Jordanred Bisiklet Forması, Bisiklet Taytı ve Bisiklet Giyimine Dair Her Şey

İnceleme Güçlü Işık Seçimi (Aliexpress ve Bilinen Markalar)

Selamlar. Önceki mesajımda kendi kullandığım farı km saatinin altına taktığımdan bahsetmiştim. Bu farı aldığımdan beri ilk defa bir gece sürüşüne çıktım ve 4 saatlik turun 2. saatinden sonra performansı çok azaldı. Bu nedenle daha iyi ışık performansı olan ve pil ömrü daha iyi bir far bakıyorum. İki seçenek belirledim. İlki forumda genel olarak herkesin kullandığı ve memnun olduğu moon vortex pro 1300 modeli.
Diğeri ise aliexpressden rocbross 1000 lümenlik model.
Moon 660 lira, rockbross 800 lira ama akıllı arka stopda yanında geliyor.
Sizce hangi modeli seçmeli?

Scudo
Selamlar. Önceki mesajımda kendi kullandığım farı km saatinin altına taktığımdan bahsetmiştim. Bu farı aldığımdan beri ilk defa bir gece sürüşüne çıktım ve 4 saatlik turun 2. saatinden sonra performansı çok azaldı. Bu nedenle daha iyi ışık performansı olan ve pil ömrü daha iyi bir far bakıyorum. İki seçenek belirledim. İlki forumda genel olarak herkesin kullandığı ve memnun olduğu moon vortex pro 1300 modeli.
Diğeri ise aliexpressden rocbross 1000 lümenlik model.
Moon 660 lira, rockbross 800 lira ama akıllı arka stopda yanında geliyor.
Sizce hangi modeli seçmeli?
hangi modeli aldınız acaba?

hangi modeli aldınız acaba?

Ben yorum yapayım, belki yardımı dokunur; düşünmeden Moon Meteor Vortex Pro 1300'lüğü öne, Moon Cerberus 150'liği ise arkaya aldım. 200'lük bir modeli de vardı ama bu kadar şık görünmüyordu. Özellikle Vortex için övgüler çok fazla. Rockbros'u eskiden beri bilirim ancak ürünlerini bulmak hem zor, hem de doğru düzgün ithal eden bir yer yok. Varsa da ben görmedim henüz. Amatörlükten kurtulamadı marka olarak bir türlü.

İkisi toplam 1000 liranın biraz altına mal oldu n11 üzerinden.

• Beğen
Tepkiler: Ali Eren
Ben yorum yapayım, belki yardımı dokunur; düşünmeden Moon Meteor Vortex Pro 1300'lüğü öne, Moon Cerberus 150'liği ise arkaya aldım. 200'lük bir modeli de vardı ama bu kadar şık görünmüyordu. Özellikle Vortex için övgüler çok fazla. Rockbros'u eskiden beri bilirim ancak ürünlerini bulmak hem zor, hem de doğru düzgün ithal eden bir yer yok. Varsa da ben görmedim henüz. Amatörlükten kurtulamadı marka olarak bir türlü.

Teşekkürler, 600 lümenlik modelinden sipariş verdim bende dün akşam. Arkaya sizin gibi 150 lik yada 80 lik alacağım moon dan

Vorteks pro gece performansı nasıl hocam? Resim veya video var mı. Bende almak istiyorum ama bağlantı aparatı yuzunden emin olamıyorum yani şu RB-28 bağlantı braketi var ya onu diyorum. 3d baskı ile yaptırmak istersem 100-150 TL para istiyorlar

• Beğen
Ürünler henüz elime geçmedi, test ettiğimde yazarım elbette. Fotoğraf ve video ile desteklemeye çalışırım.

Arkadaşlar bugün teslim aldım iki ürünü de. Kısaca yazayım, hava kararınca birkaç fotoğraf ve video koymaya çalışırım.

- Cerberus seçtiğim için kendime teşekkür ediyorum. Gördüğüm en şık arka lamba olabilir, abartmıyorum. Arka ve kenar kısımları ayıran siyah çizgi de çok şık gösteriyor ayrıca cihazı. Işık bayağı kuvvetli, yüksek modda uzun süre bakamıyorsunuz çıplak gözle. Ölçecek aparat yok elimde ancak fazlasıyla yeterli. Hoş, internette çok detaylı incelemeleri var zaten. İnce uzun yapısı da yol bisikletinin asaletini hiç bozmuyor, nefis duruyor. 3 farklı sele borusuna uyacak şekilde elastik sabitleme halkası kutudan çıkıyor. Şiddetle tavsiyemdir, bu fiyata pek alternatifi olduğunu düşünmüyorum. Bir üst modeli bu kadar şık değil, şahsi görüşüm.

- Vortex Pro ise beklentimin üzerinde aydınlatma sağlıyor. Güçlü modda ciddi anlamda göz alıyor, doğrudan bakma şansınız yok hiçbir şekilde. 50 metreden fazla yeterli aydınlatma sağlıyor. Normal modda ise 25-30 metre mesafeyi yeterince aydınlatıyor. Yanıp sönen modlar da yeterli. Ayrıca kablolu kumandası da ufak ve şık. Hem cihazın üstünden hem de kumandadan modlar ayarlanabiliyor. Gönül isterdi ki bluetooth özellikli olsun, kablo kalabalığı olmasın ama bu fiyata imkansız tabi. Ayrıca fotoğraflarda hacimli dursa da gayet kompakt bir cihaz. 10 santim kadar bir uzunluğu var, 2 santim kadar da çapı diyelim, gövdenin büyük kısmı oval dörtgen formda olsa da. Kızaklı yapısı sayesinde aparatlardan kolayca çıkıyor. Tüm gidonlara uygun, ayarlanabilir kauçuk sabitleme aparatı var. Ek olarak kask için olduğunu düşündüğüm bir diğer aparat var. Bir de kumanda var kutuda. Pili de bozuk para gibi bir şeyle kolayca çıkarabilirsiniz.

Elimde Ledlenser MT14 fener vardı 1000 lümenlik, ona kıyasla noktasal ışık veriyor. MT14 tüm odayı gündüz gibi aydınlatıyor, homojen ışık verdiği için. Ancak Vortex Pro da geri kalmıyor. Lens yapısı uygun olsa muhtemelen daha iyi performans verecekti ancak kullanım amacı gereği noktasal vermesi gerekiyor zaten.

Fiyatları artmadan bir an evvel almanızı öneririm. Her ikisi de muazzam iş çıkarıyor.

• Beğen
Vortex pro ve comet x kullanıyorum yaklaşık 1,5 yıldır gayet memnunum ancak flashı daha güçlü bir ışık arıyordum özellikle bisiklet yolundaki yayalar için. Sonunda Yine moon nebula 240 lumen ön far aldım. Flash konusunda Vortexe göre daha güçlü son kademede yere vurduğu halde benim bile gözümü alıyor. Aparatla kaska taktım ben de.
Tavsiye ederim.

• Beğen
Tepkiler: Ali Eren ve mada
Vortex pro ve comet x kullanıyorum yaklaşık 1,5 yıldır gayet memnunum ancak flashı daha güçlü bir ışık arıyordum özellikle bisiklet yolundaki yayalar için. Sonunda Yine moon nebula 240 lumen ön far aldım. Flash konusunda Vortexe göre daha güçlü son kademede yere vurduğu halde benim bile gözümü alıyor. Aparatla kaska taktım ben de.
Tavsiye ederim.

Merhaba. Nasıl bir fark var, pek anlayamadım. Flaşı güçlüden kastınız nedir tam olarak? Flaş modunda daha parlak olması mı?

Merhaba. Nasıl bir fark var, pek anlayamadım. Flaşı güçlüden kastınız nedir tam olarak? Flaş modunda daha parlak olması mı?

Merhaba vortex flash modunda daha dar açıda ve uzun bir aydınlatma yapıyor, nebula ise uzun ince yapıda daha kısa mesafede daha parlak bir ışık veriyor.

• Beğen
Tepkiler: mada
Merhaba,

Havana 1000 Lümen kullanan var mı ?
Memnun mu ?
(link)

Merhaba,

Havana 1000 Lümen kullanan var mı ?
Memnun mu ?
(link)

Ben iki hafta önceye kadar kullanıyordum. Ucuz farlardan iyi ama büyük beklentiye girmemek lazım. 1000 lümen kesinlikle değil. Yarısı kadar belki.
Trekking bisikletimde kullandığım (link) benzeri olmasına güvenerek, yol bisikletinde kullanacağım için daha hafif olması daha iyi olur diye düşünerek HepsiBurada'dan aldım ama ne aydınlatması yeterli, ne şarjı dayanıyor. Tam güçte akşamı çıkarmıyor, düşük güçte ikinci akşam bayılıyor. Oysa diğeri günlerce dayanıyor, hiç bittiği için şarj etmedim, dolu dursun diye şarj ettim hep.
Linkini verdiğim diğer ürünün ışığı oldukça güçlü olsa da hem onda hem Havana'da ışığı odaklama başarısız. Işık güçlü ama önünde dümdüz cam var, öyle ortaya salıyor.
Özetlersem görünürlük için iyi, görmek için alt-orta seviye bir ürün.

(link) markalı ürün yorumları çok iyi. Forumda da bir arkadaşımız almıştı. Bende sipariş verdim. Geldiğinde bir inceleme yazarım buralara.

BONTRAGER ION PRO RT ÖN FAR 1300 lümen aldım. gayet güzel ışık veriyor

@Scofield8347 hocam ışığa bir bisiklet parası vermişsiniz. Bırakın da işini hakkıyla yapsın :)

• Hahaha
Tepkiler: seko35.50
Ben iki hafta önceye kadar kullanıyordum. Ucuz farlardan iyi ama büyük beklentiye girmemek lazım. 1000 lümen kesinlikle değil. Yarısı kadar belki.
Trekking bisikletimde kullandığım (link) benzeri olmasına güvenerek, yol bisikletinde kullanacağım için daha hafif olması daha iyi olur diye düşünerek HepsiBurada'dan aldım ama ne aydınlatması yeterli, ne şarjı dayanıyor. Tam güçte akşamı çıkarmıyor, düşük güçte ikinci akşam bayılıyor. Oysa diğeri günlerce dayanıyor, hiç bittiği için şarj etmedim, dolu dursun diye şarj ettim hep.
Linkini verdiğim diğer ürünün ışığı oldukça güçlü olsa da hem onda hem Havana'da ışığı odaklama başarısız. Işık güçlü ama önünde dümdüz cam var, öyle ortaya salıyor.
Özetlersem görünürlük için iyi, görmek için alt-orta seviye bir ürün.
yurtdışı ürüne güvenemiyorum, gümrük problemi filan olur diye. tavsiyeleriniz için teşekkürler. moon var bende beyaz yatay led olanlardan görünürlük için çok iyi ama aydınlatma sıkıntı.

yurtdışı ürüne güvenemiyorum, gümrük problemi filan olur diye. tavsiyeleriniz için teşekkürler. moon var bende beyaz yatay led olanlardan görünürlük için çok iyi ama aydınlatma sıkıntı.

Yurtışı ürünlerde beklemek ve gümrük problemlerinin dışında "lümen sallama" problemi de var. Mesela AliExpress'ten linkini verdiğim ürünü ben aldığımda "15000 lümen" diye satıyorlardı, sonradan insaf edip 800'e düşürdüler:

unknown.png

unknown.png

15 bin kadar olmasa da 1000, 2000, 2400 lümen diye satılan ürünlerin fiyatlarının kalitesi bilinen ünlü markalara yakın olmaması o lümen değerini üfürdüklerini gösteriyor. Gerçekten 1000 lümen olan bir ürün en azından Moon Meteor 1000'in 2/3 fiyatına yakın olmalı, yukarıdaki gibi 2400 lümen olduğunu iddia eden bir ürün Moon Meteor 1300'den epey pahalı olmalı. Kullandığım diğer ışıklarla kıyasladığımda Havana'nın aslında 400-500 lümen, yukarıdaki 2400 lümen diye satılan ışığın da aslında iddia edilenin yarısna yakın olduğunu söyleyebilirim. (link) adresindeki ilk yorumdan anlaşıldığı kadarıyla ürün herhalde daha önce 3000 lümen olarak satılıyormuş, kullanıcı 3000 olamayacağını, 1500 lümen kadar verdiğini, o fiyata 2000 lümen ürünler olduğunu anlatıp iade ettiğini belirtmiş:
unknown.png

Lümen konusu için şu alıntıyı ekleyeyim:
"Lümen’in bilimsel tanımı şöyledir: Bir ışık kaynağının bir metre mesafede bulunan 1 m2 lik bir yüzeye dik olarak gönderdiği ışık miktarına bir lümen denir. Fizikteki sembolü lm'dir.
...
Katalog değeri olarak 55 watt bir halojen oto ampulünün lümen değeri 1600- 1800lm arasında, 35Watt D1S xenon ampul 3000-3200lm arasında, 35 Watt LED ampulün lümen değeri 4000-6000lm arasında olduğu belirtilmektedir. Bu değerler ürünün kalitesine, markasına, dizaynına göre farklılık gösterebilir.
"

Lümen değeri dışında bir de ışığı odaklama konusunda dümdüz camdan daha iyi bir odaklama sunan bir ürünü tercih etmekte fayda var.

Vaat edileni almak bakımından kullandığınızdan daha yüksek Moon'lara bakabilirsiniz, bütçeniz müsait olursa 600 ve üstü modelleri gayet güzel: (link)

Bunların dışında bu konu ve Ön far tavsiyesi konularında kullanıcı yorumu olan diğer ışıkları da değerlendirebilirsiniz.

Yurtışı ürünlerde beklemek ve gümrük problemlerinin dışında "lümen sallama" problemi de var. Mesela AliExpress'ten linkini verdiğim ürünü ben aldığımda "15000 lümen" diye satıyorlardı, sonradan insaf edip 800'e düşürdüler:

unknown.png

unknown.png

15 bin kadar olmasa da 1000, 2000, 2400 lümen diye satılan ürünlerin fiyatlarının kalitesi bilinen ünlü markalara yakın olmaması o lümen değerini üfürdüklerini gösteriyor. Gerçekten 1000 lümen olan bir ürün en azından Moon Meteor 1000'in 2/3 fiyatına yakın olmalı, yukarıdaki gibi 2400 lümen olduğunu iddia eden bir ürün Moon Meteor 1300'den epey pahalı olmalı. Kullandığım diğer ışıklarla kıyasladığımda Havana'nın aslında 400-500 lümen, yukarıdaki 2400 lümen diye satılan ışığın da aslında iddia edilenin yarısna yakın olduğunu söyleyebilirim. (link) adresindeki ilk yorumdan anlaşıldığı kadarıyla ürün herhalde daha önce 3000 lümen olarak satılıyormuş, kullanıcı 3000 olamayacağını, 1500 lümen kadar verdiğini, o fiyata 2000 lümen ürünler olduğunu anlatıp iade ettiğini belirtmiş:
unknown.png

Lümen konusu için şu alıntıyı ekleyeyim:
"Lümen’in bilimsel tanımı şöyledir: Bir ışık kaynağının bir metre mesafede bulunan 1 m2 lik bir yüzeye dik olarak gönderdiği ışık miktarına bir lümen denir. Fizikteki sembolü lm'dir.
...
Katalog değeri olarak 55 watt bir halojen oto ampulünün lümen değeri 1600- 1800lm arasında, 35Watt D1S xenon ampul 3000-3200lm arasında, 35 Watt LED ampulün lümen değeri 4000-6000lm arasında olduğu belirtilmektedir. Bu değerler ürünün kalitesine, markasına, dizaynına göre farklılık gösterebilir.
"

Lümen değeri dışında bir de ışığı odaklama konusunda dümdüz camdan daha iyi bir odaklama sunan bir ürünü tercih etmekte fayda var.

Vaat edileni almak bakımından kullandığınızdan daha yüksek Moon'lara bakabilirsiniz, bütçeniz müsait olursa 600 ve üstü modelleri gayet güzel: (link)

Bunların dışında bu konu ve Ön far tavsiyesi konularında kullanıcı yorumu olan diğer ışıkları da değerlendirebilirsiniz.

Çok teşekkür ederim ilginize, sağolun. bakayım bi

Aliexpressten bakacaklara lumintopun bisiklet ışıklarını tavsiye ederim. Havana beş para etmez bu arada. Pili çabuk yoruluyor ve hemen düşüşe geçiyor. Bende de var, eh işte idare eder modunda bir ışık. Şehir bisikletim de wurkkos ts30s el feneri kullanıyorum. 6 bin lümen gücünde şuan ki fiyatı 2 bine yakın. Zaten avda kullanmak için almıştım,arada bisiklete takıyorum. Ama ağır ve çok güçlü bir ışık,bisiklete pek gitmiyor açıkçası.

Gaciron tavsiye ederim.

Satıcı benim ama bu ürün olur daha düşük lümenlileri olur. Kesinlikle çok kaliteli ışıklar.

(link)

Geri