Gezmek için değil, ulaşım için bisiklet yolu

Haydar1912

Aktif Üye
Tepki
62
İsim
haydar
Bisiklet
Merida
@1dost alsancak ve konak arası öyle sadece çok kalabalık beyinsizlerle dolu işte bugun yine başıma geldi 25 km lik bi gezintiye çıktım yine aynı yerde sorun yaşadım 2 tane yürüyüş 1 tane de bisiklet yolu var ama ısrarla bisiklet yolunda yürüyorlar bugun birine çarpıyodum az daha önüne bakmadan bisiklet yolundan karşıya geçmeye kalktı yanındaki arkadaşı kız ı tutmasa çarpıcaktım dönüş yolunda ise araba tarafından sıkıştırıldım kaldırıma attı beni şöför kadındı yürümeyi bilmezler ehliyet verip trafige salıyorlar anlamıyom.
Bu sorunların dışında mavişehirden incir altına kadar bisiklet yolu var daha ilerisine gitmedigim için bilemiyorum

Scudo

egesengun

Üye
Tepki
89
İsim
Ege Şengün
Bisiklet
Giant
@1dost İzmir'i büyütmeyin gözünüzde. Sonuçta her yerin eğitim seviyesi yerlerde sürünüyor. Suriyeliler de bahsedilen alanda çok fazla. @KüFürbaz Haydo 'nun bahsettiği yer İstanbul'un Esenler Otogarı gibi. Suriyelileri aşağılamak, eğitimsizleri aşağılamak için söylemiyorum. Hayatta kimse aynı şansta değil. Bisiklet kültürü görmemiş insanların, şehir kültürü görmemiş insanların normal davranışları bunlar. Kaldırım varken yoldan yürüyenler, kırmızıda geçenler, bisiklet yolunda yürüyenler, kadınlara laf atanlar, gırtlağın en derinlikerinden çıkartıp sokağa tükürenler, yere çöp ve izmarit atanlar, gösteriş olsun diye 4500 liraya telefon alıp pazarcı teyzemle pazarlık edenler... Bu şehirleşme arafında kalmış, vergi sistemi yüzünden emeksiz kolay paraya sahip olmuş sonradan görmeler benim en deli olduklarım. Köyden şehre gelmiş amcam, teyzem bisiklet yolunda yürüyorsa kesinlikle sesimi çıkartmıyorum. Ama kalbur üstü olan orta kesim bu görgüsüzlüğü yapıyorsa barendimle böbreğinden alıyorum.
Bu iki kesim arasında ince bir çizgi var çünkü davranışlar ortak. Bir tanesi, şehir hayatını hiç görmediği için. Bu kişilere hiçbir lafım yok. Diğerleri şehirde yaşayanlar ki, bu kişiler bunu kasıtlı veya dolaylı yoldan kasıtlı (umursamadığı için) yapıyor. Bu insanlara tahammülüm sıfır.
Alıntı yaptığım mesajınıza gelirsek, İzmir'de de bu insanlardan dolu. İzmir'e aşık biri olarak söylüyorum ki İzmir'i gözünüzde büyütmeyin. Geçen sene 13.000 İstanbul'lu beyaz yaka İzmir'e yerleşmiş. Benim korktuğum kesim bu. En fenaları bunların içinden çıkacak.

• Beğen
Tepkiler: Rocketman

suat akman

Forum Bağımlısı
Tepki
4.908
Başlangıç
1985—86
Bisiklet
Mosso
Bisiklet türü
Dağ bisikleti
Tum oneriler genel olarak guzel.
Farkindalık turlari, dernek uyelikleri, bulundugumuz yerlerde yerel yonetimlere basvuru ve talepler...

Bu tip faaliyetlerin yanisira, kamu spotu denen cogunun faydasi tartisilir :) kliplerde hazirlanmali, surucu kursu, okul gibi egitim kurumlarinda trafik kurallarinin yanisira, trafikte saygi, sorumluluk ve hatali gordugumuz durumlarin kime nasil ihbar edilecegi mufredata genis sekilde ve duzgunce alinip sureklilik kazandirilmali.

Aksi takdirde ne kaldirimda hareket halinde veya park halinde olan araclardan, ne bisiklet yolundaki mevcut park-mangal-yaya sorunundan, ne de halkın trafikteki konumuna gore bencilliginden ve kafasina gore hareketinden kurtulabiliriz!

Egitilmemis beyinlerin ele gecirmekte oldugu bir ulkenin manzarasi ortada. Herkes hakli herkes kendi kanununu koymaya, ''gucluysem alririm'', ''arkam saglam sen benim kim oldugumu biliyormusun'' modunda yasamaya basladi...
Birakin kaza sonucu olusan facialari, yol kavgasi, parkyeri kavgasi icin insanlar birbirini öldürüyor :(

Bahsedilen hersey egitim ile birlikte esgudumlu olmadigi surece, dunyanin en guzel ve uzun bisiklet yollarinida yapsaniz, dunyanin en genis kaldirimlarini ve parklarinida yapsaniz, hicbirsey dogru sekilde devam etmeyecektir!

• Beğen
Tepkiler: Rocketman

Aykuttasdelen

Forum Demirbaşı
Tepki
364
İsim
Aykut TAŞDELEN
Bisiklet
Cube
Türkiye sınırlarının dışına çıktıktan sonra ... Dünya güzelleşiyor..
Kim ne derse desin.

• Beğen
Tepkiler: furkanbr
B

BF Okuru

Misafir
@dogancancetin
Saatte 180 kilometre hizla gidebilen motosikletle bisiklet ayni işlevi goremez bro
Koşmak bisikletle ayni işlevi gorur mu.d

Edip D.

HTFU!
Tepki
5.344
Başlangıç
2000—01
Bisiklet
Diğer
Bunu dillendirdiğimde genelde tepki görüyorum ama yine söyleyeceğim, ben bisiklet yoluna karşıyım...
Bugüne kadar olan bisiklet yollarını gördük, ya (link), ya bir über-mega proje uğruna kapatıldılar (Anadolu ve Avrupa Yakası sahilleri), ya da "muhteşem yaptık" denilerek 300m yapılıp bırakıldılar (Emirgan).
Yapılmasın, insanlar "aaa bisiklet de kullanılıyormuş" diyene kadar yapılmasın. Öyle "yaptık, hadi kullanın şimdi" ile olmuyor maalesef. İlk önce insanların farkında olması lazım. O farkındalık da öyle gökyüzünden inmeyecek, onu da bisikletlilerin sağlaması gerekiyor. İnadına yoldan kullanarak, "sen bisikletlisin, kırmızı ışıkta niye duruyorsun ki" diyenlere inat BÜTÜN TRAFİK KURALLARINA UYARAK, seni tehlikeye atan kişiye gidip sakin sakin neyi yanlış yaptığını anlatarak o farkındalığın sağlanması, o farkındalığı sağlamamız gerekiyor. Sonunda "evet, bisikletliler de insanmış, onlar da TRAFİKMİŞ" denildiğinde ancak bisiklet yolları bir işe yarar.
Ondan önce yapılan/yapılacak her bisiklet yolu otopark yolu olmaya mahkumdur...

• Beğen
Tepkiler: Ehlikeyif

Haydar1912

Aktif Üye
Tepki
62
İsim
haydar
Bisiklet
Merida
@Edip Dinçer hocam dedigim gibi izmir de de sıkıntılar var ama mavişehirden inciraltına kadar bisiklet yolu mevcut belediyenin önü kesilmese izmir belediyesi neler yapacak ama ödenek çıkmıyo veya başka yerlerde kullanılıyor bide sorumsuz belediyelerde mevcut her parmak nasıl aynı degilse bunlarda var yani benim en korktugum şey sinyal vermeden dönüş yapan andaval öküz araba sürücüleridir

B

BF Okuru

Misafir
@KüFürbaz Haydo

Ben bu konuda yayaların bilgilendirilmesi gerektiğini düşünüyorum. Bu nasıl olacak ? Bisikletliler olarak kamu spotu tarzında biz bisikletliyiz mavi yollar bisiklet yoludur kazaya sebep olmamak için bisiklet yolundan yürümemenizi rica ediyoruz. "Biz bisikletliyiz değerli araç sürücüleri yollarda kazalarda hayatımızı kaybediyoruz bizlerde sizin gibi insanız lütfen bizlere karşı hassasiyet rica ediyoruz." Türevinde, kısa videolar çekip, İnstagram'a ve web sitelerine youtuba yüklemek işe yaracaktır diye düşünüyorum.

Tatlı dil ile ifade edince hem bisikletlilere karşı saygı sevgi de artacaktır. Bisikletin bu ülke ve ekonomisi için ne kadar önemli olduğunu bisiklet kullanmayan bisikleti ulaşım aracı olarak görmeyen insanlarımıza anlatamadığımızı düşünüyorum. Bu bir iki kişinin hamlesi ile tek başına olacak iş değil bu bir ekip işi olursa bisiklet Avrupadaki gibi Türkiye de hak ettiği yere gelecek. İnstagramı kullanarak bisikletli duyarlılık kamu spotları oluşturma fikrini değerli bisiklet dostlarının bilgilerine sunuyorum. Saygılarımla.

Ozy

Aktif Üye
Tepki
411
İsim
Ozan
Bisiklet
Specialized
@Ozy

Şu makaleyi de eklyebiliriz sanırım buraya:

(link)

Ulaşım amaçlı bisiklet kullanımı hakkında okuyanlar için iyi bir kaynak:

2011 tarihli İSTANBUL METROPOLİTEN ALANI KENTSEL ULAŞIM ANA PLANI (İUAP)

(link)

Not: Teşhisi koymuş, ama tedavi için somut bir öneri getirmemiş. "Kısa mesafelerde bisikletli ulaşım desteklenmeli" ifadesinin arkasını dolduracak, ilçe belediyelerine yol gösterecek bir vizyon sunmuyor maalesef.