Jordanred Bisiklet Forması, Bisiklet Taytı ve Bisiklet Giyimine Dair Her Şey

Hayallerinizdeki rüya bisikleti topluyorsunuz diyelim, hangi ekipmanları kullanırdınız?

Tui Lui

Daimi Üye
Tepki
475
İsim
Tuğba
Başlangıç
2006—07
Bisiklet
b'Twin
Bisiklet türü
Dağ bisikleti
İyi haftasonları bisiklet sever arkadaşlarım. Bu başlık uzun zamandır aklımdaydı aslında, başlıklarda arattım ama tam karşılığını bulamadığım için yeni bir başlık olsun istedim. Bu platformda nerdeyse herkesin hayallerini süsleyen bisikletler var ve bazen bu hayallere yaklaşmanın en ekonomış yolu bisiklet toplamak olabiliyor. Bunun için bu konuda tecrübe sahibi, deneyimlerini paylaşmak isteyen ve buna niyet edenlere yardım etmek için optimum düzeyde bir bisiklet toplasanız öncelik sırasına göre hangi parşaları seçersiniz ve neden? sorusuna cevap verecek bisikletçi arkadaşları görmek istiyorum(z).

En azından benim bu başlıkta cevabını almayı arzuladığım sorular şunlar

1. Bisiklet toplarken en önemli temel komponentler nelerdir, nelere para harcamanın sürüşte hissedilir bir geri dönüşü olur?
2. Bisiklet toplamak ortalama ne kadar sürer?
3. Bisiklet toplarken dikkat edilmesi gereken, düşülmesi muhtemel en yaygın tuzaklar nelerdir?
4. Ve tabii ki deneyimlediğiniz veya edinmeyi istediğiniz rüya bisikletlerin parçalarının marka ve modelleri neler?

Katkı sunacaklara şimdiden teşekkür ediyorum.
İyi forumlar, sağlıklı sürüşler dilerim

Scudo
Selamlar ,
Oncelik iyi bir kadro secimidir.
Kadro tum bisiklet sürüşünü etkileyen ana bölümdür.
Sonra jant kalitesi ve dış lastik kalitesidir.

Vites sistemi bütçeye , keyfe gore degisir.

Hayal ettiğiniz bisiklete göre butce ve zaman cok degiskendir.
Bu islerin uzman kisisi, Degerli Murat abim aslinda detayli bilgi verebilir.
Topladigi bisikletleri hem klasik, hem modern ben rüyamda bile görmem acikcasi :)
@Murat Cömez <3

Zengine sormuşlar ne istersin diye. Zengin de demiş ki ''Bana fakirin hayallerini getirin'' demiş.Şimdi düşünüyorum da zengin değilim.Fakir miyim diye soruyorum kendime.Evet fakirim ama koca koca amcalar, umutlarımı çaldıkları için hayal dahi kuramıyorum. o_O

Sonsuz seçenekler, pim pirik lenmeler, " armudun sapı/üzümün çöpü" takıntıları, artan maliyetler, -evde yer yok- lakırdıları, - her şeyimiz tam birde hayaline göre bisiklet toplayacaksın haaa!!!- çemkirmelerini göğüsleye bilirsem hiç uğraşmam...
Gider yurt dışından bütçeme uygun bir velesipit alır gelirim...

🚴‍♂️🚳🎉💷🎷🥂🙋‍♂️👋

Sonsuz seçenekler, pim pirik lenmeler, " armudun sapı/üzümün çöpü" takıntıları, artan maliyetler, -evde yer yok- lakırdıları, - her şeyimiz tam birde hayaline göre bisiklet toplayacaksın haaa!!!- çemkirmelerini göğüsleye bilirsem hiç uğraşmam...
Gider yurt dışından bütçeme uygun bir velesipit alır gelirim...

🚴‍♂️🚳🎉💷🎷🥂🙋‍♂️👋
Hazir guzel oluyorda abi istedigin seylerin hepsi bir arada olmuyor. Ehehe

Hayalimdeki bisikleti almak için 4 aydır yer siliyorum. Ve hala 400 tl var. sabah erken işe gidip geç geliyorum. sen bana hayal kurmaktan bahsediyorsun. zorundamıyım çalışmak tabiki de değilim. kimse zorlamıyor da. Bir gün bile ailemden para istemedim. her şeyi kendim hallederim. zaten hayal kurmak için fazla bir vaktim yok.

Tam da bu yüzden bu başlığı açma gereği duydum. Hazırlar zaten hazirlar👍
Benim bi kac tane toplamisligim, kendi çapımda restore etmisligim var. Tabi uzman dostlarimin destekleriyle

2018-05-19_19-40-59_HDR.jpg
2019-09-11 19.02.24.png
20191015_183759.jpg
20190824_160951.jpg
aviary-image-1510835299342.jpeg

Son düzenleme:
Bisiklet toplarken en kolay düşülen tuzak uyumsuz parça almak. Eldeki veya planlanan yedek parçaların özellikleri iyi bilinmeli. Onlara uygun parça seçilmeli.

Bu minvalde ben hep youtube’da ‘dream build’ basliklarini izliyorum. İsik, kurgu ve ozellikle asmr ses muthis etkiliyor insani. Severek yapilinca cansiz parcaya can veriyorlar sanki, oyle itinayla oyle nezih ustalikla yapiyorlar ki. Malesef uzerine hayal kuramiyorum cunki kurmaya baslayinca ellerini ovustararak bekleyen devlet buyuklerimiz var. Ooo hayal mi kurdun paaat ötv, al bi de otv’nin kdv’si hah bir de kur farki koyalim abime dur bakalim bunlar da yetmezmis gibi enayi tokatlayici esnaf ekliyelim hem bindirim yapsin hem yanlis boya yanlis kadro satsin ve s.

Duygular haram olduuu bisiklet yine hayal olduuu zalım hükümeeet.

Bu minvalde ben hep youtube’da ‘dream build’ basliklarini izliyorum. İsik, kurgu ve ozellikle asmr ses muthis etkiliyor insani. Severek yapilinca cansiz parcaya can veriyorlar sanki, oyle itinayla oyle nezih ustalikla yapiyorlar ki. Malesef uzerine hayal kuramiyorum cunki kurmaya baslayinca ellerini ovustararak bekleyen devlet buyuklerimiz var. Ooo hayal mi kurdun paaat ötv, al bi de otv’nin kdv’si hah bir de kur farki koyalim abime dur bakalim bunlar da yetmezmis gibi enayi tokatlayici esnaf ekliyelim hem bindirim yapsin hem yanlis boya yanlis kadro satsin ve s.
Yasam tarzı vergisi onlar, yok öyle kendini gerçeklestirmeye çalışmak falan. Maslow'un ilk 3 basamağı neyine yetmedi 😁

Bisiklet toplarken en kolay düşülen tuzak uyumsuz parça almak. Eldeki veya planlanan yedek parçaların özellikleri iyi bilinmeli. Onlara uygun parça seçilmeli.
Evet hocam birde yapilan bence en buyuk hatalardan biri ihtiyaca uygun olmayan bir makina ayaga kaldırmaya calismak. Yani misal tur bisikleti yapayim dediniz , cok uzun bir tur olacak bu diyelim ; tutup buna 1x12 bir sistem koyayim dediniz , ustune abarttiniz karbon makina yapam dediniz. Iste sorunlar dag gbi yigilmaya baslar turda cikan herhangi bir problemde :)

Selamlar ,
Oncelik iyi bir kadro secimidir.
Kadro tum bisiklet sürüşünü etkileyen ana bölümdür.
Sonra jant kalitesi ve dış lastik kalitesidir.

Vites sistemi bütçeye , keyfe gore degisir.

Hayal ettiğiniz bisiklete göre butce ve zaman cok degiskendir.
Bu islerin uzman kisisi, Degerli Murat abim aslinda detayli bilgi verebilir.
Topladigi bisikletleri hem klasik, hem modern ben rüyamda bile görmem acikcasi :)
@Murat Cömez <3
Beni andigin icin cok tesekkür ederim Cumhur ama ben en iyisi ne detay vereyim nede bilgi. Farkindaysan fazla da foruma pek yazmiyorum artik. Ben simdi buraya yazsam hemen bir kac kendini bilmez gelecek ve beni asaglamaya basliyacak.
Hayallerindeki bisiklet toplamak pek zor degil yeterki istek olsun. Benim profilimden isteyen bilgi alabilir.

Herksin hayalindeki bisklete ve en iyisine kavusmasini Allahtan dilerim.

Yani misal tur bisikleti yapayim dediniz , cok uzun bir tur olacak bu diyelim ; tutup buna 1x12 bir sistem koyayim dediniz

Surly kadrolarına 1x12 grupset döşeyen epey bir ecnebi var yurtdışında :)

Şimdiye kadar 2.5 bisiklet topladım. Parça seçiminde dikkat ettiğim ilk konu (teknik konuları bir kenara koyarsak), renk uyumu oluyor. Ayrıca çok sayıda farklı markanın ürünlerini kullanmamaya özen gösteriyorum bisiklet üzerinde. Aynı markaya ait ürünlerden 2'li 3'lü gruplar yapmaya çalışıyorum. Mesela son topladığım Giant ATX MTB'de sele borusunu, gidon boğazını seçerken aynı marka olmasına dikkat ettim; gidonu da Crank Brothers alacaktım ama bütçe yetmedi :) Bunlar gibi ufak tefek detaylara dikkat ediyorum işte.

Bir de "alet işler, el övünür" derler ya... Montaj aşamasında kaliteli alet-edevat kullanmaya, mümkün olduğunca tork değerlerine riayet etmeye dikkat ediyorum. Kullandığım tüm alyen ve torx anahtarlarım, yan keski, pense ve kargaburun gibi aletlerim İzeltaş'tır. Gres yağı olarak SKF, zincir ve diğer hareketli aksamın yağlanması için Nano yağlayıcı kullanırım.

Beni andigin icin cok tesekkür ederim Cumhur ama ben en iyisi ne detay vereyim nede bilgi. Farkindaysan fazla da foruma pek yazmiyorum artik. Ben simdi buraya yazsam hemen bir kac kendini bilmez gelecek ve beni asaglamaya basliyacak.
Hayallerindeki bisiklet toplamak pek zor degil yeterki istek olsun. Benim profilimden isteyen bilgi alabilir.

Herksin hayalindeki bisklete ve en iyisine kavusmasini Allahtan dilerim.
Abi bisiklet hayatima başladığım ilk gunden beri gordugum en titiz, en detayci ve en istikrarli restoratör sensin. Zaten başka da koleksiyoner yok tanidigim o ayrı mesele :D
Surly kadrolarına 1x12 grupset döşeyen epey bir ecnebi var yurtdışında :)
Zevk ve keyif meselesi bu isler. O 1x12 sistem mesela Nepal yada Hindistan turunda ariza cikarirsa mahalle arasi bisikletcilerinin " ufo gören masum köylü " bakisi atmaktan baska careleri olmayacak :D

Hazir guzel oluyorda abi istedigin seylerin hepsi bir arada olmuyor. Ehehe
Aynen bende bu fikirle yola çıktım. Topladığım bisikletten, yaşadığım aksiliklere rağmen gayet memnunum. İnşallah bir bu hafta içi gelen son 2-3 iç eksik ile sürmeye başlayacağım eylül sonu gibi de memlekete gitme niyetim var.

Benim yaptığım bir kaç hata oldu.
1) Uyumsuz parçalar mesela ilk aldığım jantın ön göbeği sokma mildi adaptör alır kullanırım dedim adaptör de sıkıntı çıktı. Bir tane uygun tek ön jant satın aldım. Sonra bir türlü içime sinmeyen ufak tefek şeylerden iyice pimpiriklenip set olarak aldığım jantı sattım, iyi ki de satmışım yine 2.el mis gibi jant denk geldi. Jant için @denizt' e teşekkür ederim. Sonrasında bu ilk jant için 6 vida disk almıştım, şuandaki deoreli jant göbekleri centerlock uyumlu (çılgın shimano hep centerlock göbek yapmış)
2) Usta diye övünen "yaparız hallederiz" diyen bir ustaya güvenmek oldu. Aslında kendisine teşekkür etmem lazım sayesinde güzel boya yapabildiğimi öğrendim. :)
Her şeyden önce aslında bunu isteyip istemediğini kendine sormak netleştirince de ne toplamak istediğine karar vermek. Sonrasında bütçe, ikinci el veya sıfır parça bunlar için araştırma yapmak ve bazende beklemek. Bilmiyorum dediğim her şeyi youtube videolarından öğrendim, tek yapamadığım şey jant akortu var. Onu da öğrenirim aslında zor bir şey yokta daha da bozarım diye çekiniyorum.

Birde bağımlılık yapıyor her halde. Sürekli kadro bakıyorum, şöyle boyuma, kafamdakine ve cebime uygun bir dağ bisikleti kadrosu bulsam, aklımda çok manyak proje var. Topladığım bisikletteki tüm parçalar dağ bisikleti parçası zaten uyum konusunda da sıkıntı yok. 700x38c yetmedi, sattığım mtb'nin geniş lastikli konforlu durumunu özlüyorum galiba.

Bir de "alet işler, el övünür" derler ya... Montaj aşamasında kaliteli alet-edevat kullanmaya, mümkün olduğunca tork değerlerine riayet etmeye dikkat ediyorum. Kullandığım tüm alyen ve torx anahtarlarım, yan keski, pense ve kargaburun gibi aletlerim İzeltaş'tır. Gres yağı olarak SKF, zincir ve diğer hareketli aksamın yağlanması için Nano yağlayıcı kullanırım.
Alet edevat önemli bir ruble tutucu bir de anahtar takımı alsam şimdilik yetecek. Tork anahtarı elbette daha iyi olur ama özellikle karbon parçalarda daha önemli olsa gerek.

Son olarak hayalimdeki bisiklet kesinlikle motor destekli trike recumbent bir bisiklet. Arkaya da güneş paneli olan bir römork tamam. O bisikletin sebebi de bu abimiz. Solatrike Recumbent

Sabri Bey ne yapıyorsunuz?

Geri