Jordanred Bisiklet Forması, Bisiklet Taytı ve Bisiklet Giyimine Dair Her Şey

Ghost fotoğraflarınız buraya

@Osman Yener Bisiklet bilgisi derken künyemizde yer alan bisiklet sekmesini kastetmiştim :) Ben de eski bir bisiklet sever ama taze bir amatör diyebilirim kendim için. Bu işlerin sonu da yok zaten :)

@Osman Yener Yakalamışken birşey daha sorayım, gördüğüm kadarıyla stravayı aktif kullanıyorsunuz. Telefonları gidonda kullanmaya yarayan aparatlar var değil mi? Kullanılabilecek aplikasyonlarda hız gösteren bir imkan falan da varsa km saati yerine telefon kullanabilir miyim acaba?

• Beğen
Tepkiler: Osman Yener
Scudo
@zgnclskn dediğiniz gibi stravayı aktif olarak kullanıyorum. Telefonu gidona bağlamak için aparatlar olmasına rağmen ben bel çantamda taşıyorum. Hız, kadans, kilometre gibi değerleri km saatinden takip ettiğim gibi bire bir bu bilgileri verecek aplikasyon varmı bilmiyorum açıkcası. Zaten gps verilerini anlık olarak ben açıkcası çok güvenilir bulmuyorum. Turlarımda stravada tutarsız değerler çıktığını çok gördüm.

@Osman Yener Teşekkürler, o zaman kilometre saati daha öncelikli olacak benim için de. Dediğiniz gibi hız gösterimini yapabilen aplikasyon varsa bile gps üzerinden yapıyor olacak, km saatinin yerini tutmaz herhalde.

@Ender şeker

Benim kesinlikle tavsiye etmeyeceğim yer ve yerler Ulus'ta olan yerler bence uzak durun....

@zgnclskn
Merhabalar uzun zaman runtastic kullandım, aynı zamanda manuel yol bilgisayarınıda yanında devamlı kullandım
Karşılaştırma yapabilmek için. 100 km ye varan turlar yaptıgım da 600-700 mt kadar fark Oldugunu gördüm . Hiç fena sonuç değil . Burda önemli olan kullandığın telefonun gps kalitesi .iphone 5 ile kullandım sorun yaşamadım . Pil dışında :)
Şimdi edge 810 kullanıyorum 30 mt oynuyor turlarda :))

Merhaba arkadaşlar dün itibari ile ben de Ghost panamao X3 modeli ile aranıza katılmış bulunuyorum.Daha henüz deneme şansım olmadı Boyuma boyuma göre (1.70) S kadronun ( 48 cm denk geliyor sanırım) uygun olduğunu gördüm.Dedim ya henüz deneme şansım olmadı umarım yarın akşam evimin bulunduğu sahil kısmında (bu arada Tuzla'da oturuyorum) biraz turlar denerim.46 yaşında biri olarak biraz antreman yaparak vücudumu zorlamadan alıştırmak istiyorum.Uzun zamandır pek spor yapamamış biri olarak vücudumu alıştırma antremanları olarak tavsiyeleriniz benim için değerli olacaktır arkadaşlar.Bisiklet konusunda fikirlerinizi öğrenebilirmiyim.En kısa zamanda bisikletimin fotoğraflarını eklerim..Tavsiye ve fikirleriniz için şimdiden teşekkür ederim...

@Y. Birol
Hayırlı uğurlu olsun, kazasız güzel Günlerde kullanın.

• Beğen
Tepkiler: Y. Birol
@celikeren
İyi dilekleriniz için teşekkür ederim arkadaşım....

@celikeren

Ben de iphone kullanıyorum, deneyimlediğiniz sapma değerleri aslında makul değerler. Fakat dediğiniz gibi bir de şarj sıkıntısı var dikkate almak gereken.

@Y. Birol

Hayırlı olsun, kazasız pedallamalar. Kendi bisiklet tercihimle aynı diye söylemiyorum ama isabetli bir tercih :) Sizden birkaç gün fazlam var ve bisikleti biraz deneme imkanım da oldu. Kadronun ataklığını ve akışkanlığı gayet beğeneceğinizi tahmin ediyorum. Muhtemelen ilk aşamada sele sizi biraz rahatsız edecektir. Hem selenin spor yapısı bunda etken, hem de ilk kullanımda kaslarımız bisiklete hemen adapte olmuyor. Selenin verdiği rahatsızlık biraz devam edebilir, tavsiyem bu alışma dönemine biraz katlanın, bazı bisikletseverler hemen seleyi değiştirme yönüne gidiyor, acele etmeyin. Uzun süre sonra ilk defa spor yaptığımızda kas ağrılarımız olur ya, onun gibi düşünün bunu da, bir süre sonra kaslarımız adapte olacaktır. Bir de bisiklet öncesi ve sonrası açma-germe hareketleri yapmanın hiç bir zaman zararı olmaz. Özellikle bacak ve bel bölgeleri için biraz ısınma yapabilirsiniz.

@zgnclskn
Arkadaşım çok teşekkür ederim.Evet bisikleti ilk defa bu akşam yarım saatlik bir sürüş yaparak deneme fırsatım oldu.Çok uzun zamandır bisiklet kullanmayan biri olarak tekrar bisiklet üzerinde olmak beni mutlu etti.Bisiklet hakkındaki ilk düşüncelerim evet güzel bisiklet ama biraz ağır gibi geldi acaba sabit maşa ve v fren mi olsaydı diye düşündüm.Bu arada frene bastığımda disklerden ses gelmesi normalmidir bilemedim.evet ilk kullanımda kendimi fazla yormadan kasları zorlamadan 2 km kadar turladım.Acaba sabit maşalı ve v frenli bir bisiklet mi düşünmeliyim yoksa çok fark olmaz değmezmi dersiniz.Bu konuda fikirlerinizi öğrenebilirmiyim arkadaşlar..

@Y. Birol

Hidrolik fren zamanla bence çok daha Hoşunuza gidecektir, daha az kuvvet uygulayarak rahat bir duruş sağlıyorsunuz . Şehir içi kullanım için belki tartışılabilir ama ben Hidrolik fren iyidir diyorum . Bastığınızda diskle balata Arasında meydana gelen sürtme sesidir Buda normal bir durumdur. Ancak hareket halimde frene basmadan bir ses geliyorsa kaliper ayarsızdır bunu ayarlamanız gerekiyordur.

• Beğen
@Y. Birol

Ben X3 ü alırken cross 1300 almaya niyetli yola çıkmıştım, yine maşalı kilit ama V frenliydi, geri kalan donanımı birazcık öndeydi. 1300 ü hiç gözümle görmedim, zaten alımı yerelde yapmak istediğim için de X3 te karar kıldım. 1300ün ağırlığı 13 ün biraz altında kalırken X3 13ün biraz üstünde kalıyor, benim için ağırlığı sınıfında makul. Öte yandan aldığınız kadro zaten V fren uyumlu, maşa derseniz yine ileride niyetlenirseniz değişim yapabilirsiniz. Velhasıl Panamao gerçekten mevcut haliyle de her yola gelir bir bisikletken, modifiyeye müsait yapısıyla da verimli bir kadro. Bence bisikletinizin ilk halinin tadını çıkartın bir süre, ileride kullanım ihytiyaçlarınıza göre ufak dokunuşlar yaparsınız.

Panamao X kadroyu sabit maşa V frene çevirdiğinizde zaten 12 kiloya kadar da inilir diye tahmin ediyorum.

Disklerden gelen ses bende de var ve henüz ben de normallik düzeyini kavrayamadım, fakat bisikletin zaten şöyle 1 ay kadar kullanıldıktan sonra ayarlarının oturması durumu da söz konusu. O sebeple bu süre zarfında gözlemleyip, 1 ay sonundaki kurulum sonrası ilk bakım ve ayarla beraber daha tatlı bir kıvama geleceğini tahmin ediyorum bisikletlerimizin.

Kilitli maşayı, hibrit bisiklet kategorisinin olmazsa olmazı diye düşünüyorum. Düz maşaya geçiş yol bisikletine daha yakın bir kullanımı işaret ediyor benim gözümde. Biraz doğaya çıktığımda ya da şehir içindeki engellerle baş ederken faydasını göreceğimi düşündüğüm bir donanım. Kilitsiz maşaya bu kategoride karşıyım mesela, kilit de daha uzun yola çıkılınca önemli çünkü.

Bu arada X2 yi de X4 gibi Türkiye pazarına getirmemişler sanıyorum. Aslında cross 1300ün 2015 muadili X2 gibi gözüküyor ve 12.5 kg. Maşa değişimini düşünürsek 12 kg tahminim az çok yakın görünüyor.

@celikeren
@zgnclskn
Tekrar iyi akşamlar arkadaşlar tavsiyeleriniz için teşekkürler..Bu akşam tekrar 3-4 km kadar tur attım..Dediğiniz gibi frenleri sıktığımda ses geliyor o da zamanla oturacağını düşünüyorum..Bisikleti biraz daha sevmeye başladım.Hatta bugün iş saatinde bisikleti almış olduğum yeri arayıp acaba düz maşa ve V fren mi almalıydım diye sordum..O da bana aldığım bu bisikletin kaliteli iyi bir marka olduğunu ve zamanla daha çok seveceğimi söyledi..Ama içime sinmesse değiştirebileciğini yine de bu bisikletime zaman tanımamı söyledi.Ben de bugünkü kullanımda bisiklete daha bir ısındım diyebilirim.Ve Ghost bisikletimle devam kararı aldım.Arkadaşlar şimdi elimde bu çıplak bisikletime sırasıyla ve önceliklerine göre neleri almam gerekir acaba?.(Kask,pompa,alyan anahtarı,yedek lastik,kilometre saati,çanta,suluk........gibi):islik:
Bu arada bisikletin lastik sibopları ince uçlu değilmi ona göre pompa ucu aparatı almak gerekecek...

@Y. Birol

Kask ve eldiven önceliğiniz olmalı, daha sonra gözlük. Bunlar 3 temel ekipman bana ve birçok arkadaşa göre.. Daha sonra suluk, km saati, poma gibi. diğer ekipmanları alabilirsiniz. Ama öncelik KASK > ELDİVEN > GÖZLÜK olmalı. :)

• Beğen
@Y. Birol

Arkadaşımızında, Söylediği gibi öncelik iyi bir kask ve eldiven almanız .
Baktığınızda zamanla çok fazla zaruri ihtiyaçlar çıktığını Göreceksiniz :) giyim olsun aksesuar olsun :)) biraz maliyetli olabiliyor.

Pompa, içlastik, ve yama Takım'ı her daim Yanınızda olsun. Pompalar genellikle iki uçludur, presta( ince uçlu) ve oto siboplar böyle bir model alırsanız sorun yaşamasınız. Birde sele altı Çanta öneririm alet edavat için iyi oluyor

• Beğen
@celikeren
Sayın Çelik bey tavsiye ettiğiniz bu malzemelerin önceliklerine göre tavsiye edebileceğiniz f/p oranlı model markalar var mıdır acaba?..Tabiki diğer tavsiyede bulunacak arkadaşlar için de geçerli...Teşekkürler

@Y. Birol

Kask konusunda kesinlikle cimri davranmayın yeter. Diğerleri tercih meselesi.. :) Ben kullandığım kaskı tavsiye edebilirim; Uvex Ivo

• Beğen
@Hüseyin Külcüoğlu
Tavsiyen için teşekkür ederim Hüseyin bey. Kesinlikle dikkate alacağım..

Geri