Jordanred Bisiklet Forması, Bisiklet Taytı ve Bisiklet Giyimine Dair Her Şey

Furç takımında boşluk

@ümit KOCABAŞ
Önce gidon boğazı üzerinde birbirine karşılıklı ve yere paralel olan iki vidayı gevşetin yavaşça, üstteki vidayı gidonun dönüşünü engellemeyecek seviyede sıkabildiğiniz kadar sıkın. Tork anahtarınız varsa onunla sıkın, o size ölçü olur. Sonra ilk gevşettiklerinizi tekrar sıkın. Yöntem aşağı yukarı böyle.

Scudo
Sedona 325 e bugün xlc as 820 isimli acili bogaz gidonu taktim kendi gidon bogazindan daha kisa geldi ve boşluk kaldi. Buna spacer denen ara halkadanmi takmaliyim arkadaslar. On frene basinca tıkır tıkır ses geliyo ve biraz oynuyo. Ben bogazi iyice oturttum bu kez ustteki civata ile bogaz arasinda bosluk kaldi. Yapilmasi gereken nedir acaba

Merhaba forumdaşlar. Bisikletimde ön freni sıktığımda bir boşluk olduğunu hissedebiliyorum. Bu olay gidonu çıkarıp taktığımdan beri devam ediyor. Nasıl düzeltilebilir?

Saygılarımla

@hatala
Konu zaten "Furç takımında boşluk" oldugu icin yorumlari okumaniz faydali olacaktir ki bilasa @Cemil Dada arkadasimizin yorumu (yorum no. 21) tam detayli ve aciklayici olmus. Okuma yetenegini kesin tavsiye ederim, bazen cok faydali oluyor. ;)

Yalniz o bosluk sadece gidon degistirmeyle olmaz, gidonbogaziyla daoynamis olmaniz gerekir. Aksi taktirde ya tesadüfen bosluk olusmustur ki nerdeyse imkansiz birsey yada furj bilyalari bozulmus olabilir. Bunlar tabiki sadece tahmin. Herzaman söylerim bozuk olan bir seyin bir kac nedeni olanbilir ama ilk denemeniz gereken dedigim gibi @Cemil Dada arkadasimizin tarifi (yorum no. 21) ile boslugu almaya calismaniz olacaktir. Fayda etmese sormayla degilde bir bisikletciye göstermeniz daha faydali olur.

• Beğen
Tepkiler: hatala
Teşekkür ederim Murat bey. Yalnız admin buraya taşımış mesajı. Yoksa yeni bir konu açmıştım. Hemen okuyorum
@Murat Cömez

:harika::harika:

Genelde kullanıcılar bu boşlukları almak için yukarıdaki vidayı fazla sıkıp, şaft borusunun içindeki "çiçek" denen aparatı yerinden oynatmak suretiyle mekanizmanın ayarını bozarlar. Bu, dikkat edilmesi gereken bir husustur. Bu sorun oluştuğunda bir tamirciye götürmekte fayda vardır. Zira bir kasis veya çukurdan geçerken gidonun elinizde kalma riski yüksektir, dikkat edilmelidir.

Peki maşa değiştiğinde bu sorun gider mi?
@Kuzey Ege

@hatala
Maşayı değiştirmeye gerek yok ki. Cemil arkadaşın dediğini yapın işe yaramaz ise muhtemelen furç yatağının değişmesi gerekir. Daha sağlıklı bilgi için bir bisikletçiye gösterin.

Herkese bütün cevapları için teşekkür ediyorum.
@Bigpatron
Kendimi yanlış ifade etmişim. Aslında aklımda yeni bir maşa alma fikri var. O sebepten öyle söylemiştim. Teşekkür ediyorum size de.

Herkese iyi forumlar, 2 gün önce Kron'un XC 150 modelini aldım. Paketi açtıktan sonra gidon boğazının takılacağı yerdeki plastiği sökerken kadrodan tuttuğum için plastik sökülür sökülmez furş takımı yere döküldü. Takılma sırasını bilmiyordum ancak alttan yukarı doğru şu şekilde taktım, bilya > metal bir parça (sanırım bilyanın hareket etmemesi için gereken bir parça) > plastik sıkıştırıcı > furş kapağı. Bu şekilde taktım ancak ön frene basıp boşluk olup olmadığını kontrol ettiğimde boşluk hissediyorum. Kesinlikle zorlamadım takarken veya kırılan bir şey olmadı, bir şey olur diye binmedim bile hiç ki zaten sele kelepçesi de büyük geldiği için seleyi de takamadım. Yardımcı olabilecek biri varsa çok makbule geçer, şimdiden teşekkürler.

Sele kelepçesi büyük geldiğinden 27.2 olan sele borum için 31.8 kelepçe sipariş ettim, bu kelepçe uygun mudur?

Herkese iyi forumlar, 2 gün önce Kron'un XC 150 modelini aldım. Paketi açtıktan sonra gidon boğazının takılacağı yerdeki plastiği sökerken kadrodan tuttuğum için plastik sökülür sökülmez furş takımı yere döküldü. Takılma sırasını bilmiyordum ancak alttan yukarı doğru şu şekilde taktım, bilya > metal bir parça (sanırım bilyanın hareket etmemesi için gereken bir parça) > plastik sıkıştırıcı > furş kapağı. Bu şekilde taktım ancak ön frene basıp boşluk olup olmadığını kontrol ettiğimde boşluk hissediyorum. Kesinlikle zorlamadım takarken veya kırılan bir şey olmadı, bir şey olur diye binmedim bile hiç ki zaten sele kelepçesi de büyük geldiği için seleyi de takamadım. Yardımcı olabilecek biri varsa çok makbule geçer, şimdiden teşekkürler.

Sele kelepçesi büyük geldiğinden 27.2 olan sele borum için 31.8 kelepçe sipariş ettim, bu kelepçe uygun mudur?
En yakındaki bir uzmana götürün.

En yakındaki bir uzmana götürün.
Hocam yanlış anlaşılmasın, tamircilere güvenmediğimden değil ama kimse işini özenerek yapmıyor bugünlerde. O yüzden kendim yapmak istemiştim, bir fikir yürütemez miyiz neden olabileceğine dair? Fotoğraf da çekebilirim daha iyi kavranması için.

Arkadaşlar ben yeni gidon boğazı taktım ama boğaz boyu daha kısa ve spacer eklemem gerek bir süre spacer eklemeden kullansam sorun oluştururmu

Dosyalar

• IMG20230918163932.jpg
    IMG20230918163932.jpg
    74,5 KB · Okunma: 82
Arkadaşlar ben yeni gidon boğazı taktım ama boğaz boyu daha kısa ve spacer eklemem gerek bir süre spacer eklemeden kullansam sorun oluştururmu

Fotodaki gibi sakın kullanma, spacer gelene dek indir aşağıya, boşluğunu al ve sık

• Beğen
Tepkiler: MAERKEK
Sizin bahsettiğiniz şekilde kullanmamın bir sakıncası olacakmıdır kısa bir süre için

Sizin bahsettiğiniz şekilde kullanmamın bir sakıncası olacakmıdır kısa bir süre için
Pazartesinden bu güne kadar 1 Spacer bulamadinmi yada saft borusunu az bir sey kesemedinmi? 1 haftadir öyle duruyormu bisikletin?

Gelelim arkadasin dedigi yönteme, yani "spacer gelene dek indir aşağıya, boşluğunu al ve sık" olayi sadece 150m - 200m lik mesafeler icin bir cözüm. Üst kapagi olmadan furjtakiminin boslugunu alamasin. Az bir bosluk/oynama, yataklari/Bilyalari bozmak, alinborusunun catlama riskinin yüksek olmasi vs. demek.

ilk bir hafta önce sordugun ve hala hal edemedigin soruya gelince.
"bir süre spacer eklemeden kullansam sorun oluştururmu"
Neden bir süre spacer eklemeden kullanmayi düsünüyorsun? Bunun bence cok büyük bir nedeni olmasi gerkekiyor, yoksa bir insan sagligini canini neden riske atsinki? Spacer dedigin parca her mahalle bisikletcisi dahil hepsinde bulunan ve cogu yerin sana hediye verecegi bir sey. Yani simdi yola ciksan en fazla 1 saat icinde hal edersin.

Son bir soru olarak neden o bogazi o bisiklete taktin, sadece görüntü olsun diyemi?
Bisikleti gercekten görüntü olsun diye degilde, hobi yada spor olarak kullaniyorsan, görüntüsü taktigin bogaza 10 cekecek ama saglini koruyacak ve geometrine uygun tutacak bogazarda var.
Bence geometri vs. olsun diye degildir, Bir hardtail bisiklette Enduro/Freeride bogazi takmanin geometri ve saglikla alakasi olamaz bence.

Neyse uzun lafin kisasi, ya araya spacer takmalisin yada safti kisaltmalisin, aksi taktirde kullanamasin. Kullanirsan da büyük zarlar acabilir.

Simdi sen 23 yasindasin ve sordugum sorulari da yanlis anlayarak bana saldirida bulunursun.

• Beğen
Tepkiler: HakanAydn
Yeni maşa almış, ideal boğaz yüksekliğini spacer almadan saptayıp, boşa para verme ihtimalini elimine etmek isteyen cimri, pardon tutumlu bir arkadaş gibi geldi bana :ssrtcbya:

Öncelikle birkaç bisikletçiye sordum ve hiçbirinde spacer bulamadım ve şart borusunu nasıl keseceğim konusunda pek bilgili değilim ondan dolayı orjinal gidon boğazına geçiş yapmak durumunda kaldım birde bisikleti görüntü olarak toplayan birisi değilim xc bisikletimi freeride uygun hâle getiriyorum ve hem sık sık arazi sürüsü yapıp bunun yanı sıra freeride da yapıyorum gidon boğazının yakinlastirdigi mesafe arazide sıkıntı oluşturacak olursa koltuğu bir miktar geri almayı planlıyorum birde estağfurullah sana saldırıda bulunmak haddime değil birde 23 değil 18 yaşındayım hesabı açarken detayları pek önemsemeyip biraz baştan savma yapmıştım, yanıt verdiğini için teşekkürler
Yeni maşa almış, ideal boğaz yüksekliğini spacer almadan saptayıp, boşa para verme ihtimalini elimine etmek isteyen cimri, pardon tutumlu bir arkadaş gibi geldi bana :ssrtcbya:
Maşa değil gidon boğazı ve gidon yeni önceki ile yükseklikleri farklı olunca spacer ihtiyacı çıktı birkaç bisikletçiye gittim spacer yokmuş onun haricinde temin etmek için çok fazla fırsatım olmadı birde komple vites sistemini ve jantları değiştirdim bir spacerden kaçacak değilim, spacer temin edememde fırsatımın olmaması ve fırsatım olduğunda da yorulmuş vaziyette olmam etkilidir yanıtınız için teşekkürler

• Beğen
Tepkiler: HakanAydn
Bisikletimi görüntü olarak toplamak benim için önemli değil. XC bisikletimi freeride uygun hâle getiriyorum ve hem sık sık arazi sürüşü yapıyorum hem de freeride yapıyorum. Gidion boğazının yakınlaştırdığı mesafe arazide sıkıntı oluşturacak olursa koltuğu bir miktar geri almayı planlıyorum.

Geri