koyuyorum.
Maşa kilitli halde maksimum baskıya %90 dayanıyor.
Maşa kilitsiz halde maksimum 3 CM'lik çukur veya tümseklerde çoğu titreşimi alıyor.

Gelelim montaj ve bisikletten fotoğraflara.
Açıklamada bulunmuyorum hepsini sıra sıra koyuyorum.
Fotoğrafları link altında tam boyut olarak atıyorum çünkü bisikletin detayına inmek isteyenler için çok uygun.
Bazı fotoğraflar düz olmasına rağmen ters olarak görünüyor kusura bakmayın.
(link)
(link)
(link)
(link)
(link)
(link)
(link)
(link)
(link)
(link)
(link)
(link)
(link)
(link)
(link)
(link)
(link)
(link)
(link)
(link)
(link)
(link)
(link)
(link)
(link)
(link)
(link)
(link)
(link)
(link)
(link)
(link)
(link)
(link)
(link)
(link)
(link)
(link)
(link)
(link)
(link)

edit: bisiklet hakkında merak ettiğiniz veya sorularınızı konu altına yazabilirsiniz
edit 2: bisiklet yaklaşık 3 aydır 1.100 TL den 900 TL ye indi
(link)

Scudo
Vay be! Emeğinizi bir kutu çikolata ile ödüllendirmek lazım. Bu konuya aboneyim. Çünkü almak istediğim bisiklet bu :)

@Harun GÜNDÜZ

zaman kaybetmeden almanızı tavsiye ederim çünkü stokları tüketmeye çalışıyorlar. 3 aydır neredeyse kapış kapış gidiyor bu yaza damgasını vuran bisiklet buydu.

Orada bir whistlemi görüyorum, whistle candır :) Sizede hayırlı uğurlu olsun, kazasız belasız nice pedallamalar dilerim.

Not ; Sele borunuz biraz yüksek sanki, aman dikkat kırmasın kadroyu :eek:ha:

Hepsiburadaya baktım şimdi, fiyatı indirime girmiş 761 lira, güzel fiyat :)

sele borusunun sınır çizgisini geçmedin değil mi? bana da yüksek geldi biraz...
@Berksan

+kdv fiyatı o. 900tl civarı alış fiyatı...

@Berksan

selenin yüksekliği bana göre gayet iyi, hatta bir süreden sonra acaba biraz daha mı kaldırsam hissi oluşuyor

@Mert C.

yok sınır çizgisine 7 CM falan var

Bisikletiniz hayırlı olsun. Bende 19 hazirandan bu yana bu bisikleti kullanıyorum ilk alan kişilerdenim. 3000 kmye az kaldı ve kayda değer sorunu yok. Aynakol-sele borusu-sele-elcikler-arka aktarıcıyı değiştirdim daha da hafifledi bisiklet. İnsan satacak olsa 2. el bisikleti 900 liraya bile satası gelmiyor ama adamlar 0ını bu fiyata satıyorlar.

@Can Fidanoğlu
ben de kaldırmayı düşünüyorum ama sürüş kolaylaştığı halde duraklamalarda ayaktan destek almak, binip inmek vs. zorlaşıyor...
o yüzden uygun uzunluktan daha kısa kullanıyorum ben kendikimi. uzun yola çıkacak olursam yükseltirim ancak. şimdilik zorlanırsam yokuşta vs. ayağa kalkıyorum.

Ben ilk alanlardanım , frenlerın beyaz olmasını ıstyordum ama bana siyah geldi beyaz olsa iyi olurdu :) bır de ayaklık size bisiklet ile mi geldi ?

Bir de bizim bisikletlerin sele borusunun ölçülerini bilen var mı ? Diğer bisikletlere göre ince bi sele borusu girişi var

Buda benim Claud Butler Antaeus'um

29er, 21" kadro

http://i62.tinypic.com/k1yz5d.jpg

http://i59.tinypic.com/254yby9.jpg

Arkadaşlar deneyimlerinizi yaparmısınız sorun çıkardı mı hiç bisiklet

İncelemedeki yani bu konudaki bisiklet ile şu anda satılan modeller farklı. Kadro rengi olarak değil, donanım olarak da çok farklı. Ben 2013 yılında uygun fiyatlı bulup eşime aldım. Zincirde sorun yaşadım, çok zorlanmamasına rağmen alakasız bir yerden zincir kırıldı. Aid Elixir 1 frenler ile gelmişti bisiklet, arka fren yağ kaçırıyordu. Üst seviye bir bisiklet değil sonuçta, seçilen parçalar da bir yere kadar. Bütçe kısıtlıysa düşünülebilir. Şu anda yeni modeller geliyor firmalara, 2015 model bisikletlere bakarsanız indirimli birşeyler bulabilirsiniz.

@Vvsopp
Ben ne kadar sorun yaşasam da eski versiyon daha iyiydi. Eskisi 27 vites ve daha iyi bir amortisöre sahipti (Suntour XCR). Yeni olan şu anda Hepsiburada üzerinden satılıyor ve daha alt seviye. Yine fiyat uygun, tercih edilebilir. Ama hazır indirimler varken, 2015 model bisikletleri internetten ucuza getirebilirsiniz. N11'e bir bakın, bisiklet firmalarının fiyatlarına bakın internetten :)

Geri