Jordanred Bisiklet Forması, Bisiklet Taytı ve Bisiklet Giyimine Dair Her Şey

Doğru Türkçe kullanımı

Volkan Çağlar

Forum Demirbaşı
Tepki
356
Arkadaşlar dikkat ettim de forumumuzda hep kısaltmalarla , sessiz harfleri düşürerek ya da Türkçe ile beraber aynı cümlede yabancı kelimelerde kullanılıyor.Lütfen Türkçe yazalım.Türkçemiz'e sahip çıkalım!

Scudo
öyle diyosun da senin nickinde ingilizce:D

@dodo

Abicim benim nick ile bir alıp veremediğim yok.Adı üstünde bunun "NİCK".Elbette takma ad gibi bir şey kullanacaksın.Seninki de "dodo" ben bir anlam veremedim ama önemli değil ben sadece mesajlarımızda Türkçemiz'i doğru kullanalım demiştim.Hem sen bana bu mesajı yazarken de (altını çizdim) düzgün kullanmamışsın

katılıyorum. Türkçe kullanmak zorunluluk haline getirilmeli bence.

@propcadmin

iyi diyorsun da bazen çok garip geliyor...konuşma diline göre yazıyoruz galiba

Önemli olan yazdığın,konuştuğun ve yaptığın şeyi doğru yapmaktır..Dil milliyetçiliği değil...Biz Türk'sek en azından milli değerlerimizi korumaya özen göstermeliyiz...Burada dil ayrımı yapmaya çalışılmıyor bence...
Şunu da belirteyim,hiç kimse mükemmel değildir...

Mümkün oldukça dikkat edilir ama burası edebiyat sitesi değil.Her kelime doğru yazılcak( ki normalde yazılacak olması lazım) diye bir kural yok...

@oxsy

Bence de.
Ama bir ayar tutturmak lazım. Doğru nasıl olacağını bilelim ki yanlışı yapmaya hakkımız olsun. Bazı arkadaşlarımla kişisel yazışmalarımızda nerdeyse bütün kelimeleri yanlış yazarız.

Fakat araya İngilizce kelimelerin girmesi bence dejenerasyondan başka bir şey değil.

Bazı arkadaşlar nokta virgül kullanmadan tren gibi diziyorlar kelimeleri, bir kaç kere okumak gerekiyor anlamak için. Bir de beni "de, ki, mi" lerin bazı yerlerdeki yanlış kullanımı rahatsız ediyor.

Söz uçar yazı kalır arkadaşlar.
Elimizden geldiği kadar dilimizi dikkatli kullanmalıyız diye düşünüyorum ve bu konudaki hassasiyetimi de forumda sanırım bir çok arkadaşımız bilir.
Benden bu konuya tam destek.
Ancak Türkçe kullanmak zorunlu olsun, yabancı ifade olmasın diyemeyiz. Çünkü bunun kontrolü imkansız. Tek çare otokontrol... Bu da demek oluyor ki herkes kendi kendini kontrol edecek ya da bir üyenin çok bozuk mesajını gördüğünüze özel mesaj atıp kibarca uyaracağız, uyaracaksınız.
Ben şahsım adına konuşayım, çok bozuk bir dille yazılmış mesajları cevaplamadığım çok oluyor.

Hata ya bilerek yapılır ya da bilgisizlikten. Türkçeyi düzgün kullanmaya çalışmalıyız.Yani yazacağımız kelimenin Türkçeye uygun olmadığını bile bile bunu yazmamalıyız.
Bilmiyorsak o ayrı.Öğrenmeye çalışmalıyız elbette.Zaten tüm imla kurallarına hakim olan kişi sayısı da çok fazla değil.Örneğin ben "Türkçeyi" derken "yi" ayrı mı yazılacaktı diye ikilemde kaldım :) (Bilen varsa yazsın)

Hatta şimdi aklıma bir fikir geldi. :003:
Yazılarda bir hata olduğunu farkeden biri, o konuya cevap yazarak hatayı kibarca, doğrusuyla gösterebilir.

• Beğen
Tepkiler: Volkan Çağlar
Türkçenin içine etiler zaten gereksiz vj ler tv programları vb yayın kuruluşları bide chat ortamının da etkisiyle kelimeler cümleler iyice küçüldü ne olduğu belirsizleşti

Bide anlamadığım bişey dükkan tabelalarına acayip acayip isikler yazmaları
mesela:
Red Rose kuaför Black&white cafe brother erkek kuaförü ne gerek var bunlara adam gibi türkçe isim koysalar keşke..

En iyisi bunlara uymayıp kendi dilimize kendimiz sahip çıkmak bende bu konuya destek veriyorum.

@propcadmin

Bu düşüncenizi biz çok uzun zamandır söylüyoruz , ben olabildiği kadar hassasiyet gösteriyorum ve bütün forumdaki kişilerinde göstermesini uzun zamandır istiyoruz yani Türkçemize sahip çıkalım.

• Beğen
Tepkiler: Volkan Çağlar
@elise111s

İşte burada işin içinden çıkamayız :)
Yapılan bir hata, konunun içerisinde belirtilirse diğer üyeler tarafından konu sapar, "offtopic" olur. O nedenle en uygun uyarma şekli özel mesajdır.
Gerekirse mesajın sahibi üye, bölüm moderatörlerine özel mesaj atarak, kendi mesajının düzeltilmesini de isteyebilir.

@Ontario

Duyarlılığını tebrik ediyorum.

Yanlış anlamamanı rica ederek şu bi kaç hatayı tekrarlamamanı diliyorum.

1) İçine etiler değil, içine ettiler olacak. :)
2) "...Ettiler" ' den ve "...kendimiz sahip çıkmak" ' tan sonra nokta olacak.

@elise111s

@Ontario

Bu cümlede 4 hata daha buldum. İçinden çıkılmaz bu işin... HaliliOzturk haklı.
Bence fazla da kasmaya gerek yok. Bilelim, sahip de çıkalım ama zorlayıcı olmayalım fazla.

Kelime seçimine dikkat etsek, bir iki de yazım ve dil bilgisi kuralına dikkat etsek cennet olacak forum cennet ;).

Herkes imla hatası düzeltmeye başladı.Elbetteki bu şekilde olmaz. Dikkat edenler herzamanki duyarlılığı ile devam ederler.Diğer yanlış kullanımlar ise gözardı edilir. O kişinin kendi sorunu...

Arkadaşlar birbirimizi düzeltmeye gerek yok...Türkçe hepimizin...Dikkat etmek kişinin sorumluluğunda...Dikkat edersek iyi olur;ama etmezsek de yargılanmak doğru değil...:)

Geri