Jordanred Bisiklet Forması, Bisiklet Taytı ve Bisiklet Giyimine Dair Her Şey

Dinlenik nabzın çok düşük olması sorun mudur?

Dinlenik (uyandıktan hemen sonraki) nabzınız kaç?

• Toplam katılım
    199
Forumdaş dinlenik nabzın ne olduğunu yanlış anlamış, eve geliyorum uzanıyorum hala 100 diyor. Biz de doktora görün bence falan diyoruz :D
Yine linç edileceğim ama neyse

Ilk taşı ben atayım madem öyle 😁😁😁
Hocam sen de az değilsin. Açılışta " KAYNIMDA DA VAR" esprisiyle girsen. Sonra istediğin kadar ez. Cem Yılmaz da öyle yapıyor. Parasını aldığı insanlarla dalga geçiyor. Gerçi onun endisesi başka hangi konuya girse memlekette tehlikeli zaten .
Tuzla Piyade Okulunda Binbaşı Ahmet Mutlu hocamız vardı. Mayın, engeller ,... konularını anlatan dersin ( dersin adini unuttum ) hocasıydı. Yalan yada abartı yok, dersin ilk 45 dakikası stand up di. Kendi hatıraları , yaşanmışlıklar - aslında yine de inceden ders veriyor yani -
Zaten memleketin tadı eksimtrak ve acı uzun bir süredir. Dünyanın da durumu pek parlak değil son zamanlarda. Kırmadan üzmeden mümkün mertebe gülmeye ve karsidakini gülümsetmeye çalışarak devam edelim.

Şu video da fena değil sanki:

Serkan hocam hoşlanmadıysan postu silicem . 👍👍👍

Son düzenleme:
Scudo
@Serkan Mıstınoğlu Ben zaten yüksek tansiyon hastasıyım sizin yönlendirmenize gerek yok düzenli olarak gidiyorum kontrole :harika:. Arkadaş diğer arkadaşlarıyla kıyaslama yapıp konuşmuş zaten.
Anlamadığım bir nokta da doktora görün demek kötü birşey değil ki arkadaş bir kontrol ettirsin kendisini belki başka bir sorunu çıkar ortaya. Netekim düzenli doktor kontrolünden geçmek hele benim yaşlarımdaysanız önemli.

@trainspotting35 siz şöyle sağlam bir antrenman yapıtıktan sonra eve gelince gün boyu takip edin bakalım nabzınızı nasıl seyredecek. Ben de merak ettim, sizi de doktora yönlendiririz gibime geliyor
Geçtiğimiz aylarda pro bir sporcu katıldığı bir yarışın etap bitiminden sonra bütün gece boyunca nabızının 100 altına inmemesi sebebi ile bir sonraki etaba başlamadan takımı tarafından kontrollerinin yapılması için evine yollandı. Şimdi prof bir takım bile endişe duyarken biz amatörler endişe etmemelimiyiz? Uzmana yönlendirmede ne gibi sakınca var? Sorunu varsa ortaya çıkar, sağlıklı ise bonus olarak kontrol yaptırmış olur. :)

Bisiklet turlarında arkadaşlarıma nazaran benim nabzım daha yüksek çıkıyor örneğin sürüş aralarında mola veriyoruz dinlenmiş halim bile 100 ün altına inmiyor eve geliyorum duş alıyorum uzanıyorum bir süre takip ediyorum dinlenmiş nabız 100 civarında
Ağır bir antrenmandan sonra nabzın dinlenik değere düşmesi uzunca bir süre alabilir. Yıpranan kaslar onarılacak, glikojen depoları tekrar doldurulacak, karaciğer vücutta birikmiş laktatı temizleyecek, vs. yani kaslarınız çalışmasa bile metabolizmanızın bir süre normalden daha hızlı çalışması gerekecek...

Ancak şu durum çok tehlikelidir, ona mutlaka dikkat edin: Dik bir yokuşu çıkarken nabzınız 180'lere çıktı, tepede durdunuz soluklanıyorsunuz, 2-3 dakika geçti ve nabzınız hala çok yüksek (170 gibi).

@Bigpatron bey, eskiden olsa size uzun uzun profesyonel bir sporcunun nabzıyla, bir amatörün nabzının değerlendirilmesinin, yanyana yazılmasının mümkün olmayacağını, metabolizmaları arasında dünyalar kadar neden fark olduğunu, biri için 100 nabız beklenen bir değerken, diğeri için neden ölüm tehlikesi anlamına geldiğini uzun uzun açıklamaya çalışırdım. Ama artık bıraktım, sebebini de daha önce yazmıştım

@Bigpatron bey, eskiden olsa size uzun uzun profesyonel bir sporcunun nabzıyla, bir amatörün nabzının değerlendirilmesinin, yanyana yazılmasının mümkün olmayacağını, metabolizmaları arasında dünyalar kadar neden fark olduğunu, biri için 100 nabız beklenen bir değerken, diğeri için neden ölüm tehlikesi anlamına geldiğini uzun uzun açıklamaya çalışırdım. Ama artık bıraktım, sebebini de daha önce yazmıştım
Eyvallah, sebebini biliyorum ve yazmamanızıda anlayışla karşılıyorum ama keşke yazsanızda ben ve benim gibi detaylıca bilgiye sahip olmayanlar faydalansın demeden de edemeyeceğim :)

Ağır bir antrenmandan sonra nabzın dinlenik değere düşmesi uzunca bir süre alabilir. Yıpranan kaslar onarılacak, glikojen depoları tekrar doldurulacak, karaciğer vücutta birikmiş laktatı temizleyecek, vs. yani kaslarınız çalışmasa bile metabolizmanızın bir süre normalden daha hızlı çalışması gerekecek...

Ancak şu durum çok tehlikelidir, ona mutlaka dikkat edin: Dik bir yokuşu çıkarken nabzınız 180'lere çıktı, tepede durdunuz soluklanıyorsunuz, 2-3 dakika geçti ve nabzınız hala çok yüksek (170 gibi).

kondisyon durumum pek iyi değil bisikleti düzensiz kullanıyorum fırsat buldukça. onun dışında şekerli şeyleri sevmem tuzlu yemem
dediğiniz gibi yokuşlarda 190 ları görüyorum 180 den sonra bir anda gücüm bitiyor. ölçümleri onrhythm 110 xiaomi mi band 4 ile yapıyorum
doktora görünmeyi uzun zamandır düşünüyorum fakat pandemiden dolayı erteliyorum

@Tuzlu_Fıstık 190.... YÜZDOKSAN.. üstelik yaş 38.. Bianda toslanırsın tabiki.. Yapma zorlama,yüksek devirle çalışan kalp aksilik yapabilir (kriz).. Yavaş yavaş artır kondisyonunu ve nabızı düşür, riske girme. Net ölçüm için gogus bandı tavsiye ederim

kondisyon durumum pek iyi değil bisikleti düzensiz kullanıyorum fırsat buldukça. onun dışında şekerli şeyleri sevmem tuzlu yemem
dediğiniz gibi yokuşlarda 190 ları görüyorum 180 den sonra bir anda gücüm bitiyor. ölçümleri onrhythm 110 xiaomi mi band 4 ile yapıyorum
Erteleme hocam ciddi bir durum olabilir

• Beğen
Tepkiler: Tuzlu_Fıstık
Lütfen Xiaomi Mi Band 4'ünüzü normal görünen bir başka arkadaşınızda da denetin. Belki mi band yanlış değerler veriyordur?

Lütfen Xiaomi Mi Band 4'ünüzü normal görünen bir başka arkadaşınızda da denetin. Belki mi band yanlış değerler veriyordur?
Yok hocam iki cihazda doğru ölçüm yapıyor denedik. Bunun dışında bu olay sadece bisiklet turlarından sonra bunuda belirteyim sürekli böyle değil

• Beğen
Tepkiler: suyunsesi
Bende de bu olay var ya sabahdan öğlene kadar bisiklet sonra eve geliyorum terim soğumadan bisikleti kardiyo gibi kullanıyorum orada.Fitness yapıyorum.Dinlenirken çok düşüyor ve ölü gibi hissediyorum uyuşuk bir halde modum falan çok düşüyor.Antalya'da 1 ayda 1 kere ambulansla kaldırıldım hastaneye 1 kere de kendim gittim acile.İlkinde kalpkrizi geçirir gibi bıçak girermiş gibi ağrı giriyordu kalbime.İkincisinde de düzenli bir ağrı vardı kalbimde 2 farklı hastanede de komple baktılar.Bir ton grafi falan çektiler sonra serum bağlayıp gönderdiler ikisinde de .Doktora sorduğumda dediği cümle şu"sen 20 li yaşlarındasın bu yaşlarda kalp hastalığı olmaz".İkisi de bunu dedi şaka gibi.Şuan Wales'deyim geçen hafta hastaneye gittiğim de hine çektikleri kalp grafilerinden tutun da ultrasona kadar hiçbir sıkıntı çıkmadı.Ama dinlenme halinde 38-45 arası gidip geliyor.Hala korkuyorum uyurken birşey olurmu falan diye.Sürekli ölümden korkmak böyle birşeymiş demek ki.O kadar ağrım neden var anlamış değilim.Kas ağrısı falan diyenler oldu defalarca kas gevşetici uyguladı doktorlar geçmiyor.Bende bilmiyorum.

Yok hocam iki cihazda doğru ölçüm yapıyor denedik. Bunun dışında bu olay sadece bisiklet turlarından sonra bunuda belirteyim sürekli böyle değil
Hocam mi band 4deki optik sensöre güvenmeyin. Daha gelişmiş optik sensörler bile hala doğru ölçümler yapamayabiliyor.
Arkadaşların da dediği gibi göğüs bandı alarak görüntüleyebileceğiniz bir cihaz ile nabzınızı ölçün...

@Tuzlu_Fıstık Bende ayni cihazı kullanıyorum. Ölçümleri ne kadar doğru bilemem ama genelde 65 75 arası çıkıyor. en güvenilir kaynak kardiyoloji bölümüne gidip hic değilse en kötü yılda bir kontrol ettirmek

Akıllı saat ile gece takibi açtım. Minimum 42 gösteriyor. İdeal mi yoksa hedef 38 filan mı olmalı :)

Akıllı saat ile gece takibi açtım. Minimum 42 gösteriyor. İdeal mi yoksa hedef 38 filan mı olmalı :)
40-60 arası düzenli spor yapan kişilerde normal. Şahsen benim formum çok yüksek olduğu zamanlarda gece uyurken kalp hızım 35 kadar iniyor. Şuan yeni yeni antrenmanlara başladım ve uyurken nabzım gün içerisinde ki aktivitelere göre 40 ile 50 arasında değişiyor

Screenshot_20221110_225016_Connect.jpg

Kanepede film izlerken 32-35 aralarını görürüm. Max nabız 202, yaş 49, kardiyoloji muayeneden ve toraks CT'den sınıfı geçtik geçenlerde

• Beğen
Tepkiler: Burak B. ve MakRo
@Semih Cavdar benimde senin seviyelere yakın abi. İlk başta mi band yanlış ölçüyor herhalde diye düşünmüştüm o dönem hastanede olunca 1 hafta boyunca düzenli ölçüm yaptırdım. Dinlenik nabzım 55-60 arasında seyrediyor. Bisiklette öncesinde mi band ile tempoya bağlı olarak 140 civarında görmüştüm, şu anda İgpsport den gelen ölçüm ile ortalama 105-110 temponun arttığında da 160civarlarında gördüm.

Gün içinde evden çalışmam ile birlikte hali ile çok yükselme olmuyor. Aradaki yüksek noktalar kedim ile koridorda koşturmamdan kaynaklanıyor.

Dosyalar

• Screenshot_2022-11-11-16-00-01-923_com.xiaomi.hm.health.jpg
    Screenshot_2022-11-11-16-00-01-923_com.xiaomi.hm.health.jpg
    21,4 KB · Okunma: 15
Geri