Jordanred Bisiklet Forması, Bisiklet Taytı ve Bisiklet Giyimine Dair Her Şey

Faiz nedir, nasıl belirlenir ve neden değişir?

Kartı alırken aidatı kabul etmiyor musunuz sözleşmede?
". Öncelikle Tüketici Kanunu'nun 31'inci maddesini hatırlatalım. Madde aynen şöyle: "Kart çıkaran kuruluşlar, tüketicilere yıllık üyelik aidatı ve benzeri isim altında ücret tahsil etmedikleri bir kredi kartı türü sunmak zorundadır." Bu yasa maddesinden yola çıkarak bankanızdan ücretsiz bir kart isteyebilir ve geçmiş dönemde ödediğiniz aidatları geri isteyebilirsiniz."

Bir internet haberinden alıntı bir yazı. Tüketici lehine bir sürü karar çıkmış davalarda. Ben başta garantiden iki kere olmak üzere iş bankasından da aynı şekilde bir kere iade aldım. Garanti bir kere ücreti geri yatırdı. Bir kere bonus olarak yükledi. İş bankası ise maxipuan olarak yükledi. Eşim de aynı şekilde itiraz etti. Çevremize duyurduk. Başvuran herkes iade aldı. Bir şansınızı deneyin derim. Bana ücretsiz kart sunan olmadı. Bunu talep ettiğimde size yine bilmemne ultra extra premium kredi kartı kullanmaya devam edin. 1 yıl kullanma sözünüze bu parayı geri yatıralım diyorlar.

Artık enpara kullanıyorum gerçi. Yıllık ücret falan yok.

Yani problem aslında size ücretsiz kart sunmaları gerekirken sunmadıkları için çıkıyor.

Scudo
Şöyle bir twetterda bakınam dedim. Herkes Yeni bankacılık düzenlemeleri ve yeni faiz oranlarından şikayetçi, atılan bazı faiz hesaplama tabloları gerçektende insanlara hak verdirtecek türden faiz oranları, dünya genelinde batan banka haberleri gelirken, heleki koca ABD'de bile banka batıyor, bizim ülkemizde neden bankalar bu halde, tabiki batsınlar diye deniyorum, ama rakamlara bakınca eskiden tefecilik yapanlardan bir farkları kalmadığı ortada, birde devletin bir takım getirdiği yasaklara bile uymuyorlar, örnek verecek olursak kredi kartı aidatı, bu işin sonu nereye gider.
Aşağıya x bir vatandaşın hesapladığı tabloyu bırakıyorum.
304541 dosyayı görüntüle

Yorumu size bırakıyorum.🤔
Bu oranlara yorum yaparsam sayfanın yöneticileri beni büyük ihtimalle sayfadan aforoz ederler,o yüzden susma hakkımı kullanayım bari:acpsnr:

Kafayı kuma gömmüş insanlar olduğumuz sürece, faizler artıyor sanacağız, birilerinin enflasyon yoluyla aslında borç erittiğini anlayamayacağız.

İster cahiliye devrinde, ister asrı saadet zamanı, ister bugün; bin deve almak için sizden 10 kilo altın isteyen birine, evet sana bu altınları veririm ama geriye 11 kilo altın isterim dediğinizde, buna riba bize telaffuz ettirdikleri şekliyle faiz denir ve bunu istemek, borcu verene yasaktır. Yani haramdır. Faiz haramdır diyenlerin haram dedikleri faiz budur. Çünkü 10 kilo altın binlerce yıldır 10 kilo altındır ve dünya durdukça da 10 kilo altın olarak kalacaktır.

Ancak, değerini kişilerin izafe ettikleri kağıt paraların, çeşitli sebeplerle değerleri artar veya özellikle azaltılır. Çünkü o parayı tedavüle çıkaran sistem, paranın sürekli hareket etmesini ister. Değerlenen parayı saklayan ahaliye karşı en büyük silah enflasyondur. Pozitif enflasyon ile para zamanla değer kaybeder ve bunu saklayan ahali parasının eridiğini görüp, ya ihtiyacı olan yada paraya kolay çevrilen metaları alır.

Paranın değerini yitirmesine karşın, onun değerini az buçuk korumak için verilen faiz ise riba değildir. Laf oyunları ile faiz haram, enflasyon sonuçtur dendiğinde ve bu sebeple faizi kağıt üstünde düşürdüğünüzde, enflasyonun düşmediğini gördük elhamdülillah.

• Beğen
Tepkiler: ErzincanLee
Bu oranlara yorum yaparsam sayfanın yöneticileri beni büyük ihtimalle sayfadan aforoz ederler,o yüzden susma hakkımı kullanayım bari:acpsnr:
Susa susa bu hale geldik zaten (aman aga gaza gelip yazma) 😂. Herkes memnun. Birilerinin dediği gibi, Almayın,Yemeyin, içmeyin,gezmeyin. Sabah is aksam ev makarna ve çorba bol karbonhidrat ve nişastalı bir hayat 🙄 o zaman sıfır borçlu olabilirsiniz. Krediye felanda gerek kalmaz. 😂 En önemlisi de bol bol şükür ammaa kime, buda önemli bence...

• Beğen
Tepkiler: seko35.50
İster cahiliye devrinde, ister asrı saadet zamanı, ister bugün; bin deve almak için sizden 10 kilo altın isteyen birine, evet sana bu altınları veririm ama geriye 11 kilo altın isterim dediğinizde, buna riba bize telaffuz ettirdikleri şekliyle faiz denir ve bunu istemek, borcu verene yasaktır. Yani haramdır. Faiz haramdır diyenlerin haram dedikleri faiz budur. Çünkü 10 kilo altın binlerce yıldır 10 kilo altındır ve dünya durdukça da 10 kilo altın olarak kalacaktır.

Altın'ın yerine X bir şey koyduğumuzda sorun ortadan kalkıyor demek. Boşuna dememişler "İslam kolaylık dinidir" diye :)

Şöyle bir twetterda bakınam dedim. Herkes Yeni bankacılık düzenlemeleri ve yeni faiz oranlarından şikayetçi, atılan bazı faiz hesaplama tabloları gerçektende insanlara hak verdirtecek türden faiz oranları, dünya genelinde batan banka haberleri gelirken, heleki koca ABD'de bile banka batıyor, bizim ülkemizde neden bankalar bu halde, tabiki batsınlar diye deniyorum, ama rakamlara bakınca eskiden tefecilik yapanlardan bir farkları kalmadığı ortada, birde devletin bir takım getirdiği yasaklara bile uymuyorlar, örnek verecek olursak kredi kartı aidatı, bu işin sonu nereye gider.
Aşağıya x bir vatandaşın hesapladığı tabloyu bırakıyorum.
304541 dosyayı görüntüle

Yorumu size bırakıyorum.🤔
Yapı Kredi Bankası'nda kredi faiz oranları kaç? - Sıkı durun: %6.
Size sonunda hak verdim; ama siz de çok uzun vade seçmişsiniz, doğal.

Bugün bir evi 100 liraya alıp, yarın 110 liraya satmak da benim gözümde faizden farksızdır.

Yasal yada dini tanımı bu şekilde olmadığının farkındayım ama bir hizmet sağlamadan paradan para kazanılıyorsa adı ne olursa olsun aynı kapıya çıkıyor.

Rant ve faiz karşılaştırıldığında faizi alan banka en azından bir hizmet sunuyor ve bunun karşılığında açıkça beyan edilmiş bir ücret (faiz) alıyor. Rant ise tamamen al-sat ve spekülasyona dayalı bir yatırımdır, biraz argo olacak ama kim kime geçirebilirse. Şahsen faizi ranta tercih ederim, çünkü faizi hesaplayabiliyorum ama günümüzde ranta dayalı ev ve araba piyasasını bazıları uçuruyor ve bundan nefret ediyorum.

Bu da size farklı bir bakış açısı.

PS: teorik olarak "mantıklı" seviyede faize ve banka kurumuna karşı değilim ama burada tartışılacak konu bunları nasıl tanımladığımızdır.

Faiz hakkında naslar bulunan, dinen haram kılınmış ve enflasyonun sebebi olan bir olgudur. Hükümet tarafından belirlenir, hükümetin canı istediği için değişir. 2023 türkiyesinde basit düşünmek gerek. Hiç öyle laga lugaya, ekonomi terminolojisine gerek yok.

Altın'ın yerine X bir şey koyduğumuzda sorun ortadan kalkıyor demek. Boşuna dememişler "İslam kolaylık dinidir" diye :)
Hocam aklıma geldi, "enflasyon altına olunca faiz, altından başka şeye olunca demek ki faiz olmuyor" dediniz. Burada olan faiz değil, tahşiş. Faiz olsa paranın alım gücü sabit kalırken geri ödemesi artar. Burada olan tahşiş, yani alım gücü düşerken, geri ödemesinin sabit kalması için enflasyonla fiyatın artması. Altının miktarının artmasına değil, ayarının düşmesine benziyor.

Herşeyi bilen bir ekonomist çıkar, "faiz sebep enflasyon sonuç" der, merkez bankasına emir verir ve faiz belirlenir. Hepsi bu...
Hiçbir şey bilmeyen ekonomistler de beyhude bağırır dururlar, faiz %8,5 diye belirlenmiştir bir kere, ama banka sana parayı en az %40'dan satar, kasap eti 400 den, karaborsada dolar alır başını yürür...
Bunlar hassas konulardır arkadaşlar, vites oranlarına, jant akıcılığına falan benzemez. Fazla bulaşmayın, acaip çarpar, siz keyifle pedallamaya devam edin!
Önemli olan tekerinize taş değmesin :hhhhhh:

Geri